Rola mediów społecznościowych w SEO: mit czy realność?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak media społecznościowe wpływają na pozycjonowanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania? Może się wydawać, że są to dwa różne światy, ale w rzeczywistości ściśle ze sobą współpracują. Odkryj, jak używać mediów społecznościowych jako narzędzia do budowania wartościowej treści, generowania ruchu i zwiększania zaangażowania, które są kluczowymi elementami sukcesu w pozycjonowaniu.

Czy media społecznościowe naprawdę wpływają na SEO?

Media społecznościowe i SEO to dwa elementy cyfrowego marketingu, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niepołączone, jednak w rzeczywistości często działają wspólnie, wpływając na całościową widoczność marki w sieci. Systematyczna obecność w Social Mediach potrafi pozytywnie wpłynąć na działania organiczne i przynieść wiele wymiernych korzyści.

Jednak, czy faktycznie media społecznościowe wpływają na SEO?

Bezpośredni wpływ mediów społecznościowych na pozycjonowanie

Google i inne wyszukiwarki internetowe oficjalnie deklarują, że aktywność w mediach społecznościowych nie jest bezpośrednim czynnikiem wpływającym na ranking strony w wynikach wyszukiwania.

W 2014 roku ówczesny dyrektor Google’a, Matt Cutt’s, oświadczył, że media społecznościowe (tak Twitter czy Facebook) są traktowane dokładnie tak samo, jak wszelkie inne serwisy. Jeśli Google jest w stanie zaindeksować strony naszej firmy na Facebooku czy Twitterze, zostaną one uwzględnione w wynikach wyszukiwania na odpowiednie słowa kluczowe (najpewniej brand, czyli nazwę marki).

Are pages from social media sites ranked differently?, źródło: YouTube (kanał: Google Search Central)

Według informacji od Matta obecnie nie ma żadnych elementów w algorytmach wyszukiwarek, które przywiązywałyby jakąkolwiek wagę do tego, ile polubień na Facebooku czy obserwujących na Twitterze ma dana strona. Powodem tego – jak mówi Matt – jest to, że był taki przypadek, w którym boty Google’a zostały zablokowane przed indeksowaniem na ponad miesiąc. W konsekwencji inżynierowie Google uznali, aby nie wykonywać dodatkowej pracy w celu wyodrębnienia danych z różnych platform, jeśli dostęp do nich może zostać łatwo zablokowany w przyszłości.

Innym powodem, dla którego Google nie indeksuje zbyt intensywnie stron w mediach społecznościowych, jest osobisty i wrażliwy na czas charakter treści. Gdyby Google indeksowało strony mediów społecznościowych w taki sam sposób, w jaki indeksuje inne witryny, wyniki mogłyby prowadzić do osobistych informacji czy zawierać dane personalne.

Zatem podsumowując: media społecznościowe nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie…

Pośredni wpływ mediów społecznościowych na pozycjonowanie

… ale mają pośredni wpływ!

Jaki dokładnie?

  • Media społecznościowe są świetnym kanałem dystrybucji treści. Jeśli twoja treść zyskuje popularność w social mediach, więcej osób odwiedzi Twoją stronę (np. poprzez linki w postach/na profilu lub poprzez wyszukanie brandu w wyszukiwarce). Pozwala to na wygenerowanie dodatkowego ruchu, a – co ważniejsze – ten ruch może być bardzo jakościowy. Dlaczego? Ponieważ odwiedzą Cię osoby, które już zobaczyły Twoje produkty lub usługi i chcą dowiedzieć się o nich więcej.
  • Publikowanie nowego contentu na kontach społecznościowych może przyspieszyć jego indeksację przez wyszukiwarki.
  • Udostępnianie treści na platformach społecznościowych zwiększa ich zasięgi, co otwiera możliwość na zdobycie wartościowych backlinków (zewnętrzne odnośniki są jednym z kluczowych elementów algorytmów wyszukiwarki i mogą znacząco wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania).
  • Wysokie wskaźniki interakcji na profilach społecznościowych (tzw. Social Signals, sygnały społecznościowe) mogą działać jako wyznacznik jakości i autorytetu, co pośrednio może wpłynąć na to, jak algorytm oceni stronę.
  • Warto też zauważyć, że pozytywne opinie i recenzje na platformach społecznościowych mogą wpłynąć na reputację marki, co pośrednio może wpływać na wskaźniki behawioralne użytkowników na stronie – te z kolei są już bezpośrednim czynnikiem rankingowym.
  • Media społecznościowe często służą jako dodatkowy kanał komunikacji z klientem i pozwalają na zbieranie informacji zwrotnych o produktach czy treściach. Wykorzystanie tego do aktualizacji witryny może przełożyć się na lepsze pozycjonowanie.

Mimo że media społecznościowe nie wpływają bezpośrednio na ranking w wynikach wyszukiwania, ich rola w kształtowaniu pozytywnych wskaźników istotnych dla SEO jest nie do przecenienia.

Związek między Social Signals a pozycjami i widocznością serwisu

Związek między tzw. “Social Signals”, czyli sygnałami społecznościowymi, a pozycjami i widocznością serwisu w wynikach wyszukiwania jest tematem ciągle badanym i dyskutowanym w środowisku SEO. Choć same media społecznościowe nie są bezpośrednim czynnikiem rankingowym w algorytmach wyszukiwarek, ich wpływ nie może być ignorowany.

W grudniu 2010 roku Danny Sullivan opublikował artykuł na temat sygnałów społecznościowych i ich roli w rankingach SERP. W artykule podzielił się cennymi spostrzeżeniami z krótkiego wywiadu z Google i Bingiem.

Obie wyszukiwarki potwierdziły, że linki, które uzyskują więcej interakcji na Twitterze, otrzymują “boost” w SERPach (czyli wynikach wyszukiwarki). W praktyce oznacza to, że wspomnienia o Twojej stronie internetowej oraz wynikające z tego retweety i interakcje mogą popchnąć stronę w górę SERPów. Google poinformowało jednak, że dzieje się tak tylko w niektórych sytuacjach.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że wspomniane źródła pochodzą sprzed wielu lat (a Internet dzisiaj bardzo różni się od Internetu z 2010 czy 2014 roku). Wraz ze wzrostem znaczenia mediów społecznościowych wiele mogło się zmienić w ich postrzeganiu przez wyszukiwarki internetowe. Patrząc z obecnego punktu w przyszłość, dość prawdopodobnym założeniem jest, że znaczenie Social Mediów będzie rosnąć.

Z tych wszystkich powodów, praca nad obecnością w mediach społecznościowych powinna być integralną częścią każdej kompleksowej strategii SEO.

Wykorzystanie mediów społecznościowych w strategii SEO

Chociaż media społecznościowe nie wpływają bezpośrednio na pozycjonowanie, ich rola jako narzędzia wspierającego SEO jest duża.

W jaki dokładnie sposób można wykorzystać Social Media pod kątem SEO?

Social Media jako kanał dystrybucji treści: zwiększenie widoczności

Media społecznościowe są nieocenioną pomocą w procesie kształtowania percepcji, wizerunku marki i stworzenia dodatkowego źródła ruchu. Działania na platformach takich jak Facebook, Instagram czy Twitter umożliwiają nie tylko budowanie społeczności wokół marki, ale także docieranie do osób, które mogą być realnie zainteresowane zakupem naszych produktów. Przekierowanie ich do serwisu wpływa dodatkowo na kolejne wskaźniki SEO (np. czas spędzony na stronie), które są brane pod uwagę przez wyszukiwarki.

Ponadto, działania w mediach społecznościowych zwiększają szanse na rozpowszechnienie treści w formie udostępnień, co potencjalnie może wpłynąć na zasięg organiczny i bardzo tanie dotarcie do szerokiego zakresu użytkowników. W efekcie media społecznościowe działają jako znakomity katalizator działań SEO, zapewniając zintegrowane i wielokanałowe podejście do zwiększenia widoczności marki w sieci.

W pozycjonowaniu linki z innych stron do naszej witryny są jednym z najsilniejszych sygnałów dla wyszukiwarek, że nasza strona jest wartościowa i godna uwagi. W erze mediów społecznościowych taka strategia rozszerza się na platformy takie jak Facebook, Twitter, LinkedIn czy Instagram.

Same linki z tych platform wiele nam nie pomogą – często mają narzucony globalny parametr “nofollow”, który nie przekazuje tzw. “mocy SEO”. Więcej o parametrach linków możesz przeczytać w osobnym artykule: “Atrybuty linków: jakie mają znaczenie dla SEO?”. Jednakże nawet one potrafią pomóc w pozycjonowaniu, a jednocześnie pomagają zwiększyć widoczność materiału. Jeśli będzie ona odpowiednio duża, tematem mogą zainteresować się inne portale, które – już na własnych stronach – opiszą szerzej temat i mogą dodać linki do naszej witryny.

Jako przykłady takich sytuacji można podać:

  • reklamy Maybelline stworzone przy pomocy AI, o których następnie rozpisywały się portale i serwisy na całym świecie:
@maybelline

📣 All aboard the Sky High Mascara Express ✨🚄 After hitting the NYC Streets, we’re taking over London💂🇬🇧 We are on the move with #SkyHighMascara elevating your lash game to new heights🌤️ 🌇 it’s guaranteed to serve limitless lash length 📏 and full volume😍 #Maybelline

♬ original sound – Maybelline New York
Jedna z kilku reklam Maybelline z wykorzystaniem AI, która w bardzo krótkim czasie stała się viralem w Internecie
  • czy polska gęś Pipa, czyli hit lata 2023:
Gęś Pipa, która stała się inspiracją dla pluszaków przedstawiających… dokładnie, gęś.

Co więcej, daje to możliwość budowania nowych relacji z innymi twórcami treści oraz serwisami informacyjnymi. Otwiera to nie tylko drzwi do zdobycia naturalnych, organicznych linków zwrotnych, ale i dalszej, szerszej współpracy.

SEO lokalne a media społecznościowe

SEO lokalne i media społecznościowe są dwoma aspektami marketingu cyfrowego, które potrafią bardzo dobrze działać w synergii.

Dlaczego?

SEO lokalne skupia się na promowaniu usług i produktów w określonej lokalizacji. Firmy mogą wykorzystać platformy takie jak Facebook, Instagram czy Tiktok do bezpośredniej promocji i bardziej wizualnego zaprezentowania swojej oferty.

Dzięki geotagowaniu postów i video oraz lokalnym hashtagom przedsiębiorstwa zyskują szansę dotarcia do odpowiedniej grupy odbiorców. Dzięki temu mogą oni zainteresować się profilami firmy w Social Mediach albo użyć Google’a i w ten sposób trafić na naszą stronę internetową.

Dodatkową wartością dla “lokalnych klientów” mogą być recenzje i opinie dodane do naszych profili w Social Mediach czy w wizytówce GMB (Google My Business). Co więcej, publikowanie treści odnoszących się do lokalnych wydarzeń, problemów czy inicjatyw społecznych, wzbudza to zaufanie i pokazuje zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, co dla wielu czytelników może być ważne i wyróżnić nas na tle innych lokalnych firm.

Social listening, czyli posłuchajmy, co mówi Internet

W erze cyfryzacji social listening stał się nieodłącznym elementem holistycznej strategii SEO. To metoda, która umożliwia monitorowanie wzmianek o marce czy naszych produktach na różnych platformach społecznościowych i w sieci. Jest to nie tylko doskonałe źródło informacji o tym, jak odbierana jest nasza firma, ale również doskonały sposób na identyfikację słów kluczowych i fraz, które są naturalnie używane przez odbiorców.

Dlaczego to istotne w kontekście SEO?

Odpowiedź jest prosta: zrozumienie języka i potrzeb naszej grupy docelowej pozwala na tworzenie skuteczniejszej treści (zarówno pod kątem zaangażowania, jak i sprzedaży).

Social listening umożliwia szybkie weryfikowanie hipotez i opinii, co może pomóc przy innych działaniach promocyjnych marki. Świetnie spisuje się również przy analizie trendów i popularnych tematów, a to może być cennym wskaźnikiem przy kampaniach content marketingowych oraz przy rozbudowie serwisu (np. o dodatkowe kategorie lub artykuły blogowe).

Czy media społecznościowe są niezbędne dla skutecznego SEO?

Czy media społecznościowe są niezbędne dla skutecznego SEO? To pytanie, które budzi liczne debaty wśród specjalistów od pozycjonowania. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od kontekstu, w jakim działa dana strona czy biznes.

Media społecznościowe mogą znacząco zwiększyć zasięg Twojej treści i przekierować ruch na Twoją stronę, co pośrednio wpłynie na SEO i sprzedaż (lub odwiedziny w lokalu). Za pomocą Social Mediów możesz również zbudować społeczność wokół danego tematu i zbudować swój autorytet, a Sygnały Społecznościowe (Social Signals) zawsze mogą być “miłym dodatkiem” do pozostałych działań SEO.

Z drugiej jednak strony utrzymywanie aktywnych profili w mediach społecznościowych wymaga zasobów: czasu, ludzi, pieniędzy i pomysłów. Nie każdy biznes może sobie na to pozwolić, więc warto gruntownie przeanalizować swoje możliwości. Dla niektórych branż i modeli biznesowych media społecznościowe mogą też nie być aż tak efektywne, jak dla innych.

Wykorzystanie Social Mediów może być więc najkorzystniejsze zwłaszcza dla biznesów lokalnych, mających potencjał wizualny lub dopasowanych do konkretnych nisz tematycznych (np. ręczna produkcja wysokiej jakości biżuterii lub ekologicznych świec sojowych).

Podsumowując, media społecznościowe nie są “niezbędne” w sensie technicznym dla SEO, ale ich strategiczne wykorzystanie na pewno przyniesie korzyści. Trzeba jedynie zastanowić się, czy w naszym indywidualnym przypadku będzie miało to sens (wizerunkowy i ekonomiczny), na jakie platformy najlepiej się zdecydować i czy mamy odpowiednie zasoby, aby regularnie prowadzić działania marketingowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content