Thin content: jak go znaleźć i naprawić?

Thin content to problem, z którym boryka się wiele stron internetowych, obniżając swoją wartość w oczach wyszukiwarek. W tym artykule pokażę Ci, jak zidentyfikować "thin content" oraz w jaki sposób możemy go naprawić.

Thin Content: co to jest i dlaczego jest problemem?

Thin Content, czyli dosłownie “cienka treść”, to termin używany w branży SEO do opisania stron internetowych o niskiej wartości dla użytkownika i wyszukiwarek.

Thin Content to treści, które są mało wartościowe, nieoryginalne lub nie zawierają istotnych dla czytelników informacji. Mogą to być na przykład zduplikowane treści, automatycznie generowane teksty lub strony z niewielką ilością treści.

Użytkownicy mogą czuć się rozczarowani, gdy natrafią na takie treści. W konsekwencji szybko opuszczą Twój serwis (zwiększając współczynnik odrzuceń), a to już daje wyszukiwarkom sygnał, że Twoja strona nie spełnia oczekiwań użytkowników.

Strony o niskiej jakości mogą również zaszkodzić reputacji Twojej strony – użytkownicy niechętnie będą wracać do serwisu, który raz uznali za małowartościowy.

Jakie są przyczyny występowania Thin Content?

Przyczyny występowania Thin Content na stronie internetowej mogą być zróżnicowane.

Oto kilka najczęstszych przyczyn, które mogą doprowadzić do pojawienia się treści o niskiej wartości na Twojej domenie:

 • Automatyczne generowanie hurtowej ilości treści (m.in. maszynowo za pomocą AI): strony korzystające z automatycznie generowanych treści często produkują teksty o niskiej wartości, które są nieczytelne, powtarzalne, zawierają wiele błędów lub wręcz nie mają większego sensu.
 • Zduplikowane treści: kopiowanie i wklejanie treści z innych źródeł bez dodawania własnej, unikalnej wartości może prowadzić do problemu z duplikacją treści.
 • Mała ilość treści: strony z bardzo małą ilością treści (lub w ogóle bez treści) mogą zostać uznane jako Thin Content.
 • Doorway Pages: strony tworzone z myślą o manipulowaniu algorytmami wyszukiwarek, aby przekierować użytkowników na zupełnie inne strony.
 • Keyword stuffing: nadmierne upychanie słów kluczowych w treści, bez dostarczania wartościowego kontekstu czy wniosków.
 • Niska jakość treści: treści o wątpliwej jakości, które nie dostarczają wartości, nie są dobrze napisane, zawierają błędy czy brak stylistyki mogą być uważane za Thin Content.
 • Brak regularnych aktualizacji: jeśli Twoje teksty mają już kilka lat, są nieaktualne, przedawnione, pomijają wiele nowszych informacji i danych, mogą zostać uznane za Thin Content.

Rozpoznanie i zrozumienie przyczyn powstawania Thin Contentu to pierwszy krok do poprawy jakości witryny, jej optymalizacji pod kątem SEO.

Jak zidentyfikować Thin Content na Twojej stronie?

Zidentyfikowanie Thin Content na Twojej stronie jest kluczowym krokiem w kierunku poprawy jej jakości i pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Oto kilka metod, które można zastosować, aby wykryć i zrozumieć obszary, które mogą wymagać poprawy:

 • Analiza Google Analytics i Google Search Console:
  • Dzięki zakładce “Indeksowanie” w Google Search Console możesz sprawdzić, które podstrony serwisu nie są zaindeksowane. Warto wyeksportować ich listę i przejrzeć, czy nie znajdują się tam teksty, które powstały już jakiś czas temu i nie wypadły z indeksu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być zmniejszona wartość użytkowa danych stron.
  • Za pomocą Google Analytics sprawdź, które strony mają wysoki współczynnik odrzuceń (Bounce Rate), niski czas spędzony na stronie lub niską ilość odwiedzin. Wskaźniki te mogą sugerować, że dane podstrony nie dostarczą faktycznej wartości użytkownikom i albo na nie nie wchodzą, albo szybko opuszczają.
 • Zewnętrzne narzędzia SEO (darmowe i płatne):
  • Narzędzia SEO takie jak Ahrefs, SEMrush czy Screaming Frog mogą pomóc przeanalizować Twoją stronę pod kątem treści o niskiej wartości. Przykładowo Screaming Frog pozwala na przecrawlowanie (“przeskanowanie”) serwisu i posortowanie istniejących podstron według liczby słów. Może to stanowić podpowiedź, które kategorie sklepowe czy artykuły blogowe należy poprawić/rozszerzyć w pierwszej kolejności.
 • Audyt treści i ręczna analiza:
  • Przeprowadź manualny audyt treści Twojej strony, analizując każdą stronę pod kątem jakości i wartości dostarczanej użytkownikom. Jeśli Twój serwis jest bardzo duży, możesz w pierwszej kolejności skupić się na najważniejszych podstronach lub tych, które w ostatnim czasie zanotowały największy spadek sesji. Zwróć uwagę na strony, które mają mało unikalnej treści lub które nie są szczegółowe. Przeczytaj treści na tych podstronach i zastanów się, czy faktycznie odpowiadają na pytania i potrzeby użytkowników.
 • Sprawdzanie duplikatów treści:
  • Aby zidentyfikować, czy Twoja treść jest unikalna (albo zduplikowana w innych miejscach sieci) możesz wykorzystać takie narzędzia jak np. Siteliner albo Copyscape.

W jaki sposób można naprawić Thin Content w serwisie?

Naprawienie Thin Content na Twojej stronie jest niezbędne dla poprawy jej widoczności oraz użyteczności. Oto kilka metod i technik, które możesz wykorzystać:

 • Rozbudowa istniejących tekstów: Zidentyfikuj strony o niskiej wartości i rozbuduj je, dodając więcej informacji, danych, cytatów, opinii ekspertów, przykładów oraz multimedialnych elementów takich jak obrazy, infografiki i wideo. Jeśli Twoja branża na to pozwala, możesz pomyśleć również o elementach interaktywnych, takich jak quizy, kalkulatory czy ankiety. Sprawdź też, czy od ostatniej edycji nie pojawiły się żadne subtematy lub kwestie, które mogą być istotne dla Twoich czytelników, ale nie zostały jeszcze opisane.
 • Optymalizacja SEO treści: Dobierz do treści odpowiednie słowa kluczowe oraz zagadnienia do poruszenia (mogą Ci w tym pomóc narzędzia do odpowiednie optymalizacji treści SEO). Nie zapomnij również o poprawieniu meta danych (przede wszystkim meta title’i) czy zadbaniu o wdrożenie danych strukturalnych.
 • Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne: Wartościowe linki zewnętrzne i przemyślane linkowanie wewnętrzne poprawią wartość Twojej strony (oraz ułatwią nawigację).
 • Scalanie treści: Przejrzyj stronę pod kątem treści, które są słabo oceniane przez wyszukiwarki lub rzadko odwiedzane przez użytkowników. Połącz treści pokrewne tematycznie, tworząc z nich jeden, bardziej obszerny i kompleksowy artykuł. Nie zapomnij później ustawić przekierowań 301 do nowego adresu URL!
 • Usunięcie lub przekierowanie stron: Jeśli wybrane podstrony trudno ponownie wykorzystać lub opisują tematy, które całkowicie się zdezaktualizowały, wyjścia są dwa: usunięcie lub przekierowanie.

  Sprawdź, czy do podstrony prowadzą wartościowe linki zewnętrzne:
  • Jeśli tak – warto użyć przekierowania 301 do powiązanej tematycznie strony lub ewentualnie do strony głównej.
  • Jeśli nie – stronę możesz usunąć, ustawiając jej kod 410. W osobnym artykule możesz poczytać więcej o kodach odpowiedzi HTTP i ich znaczeniu.

Wsparcie eksperta SEO: kiedy warto zastanowić się nad zewnętrzną pomocą?

Chociaż istnieje wiele strategii, które można zastosować samodzielnie, aby rozwiązać te problemy, czasami warto rozważyć zewnętrzną pomoc eksperta SEO.

Oto kilka sytuacji, w których wsparcie z zewnątrz może być korzystne:

 • Brak doświadczenia: Jeśli nie masz doświadczenia w audytowaniu stron lub diagnozowaniu problemów związanych z pozycjonowaniem, samodzielna naprawa może być trudna. W niektórych przypadkach Thin Content może być częścią bardziej złożonego problemu i wymagać szerszej analizy.
 • Oszczędność czasu: Pozycjonowanie jest czasochłonne, a zatrudnienie eksperta może zaoszczędzić Twój czas, który możesz przeznaczyć na rozwijanie innych aspektów Twojego biznesu.
 • Zaktualizowane praktyki SEO: Świat SEO jest dynamiczny i ciągle ewoluuje. Eksperci, którzy na co dzień zajmują się pozycjonowaniem, są na bieżąco z najnowszymi zmianami i mogą dostosować Twoją strategię SEO zgodnie z aktualnymi, najlepszymi praktykami. Odpowiedni content plan i strategia zarządzania treścią pomoże zapobiegać problemowi Thin Content w przyszłości.

Jeśli widzisz, że Twoja strona nie osiąga oczekiwanych wyników w wyszukiwarkach, Twoja konkurencja wyprzedza Cię w rankingu lub po prostu chcesz przyspieszyć wzrost swojego biznesu, to idealny moment, aby zainwestować w profesjonalne SEO.

Zapraszam do kontaktu – sprawdźmy, nad czym możemy popracować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content