Czym jest anchor text (tekst kotwicy)?
Anchor text (tekst kotwicy) to klikalny tekst używany w hiperłączu i może przyjmować różne rodzaje.
Anchor text jest używany do tego, aby uatrakcyjnić link oraz przekazać użytkownikom i robotom wyszukiwarki dodatkowe informacje o miejscu, do którego dany link prowadzi. W kontekście pozycjonowania anchor text ma istotne znaczenie, ponieważ – odpowiednio wykorzystany – może pomóc w poprawieniu wyników serwisu i jego pozycji w wynikach wyszukiwania.
Rodzaje anchor textów
Istnieje kilka rodzajów anchor textów. Wśród najpopularniejszych można wymienić:
- Dokładne dopasowanie (Exact Match Link, EML): Tekst kotwicy zawiera dokładne słowo kluczowe, na które strona docelowa ma być pozycjonowana. Dla przykładu: jeśli zależy nam na pozyskaniu linka do strony produktowej roweru elektrycznego INDIANA E-MTB 4.0 M18, frazą ściśle dopasowaną będzie: “rower elektryczny INDIANA E-MTB 4.0 M18” albo sam model: “INDIANA E-MTB 4.0 M18”.
- Częściowe dopasowanie (Partial Match Link, PML): Tekst kotwicy zawiera słowo kluczowe, na które strona docelowa jest optymalizowana, ale nie jest to dokładne dopasowanie lub zawiera dodatkowe słowa. Dla roweru z poprzedniego podpunktu taka fraza mogłaby brzmieć: “rower INDIANA E-MTB 27.5 cala”.
- Brand: Tekst kotwicy jest nazwą marki lub firmy. Przykład: “janczur.eu“.
- Naked URL (nazywany też “czystym adresem URL”): Tekst kotwicy jest samym adresem URL. Jest to najbezpieczniejszy rodzaj linkowania w Internecie i uznawany za najbardziej “naturalny”.
Przykłady: “https://janczur.eu/oferta/pozycjonowanie-seo/pozycjonowanie-sklepow/” albo “https://janczur.eu/blog/atrybuty-linkow-jakie-maja-znaczenie-dla-seo/“
- Fraza generyczna: Fraza generyczna to słowo kluczowe (lub wyrażenie), które jest ogólne oraz najczęściej posiada wysoki wolumen zapytań (tj. są często wpisywane do wyszukiwarek przez użytkowników) np. “pozycjonowanie stron“, “kwiaty ogrodowe” czy “rower elektryczny”.
- Fraza long-tail (tzw. frazy z długiego ogona): W przeciwieństwie do fraz generycznych, long-taile są bardziej rozbudowane, konkretne, zwykle cechują się mniejszym wolumenem zapytań, ale wyższą konwersją. Przykładem może być wspomniany “rower elektryczny INDIANA E-MTB 4.0 M18”.
Oczywiście nie są to wszystkie możliwości i kombinacje anchor textów, jakie można wykorzystać w linkbuildingu. Niektóre frazy lub wyrażenia mogą kwalifikować się do kilku kategorii.
Jak Anchor Text wpływa na pozycjonowanie strony?
Odpowiednio dobrany i zdywersyfikowany profil anchor textów pozytywnie wpływa na postrzeganie witryny przez roboty wyszukiwarek.
W jaki dokładnie sposób?
- Informacja dla wyszukiwarek: Anchor Text daje wyszukiwarkom, takim jak Google, jasną informację o tematyce strony docelowej linku. Na przykład, jeśli link prowadzi do artykułu o hodowli roślin, a Anchor Text to “hodowla roślin”, wyszukiwarka rozumie, że strona docelowa skupia się na tej konkretnej tematyce. Warto jednak spojrzeć szerzej – w te same linki mogą klikać użytkownicy i dlatego dobrze już wtedy przekazać im, jakich informacji mogą spodziewać się po kliknięciu na dany odsyłacz.
- Ryzyko nadużywania: Jednakże, należy uważać, aby nie nadużywać niektórych dopasowań (zwłaszcza EML oraz PML) ponieważ może to przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Jeśli zbyt wiele linków wskazuje na Twoją stronę z dokładnie takim samym Anchor Textem, Google może uznać to za próbę manipulowania wynikami wyszukiwania, co może prowadzić do nałożenia kary.
- Różnorodność tekstów kotwicowych: Dlatego też zaleca się, aby korzystać z różnych rodzajów Anchor Textu, takich jak czyste URLe (Naked Link), nazwy marki (brand), częściowe dopasowania czy – choćby w przypadku artykułów – tytułów.
- Kontekst jest kluczem: Wyszukiwarki patrzą również na kontekst wokół linku. Jeśli treść wokół Twojego linku jest powiązana tematycznie z Anchor Textem i stroną docelową, może to dodatkowo wzmocnić wartość takiego linku.
- Unikanie “spamowych” linków: Warto również monitorować jakość stron, które linkują do Twojej witryny. Duża ilość odsyłaczy z witryn hazardowych lub tematyką dla dorosłych (o ile nie prowadzisz tego typu serwisu), może negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie. Jeśli zauważysz, że Twój serwis posiada wiele takich linków z takich stron (i rzeczywiście są one spamowe), warto zastanowić się nad skorzystaniem z narzędzia Disavow Links Tool i zrzec się nich.
Dodatkowo, tekst kotwicy powinien zawsze dostarczać wartość dla użytkowników – powinien jasno przekazywać, co znajduje się na stronie docelowej i zachęcać do kliknięcia. Jest to jeden powód, dlaczego odradza się korzystać z anchor textów typu: “Kliknij tutaj”, “Zobacz więcej” czy “Sprawdź to!”.
Więcej informacji znajdziesz w artykule: “Rodzaje linków: wszystko, co musisz wiedzieć!”.
Jaki powinien być stosunek różnych typów Anchor Textów?
Nie ma jednoznacznych, uniwersalnych zasad dotyczących optymalnych proporcji podziału linków według użytych Anchor Textów. Mogą się różnić w zależności od mogą się różnić w zależności od specyfiki strony, branży i konkurencji, jednak określanie sztywnych proporcji nie ma większego sensu. Dlaczego? Ponieważ nie jest to czynnik rankingowy i – o ile nie przesadzimy z nadmiernym linkowaniem z dokładnymi dopasowaniami – nie powinno być tutaj problemu.
W przypadku linkowania wewnętrznego (np. między artykułami, produktami i kategoriami) śmiało możemy używać dokładnych dopasowań, ponieważ znajdujemy się w obrębie “własnego” serwisu. Rozwagę należy zachować jednak przy pozyskiwaniu linków z zewnętrznych stron.
Jak monitorować i analizować Anchor Texty w serwisie?
Monitorowanie i analiza Anchor Textów w serwisie może być przydatne dla ogólnej oceny wyników strony, ale również usprawnienia linkowania wewnętrznego (znalezienia podstron, gdzie można je dodać).
Oto kilka narzędzi, które możesz wykorzystać do znalezienia i przeanalizowania tekstów kotwic:
- Google Search Console: W sekcji “Linki” znajdziesz informacje o stronach linkujących do Twojej witryny oraz najczęściej używanych Anchor Textach, natomiast zakładka “linki wewnętrzne” pomoże Ci przeanalizować, do jakich stron na serwisie linkujesz najczęściej.
- Ahrefs: Jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do analizy linków. W sekcji “Anchors” znajdziesz szczegółową analizę używanych tekstów kotwicowych.
- SEMrush: Posiada funkcję analizy linków zwrotnych, która również pozwala zobaczyć używane Anchor Texty.
- Natomiast narzędzia takie jak Screaming Frog SEO Spider pomogą Ci przeanalizować wewnętrzne linki i używane Anchor Texty.