Linkowanie wewnętrzne w SEO: jak skutecznie o nie zadbać?

Odkryj moc, jaka drzemie w linkowaniu wewnętrznym i jakie ma ono znaczenie w pozycjonowaniu! Sprawdź, jak skuteczne linkowanie może poprawić nawigację Twojej strony, zwiększyć jej użyteczność oraz konwersję, a także wzmocnić pozycje w wyszukiwarkach. Poznaj narzędzia i techniki, które odmienią Twoją strategię SEO!

Czym jest linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne (znane również jako internal linking), jest jednym z kluczowych elementów strategii SEO dla serwisów internetowych.

Polega na tworzeniu hiperłączy między różnymi stronami w obrębie tej samej domeny, a właściwe wdrożenie internal linkingu może znacznie zwiększyć widoczność Twojej strony, podnieść konwersje oraz poprawić doświadczenia użytkowników.

Linki wewnętrzne powinny być oznaczone za pomocą atrybutu dofollow (jest to domyślne ustawienie, więc wystarczy nie dodawać “nofollow”) i zawierać anchor text dopasowany do docelowej strony.

Warto korzystać z fraz kluczowych, na które chcemy wypozycjonować konkretne podstrony.

Więcej o różnych rodzajach i atrybutach linków przeczytasz tutaj:

Różnice między linkowaniem wewnętrznym a zewnętrznym

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne odgrywają różne role w strategii SEO.

Głównymi celami linkowania wewnętrznego jest ułatwienie nawigacji użytkownika, poprawa struktury witryny i dystrybucja mocy SEO, czyli tzw. “link juice’u”.

Ułatwia ono również prezentowanie oferty serwisu (np. poprzez banery reklamowe czy boxy produktowe) oraz poprawia na efektywniejsze indeksowanie nowych podstron (lub wprowadzanych zmian) przez wyszukiwarki.

Zaletą linkowania wewnętrznego jest to, że posiadasz nad nim pełną kontrolę: sam dobierasz docelowe strony, tekst kotwiczący (anchor text), w każdym momencie możesz linku zmienić lub usunąć.

Z kolei linkowanie zewnętrzne polega na ustanawianiu linków między różnymi domenami, zarówno wychodzących z twojej strony, jak i przychodzących na nią.

Jego głównym celem jest budowanie mocy oraz wiarygodności witryny, dzięki czemu możemy osiągnąć lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania (tzw. SERPach).

Kontrola nad linkami przychodzącymi jest ograniczona (ponieważ znajdują się na innych serwisach), jednak wciąż mamy pełną swobodę w dodawaniu, modyfikowaniu i usuwaniu linków wychodzących.

Porównanie: 
linkowanie wewnętrzne vs zewnętrzne
Porównanie: 
linkowanie wewnętrzne vs zewnętrzne

Dlaczego warto korzystać z linkowania wewnętrznego?

Korzystając z linkowania wewnętrznego, możemy znacząco poprawić skuteczność pozycjonowania sklepu czy bloga, jak i ogólną jakość doświadczeń użytkowników.

Jednak zalet wynikających z odpowiedniego zaplanowanego linkowania wewnętrznego jest dużo więcej, a oto kilka z nich:

Poprawa nawigacji użytkownika (UX)

Przemyślane linkowanie wewnętrzne oferuje znaczące korzyści dla poprawy nawigacji użytkownika (UX) na stronie internetowej.

Tworzy intuicyjną i zrozumiałą ścieżkę przewodnią dla użytkowników, dzięki czemu łatwiej jest im znaleźć poszukiwane treści i poruszać się po witrynie.

Ta metoda nie tylko ułatwia użytkownikom eksplorację strony, ale także przyczynia się do zwiększenia ich zaangażowania, dostarcza poszukiwanych odpowiedzi oraz wydłuża czas spędzony w serwisie, a to pośrednio wpływa na pozycje.

Pozwala to również na zmniejszenie współczynnika odrzuceń i skierowanie użytkownika do najważniejszych podstron serwisu.

A to, abstrahując od kwestii związanych z pozycjonowaniem, zwiększa szansę, że dokona konwersji lub zapamięta nasz serwis i później do niego wróci.

Pomoc w indeksowaniu serwisu przez roboty

Dzięki efektywnemu wykorzystaniu linków wewnętrznych, roboty wyszukiwarek mogą łatwiej nawigować po witrynie, szybko identyfikując i indeksując nowe oraz zaktualizowane treści.

To nie tylko przyspiesza proces “odwiedzania” poszczególnych stron przez wyszukiwarki, ale także pomaga w strukturyzowaniu witryny, co jest pomocne dla lepszego zrozumienia jej zawartości przez algorytmy.

Indeksowanie nowych lub skanowanie zmienionych podstron sprawi, że strony szybkiej pojawią się (lub mogą podnieść swoje pozycje) w wynikach wyszukiwania.

Dlaczego to jest takie ważne?

Wyobraź sobie, że prowadzisz mały sklep internetowy i ostatnio zaktualizowałeś połowę opisów kategorii według wytycznych SEO.

Czekasz na rezultaty miesiąc, potem drugi, a następnie trzeci, jednak nie dostrzegasz większych zmian w pozycjach tych kategorii. Zupełnie jakby wyszukiwarki kompletnie nie zauważyły wprowadzonych zmian.

Przypominasz sobie, że w Google Search Console (darmowym programie do weryfikowania wyników serwisu) można sprawdzić, kiedy dana strona była ostatnim razem skanowana. Wystarczy wprowadzić adres URL do wyszukiwarki w górnej części interfejsu i rozwinąć zakładkę “Indeksowanie stron”:

Google Search Console: ostatnie skanowanie strony
Google Search Console: ostatnie skanowanie strony

Dopóki boty wyszukiwarek nie odwiedzą tych adresów i ich nie zaindeksują (lub nie odkryją zmian), cała włożona w zmiany praca nie będzie miała wpływu na pozycjonowanie i widoczność domeny.

“Link Juice” (nazywany też “mocą SEO”) to termin odnoszący się do wartości, która jest przekazywana z jednej strony do innej poprzez linki.

Gdy strona o wysokim autorytecie i dużej ilości wartościowych linków przychodzących odsyła do innej strony, przekazuje część swojej “mocy” (stąd też określenie “moc SEO”).

Wyszukiwarki interpretują to jako sygnał, że strona docelowa również jest wartościowa, godna zaufania i że znajdują się na niej wysokiej jakości informacje.

Efektywne linkowanie wewnętrzne umożliwia dystrybucję tej wartości SEO po całej witrynie, co wzmacnia poszczególne strony i ułatwia ich pozycjonowanie. Można celowo kierować większą część “Link Juice’u” na konkretne podstrony, np. kategorie czy najważniejsze artykuły.

Wykorzystanie słów kluczowych o charakterze informacyjnym w ścieżce zakupowej

Słowa kluczowe możemy podzielić na cztery główne intencje użytkowników: informacyjne, nawigacyjne, komercyjne i sprzedażowe.

Za pomocą fraz informacyjnych czytelnik chce najczęściej poznać odpowiedzi na swoje pytania lub znaleźć konkretne informacje na dany temat.

Jest to najczęstsza intencja zapytań w sieci, bardzo rozbudowana, charakteryzująca się dużymi wolumenami zapytań, a jednocześnie mniejszą konkurencją niż frazy typowo transakcyjne.

Jak więc możemy to wykorzystać na swoją korzyść?

Linkowanie wewnętrzne może kierować użytkowników od ogólnych treści informacyjnych (np. artykuły blogowe) do stron produktów lub usług, prezentować im ofertę i prowadzić do cross-sellingu lub up-sellingu.

Przykład: Prowadzisz mały sklep z ręcznie robionymi ubraniami? Wypozycjonowanie się na frazy typowo sprzedażowe może być trudne, kosztowne i zająć wiele czasu.

Dużo prościej będzie przeprowadzić Keyword Research i napisać odpowiednio rozbudowane i ustrukturyzowane artykułu. Możesz dodać do nich zdjęcia oraz linki do gotowych produktów, które są powiązane z tematem przewodnim artykułu.

Dzięki takiej taktyce przekierujesz część czytelników do sklepu, a im więcej wysoko wypozycjonowanych artykułów będziesz mieć, tym więcej konwersji może mieć swój początek dzięki frazom informacyjnym.

Zwiększenie konwersji

Poprzez efektywne wykorzystanie linków wewnętrznych, można kierować ruch na stronie w sposób, który wspiera ścieżkę zakupową użytkownika, od pierwszego kontaktu z treścią aż po finalizację zakupu.

Ponadto, dopasowanie anchor tekstów linków do intencji i potrzeb użytkowników może znacząco ułatwić im znajdowanie konkretnych produktów czy usług.

Warto wspomnieć tutaj również o technikach takich jak cross-selling, up-selling czy proponowanie produktów komplementarnych, które skutecznie mogą podnosić średnią wartość koszyka.

To w efekcie przekłada się na bardziej płynne i satysfakcjonujące doświadczenie zakupowe. Dzięki temu użytkownicy czują, że strona internetowa jest intuicyjna i zorganizowana, co buduje zaufanie i lojalność wobec marki.

W ten sposób, linkowanie wewnętrzne staje się narzędziem nie tylko wpływającym na pozycjonowanie, ale również sprytną optymalizacją ścieżki zakupowej.

Przykład: Wyobraźmy sobie stronę internetową sklepu z elektroniką. Na blogu sklepu pojawia się artykuł o najnowszych modelach smartfonów.

Artykuł zajął topowe wyniki w wyszukiwarkach, a w jego treści sklep umieścił linki wewnętrzne do kart produktowych wspomnianych modeli smartfonów.

Czytelnik zainteresowany najnowszym modelem może przeczytać szczegółowe specyfikacje, opinie innych użytkowników, a następnie zastanowić się nad zakupem.

Jakie są rodzaje linków wewnętrznych? Przykłady

Rodzaje linków wewnętrznych można podzielić na kilka kategorii, w zależności od ich funkcji i miejsca umieszczenia na stronie internetowej.

Oto główne rodzaje linków wewnętrznych wraz z przykładami:

Linki nawigacyjne: znajdują się w menu głównym, bocznym, w Breadcrumbsach (ścieżce nawigacyjnej) czy stopce strony i umożliwiają łatwe poruszanie się po kluczowych działach witryny, jak strona główna, o nas, usługi, blog czy kontakt.

Przykłady wewnętrznych linków nawigacyjnych
Przykłady wewnętrznych linków nawigacyjnych

Linki kontekstowe w treści: to linki wewnętrzne umieszczone w treści strony, które kierują do innych powiązanych tematycznie stron lub artykułów. Najczęściej pojawiają się w artykułach blogowych lub opisach kategorii.

Są one szczególnie wartościowe, gdyż naturalnie wprowadzają użytkownika w kolejne obszary witryny, jednocześnie stanowiąc pomoc dla wyszukiwarek.

Przykłady wewnętrznych linków kontekstowych
Przykłady wewnętrznych linków kontekstowych

Linki w boxach produktowych lub banerach: box produktowy to element na stronie, który prezentuje produkt (lub kilka produktów) i zawiera link do osobnej strony. Takie boxy często zawierają zdjęcie, krótki opis, cenę i przycisk typu: “Dowiedz się więcej” lub “Kup teraz“.

Są one używane głównie w artykułach blogowych, by skutecznie kierować użytkowników do dedykowanych stron produktów.

Przykłady wewnętrznych linków (boxy produktowe)
Przykłady wewnętrznych linków (boxy produktowe w artykule blogowym)

Linki w materiałach interaktywnych: linki te umieszczane są w interaktywnych elementach, takich jak infografiki, przewodniki, trendbooki czy gazetki.

Przykładem może być interaktywna mapa, na której poszczególne elementy są klikalne i prowadzą do powiązanych stron lub artykułów. Umożliwiają one użytkownikom głębsze eksplorowanie tematu poprzez wizualny i bardziej angażujący sposób.

Przykłady wewnętrznych linków w materiałach interaktywnych
Przykłady wewnętrznych linków w materiałach interaktywnych

Linki na karcie produktu (warianty, up-selling, produkty komplementarne etc.): na stronie produktu, podstawowe informacje o produkcie są często uzupełniane linkami do jego różnych wariantów, takich jak rozmiar, kolor, model czy o produkty powiązane.

Umożliwia to użytkownikom łatwe porównywanie i wybranie najlepiej dopasowanego wariantu produktu bez konieczności opuszczania strony.

Często spotykaną taktyką jest również oferowanie produktów uzupełniających (komplementarnych).

Na przykład, na karcie produktowej dowolnego laptopa mogą pojawić się linki zachęcające do kupna odpowiednio dużej torby na laptopa, myszki bezprzewodowej lub zewnętrznych dysków twardych.

Nie tylko ułatwia to użytkownikowi znalezienie wszystkich potrzebnych akcesoriów “w jednym miejscu”, ale przede wszystkim oszczędza jego czas.

Przykłady wewnętrznych linków na kartach produktów
Przykłady wewnętrznych linków na kartach produktów (kolory, wzory, rozmiary)

Linki do mediów społecznościowych: choć prowadzą poza stronę, są ważne w budowaniu społeczności wokół marki i ułatwiają użytkownikom śledzenie działań firmy w Social Mediach.

Chociaż bezpośredni wpływ mediów społecznościowych na ranking SEO jest dyskusyjny, to jednak obecność i aktywność na tych platformach może poprawić widoczność marki w Internecie i przyciągnąć dodatkowy ruch na stronę.

Więcej o kwestii mediów społecznościowych i SEO możesz znaleźć tu:

Przykłady wewnętrznych linków prowadzących do mediów społecznościowych
Przykłady wewnętrznych linków prowadzących do mediów społecznościowych

Narzędzia do weryfikowania Internal Linkingu

W zarządzaniu linkami wewnętrznymi odpowiednie narzędzia potrafią być sporym ułatwieniem.

Mogą pomóc m.in. w analizie i optymalizacji linkowania, automatycznie je dodawać czy informować o błędach 404 albo zbędnych łańcuchach przekierowań.

Linkowanie wewnętrzne powinno ułatwiać użytkownikom nawigację oraz wspierać cele biznesowe strony, kierując ruch na najważniejsze strony. Z tego powodu warto raz na jakiś czas przeprowadzić audyt linków, aby upewnić się, że działają tak, jak powinny.

Jakie narzędzia możemy wykorzystać do weryfikowania i zarządzania linkowaniem wewnętrznym?

Google Search Console: darmowe narzędzie od Google’a, które pozwala monitorować i analizować linki na Twojej witrynie, w tym linki wewnętrzne. W tym celu wystarczy wejść w zakładkę “Linki” w panelu bocznym.

Screaming Frog SEO Spider: program typu “crawler”, który skanuje witryny, analizuje linki, obrazy, CSS, skrypty i kolejne podstrony. Na jego podstawie możemy określić, które linki nie działają poprawnie (tzw. “Broken Links”), na której stronie się znajdują, dokąd prowadzą i jaki anchor text został użyty. Darmowa wersja pozwala na crawlowanie do 500 stron jednorazowo.

Ahrefs: zaawansowane narzędzie SEO, które oferuje szczegółowe dane dotyczące linkowania wewnętrznego i zewnętrznego. Zawiera osobne zakładki “Backlink profile”, “Outgoing links” oraz “Internal links”.

SEMrush: platforma do marketingu cyfrowego, która oferuje funkcje analizy linków wewnętrznych oraz anchor textów w ramach szerszego zestawu narzędzi SEO.

Link Whisper: to narzędzie służące do zarządzania linkowaniem wewnętrznym na stronach internetowych, szczególnie tych opartych na WordPressie. LinkWhisper analizuje treść Twojej strony i automatycznie sugeruje odpowiednie linki wewnętrzne. Bezpośrednio z poziomu interfejsu możesz dodawać, usuwać i edytować linki, co oszczędza czas i ułatwia zarządzanie. Narzędzie dostarcza również raporty i statystyki na temat linków.

Jak poprawnie zaplanować linkowanie wewnętrzne?

Poprawne zaplanowanie linkowania wewnętrznego wymaga strategicznego podejścia, które możemy rozbić na kilka etapów:

  1. Zrozumienie struktury witryny: zacznij od zmapowania struktury witryny. Zrozumienie, jak poszczególne strony są ze sobą powiązane, pomoże w identyfikacji kluczowych stron, które powinny otrzymywać najwięcej linków wewnętrznych.
  2. Identyfikacja kluczowych stron: zidentyfikuj podstrony, które są najważniejsze dla Twoich celów biznesowych (mogą to być strony kategorii, landing page’e, strona produktowa lub kontaktowa. Możesz wykorzystać tu klastry tematycznie i wyodrębnić Pillar Page’e, aby ułatwić sobie pracę.
  3. Używanie odpowiednich anchor textów: używaj tekstów kotwiczących (anchor textów), które dobrze opisują, co znajduje się na linkowanej stronie. Powinny one być naturalne i zawierać ważne słowa kluczowe.
  4. Równowaga w linkowaniu: unikaj nadmiernego linkowania wewnętrznego na pojedynczej stronie. Zbyt wiele linków może wyglądać na spam i pogorszyć doświadczenie użytkownika.
    Czy jest jakaś zasada, co ile znaków może pojawiać się link? Otóż nie ma – najlepiej dodać link wtedy, kiedy widzimy, że może to być z korzyścią dla użytkownika lub wspomóc działania pozycjonerskie.
  5. Regularny audyt i weryfikacja wyników: cykliczne sprawdzaj wyniki swojej strony (stopień jej zaindeksowania) oraz przeskanuj ją, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, a żadne linki nie zwracają błędów albo zbędnych łańcuchów przekierowań.

Znając te zasady, możesz skutecznie zaplanować linkowanie wewnętrzne na swojej stronie, co przyczyni się do lepszego pozycjonowania, większego zaangażowania użytkowników i – w rezultacie – do lepszych wyników biznesowych.

Pamiętaj, że SEO to maraton, a nie sprint. Może wydawać się skomplikowane i czasochłonne, ale nie musisz przechodzić przez to sam.

Konsultacje SEO mogą być kluczem do odkrycia niewykorzystanego potencjału Twojej witryny. Przyjrzymy się jej z bliska, aby zrozumieć, co może być ulepszone, zapewniając Ci spersonalizowane wskazówki dopasowane do Twojej sytuacji oraz możliwości biznesowych.

Razem możemy stworzyć długoterminową strategię, która pomoże Twojej stronie rosnąć stabilnie i zgodnie z Twoimi oczekiwaniami:

FAQ:

Czy linkowanie wewnętrzne wpływa na pozycje w wyszukiwarkach?

Tak, linkowanie wewnętrzne może pośrednio i bezpośrednio wpływać na pozycje w wynikach wyszukiwania. Ułatwia ono indeksowanie oraz odświeżanie stron, zrozumienie ich kontekstu oraz dystrybuuje Link Juice. Może również zwiększyć zaangażowanie i czas spędzony przez użytkowników na stronie, co wysyła algorytmom sygnał o wartości witryny.

Ile linków wewnętrznych powinienem umieścić na jednej stronie?

Nie ma ściśle określonej liczby linków wewnętrznych, którą należy umieścić na stronie, ale ważne jest, by były one użyteczne dla użytkownika. Google zaleca unikanie “nadmiernego” linkowania, co możemy rozumieć, jako “skup się na jakości i kontekście, a nie na samej ilości”.

Czy zbyt wiele linków wewnętrznych może zaszkodzić mojej stronie?

Tak, zbyt wiele linków wewnętrznych na jednej stronie może negatywnie wpłynąć na SEO oraz doświadczenia użytkownika (UX). Może to prowadzić do rozmycia wartości poszczególnych linków (rozcieńczenia “link juice”) i utrudnić użytkownikom korzystanie z witryny. Jest też szansa, że wyszukiwarki zinterpretują takie działanie jako spamerską taktyka.

Jak mogę zidentyfikować i naprawić niedziałające linki wewnętrzne?

Aby zidentyfikować i naprawić niedziałające linki wewnętrzne, skorzystaj z narzędzi takich jak Ahrefs, SEMRush, czy Screaming Frog (lub inny crawler). Po zidentyfikowaniu nieprawidłowo działających linków zaktualizuj je (kierując do istniejących stron) lub usuń (jeśli są zbędne).

Jak mogę wykorzystać linkowanie wewnętrzne do promowania nowych treści lub produktów na mojej stronie?

Aby promować nowe treści lub produkty, umieść linki wewnętrzne kierujące do nich w już istniejących, wysokorankingowych stronach. Możesz też dodać linki w starszych opisach czy artykułach – pomoże to w skierowaniu ruchu do nowych treści i zwiększy ich widoczność. Pamiętaj o używaniu naturalnych i opisowych anchor textów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content