Rodzaje linków: wszystko, co musisz wiedzieć!

Na przestrzeni lat strategie zdobywania linków ewoluowały, a wraz z rozwojem wyszukiwarek i branży SEO, powstawały nowe sposoby linkowania stron i materiałów. Obecnie linki są jednym z najważniejszych składników Internetu, wpływają na SEO, UX, konwersję czy budowę zaufania i rozpoznawalności marek. Jakie są zatem rodzaje linków? Czym się różnią i kiedy warto korzystać z danego typu?

Co to są linki (hiperłącza)?

Linki (nazywane również hiperłączami, odsyłaczami lub backlinkami) to elementy stron internetowych, które umożliwiają przechodzenie z jednej strony internetowej do drugiej lub z jednej domeny do innej.

W podstawowej formie linki były fragmentami tekstu (wykorzystywały tzw. “anchor text”, czyli słowa lub frazę) lub czystymi adresami URL. Ich historia zaczyna się wraz z początkami samego Internetu. W 1989 roku brytyjski naukowiec Tim Berners-Lee przedstawił propozycję projektu nazwanego “World Wide Web”. Był to system oparty na hipertekście, który umożliwiał łatwe przeglądanie, odnajdywanie i łączenie informacji w sieci komputerowej, tworzonych przez wielu autorów. Samo pojęcie “hipertekst” zostało sformułowane jeszcze w 1965 roku przez amerykańskiego profesora Theodora Nelsona. W swoim oryginalnym projekcie Berners-Lee zdefiniował podstawowe elementy, które stały się kluczowe dla funkcjonowania Internetu, w tym URL, HTTP i HTML (język służący do tworzenia hiperłączy). Linki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby tworzyć sieć połączonych dokumentów, co doprowadziło do stworzenia sieci Internetowej, jaką znamy dzisiaj.

Początkowo, linki były jedynie statyczne i jednokierunkowe – mogły prowadzić tylko od jednej strony do drugiej. Z czasem, wraz z rozwojem technologii, linki stały się coraz bardziej dynamiczne. Mogą teraz prowadzić do innych miejsc na tej samej stronie, otwierać nowe karty przeglądarki, przekierować użytkownika pod inny adres, pobierać pliki, a nawet uruchamiać aplikacje.

Dzisiaj, linki są nieodłącznym elementem sieci. Bez nich, nawigacja w Internecie byłaby znacznie trudniejsza, a proces wyszukiwania informacji byłby znacznie bardziej czasochłonny i mniej efektywny. Są one również niezbędne dla funkcjonowania wyszukiwarek internetowych.

Funkcje linków w sieci

Linki są kluczową funkcjonalnością Internetu i realizują szereg działań:

 • Nawigacja i pomoc w indeksowaniu: Linki wewnętrzne i zewnętrzne pomagają użytkownikom oraz robotom wyszukiwarek poruszać się po serwisach. Potencjalnym klientom ułatwia to znalezienie potrzebnych informacji czy poszukiwanych produktów, właścicielom stron ułatwia prezentację i dostarczanie wartościowych treści, a robotom wyszukiwarek odkrywanie zmian i nowych podstron w Internecie.
 • Dostarczają kontekstu i dodatkowych informacji: Różne typy linków mają różne funkcje i wartości. Na przykład, linki tekstowe (wykorzystujące właściwe anchor texty) mogą być bardziej skuteczne w kierowaniu ruchu do powiązanych artykułów czy baz danych, podczas gdy linki graficzne są bardziej atrakcyjne wizualnie (mogą służyć np. do przedstawienia produktów, trendbooków czy podstron producentów, za pomocą ich logo).
 • Ułatwiają sprzedaż i marketing
 • Stanowią czynnik rankingowy i pomagają w pozycjonowaniu: Linki są jednym z kluczowych czynników, na które Google i inne wyszukiwarki zwracają uwagę podczas rankingu stron w wynikach wyszukiwania. Linki są nie tylko ścieżkami dla robotów wyszukiwarek, ale również transferują wartość z jednej strony na drugą (PageRank lub tzw. “moc SEO”) i pomagają określić, jak wysoko dana strona powinna pojawić się w wynikach wyszukiwania. Dlatego konieczne jest również zrozumienie różnic między atrybutami linków i ich znaczenia dla SEO (dla przykładu: linki nofollow nie przekazują wspomnianej “mocy SEO”).
 • Zrozumienie zagrożeń i potencjalne konsekwencje ich niewłaściwego użycia: Niektóre typy linków np. Exact Match Link, mogą być ryzykowne, jeśli są zauważalnie nadużywane – Google (lub inna wyszukiwarka) może uznać, że to próba manipulowania rankingiem strony. Zrozumienie różnych rodzajów linków pomoże uniknąć tego typu potencjalnych pułapek.

W jaki sposób linki wpływają na pozycjonowanie (SEO)?

Tworzenie skutecznej strategii SEO wymaga zrozumienia wielu różnych elementów, sygnałów i czynników, które wpływają na wyniki wyszukiwania. Jednym z tych elementów są linki, a ich znaczenie dla pozycjonowania stron internetowych jest ogromne. Wyszukiwarki internetowe (takie jak Google, Bing, Yandex czy Yahoo) wykorzystują linki do odkrywania nowych stron internetowych oraz wszelkich zmian, żeby później zaktualizować tzw. index, czyli wewnętrzną, gigantyczną bazę danych, na podstawie której tworzone są listy wyników wyszukiwania (tzw. SERP’y, od “Search Engine Results Page”).

Witryny i strony, do których prowadzi wiele linków z wartościowych domen, często pojawiają się wyżej w wynikach wyszukiwania. Jednak co to znaczy, że domena jest wartościowa? Wyobraźmy to sobie na konkretnym przykładzie: jeśli wyszukiwarka zna już jakiś serwis od wielu lat (nazwijmy go serwis-a.pl), posiada on już wiele linków zwrotnych, długą historię widoczności w Internecie, zawiera wiele contentu związanego ze swoją działalnością, a użytkownicy chętnie go czytają i udostępniają dalej – taki serwis może zostać uznany za “wartościowy” i zawierający “autorytet” w swojej niszy. Jeśli taki serwis będzie linkował do innej witryny (nazwijmy ją serwis-b.pl), to daje to robotom wyszukiwarek sygnał, że “skoro autorytet w swojej dziedzinie i już zweryfikowany serwis posiada linki do innej witryny, to znaczy, że powinny znajdować się tam ciekawe i wartościowe informacje dla użytkowników“.

To oczywiście dość spore uproszczenie i nie bierze pod uwagę mnóstwa dodatkowych czynników, ale dobrze obrazuje ideę, która kryje się za “wartościowym linkowaniem”. Pojawia się również kwestia “wagi linka”, ponieważ odsyłacz ze wspomnianego serwisu-a.pl będzie naturalnie bardziej wartościowym sygnałem dla wyszukiwarki niż link z witryny, która powstała kilka dni wcześniej, nie przekracza 10 podstron i sama nie posiada żadnych linków przychodzących.

Podział linków ze względu na status linka

Linki działające (“żywe”)

Działające linki (przez niektórych nazywane też “żywymi linkami”), to wewnętrzne lub zewnętrzne odsyłacze, które prawidłowo prowadzą do docelowej strony lub zasobu. Pomagają przekazywać “moc linków”, co zwiększa autorytet i widoczność strony docelowej w wynikach wyszukiwania. Są kluczowym elementem sieci WWW i mają fundamentalne znaczenie dla doświadczenia użytkowników oraz optymalizacji wyszukiwarki (SEO). Dodatkowo linkowanie zewnętrzne do zaufanych i wartościowych źródeł, które pozwolą użytkownikowi pogłębić temat, pozytywnie wpływa na CheiRank strony.

Uszkodzone linki, znane również jako “Broken Links”, to linki, które nie prowadzą już do istniejącej strony lub zasobu. Mogą one powstać z różnych przyczyn, takich jak usunięcie strony docelowej lub zmiana jego adresu URL, błędy w składni linku czy problemy z serwerem hostującym witrynę, do której prowadził link.

Uszkodzone linki mają negatywny wpływ na doświadczenie użytkownika i SEO strony z kilku powodów:

 • Pogorszenie UX (doświadczeń użytkowników): Kiedy użytkownik kliknie jakiś link, oczekuje, że zostanie przeniesiony do określonej strony lub dokumentu. Jeśli link jest uszkodzony, tracimy potencjalnego klienta, subskrybenta lub czytelnika.
 • Utrata “mocy SEO”: W pozycjonowaniu linki są jednym z czynnikiem rankingowym i stanowią niejaką “rekomendacje”, że strona, do której prowadzi odnośnik, zawiera wartościowe informacje czy przedstawia atrakcyjne produkty. Jeśli link już nie działa prawidłowo, ta “moc linku” jest marnowana, ponieważ nie jest przekazana do witryny docelowej.
 • Marnowanie Crawl Budgetu i ograniczenie możliwości robotów wyszukiwarek: Wyszukiwarki, takie jak Google, używają robotów do skanowania (fachowo: “crawlowania”) i indeksowania stron internetowych lub zmian na nich. Te roboty korzystają z linków do przemieszczania się między stronami i witrynami, a jeśli natrafią na uszkodzony link, zmarnują na niego zasoby, a w przypadku linków wewnętrznych otrzymają informację o błędach (np. o błędzie 404). Duża ilość takich błędów i uszkodzonych linków może prowadzić do zmniejszenia zasobów, które wyszukiwarka będzie przeznaczać na skanowanie serwisu lub będzie go oceniać mniej pozytywnie.

  Więcej o Crawl Budgecie możesz przeczytać w artykule: Czy Crawl Budget jest czynnikiem rankingowym SEO?

Podział linków ze względu na miejsce docelowe

Linki można podzielić na dwie główne kategorie: linki wewnętrzne i linki zewnętrzne. Oba rodzaje linków pozytywnie wpływają na pozycjonowanie strony i doświadczenia użytkowników (UX), jednak mają różne zastosowanie.

Linki wewnętrzne

Linki wewnętrzne to te, które prowadzą do innych podstron na tej samej witrynie. Są one kluczowe dla stworzenia efektywnej struktury serwisu i pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, jak poszczególne podstrony są ze sobą powiązane. Przy pomocy linków wewnętrznych można również pokierować użytkowników do innych, istotnych treści na sklepie czy blogu, co zwiększy czas spędzany przez nich na stronie, ich zaangażowanie, pozwala przedstawić nowe produkty lub usługi i pomaga wzmocnić pozycje strony w wynikach wyszukiwania.

Na czym polega linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne to praktyka tworzenia linków pomiędzy różnymi podstronami na tej samej domenie internetowej. W praktyce, jeśli posiadasz kilka artykułów, które odnoszą się do wspólnego tematu, możesz umieścić do nich linki w treści lub za pomocą innych elementów (grafik, przycisków, banerów etc). Pozwala to budować autorytet tematyczny (tzw. “Topical Authority”), dzięki czemu wyszukiwarki mogą bardziej cenić Twoje treści w danym temacie i częściej pokazywać je w wynikach wyszukiwania.

Linki zewnętrzne

Linkowanie zewnętrzne to hiperłącza, które kierują do innych domen. Można je dodatkowo podzielić na linki wychodzące (“outbound linking”) lub linki przychodzące (“inbound linking”), w zależności czy za ich pomocą użytkownicy i roboty opuszczają nasz serwis, czy się do niego dostają.

Linki zewnętrzne są istotnym aspektem budowania autorytetu strony, pozwalają na dostarczenie wartości (lub zaprezentowanie oferty produktu i usług) szerszemu gronu odbiorców, zwiększają wiarygodność strony, pomagają w pozycjonowaniu czy nawet w zbudowaniu relacji z właścicielami innych domen.

Ważne jest jednak, aby pozyskiwać linki zewnętrzne z umiarem i zgodnie z przyjętą strategią SEO. Zdobycie zbyt wielu linków zewnętrznych ze słabej jakości stron może więcej zaszkodzić niż pomóc, a i nie sama ilość linków ma największe znaczenie, a ich jakość.

Podział linków ze względu na formę

Linki tekstowe

Linki tekstowe (nazywane również hiperłączami tekstowymi) są najbardziej podstawowym typem linków stosowanych w Internecie. Są to po prostu fragmenty tekstu, które przekierowują Cię do innej podstrony lub witryny, gdy na nie klikniesz.

Link tekstowy jest wyświetlany jako zestaw słów lub fraz. Zazwyczaj wyróżniają się one wizualnie (np. poprzez podkreślenie, inny kolor tekstu lub tła), aby użytkownik wiedział, że są elementem klikalnym.

Linki graficzne

Linki graficzne (które nazywa się również “odsyłaczami graficznymi”) zamiast tekstu wykorzystują grafikę lub obrazek jako element, który można kliknąć. Kiedy użytkownik kliknie grafikę, jest przekierowywany do innej witryny lub podstrony na tej samej domenie. Może to być na przykład: logo firmy lub producenta, baner reklamowy, ikona mediów społecznościowych lub dowolny inny element graficzny w serwisie.

Początkowo Internet był przede wszystkim platformą tekstową, ale wraz z rozwojem technologii dodano możliwość umieszczania obrazków, które mogły służyć jako linki. Z czasem linki graficzne stały się nieodzownym elementem projektowania stron internetowych i są wykorzystywane na różne sposoby. Często stosuje się je do przyciągania uwagi użytkowników lub z powodu ich estetycznej wartości.

Chociaż linki graficzne mogą być bardziej atrakcyjne dla oka niż linki tekstowe, dla wyszukiwarek są one mniej dostępne. Z punktu widzenia SEO, linki graficzne są trudniejsze do optymalizacji niż linki tekstowe. Wyszukiwarki nie są w stanie “zobaczyć” obrazków w taki sam sposób jak ludzie, dlatego nie mogą zrozumieć treści linku graficznego bez dodatkowego kontekstu i opisu. Ważne jest, aby każdy link graficzny miał dobrze zdefiniowany atrybut “alt”, który opisuje obrazek dla wyszukiwarek i dla osób korzystających z czytników ekranu (screen readerów). Do linków graficznych można również dodawać kolejne atrybuty jak width (szerokość) czy height (wysokość).

Chociaż linki graficzne są mniej wartościowe z punktu widzenia SEO niż linki tekstowe, nadal mogą pomóc w zwiększeniu wyników serwisu. Pierwszą zasadą Google’owych “Webmaster Guidelines” jest, aby “tworzyć strony przede wszystkim dla użytkowników, a nie dla robotów wyszukiwarek”. Jeśli więc w danym przypadku link graficzny jest naturalnym i bardziej atrakcyjnym dla czytelników wyborem – śmiało można go użyć!

Podział linków ze względu na anchor text (tekst wykorzystany do linkowania)

Linki “czyste” (naked URL)

Linki wykorzystujące adres URL (nazywane też “naked URL” lub “gołymi linkami”), to takie, które jako tekst klikalny wykorzystują bezpośrednio adres URL witryny internetowej.

Przykłady:

Linki “naked” są bardzo bezpośrednie i transparentne, co jest ich główną zaletą. Użytkownik wie dokładnie, gdzie prowadzi link, bez potrzeby analizowania kontekstu czy zgadywania na podstawie tekstów alternatywnych. Z punktu widzenia SEO, są one najbardziej bezpiecznym sposobem linkowania, ponieważ są najczęściej używane przez serwisy i użytkowników.

Exact Match Links (EML) znane są również jako “dokładne dopasowania linków”, ponieważ tekst kotwicy (anchor text) często stanowi frazę, na którą chcielibyśmy pozycjonować daną podstronę. Exact Match Links są uważane za potężne narzędzie w pozycjonowaniu, ponieważ bezpośrednio powiązują daną stronę z określoną frazą kluczową. Ułatwia to wyszukiwarkom zrozumienie tematyki danej podstrony.

Przykłady:

 • “Jeśli zastanawiasz się, jak można poprawić widoczność i wyniki sprzedaży swojego serwisu, warto zacząć od audytu SEO, który pozwoli przygotować harmonogram działań i listę elementów do poprawy.”
 • “Jednym z ciekawszych pomysłów na wyróżnienie swojej domeny i atrakcyjniejsze zaprezentowanie produktów, usług czy wydarzeń mogą być dane strukturalne.”

Strategia wykorzystywania linków EML była szczególnie popularna na początku rozwoju pozycjonowania. Wiele serwisów próbowało manipulować rankingiem poprzez nadmierne stosowanie linków EML (pozyskując ich, ile tylko było można). To z kolei doprowadziło do cyklu aktualizacji algorytmów wyszukiwarek, które zaczęły zwracać większą uwagę na wagę i wartość linka oraz karać witryny za nadgorliwe pozyskiwanie zewnętrznych linków EML. O ile w przypadku linków przychodzących warto rozważnie korzystać z “Exact Matchy”, tak w przypadku linkowania wewnętrznego nie stanowi to problemu i możemy dowolnie z nich korzystać (ponieważ wciąż znajdujemy się w obrębie własnej domeny).

Rozbudowane linki Exact Match mogą przybrać formę linków Partial Match (PML), czyli zawierać dodatkowe słowa kluczowe, różne ich odmiany, synonimy czy nazwy brandów.

Przykłady:

Podobnie jak linki EML, linki PML pomagają wyszukiwarkom zrozumieć tematykę strony. Jednak, w przeciwieństwie do linków EML, linki PML często wyglądają bardziej naturalnie, co sprawia, że są mniej narażone na kary za nadmierną optymalizację. Są dobrym sposobem na urozmaicenie, aczkolwiek warto pamiętać, że linki PML (podobnie jak wszystkie inne rodzaje linków) powinny być stosowane w sposób odpowiedni i naturalny.

Linki brandowe (Branded Links) to kolejny istotny rodzaj linków, które zawierają nazwę marki jako anchor text.

Przykład:

 • “Sprawdź ofertę usług SEO i SXO na stronie janczur.eu.”

Zastosowanie tego typu linków jest niezwykle korzystne dla budowania świadomości marki. Najczęściej wykorzystuje się je do linkowania strony głównej serwisu (ewentualnie w innych, konkretnych przypadkach, jak np. linkowanie do kategorii producenckich w sklepach internetowych).

Branded Links są często postrzegane jako bardziej naturalne w kontekście linkowania niż linki EML czy PML. Stanowią świetny element dywersyfikacji profilu linków i nie należy o nich zapominać.

Narzędzia do monitorowania i analizy linków

Regularne monitorowanie profilu linków to proces śledzenia i analizy wszystkich linków prowadzących do Twojej strony internetowej. Takie działanie pomaga w wykrywaniu uszkodzonych linków (które można spróbować naprawić) czy odkryciu potencjalnych linków spamowych. Kiedy po aktualizacji algorytmu widoczność witryny mocno wzrośnie lub spadnie, również warto rzucić tu okiem – być może jest to powód lub jeden z czynników, które się do tego przyczyniły. Cykliczna weryfikacja linkujących domen i wykorzystywanych anchorów pozwala też na ochronę przed negatywnym SEO (depozycjonowaniem). Polega to na tym, że wykorzystuje się szkodliwe taktyki pozycjonowania z zamiarem obniżenia widoczności i pozycji konkurencyjnych serwisów. Kiedyś popularna “metoda walki” (i równie nieetyczna). Dzisiaj już dość rzadko spotykana, jednak od czasu do czasu można o nich jeszcze usłyszeć.

Istnieją różne narzędzia, które pomagają w analizie linków: Google Search Console, Ahrefs, Semrush czy Screaming Frog.

Zasady tworzenia zdrowego profilu linków

Tworzenie zdrowego profilu linków to kluczowy element pozycjonowania serwisu. Profil linków to zestawienie wszystkich linków, które kierują do Twojej strony z innych witryn. Zdrowy profil linków pomaga w poprawie widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania i zwiększa jej wiarygodność oraz buduje autorytet.

Nie ma niestety żadnych wytycznych, ile linków danego typu powinno znajdować się w “idealnym profilu linków”, dlatego jest to tematem wielu dyskusji i testów. Niemniej uniwersalną prawdą pozostaje fakt, że w naturalnym profilu linków powinny znaleźć się:

 • różne typy linków z rozmaitych rodzajów stron (blogów, for, strony informacyjnych, portali lokalnych, katalogów),
 • linki z różnorodnymi anchor textami (EML, PML, brandowymi czy z czystymi adresami URL),
 • odsyłacze z różnymi atrybutami linków (dofollow, nofollow).

Linki powinny być pozyskiwane systematycznie (unikajmy nagłych wzrostów gigantycznej ilości linków), a ich jakość powinna być priorytetem.

Jeśli masz dodatkowe pytania lub chcesz zweryfikować swój profil linków, zapraszam do sprawdzenia oferty audytu linków lub do wypełnienia poniższego formularza.

Dzięki temu będę w stanie zapoznać się z Twoim serwisem jeszcze przed rozmową i ułatwi nam to później komunikację
Zapisz tutaj wszystkie swoje pytania, cele biznesowe i inne ważne informacje, o których powinienem wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content