Znaczenie adresów URL dla SEO, UX i CX [Przykłady]

Budowa adresów URL w serwisie internetowym odgrywa kluczową rolę nie tylko dla SEO, ale także dla analityki, doświadczeń użytkowników i potencjalnych klientów. Zatem, jak wykorzystać adresy URL w swojej strategii marketingowej? Co czym warto pamiętać, budując strukturę strony internetowej? Zapraszam po odpowiedzi poparte praktycznymi przykładami i wskazówkami.

Znaczenie adresów URL dla SEO i analityki

W przypadku SEO i pozycjonowania optymalnie skonstruowane adresy URL mogą znacząco przyczynić się do poprawy widoczności oraz użyteczności witryny. W momencie, kiedy planujemy założyć sklep (lub przeprowadzić jego modernizację/migrację) powinniśmy zadbać o właściwą konstrukcję URLi. Warto wiedzieć, z czego składa się adres URL i jak powinien wyglądać, ponieważ możemy wykorzystać to na własną korzyść i to na co najmniej kilku polach.

W jaki dokładnie sposób?

URL jako czynnik rankingowy

Czy URL jest czynnikiem rankingowym? Tak. Właściwie skonstruowane URL, zawierające odpowiednie słowa kluczowe i długość (mniej niż ~120 znaków) mogą poprawić pozycje strony w wynikach wyszukiwania i stanowić jeden z fundamentów strategii SEO.

Warto umieszczać istotne słowa kluczowe w URL-u. Pomaga to wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest dana strona, i może przyciągnąć więcej kliknięć od użytkowników, którzy widzą te słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania.

Przeprowadzono również wiele eksperymentów i badań (m.in. Ahrefs czy Backlinko), które wykazały, że krótsze adresy URL mają tendencję do osiągania lepszych wyników w rankingu. Długie adresy URL mogą być trudne do zrozumienia i mogą zawierać niepotrzebne informacje. Najlepszą praktyką jest budowanie adresów URL tak krótkich i zwięzłych, jak jest to konieczne do przekazania zamierzonej informacji.

Lepszy podział treści i łatwiejsza nawigacja

Przyjazne dla użytkownika adresy URL mogą pomóc zrozumieć, w którym miejscu struktury serwisu się znajdujemy, ułatwić przejście do kategorii nadrzędnych czy przekazać robotom wyszukiwarek dodatkowe informacje o wewnętrznym podziale podstron.

Przemyślana struktura pozwala też uniknąć ryzyka niezamierzonej duplikacji (fachowy termin to kanibalizacja) oraz zmniejsza ryzyko błędów. Długie, trudne do zapisania adresy URL mogą prowadzić do pomyłek przy ich wpisywaniu. W konsekwencji użytkownik – zamiast trafić na stronę z oczekiwanym produktem, usługą czy artykułem – ląduje na stronie błędu 404.

Możliwość weryfikacji wyników konkretnych kategorii lub bloga

Wyobraź sobie taką sytuację: posiadasz rozbudowany sklep internetowy oraz bloga. Po pewnym czasie zauważasz, że obecne wyniki nie są tak zadowalające, jak te z zeszłego roku i chcesz sprawdzić, co się stało, jakie strony zmniejszyły widoczność i czy spadki nie są związane z konkretnymi kategoriami.

Jeśli posiadasz uporządkowane adresy URL w taki sposób:

 • www.sklep.pl/kategoria-1/produkt-numer-1
 • www.sklep.pl/kategoria-2/produkt-numer-42
 • www.sklep.pl/blog/kategoria-bloga-1/nazwa-artykułu

to wyfiltrowanie interesujących Cię danych i porównanie ich nie stanowi żadnego problemu! Jesteśmy w stanie łatwo zawęzić dane z narzędzia analitycznego, wykorzystując ścieżkę URL (używając języka branżowego: “katalogi” np. /kategoria-1/) i poddać je dalszej obróbce. Im więcej czasu poświęcimy na stworzenie logicznej i przemyślanej struktury, tym później łatwiej będzie tym zarządzać.

Dla porównania – wyobraź sobie teraz takie adresy:

 • www.sklep.pl/produkt-numer-1
 • www.sklep.pl/produkt-numer-42
 • www.sklep.pl/nazwa-artykulu

w takim przypadku adresy URL są krótsze i bardziej czytelne (co może być zaletą), jednak jest to okupione problemami z analizą danych. Jeśli serwis będzie bardzo rozbudowany, to oddzielenie informacji o konkretnych stronach i typach treści (kategorie produktów, podkategorie, kategorie producenckie, produkty, artykuły blogowe etc.) może być niesamowicie czasochłonne lub co najmniej uciążliwe.

Łatwe (lub trudne) zmiany adresów URL serwisu

W sytuacji, kiedy planujemy migrację strony internetowej lub zdecydujemy się na zmianę struktury adresów, staniemy przed trudnym zadaniem. Proces ten jest trudny, należy go dokładnie przemyśleć i zaplanować, ponieważ łatwo popełnić błąd. A jeśli nie dopilnujemy wszystkich elementów, ruch na serwisie może się drastycznie zmniejszyć. Dlatego przestroga – unikajmy zmian adresów URL bez potrzeby.

W zależności jednak od tego, jak zbudowane są adresy URL w serwisie, zmiany mogą być relatywnie proste albo bardzo czasochłonne.

Wróćmy do naszego przykładu z poprzedniego punktu. Posiadamy takie adresy:

 • www.sklep.pl/kategoria-1/produkt-numer-1
 • www.sklep.pl/kategoria-1/produkt-numer-2
 • www.sklep.pl/kategoria-1/podkategoria-1/produkt-numer-2
 • www.sklep.pl/kategoria-2/produkt-numer-42

Gdybyśmy chcieli przeogranizować sklep, zmienić nazwy kategorii, przenieść produkty z jednej kategorii do drugiej, będzie wymagało to starannego rozplanowania, ustawienia wielu przekierowań 301 czy poprawy linkowania wewnętrznego serwisu.

Na pierwszy rzut oka może nie wygląda to źle, ale wyobraź sobie, że prowadzisz e-commerce, na którym znajduje się 300 kategorii i 10 000 produktów. Dla każdego adresu będzie należało osobno przygotować przekierowanie, wdrożyć je i upewnić się, że działa. W zależności od konkretnego przypadku jesteśmy w stanie to mniej lub bardziej zautomatyzować, jednak wciąż należy poświęcić sporo czasu na odpowiednie przygotowania i poprawki. Okresowo może spaść widoczność witryny oraz frazy kluczowe, a ich odbudowanie zajmie jakiś czas.

W trakcie rozwoju serwisu może pojawić się też wiele dodatkowych kwestii, jak np. produkty, które mogą należeć do dwóch lub większej ilości kategorii. Tutaj jednak pojawia się problem – czy produkt w danej kategorii powinien mieć osobny adres URL (czyli tworzymy kilka kopii tego samego produktu) czy jednak używać jednego URLa dla wszystkich kopii (mimo że może powodować to pewne niejasności)?

Podsumowując: zmiany w adresacji stron to wyzwanie.

Ale porównajmy to sobie z kolejną wersją adresów URL:

 • www.sklep.pl/produkt-numer-1
 • www.sklep.pl/produkt-numer-2
 • www.sklep.pl/kategoria-1
 • www.sklep.pl/kategoria-2
 • www.sklep.pl/podkategoria-1

W tym przypadku URL jest zdecydowanie krótszy – zawiera jedynie nazwę domeny oraz ostatnią część ścieżki adresu (np. nazwę produktu czy kategorii). Jeśli uznamy, że chcemy przenieść produkty z jednej kategorii do drugiej, to okazuje się, że… nie ma problemu, ponieważ nazwa kategorii nie jest zawarta w adresie URL!

Podobnie w przypadku linków wewnętrznych kierujących do produktów lub podkategorii (tzw. kategorii niższego rzędu) – też nie musimy niczego tutaj zmieniać. Zostają jedynie główne kategorie (tzw. kategorie I rzędu), jednak ilość pracy, jaką musimy wykonać, jest nieporównywalnie mniejsza niż we wcześniejszym przypadku.

To są oczywiście dwie losowo wybrane sytuacje – możliwości tworzenia i zarządzania adresami URL jest mnóstwo. Widzisz już jednak, jak ważna jest odpowiednia organizacja serwisu i jak później może to nam ułatwić prace (lub dołożyć nowych wyzwań).

A jeśli poszukujesz porad i wskazówek, dotyczących Twojego, konkretnego przypadku, zapraszam do skorzystania z konsultacji SEO lub napisania przez formularz na stronie kontaktowej.

Bezpieczeństwo URL: Klucz do zaufania użytkowników i wyszukiwarek

Innym ważnym aspektem URL jest bezpieczeństwo połączenia i przesyłania danych. Wysokie standardy bezpieczeństwa są nie tylko kluczowe dla budowania zaufania wśród użytkowników, ale także dla osiągnięcia lepszych wyników w pozycjonowaniu. Wyszukiwarki (np. Google) preferują serwisy, które korzystają z szyfrowanego protokołu HTTPS zamiast HTTP, ponieważ zapewnia on dodatkową warstwę zabezpieczeń między stroną a użytkownikiem.

Bezpieczeństwo URL jest szczególnie istotne w kontekście e-commerce’ów i witryn, które obsługują dane osobowe. Takie strony zawsze powinny korzystać z protokołu HTTPS, aby zapewnić swoim użytkownikom bezpieczne realizowanie działań w Internecie.

Znaczenie adresów URL dla UX i CX

UX (User Experience) to wszelkie doświadczenia użytkownika podczas interakcji ze stroną, produktem czy usługą, w tym również te, związane z adresami URL. Natomiast CX to Customer Experience, czyli doświadczenia klientów. W ramach CX uwzględniane są wszelkie punkty kontaktu klienta z marką: od reklam, poprzez stronę internetową, obsługę klienta, aż po interakcje w mediach społecznościowych. Wszystko to razem może mieć kluczowe znaczenie w procesie podejmowania decyzji o zakupie i lojalności wobec marki.

Pierwsze wrażenie o serwisie internetowym użytkownik może wyrobić sobie, patrząc jedynie na link. Zastanówmy się więc, jak wykorzystać to na własną korzyść i o czym warto wiedzieć.

Wiarygodność serwisu

Poprawne URL zwiększają zaufanie użytkowników do strony, co jest szczególnie ważne dla sklepów internetowych i serwisów oferujących narzędzia cyfrowe.

Dlaczego? Ponieważ w procesie zakupu czy nawet rejestracji należy podać swoje dane osobowe, czy dane karty kredytowej, a pierwszym punktem styku potencjalnego klienta z marką może być właśnie adres URL. Nieczytelne, zawierające nieznane znaki lub mylące URLe mogą zniechęcić użytkowników do odwiedzania strony lub zostawienia swoich danych. Może to wymiernie (negatywnie) przełożyć się na wyniki i reputację brandu.

Wielu użytkowników nie będzie słyszało o naszej witrynie wcześniej i jeśli zauważą jakiekolwiek niepokojące znaki jak np.:

 • brak używania protokołu HTTPS,
 • podejrzanie długi adres URL,
 • niecodzienne rozszerzenia domen,
 • dodatkowe parametry przekazywane w adresie URL,
 • ciągi niezrozumiałych cyfr i znaków itp.

to z dużym prawdopodobieństwem nie będą ryzykować i szybko opuszczą stronę.

Łatwiejsze zapamiętanie adresów URL

Dobrze zaprojektowany, łatwy do zapamiętania adres URL może ułatwić użytkownikom powrót do strony, podzielenie się nią z innymi, a także zwiększyć profesjonalizm witryny lub wprowadzić element dodatkowej personalizacji. W dodatku wiele okoliczności może spowodować, że nie będziemy w stanie wysłać bezpośredniego linka przez Internet. Dopiero w takich momentach możemy docenić prawdziwą wartość krótkich i zwięzłych URLi.

Na przykład, jeśli prowadzisz kampanię reklamową i chcesz, aby ludzie odwiedzili konkretną stronę, to zastanów się, który adres jest łatwiejszy do zapamiętania:

 • www.twojastrona.pl/wyprzedaz-produktow
 • www.twojastrona.pl/2023/05/18/wyprzedazproduktow
 • www.twojastrona.pl/wyprzeda%C5%BC%20produkt%C3%B3w

Nawet, jeśli użytkownicy nie zapamiętają dokładnego adresu URL, mogą zapamiętać jego część i spróbować wpisać ją później w wyszukiwarkę. W przypadku adresów z polskimi znakami diakrytycznymi (trzeci przypadek na liście powyżej) taki adres robi się już trudny do odszyfrowania (chyba że mamy w głowie system procentowego kodowania znaków).

Tworzenie personalizowanych linków

Tworzenie personalizowanych linków (znanych również jako “vanity URLs”), jest techniką stosowaną w marketingu cyfrowym do ulepszania zarówno doświadczenia użytkownika, jak i skuteczności kampanii marketingowych.

Personalizowane linki mają szereg zalet, wśród których największe znaczenie ma:

 • budowanie zaufania
 • zwiększenie CTR (współczynnika klikalności) ze względu na indywidualny charakter linka
 • poprawa skuteczności śledzenia linków
 • możliwość personalizacji (lub hiperpersonalizacji) w komunikacji skierowanej do pojedynczej osoby, grupy osób lub organizacji

Personalizowane linki mają wiele różnych funkcji w sieci, dlatego warto użyć ich w przemyślany sposób na materiałach promocyjnych czy w mediach społecznościowych.

Ograniczenia ilości znaków w różnych platformach lub formatach

Dość nieoczywista rzecz, o której warto jednak pamiętać, niezależnie czy adres URL chcemy zamieścić w poście, fizycznym materiale promocyjnym czy na slajdzie prezentacji. Niektóre serwisy lub platformy, takie jak Twitter, ograniczają liczbę znaków, których można użyć w pojedynczym wpisie. Długie linki mogą szybko zużyć dostępne miejsce, co potrafi mocno ograniczyć możliwość przekazu.

Wciąż jednak duża część marketingu odbywa się za pomocą “nośników fizycznych”: ulotek, plakatów, naklejek, magazynów, książek, roll-upów na wydarzeniach, bannerów reklamowych, komunikatów w telewizji czy w radiu.

Strategię marketingową należy przygotować indywidualnie, biorąc pod uwagę nasze metody i kanały komunikacji, aby nie generować sobie dodatkowych problemów w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content