Optymalizacja SEO kategorii sklepowych: przewodnik krok po kroku

W tym artykule zgłębimy tajniki efektywnej optymalizacji SEO kategorii sklepowych. Odkryjemy, jakie metody i strategie pozycjonowania możemy zastosować, aby zwiększyć ruch, o jakie elementy musimy zadbać i o czym warto pamiętać już na etapie planowania struktury e-commerce'u. Dzięki temu przewodnikowi zrozumiesz, w jaki sposób zorganizować sklep, aby miał jak największą szansę na znalezienie się na szczycie wyników wyszukiwania!

Dlaczego optymalizacja SEO stron kategorii w sklepie internetowym jest taka ważna?

Optymalizacja SEO stron kategorii w sklepie internetowym jest jednym z najważniejszych składników strategii SEO, ponieważ w ten sposób możemy sprowadzić na serwis możliwie dużą liczbę potencjalnych klientów.

Odpowiedzmy sobie na jedno pytanie, jak użytkownicy wyszukują produktów w sieci?

Są na to oczywiście różne sposoby, ale najczęściej jest to wpisywanie dość ogólnej frazy, która opisuje całą kategorię produktów (np. “prezenty na walentynki” albo “krzesła do kuchni”).

Dobra optymalizacja tego typu podstron pozwala zajmować wyższe pozycje w wynikach wyszukiwarek, a co za tym idzie – zwiększyć ruch, współczynnik konwersji oraz przychody.

Skupienie się na kategoriach pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zasobów SEO, ponieważ optymalizacja jednej strony kategorii wpływa pozytywnie na wiele produktów jednocześnie.

Co więcej, dobrze zoptymalizowane i zaprojektowane kategorie ułatwiają również nawigację po sklepie, poprawiają doświadczenie użytkowników oraz stanowią przedłużenie szerszej strategii marketingowej i komunikacyjnej.

Jak optymalizować kategorie w e-commerce pod kątem SEO?

Optymalizacja kategorii w e-commerce pod kątem SEO wymaga przemyślanego podejścia, które obejmuje zarówno aspekty techniczne, jak i treściowe.

Pamiętaj też, że pozycjonowanie sklepu internetowego to proces ciągły, a efekty nie muszą być (i najczęściej nie będą) widoczne od razu.

Co jednak warto zrobić i na co zwrócić uwagę podczas planowania lub prowadzenia sklepu internetowego?

1. Przeanalizuj słowa kluczowe i zastanów się nad logiczną strukturą kategorii

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dogłębnej analizy słów kluczowych, które możesz wykorzystać w swoim sklepie (oraz – jeśli sklep już istnieje – na jakie się pozycjonujesz).

Użyj narzędzi do badań słów kluczowych, aby zrozumieć, jakie zapytania są popularne wśród Twoich potencjalnych klientów oraz jak wysoka jest konkurencja dla tych zapytań.

Aby lepiej zrozumieć, czego szukają Twoi potencjalni klienci, rozważ różne typy intencji wyszukiwania:

 • informacyjne (szukanie informacji),
 • nawigacyjne (szukanie konkretnej marki lub danych teleadresowych),
 • transakcyjne (gotowość do zakupu, porównywanie cen, charakterystyk produktu etc.),
 • eksploracyjne (ogólne przeglądanie produktów lub usług).

Rozpocznij od zidentyfikowania ogólnych słów kluczowych, które pasują do Twojego asortymentu, a następnie podziel je na grupy tematyczne (klastry).

Dla ułatwienia sobie pracy użyj arkuszy kalkulacyjnych (lub długopisu i kartki papieru) i zapisz najważniejsze kategorie oraz słowa kluczowe.

Jeśli asortyment Twojego sklepu jest rozbudowany, możesz podzielić go na kategorie nadrzędne i podrzędne (często używa się też określeń “kategoria I rzędu”, “kategoria II rzędu” czy “kategoria III rzędu” na oznaczenie poziomu zagnieżdżenia w hierarchii).

Jedną z najczęściej stosowanych metod na zwiększenie ruchu organicznego jest rozbudowana struktury kategorii i skupienie się na słowach kluczowych z tzw. długiego ogona.

Myśl kreatywnie – sprawdź potencjały nie tylko ogólnych fraz, ale uwzględnij również inne cechy: kolory, rozmiary, materiały, tekstury, czy przeznaczenie danego produktu.

Przykłady:
1. Dla sklepu z biżuterią warto rozważyć podział również ze względu na:
rodzaj kamieni,
kolor biżuterii,
próbę złota i srebra,
najpopularniejsze motywy i kształty,
czy nawet znaki zodiaku.

2. Optymalizując kategorie z branży obuwniczej, należy wziąć pod uwagę:
kolory,
rozmiary,
kategorie producentów,
płeć,

ale nie zapominaj też choćby o:
przeznaczeniu (np. “buty na siłownię”, “buty do biegania”, “buty na plażę”),
formie obcasa (np. “buty płaskie”, “buty na szpilkach”, “buty na platformie”)
czy materiale, z jakiego są wykonane.

3. Działasz w branży płytek i mozaiki? Nie zapomnij, aby sprawdzić ilość zapytań na wyrażenia zawierające:
kolory,
kształty (np. “płytki heksagonalne”, “płytki eclair”),
materiały (“płytki ceramiczne”, “mozaika kamienna”),
docelowe pomieszczenie (“płytki do kuchni”, “mozaika do łazienki”),
styl wnętrza,
czy cechy danego rodzaju płytek (“płytki antypoślizgowe”, “płytki matowe”).

Ułóż kategorie tak, aby były intuicyjne i łatwe do zrozumienia, co pomoże zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom w efektywnym nawigowaniu po Twoim sklepie.

Upewnij się, że nazwy kategorii i podkategorii są jasne, opisowe i zawierają odpowiednie słowa kluczowe. Dobrą zasadą jest przypisanie do każdej kategorii tylko jednej głównej frazy (lub ewentualnie małej liczby ściśle powiązanych ze sobą słów kluczowych np. synonimów).

Więcej o analizie słów kluczowych i strategicznym podziale kategorii znajdziesz tu:

2. Zadbaj o właściwe adresy URL

Optymalizacja adresów URL w e-commerce jest ważna pod dwoma względami: SEO oraz User Experience (UX).

Adresy URL powinny być krótkie, jasne i złożone z małych liter, aby były łatwe do zapamiętania i zrozumienia zarówno dla użytkowników, jak i botów wyszukiwarek. Unikaj długich i skomplikowanych adresów pełnych niejasnych parametrów czy znaków spoza alfabetu łacińskiego.

Włącz do adresów URL relewantne słowa kluczowe. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć, co znajduje się na danej stronie, a dodatkowo jest to czynnik rankingowy, który pomoże w pozycjonowaniu. Pamiętaj też o sytuacji, kiedy dany link będzie udostępniany dalej – to jak wygląda, często będzie pierwszym wrażeniem potencjalnego klienta o Twoim sklepie.

Używaj protokołu HTTPS, który jest bezpieczny i preferowany przez wyszukiwarki. O ile obecnie może on nie mieć wielkiego znaczenia w procesie pozycjonowania, tak widok czerwonej, niezabezpieczonej kłódki może skutecznie zniechęcić użytkowników do zakupów czy zostawienia swoich danych.

A w przypadkach, kiedy musisz zmienić istniejące już URLe, zastosuj odpowiednie przekierowania, aby zachować wartość SEO, przekierować użytkowników do nowych podstron albo przekazać botom wyszukiwarek, jaki jest status danych stron.

Stwórz logiczną hierarchię w adresach URL, która będzie odzwierciedlać strukturę sklepu. Weź pod uwagę również kwestię analityki, mierzenia wyników poszczególnych kategorii czy ewentualne przyszłe zmiany w serwisie.

Widzisz zatem, że nawet tak z pozoru błaha decyzja, jak wygląd adresów URL, niesie ze sobą wiele konsekwencji i warto ją wcześniej dobrze przemyśleć, aby później uniknąć zbędnej, dodatkowej pracy.

Więcej wskazówek o właściwym budowaniu adresów URL i znaczeniu tego procesu znajdziesz tutaj:

3. Dostosuj kategorie do urządzeń mobilnych

Upewnij się, że Twoja witryna jest całkowicie responsywna, czyli automatycznie dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów, od desktopów po smartfony.

Z racji tego, że w perspektywie całego świata coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych, Google postawił na podejście “Mobile First-Index”. Jest to strategia Google’a, która przyjmuje mobilną wersję serwisu, jako główny punkt odniesienia w kwestii indeksowania.

Nie oznacza to jednak, że boty wyszukiwarki w ogóle nie będą indeksować naszego serwisu – będą, ponieważ jest wiele rodzajów botów wyszukiwarek, jednak nasza pozycja w mobilnych wynikach wyszukiwania może być niższa niż w przypadku desktopów.

Mobile-First Indexing

Wracając jednak do ogólnych rekomendacji – struktura nawigacyjna na urządzeniach mobilnych powinna być prosta i intuicyjna. Ekran Twojego użytkownika jest zdecydowanie mniejszy, więc zastanów się, jak we właściwy sposób zminimalizować liczbę kliknięć, aby dotrzeć do konkretnej kategorii czy produktu.

Strony mobilne muszą ładować się szybko, ponieważ użytkownicy mobilni często mają ograniczone połączenia internetowe (lub po prostu nie będą chcieli czekać). Użyj narzędzi takich jak Google PageSpeed Insights, aby zidentyfikować i poprawić aspekty, które wpływają na czas ładowania.

Zadbaj również o obrazy, tekst i kwestie dostępności. Grafiki oraz tekst powinny odpowiednio się skalować, przyciski i linki powinny być odpowiedniej wielkości (z opcją skalowania), a całość powinna spełniać normy WCAG 2.1 (lub nowszych).

Regularnie testuj wygląd i działanie sklepu na różnych urządzeniach mobilnych i rozdzielczościach, aby zapewnić najlepsze doświadczenia dla swoich użytkowników i szybko wyłapywać ewentualne problemy.

4. Stwórz odpowiednie Meta Tagi

Tytuł meta jest jednym z najważniejszych elementów SEO. Każda strona kategorii powinna mieć unikalny tytuł meta (meta title), który precyzyjnie opisuje zawartość strony.

Meta title powinien zawierać odpowiednie słowo kluczowe (lub wyrażenie) i być wystarczająco przekonujący, aby użytkownik chciał go kliknąć.

Długość tytułu powinna wynosić między 30-65 znaków, aby był on w pełni widoczny w wynikach wyszukiwania. Niemniej jest to jedynie sugestia, więc jeśli Twój title jest długi na 70 znaków, to nie jest to błąd.

Kolejnym znacznikiem meta jest Meta Description. Opis meta nie jest już czynnikiem rankingowym i często wyszukiwarka Google sama go “przepisuje”, jednak wciąż warto go uzupełniać.

Powinien precyzyjnie podsumowywać, co znajduje się na danej stronie, zawierać odpowiednie słowa kluczowe oraz wyraźne CTA dla użytkownika.

Maksymalna długość Meta Description to około 155-160 znaków (920 pikseli) – dłuższe mogą nie wyświetlać się w całości w wynikach wyszukiwania.

Poczytaj więcej o znacznikach meta:

5. Napisz wartościowe opisy kategorii

Opis kategorii powinien jasno informować użytkowników i wyszukiwarki o zawartości danej kategorii, włączając w to rodzaje produktów i ich zastosowanie.

To pierwsze miejsce, w którym użytkownik (lub bot wyszukiwarki) zdobywa informacje o oferowanych produktach, ich przeznaczeniu, charakterystyce czy grupach osób, do których są kierowane.

Na początek zrozum, kim są Twoi potencjalni klienci i jakie mogą mieć potrzeby lub pytania dotyczące danej kategorii produktów. To pomoże Ci określić, jakie informacje należy zawrzeć w tekście.

Zadbaj o takie elementy jak:

 • Unikalność i wartościowość tekstu (unikaj powielania treści w różnych kategoriach; każdy opis powinien być oryginalny),
 • Właściwa struktura nagłówków (H2, H3 itd.),
 • Odpowiednie użycie słów kluczowych w nagłówkach i w treści,
 • Wartościowe informacje dla użytkowników (można tu umieścić informacje, które pomagają użytkownikom w podejmowaniu decyzji zakupowych, na przykład zalety produktów z danej kategorii, zastosowania, porady czy ciekawostki),
 • Linkowanie wewnętrzne (np. do subkategorii lub powiązanych kategorii).

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę, jak opis kategorii będzie wyglądał na różnych urządzeniach, zwłaszcza mobilnych.

W zależności od platformy i funkcjonalności Twojego sklepu opis kategorii możemy umieścić w trzech miejscach:

 • nad listą produktów,
 • pod listą produktów,
 • część tekstu nad listą produktów, a część pod.

Opis kategorii to nie tylko element SEO, ale także ważna część doświadczenia zakupowego użytkownika. Nie musi to być jedynie blok tekstu umieszczony w dolnej części serwisu – może przyjąć różne formy (np. tabbed contentu, tabeli, karuzeli czy rozwijanych akapitów).

Po więcej wskazówek i rekomendacji zerknij tutaj:

6. Zoptymalizuj grafiki i elementy nietekstowe

Upewnij się, że wszystkie obrazy są zoptymalizowane pod kątem szybkości ładowania strony.

Obrazy o dużej rozdzielczości mogą spowalniać stronę, więc należy je kompresować, zachowując przy tym dobrą jakość. Preferuj formaty obrazów takie jak JPEG, PNG czy WebP.

Grafiki powinny mieć uzupełnione Tagi Alt (tekst alternatywny) oraz zawierać słowa kluczowe w nazwie pliku.

Tagi Alt są czytane przez wyszukiwarki i pomagają w zrozumieniu, co przedstawia dana grafika. W przypadku nazw plików, używaj wyrażeń, które zawierają odpowiednie słowa kluczowe oraz dobrze opisują obraz.

Zwróć uwagę również na to, aby obrazy i grafiki były responsywne i prawidłowo wyświetlały się na różnych rozdzielczościach urządzeń.

Grafiki i elementy nietekstowe nie tylko pomagają w SEO, ale także znacząco wpływają na doświadczenia użytkownika podczas przeglądania Twojego sklepu internetowego.

7. Zadbaj o paginację (stronicowanie)

Paginacja (inaczej stronicowanie) pomaga zarządzać treścią, dzieląc ją na mniejsze części (kolejne strony). Najczęściej spotyka się ją właśnie w kategoriach (kiedy liczba produktów jest duża) lub na blogu.

Paginacja pozwala na uporządkowanie elementów danej kategorii, zwiększenie wydajności witryny, poprawę czasu ładowania oraz pomaga użytkownikom i botom w nawigacji po serwisie.

O czym należy pamiętać, projektując paginację w sklepie internetowym:

 1. Zastosuj atrybuty rel=”next” i rel=”prev”: te atrybuty informują wyszukiwarki o relacji między poszczególnymi stronami paginacji, pomagając im zrozumieć strukturę i kolejność stronicowanych treści. Dzięki temu wyszukiwarki lepiej indeksują i rozumieją kontekst poszczególnych stron.
 2. Opis kategorii powinien znajdować się jedynie na pierwszej stronie: jeśli opis kategorii będzie występował na każdej kolejnej podstronie paginacji, może pojawić się problem z duplikacją treści i indeksowaniem.
 3. Wykorzystaj linki kanoniczne (tzw. canonicale), jeśli pojawia się duplikacja treści: jeśli poszczególne strony paginacji zawierają podobną treść, rozważ użycie linków kanonicznych, aby wskazać wyszukiwarkom, która strona jest wersją główną lub preferowaną.
 4. Optymalizacja crawl budgetu i głębokości paginacji: jeśli to możliwe, ogranicz liczbę stron w paginacji. Zbyt wiele stron paginacji może rozproszyć crawl budget.
 5. Zachowaj stałą strukturę adresów URL: stosuj logiczną strukturę URL dla wszystkich kolejnych podstron paginacji, na przykład poprzez iteracyjne dodawanie numeru na końcu adresu.
 6. Zapewnij widoczność dostępnych i kluczowych produktów, a te niedostępne przenieś na koniec: jest to rada bardziej z obszaru UX niż SEO, ale zadbaj o to, aby niedostępne produkty znajdowały się na końcu listingu. Jeśli użytkownik wejdzie na kategorie i zobaczy, że już na pierwszej stronie wiele produktów jest niedostępnych, może zniechęcić się do zakupów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat paginacji, sprawdź te artykuły:

8. Pamiętaj o wdrożeniu danych strukturalnych (Schema)

Dane strukturalne (znane też jako znaczniki schema) to dodatkowy kod, który umożliwia wyszukiwarkom lepsze zrozumienie kontekstu i zawartości strony, a użytkownikom zapewnia atrakcyjniejsze przedstawienie niektórych informacji.

Pozwala na tworzenie fragmentów rozszerzonych (Rich Snippets) w wynikach wyszukiwania, które zawierają informacje takie jak oceny produktów, ceny, liczbę głosów czy dostępność.

Istnieje wiele różnych typów danych strukturalnych dostosowanych do różnych rodzajów treści. Dla kategorii e-commerce’owych – wśród tych ważniejszych typów – można wymienić takie jak „Product”, „Offer” czy „AggregateRating”. Możesz je dodać ręcznie lub użyć narzędzi i wtyczek, które zautomatyzują ten proces.

Po implementacji użyj narzędzi takich jak Tester wyników z elementami rozszerzonymi lub walidator znaczników Schema.org, aby upewnić się, że dane strukturalne są poprawnie sformatowane i wykrywane przez wyszukiwarki.

Poczytaj więcej o danych strukturalnych i ich znaczeniu:

9. Zaplanuj linkowanie wewnętrzne

Zidentyfikuj najważniejsze strony i kategorie w Twoim sklepie, które mają największy potencjał ruchu i konwersji. To właśnie te strony powinny być centralnymi punktami w Twojej strategii linkowania wewnętrznego.

Używaj opisowych tekstów linków (anchor textów), które zawierają właściwe dla danej kategorii słowa kluczowe. Pomaga to w zrozumieniu przez wyszukiwarki i użytkowników kontekstu linków.

Warto również regularnie przeglądać linki wewnętrzne, aby upewnić się, że są one aktualne i nie zwracają błędów 4xx (szczególnie w przypadku, gdy operujemy na szybko zmieniającym się asortymencie).

Efektywne linkowanie wewnętrzne nie tylko pomaga w nawigacji po witrynie, ale także wzmacnia witrynę poprzez dystrybucję tzw. “mocy SEO” (link juice’u) i ułatwia botom wyszukiwarek odnajdywanie nowych lub zmodyfikowanych stron.

Więcej o linkowaniu wewnętrznym i kodach HTTP znajdziesz tu:

10. Przeanalizuj strony kategorii pod kątem UX i konwersji (CRO)

Dobre doświadczenie użytkownika (UX) i optymalizacja współczynnika konwersji (CRO) mają bezpośredni wpływ na skuteczność SEO, ponieważ wyszukiwarki preferują strony, które są przyjazne dla użytkowników i skutecznie spełniają ich potrzeby.

Co więc warto zrobić?

 • Oceń, jak łatwo użytkownicy mogą znaleźć to, czego szukają na stronach kategorii,
 • Sprawdź, czy strony są estetyczne, atrakcyjne i czytelne,
 • Przeanalizuj, które elementy na stronie kategorii najbardziej przyczyniają się do konwersji (może to obejmować umiejscowienie przycisków call-to-action, wyróżnienia promocji czy klarowność informacji o produktach),
 • Gromadź opinie od użytkowników i stosuj testy A/B, aby zrozumieć, jakie zmiany najlepiej wpływają na decyzje zakupowe klientów.
 • Zrozum, jak użytkownicy poruszają się po stronie kategorii, i zidentyfikuj wszelkie bariery czy problemowe miejsca, które mogą obniżać współczynnik konwersji.

Następnie eksperymentuj, stawiaj hipotezy i testuj je. Na podstawie wyników dokonuj potrzebnych zmian i zastanów się, co jeszcze można poprawić lub zmienić.

Warto też na bieżąco śledzić najnowsze trendy w SEO i e-commerce, aby móc szybko reagować na zmiany w algorytmach wyszukiwarek czy preferencje użytkowników.

Podsumowanie

Podsumowując, optymalizacja SEO kategorii w e-commerce wymaga starannego, iteracyjnego podejścia i obejmuje dość wiele aspektów. Skuteczna optymalizacja SEO może być złożona i czasochłonna.

Dlatego rozważ skorzystanie z usług doświadczonego freelancera SEO. Profesjonalista dostarczy Ci nie tylko głęboką wiedzę, lata praktyki i doświadczenia w zakresie pozycjonowania, ale przede wszystkim pozwoli Ci zaoszczędzić czas.

Freelancer SEO to nie tylko ekspert w swojej dziedzinie, ale także elastyczny i kreatywny partner, który dostosuje strategię SEO bezpośrednio do Twoich potrzeb.

Jeśli potrzebujesz konsultacji SEO lub masz jakieś pytania – zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content