Pozycjonowanie lokalne: zalety, techniki i wskazówki

W dobie wszechobecnego Internetu pozycjonowanie lokalne stało się jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie widoczności Twojego biznesu i przyciągnięcie klientów z Twojej okolicy. W tym artykule pokażę Ci, czym jest lokalne SEO, jakie techniki i wskazówki możesz wykorzystać oraz jakie korzyści może Ci to przynieść.

Czym jest pozycjonowanie lokalne stron internetowych?

Pozycjonowanie lokalne (nazywane też “local SEO” albo “pozycjonowaniem regionalnym”) to proces optymalizacji witryny internetowej w celu zwiększenia jej widoczności w wynikach wyszukiwania dla zapytań o charakterze lokalnym.

Celem jest przyciągnięcie klientów z określonego miasta lub regionu, którzy szukają produktów, usług lub informacji w danym obszarze. Jest to jedna z podstawowych strategii SEO dla firm takich jak restauracje, sklepy, serwisy samochodowe, kancelarie prawne czy oferujące usługi zdalne.

Najważniejsze korzyści z pozycjonowania lokalnego:

 • Zwiększenie ruchu i sprzedaży: skuteczne lokalne SEO może znacząco zwiększyć ruch w witrynie i przekładać się na większą sprzedaż, odwiedzin Twojego lokalu lub liczbę telefonów od zainteresowanych klientów.
 • Wzrost widoczności wśród lokalnych klientów: lokalne pozycjonowanie zwiększa świadomość marki wśród lokalnej społeczności. Nawet jeśli użytkownicy nie dokonają natychmiastowego zakupu, będą pamiętać o Twojej firmie, gdy będą potrzebować produktów lub usług, które oferujesz.
 • Konkurencyjność: dzięki lokalnemu SEO, mniejsze firmy mogą konkurować z większymi, uzyskując lepszą widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania. To szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które oferują produkty lub usługi w konkretnej lokalizacji.
 • Większa wiarygodność i zaufanie: firmy, które pojawiają się w lokalnych wynikach wyszukiwania, często są postrzegane jako bardziej wiarygodne i renomowane. Dobre recenzje, widoczność w mapach Google i regularnie prowadzona wizytówka budują zaufanie wśród potencjalnych klientów.
 • Niski koszt w porównaniu z innymi sposobami promocji: w porównaniu z tradycyjnymi metodami reklamy (jak klasyczne SEO czy kampanie PPC), pozycjonowanie regionalne jest często bardziej opłacalne dzięki celowaniu w konkretne, lokalne grupy docelowe.
Najważniejsze korzyści z pozycjonowania lokalnego
Pozycjonowanie lokalne Google: najważniejsze korzyści

Lokalne SEO: statystyki i liczby

Lokalne pozycjonowanie stron jest niezbędne dla biznesów, które chcą przyciągnąć klientów z określonego regionu. Oto niektóre statystyki i liczby dotyczące lokalnego SEO, które pokazują, jak ogromne znaczenie ma dostosowanie witryny do specyficznych potrzeb lokalnego rynku:

 • W 2022 r. 98% konsumentów korzystało z Internetu, aby znaleźć informacje o lokalnych firmach (źródło: BrightLocal 2023 Local Consumer Review Survey),
 • 87% konsumentów regularnie czyta recenzje podczas poszukiwania lokalnych firm (źródło: BrightLocal 2023 Local Consumer Review Survey),
 • Tylko 48% konsumentów rozważyłoby skorzystanie z usług firmy z mniej niż 4 gwiazdkami w Profilu Firmy w Google (Google Business Profile),
 • 42% wyszukiwań lokalnych obejmuje kliknięcia w pakiet map Google, który zwykle pojawia się na najwyższych pozycjach (źródło: Backlinko 2020 How People Use Google Search),
 • Badanie z 2022 roku wykazało, że 57% wyszukiwań lokalnych odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego lub tabletu (źródło: Local SEO Statistics and Trends: a 2022 Report by ReviewTrackers),
 • Jednocześnie nadal aż 58% firm nadal nie przeprowadza optymalizacji pod kątem widoczności serwisu na zapytania lokalne,
 • Oraz aż 63% konsumentów stwierdziło, że znalezienie niepoprawnych lub niepełnych informacji powstrzymałoby ich przed wyborem danej firmy (źródło: BrightLocal Business Listings Trust Report).
Lokalne SEO: statystyki i liczby
Lokalne SEO: statystyki i liczby

Jakie wnioski możemy z tego wyciągnąć?

 • Jeśli prowadzisz lokalny biznes, nie lekceważ pozycjonowania lokalnego SEO. Nie zapomnij o odpowiedniej optymalizacji strony internetowej, stwórz lub zaktualizuj wizytówkę Google i regularnie monitoruj wyniki.
 • Aby pojawiać się wyżej w organicznych wynikach wyszukiwania Google, aktywnie zarządzaj recenzjami swojej firmy. Zachęcaj zadowolonych klientów do zostawienia pozytywnych opinii, a na te negatywne reaguj szybko i bez niepotrzebnych emocji.
 • Inwestuj w budowanie lokalnych linków zwrotnych oraz upewnij się, że informacje o Twojej firmie są spójne we wszystkich kanałach marketingu internetowego.
 • Ważne jest optymalizowanie strony pod kątem urządzeń mobilnych, ponieważ wiele lokalnych wyszukiwań odbywa się przez telefony komórkowe
 • Pamiętaj, że wyszukiwania lokalne często kończą się zakupem, więc optymalizacja pod kątem lokalnego SEO może przyczynić się do znacznego wzrostu Twojej sprzedaży lub pozyskania nowych klientów.

Kto powinien zainteresować się lokalnym pozycjonowaniem?

Pozycjonowanie lokalne to nieodłączny element strategii marketingowej każdej firmy, która chce osiągnąć sukces w swojej społeczności. Lokalne SEO sprawdzi się w przypadku:

 • Małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP): Dla lokalnych firm, takich jak restauracje, salony fryzjerskie, warsztaty samochodowe, zakłady SPA, kliniki zdrowotne, kwiaciarnie, kawiarnie czy gabinety dentystyczne, lokalne pozycjonowanie stron powinno być priorytetem. Dzięki geolokalizacji i systematycznym zmianom w algorytmach poprawia się personalizacja wyników wyszukiwania, przez co mniejsze firmy mogą efektywnie konkurować z większymi.
 • Profesjonalistów świadczący usługi lokalnie lub zdanie: Lekarze, prawnicy, psychologowie, dietetycy, księgowi , hydraulicy i inni specjaliści, którzy obsługują klientów na danym terenie, również powinni zadbać o pozycjonowanie lokalne. Dlaczego? Ponieważ klienci szukający tych usług często korzystają z zapytań lokalnych, takich jak „prawnik Kraków”, „hydraulik Warszawa” czy “[produkt/usługa] w pobliżu”.
 • Przedsiębiorstw z oddziałami w wielu lokalizacjach: Sieci usługowe, restauracje czy hotele, które działają w różnych lokalizacjach, również powinny zadbać o lokalne wyniki wyszukiwania. Dla każdego z lokali lub sklepów można stworzyć indywidualną podstronę w serwisie, zoptymalizowaną pod konkretną lokalizację.
 • Instytucje i organizacje lokalne: O pozycjonowaniu lokalnym warto też pomyśleć w przypadku szkół, kościołów, urzędów, organizacji non-profit, a nawet cyklicznych wydarzeniach regionalnych.

Główne różnice między klasycznym SEO, a lokalnym SEO

Klasyczne pozycjonowanie stron i lokalne SEO to dwie strategie optymalizacji serwisów internetowych, które mają podobne cele, ale różnią się kilkoma szczegółami. Rozumienie tych różnic pozwoli Ci na podejmowanie bardziej świadomych decyzji i łatwiejsze osiąganie przyjętych założeń.

Jeśli prowadzisz działalność na poziomie ogólnokrajowym lub międzynarodowym, klasyczne SEO będzie bardziej odpowiednie. Wykorzystuje ono ogólne słowa kluczowe, a treści są dobierane i optymalizowane tak, aby przyciągnąć szeroką publiczność, niezależnie od ich lokalizacji.

Strony www dostosowywane są zarówno pod urządzenia mobilne, jak i komputery stacjonarne. Intencje użytkowników często dotyczą wyszukiwania informacji, porównywania produktów i usług czy szukania opinii o firmach.

W przypadku pozycjonowania lokalnego koncentrujemy się na poprawie widoczności w wynikach wyszukiwania dla konkretnych lokalizacji geograficznych. W celu zwiększenie widoczności strony używamy fraz kluczowych zawierających nazwy miejscowości, a jednym z ważniejszych priorytetów jest responsywność i poprawne działanie serwisu na urządzeniach mobilnych.

Należy maksymalnie wykorzystać możliwości oferowane przez wizytówkę Google Moja Firma i Mapy Google, a dodatkowo bardzo pomocne mogą być wzmianki o firmie w lokalnych katalogach, na stronach informacyjnych i w mediach lokalnych.

Porównanie: standardowe SEO vs lokalne SEO
Porównanie: standardowe SEO vs lokalne SEO

Jak pozycjonować swój biznes lokalnie? Czynniki rankingowe

Raporty wskazują, że aż 78% lokalnych wyszukiwań mobilnych prowadzi do zakupu offline lub wizyty danego miejsca. Użytkownicy smartfonów często szukają informacji „na tu i teraz”, dlatego zwiększenie widoczności witryny w wynikach lokalnych szybko może przynieść zauważalne efekty.

Jak zatem zrobić to dobrze? Zwróć uwagę na te, najważniejsze czynniki:

Słowa kluczowe o charakterze lokalnym

Optymalizacja treści na stronie pod kątem lokalnych słów kluczowych jest niezbędna. Należy umieścić nazwy miast, regionów lub dzielnic, w których firma działa, aby zwiększyć szanse na pojawienie się w wynikach dla zapytań lokalnych.

Przeprowadź badanie słów kluczowych i przeanalizuj, jakie frazy kluczowe są wpisywane przez Twoją grupę docelową. Rozważ język i terminologię, której używają mieszkańcy danego regionu. Jeśli działasz w większym mieście, sprawdź również potencjał fraz zawierających nazwy dzielnic. Możesz do tego użyć narzędzi takich jak Google Keyword Planner czy Senuto.

Jeśli obsługujesz różne lokalizacje (np. posiadasz więcej niż jeden sklep lub warsztat samochodowy), stwórz dedykowane strony dla każdej z tych lokalizacji. Następnie możesz stworzyć osobne wizytówki do każdego miejsca i odpowiednio je zoptymalizować.

Google Moja Firma (Google My Business)

Jednym z kluczowych elementów lokalnego SEO jest optymalizacja profilu Google My Business. Profil GMB jest darmową usługą, która pozwala na wyświetlanie się firmy w wynikach lokalnych oraz w Google Maps. Pozwala ona na zarządzanie informacjami takimi jak adres, godziny otwarcia, numer telefonu, a także odpowiadanie na recenzje i publikowanie zdjęć.

W jaki sposób zoptymalizować wizytówkę Google?

Upewnij się, że Twój profil GMB jest kompletny i aktualny. Informacje o firmie (adres, godziny otwarcia, kontakt) powinny być spójne, ponieważ zadbana wizytówka Google jest jednym z ważniejszych czynników, które wyszukiwarka bierze pod uwagę.

W opisie Twojej działalności wykorzystaj słowa kluczowe związane z branżą oraz lokalizacją. Regularnie dodawaj wpisy oraz wysokiej jakości zdjęcia swoich produktów i usług – rozważ też dodanie krótkich wideo, ponieważ mogą one skuteczniej przyciągać uwagę.

Aktywnie zachęcaj klientów do pozostawiania recenzji. Odpowiadaj na wszystkie opinie, zarówno pozytywne, jak i negatywne, ponieważ dzięki temu pokażesz, że cenisz uwagi klientów i jesteś zaangażowany w obsługę klienta.

Zachęcaj klientów do pozostawiania recenzji w Twoim profilu Google Moja Firma i aktywnie na nie odpowiadaj. Pozytywne recenzje mogą znacznie poprawić Twoją widoczność i wiarygodność w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja on-page w kontekście pozycjonowania lokalnego

Skuteczne pozycjonowanie lokalne wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje zarówno optymalizację profilu Google My Business, jak i strony internetowej.

Na co należy zwrócić uwagę?

Struktury adresów URL powinny być proste, czytelne i zawierać lokalne słowa kluczowe, jeśli to możliwe. W osobnych artykułach możesz przeczytać, jak powinien być zbudowany poprawny adres URL lub jakie mają znaczenie dla SEO, UX i CX.

Ponieważ wiele lokalnych zapytań pochodzi z urządzeń mobilnych, optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych jest koniecznością. Strona powinna ładować się szybko i być łatwa w nawigacji na małych ekranach.

Każda strona powinna mieć unikalny tytuł (meta title) zawierający lokalne słowa kluczowe. Powinien zachęcać do kliknięcia, jednocześnie informując użytkowników o zawartości strony.

Strona kontaktowa powinna zawierać pełne informacje o Twojej lokalizacji, w tym nazwę, adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę Google. Te same informacje powinny być spójne z tymi, które są w Twoim profilu Google My Business.

Wykorzystaj również dane strukturalne (schema markup) do wyróżnienia informacji o lokalnym biznesie, wydarzeniach, recenzjach i innych istotnych danych dla wyszukiwarek.

Wizytówki NAP (NAP – Name, Address, Phone)

Spójność informacji NAP jest fundamentalna dla sukcesu w ramach pozycjonowania lokalnego. Wyszukiwarki i klienci polegają na tych danych do lokalizowania i kontaktowania się z Twoim biznesem.

Nawet niewielkie różnice, takie jak skróty czy różne formaty numerów telefonów, mogą wpłynąć na spójność i wiarygodność Twojego biznesu w oczach wyszukiwarek. Regularnie monitoruj i aktualizuj swoje dane, zwłaszcza w przypadku zmian adresu, numeru telefonu czy godzin otwarcia.

Linkbuilding lokalny

Nieodzownym elementem pozycjonowania lokalnego jest linkbuilding lokalny. Pozyskiwanie linków z innych regionalnych stron www (lokalnych mediów, blogów, katalogów firm) działa jak rekomendacje, informując wyszukiwarki o wiarygodności i autorytecie Twojej domeny.

Nawiązuj kontakty z lokalnymi gazetami, stacjami radiowymi i telewizyjnymi, blogami i innymi mediami. Oferuj materiały prasowe, artykuły gościnne lub eksperckie komentarze. Zarejestruj swój biznes w lokalnych katalogach firm. To nie tylko zapewnia cenne linki, ale także pomaga w budowaniu widoczności strony internetowej w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Współpraca może obejmować także udział w lokalnych targach, wydarzeniach społecznościowych czy kampaniach charytatywnych. Takie działania mogą przynieść nie tylko naturalne backlinki, ale również potencjalnych klientów lub ruch z innych źródeł np. mediów społecznościowych.

Pozycjonowanie lokalne: cennik i koszty

Koszty pozycjonowania lokalnego mogą się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od zakresu usług, konkurencyjności branży oraz lokalizacji. Najczęściej kwoty zaczynają się od około 1 000 zł i mogą sięgać nawet kilku tysięcy.

Ważne jest, aby dostosować budżet do celów biznesowych i możliwości finansowych. Dobrze jest również zrozumieć, że efekty SEO często pojawiają się po pewnym czasie, a nie natychmiast.

W przypadku pozycjonowania lokalnego na cenę składają się m.in.: audyt SEO i analiza serwisu, optymalizacja strony oraz wizytówki, tworzenie treści, linkbuilding, wdrażanie poprawek technicznych, jak i czas specjalisty.

Narzędzia SEO, które pomogą Ci w zdobyciu lokalnych klientów

Aby skutecznie pozycjonować biznes lokalnie i zdobyć lokalnych klientów, warto wykorzystać narzędzia, które to ułatwią. Oto przegląd narzędzi, które mogą być pomocne w osiągnięciu tego celu:

 • Google Search Console: Dzięki GSC dowiesz się, jak Google widzi Twoją stronę, jaka jest jej skuteczność i jakie problemy techniczne mogą wpływać na jej wydajność.
 • Google Analytics: GA pozwala śledzić ruch na Twojej stronie internetowej. Możesz zobaczyć, skąd pochodzą Twoi odwiedzający, jakie strony oglądają, jak długo przebywają na stronie oraz jakie działania podejmują. To kluczowe informacje, które pomogą Ci zrozumieć zachowania i preferencje lokalnej klienteli.
 • Localo: Jest to polskie narzędzie do zarządzania wizytówką Google. Dzięki Localo użytkownicy mogą centralnie zarządzać wieloma wizytówkami biznesowymi, a wśród szeregu funkcjonalności można wymienić np. monitorowanie i zarządzanie recenzjami, publikowanie wpisów, ochronę profilu biznesowego czy śledzenie obecnej pozycji.
 • SEMrush/Ahrefs: To zaawansowane narzędzia do analizy SEO, które oferują funkcje takie jak analiza słów kluczowych, audyt strony, analiza konkurencji, oraz śledzenie pozycji. Są one szczególnie przydatne w identyfikowaniu lokalnych słów kluczowych oraz analizie linków zwrotnych.
 • Moz Local: Moz Local jest specjalnie zaprojektowany do zarządzania lokalnymi wpisami i poprawy widoczności lokalnej w wyszukiwarkach. Narzędzie to pomaga w utrzymaniu spójności informacji NAP (nazwa, adres, telefon) w różnych katalogach online.

A jeśli szukasz dodatkowych programów i narzędzi SEO, które usprawnią lub zautomatyzują codziennie zadania, zerknij na:

Potrzebujesz pomocy z wyróżnieniem się w lokalnych wynikach wyszukiwania?

Jeśli szukasz skutecznych sposobów na wyróżnienie swojego biznesu w lokalnych wynikach wyszukiwania, współpraca z doświadczonym freelancerem SEO może być kluczem do sukcesu.

Pamiętaj, że w świecie cyfrowym, gdzie konkurencja jest tylko kilka kliknięć od Ciebie, posiadanie profesjonalnego wsparcia SEO może być nieocenione. Niezależnie od tego, czy jesteś małą lokalną firmą, czy międzynarodowym przedsiębiorstwem, dostosuje rekomendacje i strategię SEO do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się już dziś, aby dowiedzieć się więcej i rozpocząć swoją SEO-podróż!

FAQ:

Jak długo trwa pozycjonowanie lokalne?

Czas potrzebny na uzyskanie widocznych efektów z lokalnego pozycjonowania SEO może się różnić, ale zazwyczaj pierwsze rezultaty są widoczne po około kilku-kilkunastu tygodniach.

Czy lokalne SEO jest ważne dla firmy, która nie ma strony internetowej?

Tak, lokalne SEO jest ważne nawet dla firm bez strony internetowej. Profil Google My Business (GMB) pozwala na wyświetlanie informacji o Twojej firmie bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google i na Mapach Google.

Jak pozycjonowanie lokalne może pomóc dotrzeć do potencjalnych klientów?

Lokalne SEO obejmuje zarządzanie recenzjami, wykorzystywanie lokalnych słów kluczowych oraz optymalizację treści, co zwiększa szanse na dotarcie do osób, które dokonują wyszukiwań z intencją zakupu lub skorzystania z usługi w konkretnym miejscu. Poprawia to lokalną widoczność i reputację biznesu, przyciągając więcej lokalnych klientów.

Czy potrzebuję specjalisty SEO do pozycjonowania regionalnego, czy mogę to robić samodzielnie?

Jeśli masz podstawową wiedzę o SEO, wystarczająco dużo czasu i zasobów do nauki i wdrażania strategii, możesz spróbować robić to samodzielnie. Jeśli jednak brakuje Ci czasu, wiedzy lub preferujesz skupić się na innych aspektach prowadzenia firmy, współpraca ze specjalistą może być bardziej efektywna. Zapewni on potrzebną wiedzę i dostęp do narzędzi, co może przynieść lepsze wyniki w krótszym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content