Pillar Page: czym jest i jak pomaga w pozycjonowaniu?

W erze nowoczesnego SEO termin "Pillar Page" staje się coraz bardziej popularny, ale co dokładnie kryje się za tym pojęciem? Poznaj kluczowe aspekty Pillar Pages, ich znaczenie w strategii SEO oraz wskazówki, dzięki którym wykorzystasz je w pozycjonowaniu Twojej strony. Dowiedz się, jak wykorzystać je na korzyść Twojego biznesu!

Definicja Pillar Page: kluczowy element nowoczesnej strategii treści

Pillar Page, czyli “strona filarowa”, stanowi fundament nowoczesnej strategii treści w branży SEO. Jest to forma tworzenia contentu, która skupia się na obszernym przedstawieniu konkretnego tematu, wokół którego tworzone są powiązane ze sobą artykuły i wpisy.

Dzięki tej strukturze Pillar Page tworzy pewnego rodzaju centrum wiedzy na dany temat, oferując czytelnikowi kompleksowe omówienie tematu. Jeśli jednak temat jest zbyt rozbudowany, aby ująć go w jednym artykule: Pillar Page stanowi przekrój ważnych wątków i oferuje linki do kolejnych artykułów, skupiających się szczegółowo na danych zagadnieniach.

Takie podejście do tworzenia i organizowania treści tylko zwiększa wartość dla użytkownika, buduje autorytet wśród odbiorców, ale także pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony. Wyszukiwarki, takie jak Google czy Bing, cenią sobie treści wartościowe, wyczerpujące i kompleksowe.

Czym Pillar Page różni się od tradycyjnych stron i wpisów na blogu?

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nie różnią się one zbytnio od zwykłych artykułów, istnieje kilka kluczowych cech, które wyraźnie oddzielają Pillar Page od standardowych treści:

 • Zakres tematyczny: podczas gdy tradycyjne wpisy na blogu skupiają się na wąsko określonym temacie, Pillar Page ma za zadanie omówienie szerokiego spektrum zagadnień w jednym miejscu, tworząc kompendium wiedzy.
 • Struktura: Pillar Page często zawiera linki do powiązanych artykułów i podstron, tworząc spójną sieć treści wokół jednego głównego tematu.
 • Szczegółowość treści: strony filarowe mają tendencję do bycia znacznie bardziej wyczerpującymi i rozbudowanymi niż tradycyjne wpisy. Mają za zadanie dostarczyć czytelnikowi kompleksową wiedzę na dany temat oraz dostarczyć dodatkowych źródeł, jeśli temat jest zbyt szeroki na jeden tekst.
 • Pozycjonowanie SEO: Dzięki swej holistycznej naturze i podejściu do tematu, Pillar Page są bardziej atrakcyjne dla algorytmów wyszukiwarek, co może przekładać się na lepsze wyniki w rankingu. Pillar Pages tworzone są najczęściej dla fraz informacyjnych o wysokiej ilości zapytań oraz dużej konkurencyjności.
 • Czas życia treści: podczas gdy tradycyjne artykuły mogą tracić na aktualności, dobrze skonstruowana strona filarowa jest trwała i może przynosić korzyści przez długi czas. Stanowią podstawę dla wielu innych, powiązanych treści. Warto jednak co jakiś czas do niej wracać, aby zweryfikować jej aktualność lub – jeśli stworzyliśmy nowe treści wokół danego tematu – podlinkować je (pomoże to równomiernie rozprowadzić PageRank, tzw. “moc SEO”).

Pillar Page vs Landing Page

Pillar Page i Landing Page to dwa terminy, które często pojawiają się w świecie marketingu cyfrowego i SEO, ale mają różne cele i charakterystyki. Chociaż obie strony odgrywają kluczową rolę w strategii marketingowej, istotne jest zrozumienie, czym się różnią i kiedy warto zastosować każde z rozwiązań:

 • Cel:
  • Pillar Page: głównym celem jest dostarczenie czytelnikowi wszechstronnej wiedzy na dany temat, działając jako centrum dla wszystkich powiązanych treści.
  • Landing Page: jest to strona stworzona z konkretnym celem, najczęściej do generowania leadów lub sprzedaży konkretnego produktu/usługi.
 • Treść:
  • Pillar Page: zawiera głębokie, holistyczne informacje na temat wybranego tematu, często z wieloma odnośnikami wewnętrznymi do innych, powiązanych artykułów.
  • Landing Page: zawartość jest bardziej zwięzła, bezpośrednia i ukierunkowana na konkretną akcję (konwersję), którą użytkownik powinien podjąć.
 • Design:
  • Pillar Page: skupia się na dostarczeniu wartościowej treści, z łatwą nawigacją i przejrzystą strukturą.
  • Landing Page: design jest optymalizowany pod kątem konwersji, często z wyraźnymi przyciskami zachęty (CTA) i minimalną liczbą odnośników prowadzących poza stronę.
 • Pozycjonowanie:
  • Pillar Page: ze względu na wszechstronność, ilość i szczegółowość treści, strony te są bardzo atrakcyjne dla użytkowników i wyszukiwarek, co może przełożyć się na wysokie pozycje dla całego spektrum fraz kluczowych.
  • Landing Page: skupia się na bardziej specyficznych, dopasowanych frazach kluczowych, związanych z konkretną ofertą lub akcją. Najczęściej są to frazy transakcyjne lub komercyjne.

Pillar Page a klastry tematyczne (Topic Cluster)

Pillar Page i klastry tematyczne (Topic Clusters) to dwa ściśle powiązane ze sobą pojęcia, które składają się na spójną strategię treści. Współpracując ze sobą, tworzą silną strukturę, która pomaga w budowaniu autorytetu w danej dziedzinie. Klastry tematyczne to grupy powiązanych treści skupionych wokół jednego głównego tematu.

Więc czym różni się Pillar Page od Topic Cluster?

Otóż Topic Cluster składa się z trzech głównych elementów:

 1. Pillar Page’a, czyli “strony filarowej”,
 2. kolejnych artykułów lub wpisów skupiających się na pogłębieniu konkretnych aspektów głównego tematu,
 3. Linków (odsyłaczy), które łączą Pillar Page z powiązanymi artykułami i wpisami.

Jak widzisz, Pillar Page jest częścią klastra tematycznego.

Najważniejsze korzyści z wdrożenia strategii opartej na Pillar Page

Współczesny krajobraz SEO wymaga od pozycjonerów i specjalistów ds. treści nie tylko tworzenia wartościowych materiałów, ale także ich odpowiedniego uporządkowania. Powinny one być użyteczne dla użytkowników i jednocześnie efektywne dla algorytmów wyszukiwarek.

Strategia oparta na Pillar Page przynosi w tym zakresie wiele korzyści, wśród których warto wyróżnić:

Zorganizowane pokrywanie słów kluczowych z danej tematyki i większy ruch

W przeciwieństwie do pojedynczych artykułów, Pillar Page umożliwia holistyczne podejście do całej niszy tematycznej. Dzięki temu, zamiast koncentrować się na pojedynczych frazach, tworzymy kompleksowy tekst, który naturalnie będzie pozycjonował się na szereg powiązanych słów kluczowych.

Za pomocą linków wewnętrznych możemy przyspieszyć indeksowanie nowych treści, łatwiej rozprowadzać tzw. “moc SEO” i wspomagać pozycjonowanie kolejnych artykułów.

Intuicyjna nawigacja dla użytkowników

Struktura Pillar Page jest zaprojektowana w taki sposób, aby użytkownik mógł płynnie poruszać się po różnych aspektach danego tematu, znajdując odpowiedzi na swoje pytania w jednym miejscu. To nie tylko poprawia doświadczenia użytkownika, ale także zwiększa szansę, że spędzi on więcej czasu na stronie.

Samą treść warto wypełnić dodatkowymi elementami takimi jak: grafiki, video, pliku audio, materiały do pobrania (jeśli to możliwe) czy dodać dane strukturalne.

Zwiększenie autorytetu domeny

Google i inne wyszukiwarki cenią sobie strony, które dostarczają unikalnych i wartościowych treści. Pillar Page (będąca rdzeniem wiedzy na dany temat) wraz z powiązanymi artykułami, stanowi silną podstawę dla budowania autorytetu i eksperckości strony w ocenie algorytmów. Dzięki temu istnieje większa szansa na poprawę widoczności w wynikach wyszukiwania i zwiększenie ruchu na stronie.

Umieszczenie wszystkich najważniejszych dla użytkownika informacji, zwiększa również szansę na pozyskanie wartościowych linków z innych serwisów.

Struktura Pillar Page: jak skutecznie organizować treść?

Właściwie zorganizowana treść może nie tylko przyciągnąć użytkownika, ale także zachęcić go do dalszego zgłębiania tematu, zaufania nam oraz – w konsekwencji – do konwersji (telefonu, zapisu do newslettera czy kupna produktu/usługi).

Aby osiągnąć ten cel, warto zastosować się do kilku sprawdzonych wskazówek:

 • Wstęp i definicja: Podczas tworzenia strony filarowej rozpocznij od wprowadzenia do tematu, aby przekazać czytelnikowi, czego może się spodziewać po artykule. Przedstaw pokrótce główną definicję tematu oraz zagadnienia, które będą poruszane później.
 • Podziel treść na sekcje: używaj nagłówków i podnagłówków, aby podzielić treść na logiczne sekcje. Pomaga to czytelnikowi w orientacji w treści i pozwala na szybkie znalezienie interesujących go informacji.
 • Wewnętrzne linkowanie: linkuj wewnętrznie do powiązanych artykułów, które zgłębiają poszczególne aspekty głównego tematu. Nie zapominaj jednak o innych, ważnych zewnętrznych źródłach, które mogą wzbogacić wiedzę czytelnika. Jeśli jednak nie chcesz linkować na zewnątrz, może to być dobra okazja do uzupełnienia swojego content planu o nowe pomysły.
 • Grafika i multimedia: Ilustracje, wykresy, filmy czy infografiki mogą ułatwić zrozumienie skomplikowanych koncepcji i uczynić treść bardziej atrakcyjną wizualnie. Pozycjonowanie obrazów w Google Grafika może być ciekawym ruchem dla niektórych branż i generować dodatkowe sesje.
 • Podsumowanie i CTA: na końcu Pillar Page warto umieścić krótkie podsumowanie oraz wezwanie do działania (Call to Action). Zachęć czytelnika do podjęcia konkretnej akcji, np. zapoznania się z kolejnymi artykułami lub zapisania się na newsletter.
 • Dostosowanie do SEO: ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest optymalizacja strony pod kątem SEO. Upewnij się, że używasz odpowiednich słów kluczowych, meta tagów i zoptymalizowanych opisów alternatywnych (tzw. “altów”) dla obrazów.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli stworzyć skuteczne i czytelne Pillar Page’e, które będą służyć zarówno Twoim czytelnikom, jak i strategii SEO.

A jeśli potrzebujesz pomocy z pozycjonowaniem serwisu, to zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content