Outsourcing SEO: klucz do Twojego sukcesu!

W dynamicznie zmieniającym się świecie marketingu internetowego, stałe zatrudnianie eksperta SEO może czasami okazać się zbyt kosztowne i nieefektywne. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na outsourcing tych usług. To rozwiązanie umożliwia skoncentrowanie się na rdzeniowej działalności firmy, jednocześnie pozostawiając strategię SEO w rękach doświadczonego specjalisty. Czy jest to opcja dla Twojej firmy? Przekonaj się!

Czym jest Outsourcing SEO i co obejmuje?

Outsourcing SEO, czyli powierzenie procesu pozycjonowania serwisu zewnętrznemu podmiotowi, stanowi jedną z możliwych strategii działania. Jej główną zaletą jest to, że umożliwia firmom skoncentrowanie się na swoich głównych kompetencjach, jednocześnie nie zapominając o budowaniu widoczności w sieci.

Oto co najczęściej obejmuje Outsourcing SEO:

 • Analiza i audyt strony: Przegląd techniczny strony internetowej w celu zidentyfikowania błędów i obszarów do optymalizacji. Istnieją różne warianty tego rozwiązania: audyt SEO, audyt SXO (SEO+UX+CRO) czy audyt profilu linków.
 • Badanie słów kluczowych: Keyword Research odpowiada za identyfikację słów fraz, które są najbardziej wartościowe dla biznesu klienta.
 • Optymalizacja on-page: Działania mające na celu poprawę elementów na stronie, takich jak: meta tagi, struktura nagłówków, jakość treści czy prędkość ładowania strony.
 • Optymalizacja off-page: Prace związane z pozyskiwaniem wartościowych linków do serwisu (linkbuilding).
 • Tworzenie wartościowego contentu: Pisanie i publikowanie artykułów oraz innych typów treści, które są zoptymalizowane pod kątem SEO oraz dostarczają wartość dla użytkowników.
 • Monitoring i analiza wyników: Śledzenie efektów działań SEO za pomocą (często kosztownych) narzędzi analitycznych i dostosowywanie strategii w zależności od tych wyników.
 • Analiza konkurencji SEO: Taki raport pozwala na zweryfikowanie działań SEO konkurencji, określenie elementów takich jak Link Gap czy Content Gap. Pozwala też zaobserwować, co działa, co należy poprawić i w jaki sposób można jeszcze rozwinąć serwis.
 • Konsultacja pomysłów rozwojowych lub obecnych działań na serwisie: Konsultacje SEO pozwalają na zweryfikowanie swoich przypuszczeń, określenie zasadności danych działań oraz ich priorytetów czy wymaganych budżetów. Wspólna rozmowa to również dobry moment na zastanowienie się, jakie zmiany możemy (i jakie powinniśmy) wprowadzić do serwisu.

Outsourcing SEO pozwala firmom na korzystanie z doświadczenia i wiedzy ekspertów, którzy są na bieżąco z ciągle zmieniającymi się algorytmami wyszukiwarek. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą osiągać lepsze wyniki, nie angażując w to swoich wewnętrznych zasobów, co jest szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Korzyści z Outsourcingu pozycjonowania serwisu

Decyzja o outsurcingu usług pozycjonowania ta może przynieść wiele korzyści, zarówno dla małych, jak i dużych firm, które chcą poprawić efektywność działań marketingowych.

Oto niektóre z nich:

 • Ekspertyza i doświadczenie: Zewnętrzni freelancerzy SEO (lub agencje) są na bieżąco z najnowszymi trendami i zmianami algorytmów wyszukiwarek. Korzystanie z ich wiedzy gwarantuje, że przyjęta strategia pozycjonowania będzie skuteczna i zgodna z obowiązującymi standardami branżowymi.
 • Oszczędność czasu: Outsourcing pozycjonowania pozwala firmie skupić się na swojej głównej działalności, eliminując potrzebę zatrudniania i szkolenia wewnętrznego zespołu SEO.
 • Koszty: W dłuższej perspektywie, outsourcing może okazać się tańszy niż utrzymanie pełnoetatowego zespołu SEO, szczególnie gdy uwzględnimy dodatkowe koszty związane z narzędziami, szkoleniami oraz benefitami dla pracowników.
 • Stały monitoring i komunikacja: Profesjonalni specjaliści SEO nie tylko rekomendują konkretne działania, ale także monitorują ich wdrażanie i sprawdzają wyniki na bieżąco. Pozwala to na szybką komunikację i reagowanie na ewentualne problemy.
 • Bezpieczeństwo i zgodność z wytycznymi wyszukiwarek: Profesjonaliści z branży SEO są świadomi ryzyk i konsekwencji związanych z konkretnymi działaniami pozycjonerskimi. Dbają o to, by działania były nie tylko zgodne z wytycznymi wyszukiwarek, ale również, aby ułatwiały pracę i rozwój serwisu w przyszłości.

Outsourcing pozycjonowania serwisu to decyzja, która może znacząco przyczynić się do wzrostu widoczności marki w internecie, a co za tym idzie – zwiększenia liczby konwersji i poprawy rentowności inwestycji w działania marketingowe.

SEO Outsourcing a SEO In-house: porównanie obu strategii

SEO Outsourcing (czyli zlecenie pozycjonowania firmie zewnętrznej) oraz prowadzenie działań SEO in-house, to dwa różne podejścia do strategii pozycjonowania.

Wybór pomiędzy nimi może zależeć od wielu czynników, takich jak budżet, cel biznesowy i zasoby firmy, dlatego warto zdawać sobie sprawę z ich głównych różnic:

SEO Outsourcing:

 • Kosztoefektywność: Zazwyczaj, zatrudnienie zewnętrznego specjalisty lub agencji SEO jest mniej kosztowne niż utrzymanie pełnoetatowego pracownika i zapewnienie mu potrzebnych narzędzi.
 • Szerokie doświadczenie: Specjaliści SEO systematycznie śledzą zmiany i trendy w pozycjonowaniu. Mają dostęp do szerokiego zakresu umiejętności i wiedzy, które są niezbędne do skutecznego działania. Osoby “z zewnątrz” mogą zapewnić również nowy, świeży punkt widzenia.
 • Skupienie na prowadzeniu działalności: Outsourcing pozwala firmie skoncentrować się na jej kluczowych działaniach, podczas gdy ekspert SEO zajmuje się pozycjonowaniem.

SEO In-house:

 • Pełna kontrola: Zatrudnienie wewnętrznego specjalisty SEO daje pełną kontrolę nad strategią i realizacją działań SEO.
 • Zrozumienie firmy: Pracownik na stałe zatrudniony lepiej zna dokładne cele i kulturę firmy, co może prowadzić do bardziej spersonalizowanej strategii SEO.
 • Szybka komunikacja: Wewnętrzny zespół SEO zapewnia szybszą i bezpośrednią komunikację oraz łatwiejszą koordynację wszystkich działań marketingowych.

Ostateczny wybór pomiędzy SEO Outsourcing a SEO In-house zależy od specyfiki Twojej firmy. Jeśli jesteś gotów zainwestować w pełnoetatowego pracownika i chcesz mieć pełną kontrolę nad procesem, SEO In-house może być dla Ciebie.

Z drugiej strony, jeśli chcesz korzystać z szerokiej wiedzy specjalistów i skupić się na swojej głównej działalności, outsourcing SEO może okazać się rozsądniejszym rozwiązaniem.

Czy Outsourcing SEO jest dobrym wyborem dla Twojej Firmy?

Decyzja o tym, czy outsourcing SEO jest odpowiedni dla Twojej firmy, to kwestia złożona i wymaga odpowiedniego przemyślenia.

Warto wziąć pod uwagę poniższe kwestie:

 • Korzyści z outsourcingu usług SEO: Outsourcing pozwala skoncentrować się na kluczowych działaniach biznesowych, jednocześnie pozostawiając optymalizację strony w rękach ekspertów. Może to również być mniej kosztowne niż zatrudnianie pełnoetatowego specjalisty.
 • Porównanie z usługami In-house: Zespół in-house może mieć głębsze zrozumienie celów i procesów wewnątrz Twojej firmy, ale outsourcing zapewnia dostęp do szerokiej wiedzy i doświadczeń oraz świeże spojrzenie na obecną strategię.
 • Koszty Outsourcingu SEO: Upewnij się, że rozumiesz, jakie są potencjalne koszty outsourcingu i czy są one zgodne z Twoim budżetem. Pamiętaj, że niska cena może wiązać się z niższą jakością.
 • Bezpieczeństwo, jakość komunikacji i wzajemne zaufanie: Outsourcing może pomóc w upewnieniu się, że Twoja witryna będzie zgodna z aktualnymi standardami i wytycznymi wyszukiwarek, a plan działania będzie konsekwentnie realizowany. Należy jednak zwrócić tutaj uwagę, że niezwykle istotna będzie jakość komunikacji i zrozumienie wzajemnych punktów widzenia oraz oczekiwań.
 • Specyfika branży i potrzeby Twojej firmy: Nie każda firma potrzebuje rozbudowanej i szerokiej strategii. Outsourcing pozwala na dostosowanie planu działania do unikalnych potrzeb i celów Twojej firmy np. pozycjonowania lokalnego albo SEO międzynarodowego.

Jeśli Twoja firma:

 • Nie ma wewnętrznego zespołu SEO,
 • Posiada ograniczone zasoby do nauki i implementacji strategii SEO,
 • Chce skupić się na swojej głównej działalności i nie przejmować się ciągłymi zmianami w algorytmach wyszukiwarek,
 • Potrzebuje profesjonalnego i aktualnego spojrzenia na swoją strategię marketingową,

to outsourcing SEO może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

Skorzystanie z usług freelancera SEO może być świetnym sposobem na dostęp do specjalistycznej wiedzy i umiejętności bez konieczności zatrudniania pełnoetatowego pracownika. Wybierając freelancera, możesz również liczyć na większą elastyczność i możliwość dostosowania zakresu usług do bieżących potrzeb Twojego biznesu.

Jeśli więc potrzebujesz kogoś, kto zajmie się organicznym wzrostem Twojego serwisu – zapraszam do kontaktu:

Dzięki temu będę w stanie zapoznać się z Twoim serwisem jeszcze przed rozmową i ułatwi nam to później komunikację
Zapisz tutaj wszystkie swoje pytania, cele biznesowe i inne ważne informacje, o których powinienem wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content