9 korzyści z pozycjonowania, czyli dlaczego warto zainwestować w SEO?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy warto zainwestować w SEO i jakie mogą być z tego korzyści? Ten artykuł to kompleksowy przewodnik po korzyściach z pozycjonowania stron internetowych. Przygotuj się na solidną dawkę wiedzy, jak skuteczna strategia SEO może zwiększyć ruch na stronie, poprawić widoczność Twojej marki, zwiększyć zaufanie i wiarygodność, a przede wszystkim zwiększyć rentowność Twojej firmy.

Dlaczego pozycjonowanie jest ważne?

Pozycjonowanie stron internetowych (czyli SEO, “Search Engine Optimization”), to kluczowy składnik skutecznej strategii marketingu internetowego, którego nie można zlekceważyć. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: większość ruchu online pochodzi z wyszukiwarek internetowych, a SEO jest tym, co pomaga Twojej stronie zostać zauważoną wśród milionów innych serwisów dostępnych w Internecie.

Według badań firmy BrightEdge z 2019 roku organiczne wyszukiwanie jest odpowiedzialne za 53,3% całego ruchu na stronach internetowych. Jest to wzrost o ponad 2% w stosunku do roku 2014, kiedy BrightEdge po raz pierwszy zbadało udział poszczególnych rodzajów wyników (wtedy ruch organiczny odpowiadał za 51%). To pokazuje, jak ważne jest optymalizowanie strony pod kątem wyszukiwarek. Lekceważące podejście do SEO może oznaczać pominięcie ponad połowy potencjalnych użytkowników (i klientów).

W erze cyfrowej, kiedy większość konsumentów zaczyna proces zakupowy od wyszukiwania produktów lub usług online, ważne jest, aby Twoja firma była łatwo zauważalna. Gdy użytkownicy wpisują interesujące ich słowa kluczowe (związane z Twoją ofertą), chcesz, aby Twoja strona była na czele wyników.

Pozycjonowanie stron internetowych nie jest jednak tylko walką o najwyższe wyniki. Równie ważnymi elementami jest zrozumienie intencji użytkownika i dostarczanie wartościowych treści, które spełnią oczekiwania i przekonają do zakupów lub kontaktu. Dobra strategia SEO uwzględnia nie tylko słowa kluczowe i techniczne aspekty witryny, ale również strukturę strony, hierarchię wizualną, UX (User Experience), responsywność, a nawet format i typografię treści. Wszystko to ma na celu nie tylko przyciągnięcie użytkowników do strony, ale także zaspokojenie ich potrzeb i zwiększenie szans na konwersję.

Ponadto, SEO pomaga budować wiarygodność i autorytet Twojej marki. Użytkownicy sieci często postrzegają strony, które pojawiają się na czele wyników wyszukiwania, jako bardziej wiarygodne. Działa tu “Efekt Aureoli” – zasada psychologiczna, gdzie pozytywne odczucia w jednym obszarze (w tym przypadku wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania), przekładają się na pozytywne odczucia w innych obszarach (takich jak wiarygodność marki).

SEO jest kluczem do zrozumienia, przyciągania i konwertowania użytkowników internetowych. Omijając ten kanał promocji, ryzykujesz utratę widoczności i ruchu (a raczej: brak wypracowania widoczności i ruchu), a co za tym idzie, potencjalnych klientów.

9 korzyści z SEO, czyli dlaczego warto prowadzić działania pozycjonerskie

Pozycjonowanie strony lub sklepu w Internecie może zapewnić Twojemu biznesowi wiele korzyści. Jakie dokładnie zalety i przewagi może wygenerować dla Ciebie rozsądnie prowadzone pozycjonowanie? Zapraszam do poznania dziesięciu z nich:

1. Większa widoczność w wyszukiwarkach

Większa widoczność w wynikach wyszukiwania to jedna z najważniejszych zalet realizowania strategii SEO. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania to nie tylko kwestia prestiżu, ale przede wszystkim większa ilość potencjalnych klientów. Według badań firmy Advanced Web Ranking, pierwsze miejsce w wynikach Google’a ma średni CTR (Click Through Rate) na poziomie 31,7%, a tylko 0,78% użytkowników klika na wyniki na drugiej stronie.

Natomiast inne tego typu badanie (przeprowadzone w 2023 roku przez firstpage.com), wskazuje, że:

 • Pierwszy organiczny wynik posiada średni współczynnik CTR na poziomie 39,8%,
 • Drugi organiczny wynik posiada średni współczynnik CTR na poziomie 18,7% (ponad dwukrotnie mniej!),
 • Trzeci organiczny wynik posiada średni współczynnik CTR na poziomie 10,2% (prawie 4-krotnie mniej niż pierwsza organiczna pozycja!).

Pozycjonowanie stron jest więc praktycznie konieczne, jeśli myślimy o rozwoju biznesu online.

Dodatkowo zastosowanie SEO pozwala na docieranie do użytkowników w różnych fazach ścieżki zakupowej, od tych początkowych (takich jak świadomość problemu), aż do końcowych (porównywanie produktów/usług i podjęcie decyzji o zakupie). Podchodząc strategicznie do optymalizacji strony pod kątem różnych zapytań, możesz stworzyć komunikaty odpowiednie do sytuacji użytkowników.

Większa widoczność w wynikach wyszukiwania to nie tylko więcej ruchu na stronie, ale także budowanie wiarygodności, dotarcie do szerokiej grupy odbiorców i ostatecznie wzrost biznesu. Proces SEO wymaga czasu i wysiłku, jednak potencjalne korzyści są długotrwałe i wymierne.

2. Więcej (jakościowego) ruchu na stronie

Pozycjonowanie stron internetowych (SEO) nie kończy się na tym, że Twoja strona znajduje się na szczycie wyników wyszukiwania. W gruncie rzeczy chodzi o to, aby przyciągnąć jakościowy ruch na stronę. Co oznacza “jakościowy ruch”? Przede wszystkim użytkowników, na których potrzeby odpowiada Twój asortyment lub usługi. Warto uświadomić sobie, że w pozycjonowaniu nie chodzi tylko o wygenerowanie wizyt w serwisie, ale o wartość, jaka jest dostarczana czytelnikom.

Wyobraź sobie sytuację, że prowadzisz sklep internetowy sprzedający baseny ogrodowe. Wszystkie zapytania dotyczące np.:

 • różnych typów basenów ogrodowych w Twojej ofercie,
 • porównania konkretnych modeli,
 • rozłożenia, przechowywania i dbania o basen,
 • środków chemicznych dodawanych do wody,
 • dodatkowych akcesoriów basenowych

będą “wartościowe”.

Dlaczego? Ponieważ takie frazy najczęściej wpisują użytkownicy, którzy są już Twoimi klientami lub potencjalnie mogą się nimi stać. Szukają dodatkowych informacji, szczegółów, potwierdzenia, że Twój produkt lub usługa jest rzeczywiście tym, czego szukają. A jeśli dostarczysz im takich informacji w szybki i jasny sposób – są gotowi zostawić u Ciebie pieniądze.

Jeśli jednak serwis pozycjonuje się na słowa kluczowe niezwiązane z dostępnym asortymentem (np. typy basenów, których nie mamy w ofercie), to jest tutaj dużo mniejsza szansa na konwersję. Takie sesje są mniej obiecujące, dlatego warto cyklicznie monitorować frazy kluczowe, aby zwiększać udział wartościowego ruchu.

3. Większa wiarygodność i rozpoznawalność

W dzisiejszych czasach, Internet jest głównym źródłem informacji dla większości osób. To, jak Twój biznes jest postrzegany w sieci, ma ogromny wpływ na wiarygodność i rozpoznawalność Twojej marki. Pozycjonowanie przychodzi z pomocą również w tej sprawie.

Pierwsza strona wyników w wyszukiwarkach to nowoczesny odpowiednik witryny sklepowej na ruchliwej ulicy handlowej. Jeśli Twoja strona pojawia się na szczycie wyników wyszukiwania dla kluczowych słów związanych z Twoją działalnością, jest to oznaka dla użytkowników, że jesteś autorytetem w swojej dziedzinie. Ma tutaj zastosowanie społeczny dowód słuszności (social proof). Mówi on, że niezdecydowany człowiek skłonny jest podejmować decyzje takie, jakie podejmuje większość. Jeśli zatem Twoja strona została wybrana przez algorytm, jako warta wysokiego miejsca, użytkownik może to uznać za wystarczającą “rekomendację”.

Powszechnie wiadomo, że współczynnik klikalności (CTR) dla zapytań zawierających brand są wyższe niż dla ogólnych słów kluczowych. Wynika to z faktu, że słowa kluczowe bez marki dodatkowo konkurują z płatnymi reklamami, które pojawiają się jako pierwsze w SERP’ach (wynikach wyszukiwarek).

SEO pomaga budować wiarygodność na wiele sposobów. Optymalizacja struktury strony, szybkość jej ładowania, dostępność na urządzeniach mobilnych, bezpieczne połączenie – wszystkie te czynniki przyczyniają się do poprawy doświadczenia użytkownika, co z kolei wpływa na pozytywne postrzeganie Twojej strony. Dodatkowo produkcja wartościowego, jakościowego i unikalnego contentu, który jest zoptymalizowany pod kątem SEO, pokazuje użytkownikom, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie i że masz im coś wartościowego do zaoferowania. Pozycjonowanie nie jest również odosobnionym działaniem – powinno być częścią większej strategii marketingowej, zawierającej również inne kanały komunikacji z klientami (w zależności od grup docelowych).

Kolejnym aspektem jest zwiększona rozpoznawalność i budowanie tzw. “Topical Authority”. Wraz z rozwojem serwisu wyszukiwarki mają coraz szerszy obraz tego, jakie treści tworzysz i co użytkownicy mogą na nim znaleźć. Wyrabiają sobie opinię, w jakich tematach Twój serwis jest autorytetem, mogą darzyć Twój serwis większym zaufaniem w danym temacie i chętniej prezentować Twoje treści.

4. Pozycjonowanie zwiększa przychody i podnosi zwrot z inwestycji


Na konkurencyjnym rynku, każda inwestycja, która przyczynia się do zwiększenia widoczności firmy, jest kluczowa. W tym kontekście SEO jest jednym z najlepszych narzędzi dla przedsiębiorcy. Dlaczego? Ponieważ odpowiednio prowadzona kampania SEO może znacznie zwiększyć przychody firmy i to w perspektywie długoterminowej.

Według danych dostępnych w serwisie HubSpot, 14,6% leadów generowanych przez SEO kończy się sprzedażą, w porównaniu do 1,7% dla tradycyjnych metod. Z drugiej strony, według badania przeprowadzonego przez BrightEdge, organiczny ruch stanowi aż 53,3% całego ruchu w Internecie. Z tego wynika, że dobrze przeprowadzone działania SEO przyczyniają się do zwiększenia ruchu na stronie. Jeśli połączymy to z odpowiednią budową treści i ścieżki zakupowej klienta, przełoży się to na większe przychody i jeszcze wyższy zwrot z inwestycji w SEO.

Warto zaznaczyć, że pozycjonowanie najdroższe jest najczęściej na początku: wymaga przeprowadzenia audytu SEO lub audytu SXO, przygotowania strategii contentowej (jeśli wcześniej jej nie było), określenia strategii rozwoju serwisu czy rozbudowy/modernizacji strony. Jednak często są to jednorazowe, początkowe wydatki, a kolejne, comiesięczne nakłady są już zdecydowanie niższe. Wraz z czasem, wypracowane zyski mogą rosnąć szybciej niż koszty, jednocześnie poprawiając zwrot z inwestycji.

5. Długotrwałe, mierzalne rezultaty

Jedną z największych zalet pozycjonowania w wyszukiwarkach jest to, że przynosi długotrwałe, mierzalne rezultaty. Inwestycje w SEO nie przynoszą natychmiastowych wyników – to proces, który wymaga czasu, ale kiedy zacznie przynosić efekty, są one zdecydowanie bardziej trwałe i stabilne niż efekty kampanii reklamowych typu pay-per-click (PPC).

Długotrwałość rezultatów SEO wynika z natury tego procesu. Pozycjonowanie polega na optymalizacji strony pod kątem algorytmów wyszukiwarek, które skupiają się na dostarczaniu użytkownikom najbardziej wartościowych i relewantnych wyników. Oznacza to, że poprawione pozycje w wynikach wyszukiwania są utrzymywane przez długi czas, pod warunkiem, że nasza strona nadal spełnia te kryteria. W przeciwieństwie do płatnej reklamy SEO nie “wygasa”. Nawet po zakończeniu aktywnych działań SEO, Twoja strona nadal będzie korzystać z poprawionej widoczności przez jakiś czas.

Czy to oznacza, że SEO wystarczy “zrobić raz” i potem już “samo się dzieje”? Niestety nie. Internet i algorytmy wyszukiwarek zmieniają się praktycznie każdego dnia i coś, co działało w zeszłym roku, dzisiaj może już nie być aktualne. Konieczne jest monitorowanie wyników serwisu, wprowadzanie poprawek, ale również śledzenie wszelkich zmian w algorytmach, konkurencji, jak i testowanie nowych sposobów na wypracowanie przewag rynkowych.

Jednak SEO nie tylko przynosi długotrwałe efekty, ale także pozwala na ich precyzyjne mierzenie. Dzięki narzędziom analitycznym, takim jak Google Analytics, Google Search Console, Microsoft Clarity czy Piwik, możliwe jest śledzenie szerokiego zakresu metryk związanych z Twoją stroną. To obejmuje takie dane jak liczba odwiedzin na stronie, czas spędzony przez użytkowników na serwisie, liczba odsłon poszczególnych podstron, Bounce Rate, konwersje, heatmapy czy nagrania konkretnych wizyt. Znajomość tych danych pozwala na ocenę skuteczności działań SEO i dostosowywanie strategii na bieżąco.

Ponadto, możemy precyzyjnie monitorować, które frazy i strony przynoszą najwięcej ruchu oraz gdzie użytkownicy najczęściej konwertują. Dzięki temu możemy skupić się na tych obszarach, które przynoszą najlepsze rezultaty.

6. Efektywność i mniejszy koszt całkowity

W porównaniu do innych strategii marketingowych, pozycjonowanie wyróżnia się efektywnością i mniejszym kosztem całkowitym. SEO to atrakcyjna opcja dla przedsiębiorstw, które chcą systematycznie zwiększać swoją widoczność online w perspektywie lat, ale muszą jednocześnie świadomie zarządzać swoim budżetem marketingowym.

Na początku warto zrozumieć, dlaczego SEO jest tak efektywne. Wynika to z tego, że pozycjonowanie skupia się na użytkownikach aktywnie poszukujących informacji, produktów czy usług, które oferujesz. Innymi słowy, za pomocą SEO docieramy do osób, które są już zainteresowane tym, co mamy do zaoferowania. W związku z tym ruch organiczny jest często bardziej wartościowy niż ruch pochodzący z innych źródeł.

Kiedy przyjrzymy się kosztom, SEO również wychodzi na prowadzenie. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Po pierwsze, w przeciwieństwie do płatnej reklamy, tzw. reklamy PPC (Pay-Per-Click), SEO nie wymaga płacenia za każde kliknięcie. Oznacza to, że po uzyskaniu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, ruch na stronę jest praktycznie darmowy. Żeby nie było tak różowo, należy dodać, że samo dostanie się na wysokie pozycje w wynikach to tylko połowa sukcesu – druga połowa, to utrzymanie się tam. W zależności od konkurencyjności fraz może to wymagać dodatkowego budżetu, jednak często będzie on dużo mniejszy niż kwoty potrzebne na płatne reklamy.

7. Wypracowanie przewag konkurencyjnych

Każda strategia, która pomaga przedsiębiorstwom wyróżnić się na tle konkurencji, jest bezcenna. Również tutaj SEO może przyjść nam z pomocą!

Pozycjonowanie najczęściej kojarzone jest z tworzeniem contentu, pozyskiwaniem linków i rekomendowaniem technicznych usprawnień serwisu. Jednakże SEO oferuje zdecydowanie więcej dodatkowych technik i metod promocji, które można wykorzystać do zdobycia przewagi nad konkurentami.

Wśród najpopularniejszych z nich można wymienić:

 • prowadzenie i optymalizację wizytówki Google Moja Forma (GMB),
 • Guest Posting (wpisy gościnne),
 • wykorzystanie grafik, jako źródła sesji (zwłaszcza, jeśli działasz w e-commerce),
 • tworzenie toolbooków (tzw. “narzędziowników”),
 • analiza Keyword Gap i Content Gap,
 • Broken Linkbuilding (przywrócenie usuniętych linków, w tym również tych, które mogły wcześniej należeć do konkurencji),
 • użycie narzędzia Disavow Links (warto jednak upewnić się, które linki faktycznie są spamowe),
 • wykorzystanie technologii głosowych (Voice Search, zwłaszcza jeśli działamy na rynkach anglojęzycznych),
 • Video SEO (pozycjonowanie filmów na YouTube),
 • SEO w aplikacjach mobilnych (ASO),
 • Content Seeding,
 • budowanie własnych stron zapleczowych,
 • pozycjonowanie lokalne (Local SEO),

a to zaledwie “kilka” przykładów.

Dodatkowe metody i techniki pozycjonowania mogą pomóc firmom wyróżnić się w wynikach wyszukiwania. Dzięki nim mogą zwiększyć swoją wiarygodność i autorytet, lepiej zrozumieć swoją konkurencję oraz rynek. Wszystkie te aspekty łącznie tworzą solidną przewagę konkurencyjną, co czyni SEO niezastąpionym elementem skutecznej strategii marketingowej.

8. Poprawa doświadczeń użytkowników (UX) oraz konwersji (CRO)

Poprawa doświadczeń użytkowników (UX), jest jednym z kluczowych czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Google jasno stwierdził, że doświadczenie użytkownika to istotny element ich algorytmów rankingowych.

Natomiast optymalizacja konwersji, czyli CRO (Conversion Rate Optimization), jest procesem polegającym na zwiększaniu procentu osób, które wykonują określone działanie (takie jak wypełnienie formularza, zakup produktu lub subskrypcję usługi).

SXO (czyli połączenie SEO, UX oraz CRO) ma na celu nie tylko optymalizację strony pod kątem czynników SEO, ale również i tych, które poprawiają UX (doświadczenia użytkowników) oraz CRO (konwersję). W efekcie inwestycja w SXO przyczynia się również do zwiększenia satysfakcji użytkowników z interakcji ze stroną, co prowadzi do wyższej konwersji, lojalności klientów i ostatecznie – lepszych wyników biznesowych firmy.

Zgodnie z danymi serwisu Serpwatch.io:

 • aż 88,5% użytkowników opuszcza stronę internetową, jeśli ładuje się ona zbyt wolno.
 • Jednocześnie aż 89% użytkowników może skierować się do konkurencji, jeśli UX serwisu jest źle zaprojektowany.
 • 70% użytkowników preferuje serwisy internetowe o wysokiej użyteczności.
 • 75% osób opiera swój osąd wiarygodności strony internetowej na jej ogólnym wyglądzie.

Wyraźnie pokazuje to, jak ważne jest, aby strona była nie tylko łatwa w nawigacji, szybko się ładowała, ale aby była również atrakcyjna dla oka i intuicyjna dla użytkowników. Jednym z atutów SEO w kontekście CRO i UX jest to, że optymalizacja pod kątem wyszukiwarek często oznacza jednocześnie optymalizację dla użytkowników. Dzięki temu, SEO, CRO i UX są strategiami, które w wielu miejscach wzajemnie się wspierają i uzupełniają.

9. Lokalne SEO pozwala docierać do klientów z okolicy

Według statystyk Google’a, 46% wszystkich wyszukiwań w sieci ma charakter lokalny, a 28% z nich kończy się zakupami. To wskazuje, jak dużą rolę może odegrać skuteczne pozycjonowanie lokalne, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Lokalne SEO polega na szeregu działań, takich jak optymalizacja profilu Google My Business, dodawanie firmy do lokalnych katalogów, uzyskiwanie pozytywnych recenzji, optymalizacja treści na stronie pod kątem lokalnych słów kluczowych czy nawet wykorzystanie domen regionalnych (jeśli od początku planujemy działania lokalne). Dzięki temu Twoja firma staje się bardziej widoczna dla osób poszukujących lokalnych usług lub produktów. To z kolei przekłada się na większy ruch na stronie oraz w fizycznym lokalu i wyższe pozycje na zapytania regionalne w wyszukiwarce.

Nie wiesz, jak wycisnąć maksimum korzyści z pozycjonowania swojego serwisu?

Jeżeli zastanawiasz się, jak w pełni wykorzystać potencjał swojej strony poprzez efektywne pozycjonowanie, to jesteś we właściwym miejscu!

SEO nie jest czymś, co można zrozumieć i opanować w krótkim czasie. To proces, który wymaga ciągłego monitorowania i optymalizacji, a systematyczne aktualizacje algorytmów wyszukiwarek potrafią weryfikować dotychczasowe metody i tworzyć nowe techniki.

Z profesjonalną pomocą nie będziesz musiał poświęcać czasu na samodzielne szukanie informacji i najlepszych rozwiązań, tylko możesz skupić się na rozwijaniu swojego biznesu. Na początku omówimy Twoje cele biznesowe, stworzymy spersonalizowany plan działań SEO, określimy budżety, a następnie wdrożymy go i będziemy regularnie monitorować.

Wypełnij formularz, aby dowiedzieć się, jak możemy wycisnąć maksimum korzyści z pozycjonowania Twojego serwisu!

Dzięki temu będę w stanie zapoznać się z Twoim serwisem jeszcze przed rozmową i ułatwi nam to później komunikację
Zapisz tutaj wszystkie swoje pytania, cele biznesowe i inne ważne informacje, o których powinienem wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content