Strona niewidoczna w Google: 12 potencjalnych przyczyn

Zastanawiasz się, dlaczego moja strona nie pojawia się w wynikach Google? Zobacz 12 potencjalnych przyczyn, które mogą stać za tym problemem oraz wskazówki, jak je rozwiązać.

Dlaczego Google nie wyszukuje mojej strony?

Posiadanie dobrze wypozycjonowanej strony internetowej w wyszukiwarce jest bardzo ważne dla praktycznie każdego biznesu (a zwłaszcza biznesu online). W Polsce około 94% użytkowników Internetu korzysta z Google’a, dlatego jest on pierwszym wyborem, kiedy myślimy o pozycjonowaniu.

Brak widoczności serwisu w Google może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji, które mogą mieć realny wpływ na Twoją markę oraz finanse:

  • Utrata ruchu: jeżeli Twoja strona nie jest widoczna w wynikach wyszukiwania, potencjalni klienci nie będą mogli jej znaleźć.
  • Spadek sprzedaży: mniejszy ruch na stronie często przekłada się na mniejszą liczbę konwersji, a to na mniejsze przychody.
  • Utrata konkurencyjności: konkurenci, którzy zainwestowali w optymalizację SEO i są widoczni w wyszukiwarkach, mogą przyciągnąć potencjalnych klientów kosztem Twojego biznesu.
  • Zły wizerunek marki: brak obecności w wyszukiwarkach może być interpretowany jako brak profesjonalizmu lub nieistotność Twojej firmy w danej branży.
  • Trudności w budowaniu zaufania: wiele osób uznaje wysokie pozycje w wyszukiwarkach, jako znak zaufania (“social-proof”). Jeżeli użytkownicy nie mogą znaleźć informacji o Twojej firmie, mogą uznać, że nie jest wiarygodna.

Jeśli Google nie wyszukuje Twojej strony, może to być spowodowane wieloma czynnikami. Ważne jest, aby zdiagnozować przyczynę problemu i podjąć odpowiednie kroki, aby go rozwiązać.

Zobacz najczęstsze problemy, które powodują brak widoczności strony w wyszukiwarce Google.

Włączona prośba o nieindeksowanie nowej witryny (WordPress)

Uruchomienie nowej witryny to ekscytujący moment dla każdego właściciela biznesu. Jednakże, przed oficjalnym uruchomieniem, ważne jest, aby upewnić się, że witryna jest w pełni gotowa do prezentacji publicznej. W tym celu WordPress posiada automatyczne “zabezpieczenie”, które znajduje się w ustawieniach – prośba o nieindeksowanie strony.

Wyłączenie prośby o nieindeksowanie nowej witryny (WordPress)
Wyłączenie prośby o nieindeksowanie nowej witryny (WordPress)

Prośba o nieindeksowanie informuje roboty wyszukiwarki, aby tymczasowo zignorowały stronę. Pozwala to właścicielom na dopracowanie wszystkich elementów witryny, zanim zostanie ona oficjalnie uruchomiona.

Gdy witryna jest gotowa do uruchomienia, właściciele mogą usunąć prośbę o nieindeksowanie, co pozwoli robotom wyszukiwarki na zindeksowanie witryny.

Znacznik meta robots o parametrze “noindex”

Znacznik meta robots z parametrem “noindex” jest jednym z narzędzi, które webmasterzy mogą użyć, aby kontrolować, jak wyszukiwarki indeksują ich strony. Parametr “noindex” przekazuje informacje robotom wyszukiwarek, aby nie indeksowały danej strony, co oznacza, że ​​ta strona nie zostanie wyświetlona w wynikach wyszukiwania.

Może to być użyteczne w przypadkach, gdy chcesz ukryć pewne strony przed wyszukiwarkami. Na przykład: strony z wewnętrzną zawartością lub tymczasowe strony landingowe, które nie są przeznaczone dla szerszej publiczności.

Jednakże, jeśli znacznik meta robots “noindex” zostanie zastosowany niechcący lub niewłaściwie, może to spowodować, że Twoja domena stanie się niewidoczna w Google.

Dlatego ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, jak i kiedy używać znacznika meta robots “noindex” oraz regularnie sprawdzać konfigurację swojej strony.

Jak sprawdzić, czy dana strona posiada parametr “noindex”? Wystarczy zerknąć do kodu źródłowego strony. Pomocny jest tutaj również Google Search Console z jego zakładką “Indeksowanie”, która na bieżąco śledzi stopień i ilość stron zaindeksowanych oraz tych, które nie wyświetlają się w wyszukiwarkach (i z jakiego powodu).

Dostępne są też wtyczki do przeglądarek, które jednym kliknięciem pozwalają na sprawdzenie najważniejszych informacji o danej podstronie (mogę polecić np. SEO Meta in 1 Click).

Błędy w pliku robots.txt

Plik robots.txt służący do komunikacji z robotami wyszukiwarek na temat tego, które sekcje witryny mogą być indeksowane, a które powinny zostać zignorowane.

Błędy w pliku robots.txt mogą powodować, że Twoja strona stanie się niewidoczna dla robotów Google’a, a to przełoży się na brak indeksacji.

Najczęstsze błędy obejmują zablokowanie dostępu do ważnych katalogów lub plików, użycie nieprawidłowej składni lub zbyt skomplikowane dyrektywy, które mogą być mylące dla robotów wyszukiwarek.

Na przykład, jeśli niechcący zablokujesz dostęp do folderu zawierającego ważne pliki CSS lub JavaScript, roboty wyszukiwarek mogą mieć trudności z prawidłowym zrozumieniem i indeksowaniem Twojej strony.

Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać i testować swój plik robots.txt, aby upewnić się, że jest poprawnie skonfigurowany i nie zawiera błędnych dyrektyw.

Istnieją narzędzia online i wtyczki do przeglądarek, które mogą pomóc Ci w walidacji i ewentualnej naprawie błędów w pliku robots.txt.

Kary od Google’a: wpływ filtrów na widoczność w wyszukiwarce

Kary od Google’a (tzw. “filtry”) są narzędziem, które Google używa, aby upewnić się, że strony nie stosują zabronionych taktyk SEO. Przykładami takich technik Black Hat SEO są np. spamowanie linkami czy ukrywanie tekstów.

Jeśli Google uzna, że Twoja strona narusza wytyczne, możesz otrzymać karę ręczną lub algorytmiczną, która obniży ranking Twojej strony lub nawet całkowicie usunie ją z indeksu.

Manualne kary są stosowane ręcznie przez zespół Google, gdy zostaną zidentyfikowane konkretne naruszenia, podczas gdy kary algorytmiczne są automatycznie nakładane przez systemy Google, gdy wykryją pewne negatywne sygnały.

Naprawienie sytuacji wymaga zidentyfikowania problemu, usunięcia wszelkich niezgodności z wytycznymi Google i złożenia prośby o ponowne rozpatrzenie w Google Search Console. Proces ten może być czasochłonny i skomplikowany, ale jest niezbędny, aby przywrócić ranking i widoczność Twojej strony.

Ważne jest, aby postępować zgodnie z wytycznymi Google’a (lub przynajmniej poważnie ich nie naruszać) i unikać taktyk, które mogą bezpośrednio prowadzić do nałożenia kary.

Od dłuższego czasu kary od Google’a są raczej wyjątkami i pojawiają się sporadycznie, jednak wciąż się zdarzają i warto zadbać, abyśmy nie zostali “kolejnym przypadkiem”.

Duplikacja i kanibalizacja

Duplikacja treści polega na posiadaniu identycznych lub bardzo podobnych treści na wielu stronach Twojej witryny. Google stara się dostarczać użytkownikom unikalne i wartościowe treści. Trafiając na dwie bardzo podobne strony, Google może uznać, że jedna jest kopią drugiej i zaindeksowuje tylko jedną z nich.

Z drugiej strony, kanibalizacja słów kluczowych występuje, gdy wiele stron na Twojej witrynie konkuruję ze sobą dla tych samych słów kluczowych. Może to prowadzić do rozmycia sygnałów SEO i zmniejszenia autorytetu Twojej strony dla określonych fraz.

Aby zaradzić tym problemom, ważne jest, aby unikać duplikowania i kanibalizacji treści. Jak to zrobić? Na przykład przez stosowanie linków kanonicznych, dzięki którym wskażesz wyszukiwarce, która strona powinna być widoczna w wyszukiwarce.

Warto również zadbać o indywidualne meta title’e, odpowiednią strukturę serwisu, przemyślaną budowę adresów URL i odpowiednie linkowanie wewnętrzne.

Zanim zaczniesz rozbudowywać serwis, warto przygotować rozsądną strategię SEO, która zminimalizuje ryzyko duplikacji, kanibalizacji oraz problemów z indeksacją.

Zostańmy jeszcze chwilę przy temacie linków kanonicznych.

Tzw. “canonical” to sposób, w jaki właściciele stron informują wyszukiwarki, która wersja określonej strony jest “główną” lub “preferowaną”. Wykorzystuje się je, kiedy w serwisie istnieją duplikaty lub bardzo podobne wersje podstron.

Google zaleca użycie linku kanonicznego, aby wskazać, którą wersję strony powinno się indeksować i wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Niewłaściwe użycie tego znacznika – na przykład przez wskazanie linku kanonicznego do niespokrewnionej strony – może spowodować, że Google nie zindeksuje pierwotnej strony.

Aby uniknąć tych problemów, należy upewnić się, że są one poprawnie zaimplementowane na Twojej stronie. Możesz do tego wykorzystać funkcję “Sprawdzenie adresu URL” w Google Search Console albo wtyczki do przeglądarek (tutaj również sprawdzi się SEO Meta in 1 Click).

Sprawdzenie zgodności adresu URL z linkiem kanonicznym
Sprawdzenie zgodności adresu URL z linkiem kanonicznym

Brak jakościowych treści, czyli mała użyteczność w oczach Google’a

Jakość treści na Twojej stronie internetowej jest jednym z kluczowych czynników, które Google bierze pod uwagę podczas oceny użyteczności i wartości Twojej strony. Strony z treścią niskiej jakości lub małą użytecznością mogą zostać uznane za tzw. “Thin Content” (treść o niskiej lub zerowej wartości dla użytkownika) lub “Low Content” (teksty pisane przede wszystkim pod algorytmy) i pozostaną niewidoczne.

Google zaleca dostarczanie wysokiej jakości, oryginalnych treści, które są użyteczne, informacyjne i spełniają intencje wyszukiwania użytkowników. Brak takich treści może prowadzić do negatywnych konsekwencji w pozycjonowaniu, a ostatnimi czasy – wraz z kolejnymi aktualizacjami Helpful Content – coraz częściej jest to na celowniku firmy.

Ważne jest, aby unikać tworzenia treści niskiej jakości, które nie dodają wartości dla użytkowników, lub które są duplikatami innych stron. Strony, które są nieaktualne, zdecydowanie przesycone frazami lub zawierają błędne informacje, mogą również zostać zdegradowane w wynikach wyszukiwania.

Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na strukturę i formatowanie treści: używaj nagłówków, list punktowych, obrazów i innych elementów, aby uczynić treści atrakcyjnymi i bardziej wartościowymi dla czytelników.

Warto również rozważyć przeprowadzenie audytu SEO, aby zidentyfikować obszary, które wymagają poprawy oraz monitorować pozycje najważniejszych fraz, aby weryfikować słuszność zmian.

Wirusy i złośliwe oprogramowanie

Google dąży do zapewnienia bezpiecznego doświadczenia online dla swoich użytkowników. Strony zarażone złośliwym oprogramowaniem mogą zostać ukarane przez algorytmy wyszukiwarki, co może poskutkować obniżeniem ich pozycji lub całkowitym ich wymazaniem z indeksu.

Warto regularnie monitorować swoją stronę pod kątem obecności złośliwego oprogramowania. Możesz to zrobić za pomocą narzędzi dostarczanych przez Google (np. Google Search Console) albo innych, niezależnych narzędzi online.

Upewnienie się, że Twoja strona jest wolna od złośliwego oprogramowania, to fundamentalny krok w kierunku poprawy jej widoczności w Google i zapewnienia bezpiecznego środowiska dla Twoich użytkowników.

Filtr Safe Search jest zaprojektowany, aby chronić użytkowników przed treściami, które mogą być uznane za nieodpowiednie lub obraźliwe.

Gdy treści na Twojej stronie zostaną ocenione jako nieodpowiednie dla niektórych grup wiekowych lub niezgodne z wytycznymi Google, filtr Safe Search może zablokować Twoją stronę w wynikach wyszukiwania.

Jeśli nie prowadzisz strony z takimi treściami, należy zidentyfikować i usunąć elementy, które mogły zostać uznane za nieodpowiednie. Może to obejmować obrazy, teksty, a nawet linki do innych stron.

Poproś następnie Google o ponowne przeskanowanie Twojej strony (za pomocą Google Search Console), aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Niepoprawny kod odpowiedzi HTTP

Kody odpowiedzi HTTP są komunikatami wysyłanymi przez serwer do przeglądarki, informując o statusie żądanej strony.

Przykładowo:

  • kod 200 oznacza, że strona działa poprawnie,
  • kod 404 wskazuje, że strona nie została znaleziona,
  • kod 302 lub 307 oznacza przekierowanie tymczasowe oraz prośbę o nieindeksowanie nowego adresu URL.

Jeśli Twoja strona zwraca niepoprawny lub błędny kod odpowiedzi HTTP, może to uniemożliwić Google zaindeksowanie Twojej strony.

W celu rozwiązania tego problemu warto przeprowadzić audyt techniczny strony, aby zidentyfikować i naprawić błędne kody odpowiedzi HTTP.

Narzędzia takie jak Google Search Console, wtyczki do przeglądarek (np. Link Redirect Trace) albo narzędzia online (np. HTTP Status Code Checker) mogą pomóc zdiagnozować te błędy.

Ponadto, regularne monitorowanie logów serwera oraz współpraca z doświadczonymi programistami i specjalistami SEO może przeciwdziałać powstawaniu błędnych kodów odpowiedzi HTTP w przyszłości.

Brak sitemapy (mapy serwisu)

Sitemapa to plik, który zawiera informacje o strukturze Twojej strony internetowej, włączając w to URLe i dane o tym, jak często strony są aktualizowane. Dzięki niej, roboty wyszukiwarki są w stanie efektywniej przeszukiwać Twoją stronę, co pozwala na lepsze zaindeksowanie jej zawartości.

Brak tego elementu może powodować, że Google będzie miało trudności ze zrozumieniem struktury serwisu oraz z identyfikacją ważnych podstron. Może również utrudniać regularne skanowanie bardziej zakłębionych podstron, co przełoży się na mniejszą efektywność przyszłych optymalizacji.

Warto zainwestować czas na stworzenie oraz zaktualizowanie sitemapy, a następnie przesłanie jej do Google za pomocą narzędzia Google Search Console.

Niedostateczna optymalizacja SEO i linki niskiej jakości

Niedostateczna optymalizacja SEO oraz obecność linków niskiej jakości (lub ich całkowity brak) to kolejne czynniki, które mogą wpłynąć na brak widoczność Twojej strony w wynikach Google’a.

Optymalizacja SEO jest kluczowym elementem, który pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, co zawiera Twoja strona oraz czy dostarcza odpowiedzi na pytania użytkowników.

Niewłaściwe słowa kluczowe, brak optymalizacji meta tagów, nieczytelne URLe czy gigantyczne grafiki to tylko niektóre z przyczyn, które mogą powodować problem.

Z kolei, linki są jednym z kluczowych sygnałów, które Google używa do oceny wiarygodności i autorytetu Twojej strony. Brak linków lub linki niskiej jakości, mogą wysyłać sygnał, że serwis nie ma jeszcze wyrobionej renomy lub że jest ona wątpliwa.

Jakość jest ważniejsza niż ilość, dlatego zdobycie wartościowych linków z zaufanych źródeł powinno być ważnym elementem strategii SEO.

Profesjonalne wsparcie SEO jako rozwiązanie Twoich problemów z widocznością

Zatrudnienie profesjonalnej agencji SEO lub konsultanta może przynieść Twojej firmie korzyści na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim, eksperci SEO mogą zidentyfikować istniejące problemy techniczne i zoptymalizować strukturę Twojej strony.

Ponadto, profesjonalne wsparcie SEO może pomóc w opracowaniu i wdrożeniu skutecznej strategii treści oraz budowania linków, co z kolei przyczyni się do zwiększenia ruchu na stronie oraz poprawy autorytetu Twojego serwisu.

Warto również zaznaczyć, że wsparcie SEO to nie tylko techniczne lub treściowe optymalizacje. To również regularne raportowanie i analizy, które pomagają zrozumieć, jakie działania przynoszą pożądane rezultaty, a co może wymagać dodatkowej uwagi lub modyfikacji.

Jeśli zmagasz się z problemami związanymi z widocznością Twojego serwisu, nie zwlekaj. Skontaktuj się ze mną, aby umówić się na konsultacje SEO lub rozpocząć współpracę w zakresie pozycjonowania.

2 komentarze

  1. Czy wiesz, że tworzysz ciekawe i oryginalne treści, wkład jaki wnosisz w społeczność blogową zasługuję na podziw i szacunek. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content