Kolory Roku według Pantone [kompletna lista]

Pantone Color Institute jest instytucją znaną na całym świecie, która wyznacza trendy kolorystyczne w branży poligraficznej, modowej i designerskiej. Od ponad 20 lat doradza firmom w zakresie używania kolorów, jako strategicznego atutu podczas budowania tożsamości marki i rozwoju produktów. Pantone bada i śledzi trendy kolorystyczne, aby pod koniec każdego roku wybrać "Kolor Roku Pantone".

Co Pantone bierze pod uwagę przy wybieraniu koloru roku?

Instytut Pantone Color śledzi wszelkie nowinki związane z wykorzystaniem kolorów w wielu dziedzinach i branżach: projektowania UI, kinematografii, mody, marketingu, mediów społecznościowych, sztuki, fotografii czy nawet polityki i kulinariów. Kryteriów, które specjaliści biorą pod uwagę, jest tak dużo, że często powstają całe palety kolorów, które będą wieść prym w kolejnym roku. Jednak zwycięzca może być tylko jeden, a odcień wybrany jako Kolor Roku Pantone, staje się najmodniejszym i najbardziej rozpoznawalnym kolorem na całe następne 12 miesięcy. Na paletę kolorów Pantone składa się ponad 1700 barw i liczba ta stale rośnie.

Przyjrzyjmy się najmodniejszych kolorów od początku tego tysiąclecia!

Kolor roku 2024 wg Pantone: Peach Fuzz 13-1023

Kolor Roku 2024: Peach Fuzz 13-1023
Kolor Roku 2024 według Pantone: Peach Fuzz 13-1023

Kolor roku 2024 według Pantone, oznaczony numerem 13-1023 Peach Fuzz, jest wyrazem nowej ery w designie, odzwierciedlając rosnące zapotrzebowanie na ciepło, optymizm i delikatność w naszym coraz bardziej złożonym świecie.

Ten subtelny, lecz wyrazisty odcień brzoskwiniowy symbolizuje komfort, spokój oraz przynosi odrobinę radosnego ukojenia – jest jak promień słońca w chłodny dzień, dostarczając poczucie nadziei i pozytywnej energii.

Jego wybór jako koloru roku jest odpowiedzią na potrzebę odnalezienia równowagi między dynamicznym postępem technologicznym a tęsknotą za prostotą i naturą. Dzięki swojej delikatności i subtelności, odzwierciedla dążenie do spokoju, a jednocześnie emanuje radosną energią.

Zastosowanie tego koloru jest wszechstronne. W modzie Peach Fuzz prezentuje się jako świeży i nowoczesny akcent, idealny na wiosnę i lato. W designie wnętrz zapewnia ciepło i wygodę, idealnie komponując się z neutralnymi tonami, a także służąc jako subtelny, ale efektowny akcent kolorystyczny. W świecie reklamy i marketingu kolor ten można wykorzystać do przekazywania poczucia delikatności, dobroci i pozytywnego nastawienia – idealnie nadaje się do kampanii skoncentrowanych na dobrym samopoczuciu i pozytywnej energii.

W 2024 roku Peach Fuzz z pewnością stanie się symbolem nowoczesnego, ale i intymnego stylu życia, zachęcając do eksploracji subtelnych i ciepłych akcentów w codziennym otoczeniu.

Kolor roku 2023 wg Pantone: Viva Magenta 18-1750

Kolor Roku 2023 według Pantone: Viva Magenta 18-1750
Kolor Roku 2023 według Pantone: Viva Magenta 18-1750

Leatrice Eiseman (Dyrektor Wykonawczy Instytutu Kolorów Pantone) tak opisała Viva Magentę: “W dobie technologii szukamy inspiracji pochodzących z natury i z tego, co prawdziwe. Kolor PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwieni i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednym z najcenniejszych barwników naturalnych, a także jednym z najsilniejszych i najjaśniejszych, jakie znał świat.

Zakorzeniony w pierwotności, PANTONE 18-1750 Viva Magenta ponownie łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, PANTONE 18-1750 Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę.”

Viva Magenta to odważny i wyróżniający się kolor, który potrafi przełamać bariery swoją żywiołową i pulsującą barwą. Ten charakteryzujący się energią i wigorem odcień czerwieni symbolizuje nowe siły i nową wizję, która pozwoli na projektowanie lepszych rozwiązań i bardziej otwartą autoekspresję. 

W tym roku Pantone naprawdę zaangażował się w przygotowania do tegorocznego wyboru Koloru Roku. Współpracując ze swoim wieloletnim partnerem kreatywnym, firmą Huge, stworzyli świat w kolorze Viva Magenta, który nazwali “The Magentaverse” (do jego stworzenia zostało wykorzystane narzędzie Midjourney). Ten eksperyment projektowy powiązania między nową technologią, a ludzką kreatywnością.

W ARTECHOUSE Miami powstał projekt Pantone Color of the Year 2023, który jest obecnie prezentowany na Art Basel Miami Beach i który przenosi Magentaverse do świata fizycznego. Instalacja wprowadza uczestników w stan immersji, przy wykorzystaniu szeregu wizualnych, słuchowych i dotykowych doświadczeń – wszystko w duchu PANTONE 18-1750 Viva Magenta. To pierwszy raz, kiedy Pantone ożywia swoje Kolory Roku w ten sposób!

Kolor roku 2022 wg Pantone: Veri Peri 17-3938

Kolor Roku 2022 według Pantone: Veri Peri 17-3938
Kolor Roku 2022 według Pantone: Veri Peri 17-3938

Kolorem Roku 2022 według Instytutu Pantone został Veri Peri, opisany jako: “dynamiczny błękit z ożywiającym fioletowo-czerwonym odcieniem“, który łączy “duchowość i stałość błękitu z energią i ekscytacją czerwieni.

Kojarzony z otwartymi przestrzeniami, w tym morzem i niebem, kolor niebieski reprezentuje wolność, kreatywność, wrażliwość, ale również zaufanie i bezpieczeństwo. Czerwony tymczasem utożsamiany jest z pasją, żywiołowością i miłością. Very Peri to symbol globalizacji i przemian, przez które obecnie przechodzimy. Wychodząc z okresu izolacji, nasze wyobrażenia i standardy ulegają zmianie, a wymiar fizyczny i cyfrowy coraz mocniej przeplata nasze życie. Cyfrowy design pomaga rozszerzać granice rzeczywistości, otwiera drzwi do dynamicznego, wirtualnego świata, w którym czekają na nas nowe możliwości. Wraz z trendami w różnych dziedzinach życia (moda, praca, gry czy styl życia), rosnącą popularnością metaverse i rozwiązaniami opierającymi się na sztucznej inteligencji, PANTONE 17-3938 Very Peri ilustruje połączenie współczesnego życia ze światem cyfrowym i to, jak trendy kolorystyczne (i nie tylko kolorystyczne) zmieniają obie te sfery.

Warto też nadmienić, że 2022 był pierwszym rokiem, kiedy Pantone stworzyło zupełnie nowy kolor, specjalnie na tę okazję! Można powiedzieć, że to prawdziwe połączenie pasji i kreatywności.

Kolor roku 2021 wg Pantone: Ultimate Gray 17-5104 oraz Illuminating 13-0647

Kolor Roku 2021 według Pantone: Ultimate Gray 17-5104
Kolor Roku 2021 według Pantone: Ultimate Gray 17-5104
Kolor Roku 2021 według Pantone: Illuminating 13-0647
Kolor Roku 2021 według Pantone: Illuminating 13-0647

Instytut Pantone wybrał na Kolory Roku 2021 dwie teoretycznie różne od siebie barwy: Ultimate Gray oraz Illuminating, które razem symbolizują jedność, stabilność i nadzieję po pandemii Covid-19. Praktyczny i solidny jak skała Ultimate Gray, ustawiony obok rozgrzewającego i optymistycznego koloru Illuminating, to połączenie siły, hartu ducha z pozytywnością i optymistycznym spojrzeniem w przyszłość. To historia kolorów, która zawiera w sobie mocne, przyziemne fundamenty oraz obietnicę czegoś słonecznego i przyjaznego. Stanowiła wyraz nadziei i poczucia, że “jutro” będzie lepsze.

W wyjaśnieniu Instytutu Pantone czytamy: “połączenie trwałego Ultimate Grey z żywym żółtym Illuminating wyraża pozytywne nastawienie i hart ducha. Praktyczne i solidne jak skała, ale jednocześnie ciepłe i optymistyczne, to kombinacja kolorów, która daje nam wytrzymałość i nadzieję. Musimy czuć się pokrzepieni i podniesieni na duchu; jest to niezbędne dla ludzkiego ducha.”

Eiseman dodała kilka słów, które również mogą stanowić dobre wyjaśnienie do wyboru akurat takich kolorów: “Kiedy szare chmury znikają, widzimy słońce”.

Kolor roku 2020 wg Pantone: Classic Blue 19-4052

Kolor Roku 2020 według Pantone: Classic Blue 19-4052
Kolor Roku 2020 według Pantone: Classic Blue 19-4052

Classic Blue jest kolorem… wręcz dosłownie klasycznym i takim, do którego jesteśmy już od dawna przyzwyczajeni. Jego wybór na Kolor Roku 2020 może wydawać się zaskakujący, ale dokładnie o to chodziło Instytutowi Pantone. Obserwatorzy trendów specjalnie wybrali coś, co jest już ludziom dobrze znane, ale jednocześnie wciąż potrafi się wyróżnić. Classic Blue jest kolorem chłodnym, ale też głębokim – zarówno wizualnie, jak i w przenośni. Pantone postrzega ten kolor jako medytacyjny i skłaniający do refleksji, zupełnie jak niebo o zmierzchu. Daje on wszystkim poczucie mocnych fundamentów w życiu i spokoju, a jakby na to nie patrzeć, rok 2020 rzeczywiście był rokiem, kiedy potrzebowaliśmy stabilnych “fundamentów”, aby odnaleźć w sobie siłę i pewność w siebie oraz innych.

“Żyjemy w czasach, które wymagają zaufania i wiary. To właśnie ten rodzaj stałości i pewności siebie wyraża PANTONE 19-4052 Classic Blue, solidny i niezawodny odcień niebieskiego, na którym zawsze możemy polegać” – poinformowała Leatrice Eiseman. “Classic Blue zachęca nas do spojrzenia poza to, co oczywiste, aby rozszerzyć nasze myślenie; rzucając nam wyzwanie do głębszej refleksji, poszerzenia perspektywy i otwarcia się na nowe punkty widzenia”.

Kolor roku 2019 wg Pantone: Living Coral 16-1546

Kolor Roku 2019 według Pantone: Living Coral 16-1546
Kolor Roku 2019 według Pantone: Living Coral 16-1546

Kolorem roku 2019 został wybrany Living Coral – łagodna, ale jednocześnie rezonująca lekkością i optymizmem pomarańcz z domieszką złota. Barwa ta jest ciepła i żywa, dlatego fantastycznie nadaje się wnętrz domów (np. fototapety, kolor ścian czy mebli), kosmetyków, akcesoriów modowych i przedmiotów codziennego użytku (jak case’y na telefony, wizytówki, kubki, opakowania i projekty graficzne). 

Kolor ten często występuje w naturze – można go zauważyć na kwiatach, zwierzętach (najlepszym przykładem są flamingi), na ciałach ryb czy na powierzchni raf koralowych. Pantone dostrzegł to i w notatce prasowej dodał: “Tak jak rafy koralowe są źródłem pożywienia i schronienia dla życia morskiego, tak żywy, ale łagodny PANTONE 16-1546 Living Coral obejmuje nas ciepłem, zapewniając komfort w nieustannie zmieniającym się środowisku.”

Living Coral został wybrany w odpowiedzi na gwałtowny rozwój technologii i mediów społecznościowych, które coraz częściej pojawiają się w naszym codziennym życiu. Coraz częściej poszukujemy autentycznych doświadczeń, które pozwolą nam nawiązać więź i zapewnią trochę intymności. PANTONE 16-1546 Living Coral jest towarzyski i energiczny, a charakter tego odcienia zachęca do aktywności i zabawy. Przedstawia wrodzoną potrzebę radości, jest kolorem harmonizującym, pasującym do wielu innych barw i potrafi dodać otuchy.

Kolor roku 2018 wg Pantone: Ultra Violet 18-3838

Kolor Roku 2018 według Pantone: Ultra Violet 18-3838
Kolor Roku 2018 według Pantone: Ultra Violet 18-3838

Mówi się, że kolory niebiesko-fioletowe odzwierciedlają oryginalność, pomysłowość, innowacyjność i potrafią rozbudzić wizjonerskie myślenie. Kolor ten od dawna króluje w popkulturze, dzięki takim ikonom jak Prince, David Bowie czy Jimi Hendrix. Enigmatyczne fiolety od dawna są również symbolem kontrkultury, niekonwencjonalności oraz… nocnego, tajemniczego nieba lub kosmosu. Pod koniec drugiej dekady XXI wieku stanowiły też wyraz własnej indywidualności i inspirację do przekraczania własnych granic.

Ultra Violet symbolizuje medytację, odkrywanie nowych, nieznanych horyzontów oraz eksplorację. W 2018 roku Instytut Pantone wybrał na Kolor Roku 2018 Ultra Violet, aby promować autoekspresję, pomysłowość i mindfulness. Historycznie, z kolorami pokroju Ultra Violet, związany jest także mistycyzm i duchowość.

“Żyjemy w czasach, które wymagają inwencji i wyobraźni” – skomentował Eiseman. “To właśnie ten rodzaj twórczej inspiracji jest związany z PANTONE 18-3838 Ultra Violet, purpurą na bazie błękitu, która przenosi naszą świadomość i potencjał na wyższy poziom. Od odkrywania nowych technologii i możliwości, po artystyczną ekspresję i duchową refleksję, Ultra Violet wskazuje drogę do tego, co jeszcze przed nami.”

Kolor roku 2017 wg Pantone: Greenery 15-0343

Kolor Roku 2017 według Pantone: Greenery 15-0343
Kolor Roku 2017 według Pantone: Greenery 15-0343

Greenery to jasny, żółto-zielony Kolor Roku 2017, który był reakcją na tworzącą się technologiczną bańkę, w której wszyscy żyjemy, jako społeczeństwo. Instytut Pantone uważał, że ludzie chcą uciec od swoich gadżetów i na nowo połączyć się z naturą, a ta zielono-żółta barwa była wyrazem tej tęsknoty i uosobieniem wiosennego dnia. 

Greenery symbolizuje ponowne połączenie, którego szukamy z przyrodą, sobą nawzajem i większym celem. Greenery, jako odcień zielonego, jest również wyrazem dążenia do realizacji osobistych pasji i celów. Ale najpierw powinniśmy wziąć głęboki wdech i porządnie się dotlenić.

W szerszym ujęciu Greenery mógł też stanowić wyraz nadziei i nowych porządków po burzliwych wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku.

Kolor roku 2016 wg Pantone: Rose Quartz 13-1520 oraz Serenity 15-3919

Kolor Roku 2016 według Pantone: Rose Quartz 13-1520
Kolor Roku 2016 według Pantone: Rose Quartz 13-1520
Kolor Roku 2016 według Pantone: Serenity 15-3919
Kolor Roku 2016 według Pantone: Serenity 15-3919

Rok 2016 był pierwszym rokiem, kiedy Pantone zdecydowało się, że zamiast jednego Koloru Roku wybierze dwa (a będąc dokładnym – kombinację dwóch kolorów): Rose Quartz 13-1520 oraz Serenity 15-3919. 

Rose Quartz, który bez wątpienia ma w sobie coś związanego z modą na Millennial Pink, został zestawiony z chłodniejszym tonem Serenity. Połączenie obu kolorów zakwestionowało dotychczasowe tradycyjne postrzeganie barw w kontekście płci (niebieski jest męski, a różowy damski) i reprezentowało rosnący trend neutralności oraz równości płci. 

Kolor roku 2015 wg Pantone: Marsala 18-1438

Kolor Roku 2015 według Pantone: Marsala 18-1438
Kolor Roku 2015 według Pantone: Marsala 18-1438

Rok 2015 należał do subtelnie uwodzicielskiego koloru Marsala 18-1438. Zainspirowana wzmacnianym winem noszącym tę samą nazwę, Marsala była ziemistym połączeniem czerwonego i brązowego. Pantone opisał Marsalę jako kolor, który wzbogaca nasze umysły, ciała i dusze.

Ten mocny, ale stylowy odcień jest uniwersalnie atrakcyjny i można wykorzystać go w szerokiej palecie produktów: od odzieży, przez akcesoria, kosmetyki, tkaniny, aż po meble domowe i inne elementy wyposażenia wnętrza.

Kolor roku 2014 wg Pantone: Radiant Orchid 18-3224

Kolor Roku 2014 według Pantone: Radiant Orchid 18-3224
Kolor Roku 2014 według Pantone: Radiant Orchid 18-3224

Najmodniejszym kolorem 2014 został Radiant Orchid, czyli czarujące i emanujące oryginalnością połączenie fuksji, fioletu i różu. Radiant Orchid dużą karierę zrobił zwłaszcza w środowisku modowym. Projektanci mody wymienieni w raporcie “PANTONE Fashion Color Report Spring 2014”, w tym Emerson by Jackie Fraser-Swan, Juicy Couture czy Yoana Baraschi, wprowadzili Radiant Orchid do swoich wiosennych kolekcji, a wariacje tego koloru były obecne w męskich i damskich ubraniach oraz akcesoriach przez cały następny rok.

Radiant Orchid wzbudza zaufanie, promieniuje energią, pewnością siebie i radością. Mieszanka ciepłych i chłodnych tonów czyni go kolorem uniwersalnym i nowoczesnym. Dodatkowo symbolizuje niesamowity postęp technologiczny, jaki wydarzył się w pierwszych latach drugiej dekady XXI wieku.

Kolor roku 2013 wg Pantone: Emerald 17-5641

Kolor Roku 2013 według Pantone: Emerald 17-5641
Kolor Roku 2013 według Pantone: Emerald 17-5641

W notce prasowej Leatrice Eiseman wyjaśniła, dlaczego na Kolor Roku 2013 został wybrany Szmaragd: “Zielony jest najbardziej bogatym kolorem w przyrodzie – ludzkie oko widzi więcej odcieni zielonego niż jakiegokolwiek innego koloru. Podobnie jak w całej historii, Szmaragd nadal błyszczy i fascynuje. Symbolicznie, kolor szmaragdowy przynosi wyraża poczucie klarowności, odnowy i odmłodzenia, co jest ważne w dzisiejszym, skomplikowanym świecie”. Szmaragd reprezentuje dobrobyt, wyrafinowanie i luksus w wielu kulturach, co czyni go stylowym wyborem dla wielu, wysokiej jakości produktów.

Elegancki i szykowny kolor Emerald został wykorzystany m.in. w kolekcji kosmetyków Sephora + Pantone Universe 2013 Color of the Year beauty collection, która zawierała cienie do powiek, lakiery do paznokci, maskary i inne produkty. Dostępna w sprzedaży była jedynie w marcu 2013 roku w salonach Sephora.

Kolor roku 2012 wg Pantone: Tangerine Tango 17-1463

Kolor Roku 2012 według Pantone: Tangerine Tango 17-1463
Kolor Roku 2012 według Pantone: Tangerine Tango 17-1463

Tangerine Tango symbolizuje postęp i dlatego został wybrany na Kolor Roku 2012. To kolor głęboki, uwodzicielski i wygląda niczym zachód słońca nad oceanem. Czerwono-pomarańczowa barwa jest nieco egzotyczna, ale w bardzo przyjazny sposób. Dostarcza energii, ożywia przestrzeń i wnętrze domu (dlatego też był polecany przez Instytut Pantene jako kolor akcesoriów domowych, poduszek, narzut czy nawet jako ścian i kosmetyków do twarzy oraz paznokci). Tangerine Tango pojawił się na pokazie Pantone Fashion Color Report Spring 2012, a wykorzystali go tacy projektanci jak Tommy Hilfiger czy Nanette Lepore.

Kolor roku 2011 wg Pantone: Honeysuckle 18-2120

Kolor Roku 2011 według Pantone: Honeysuckle 18-2120
Kolor Roku 2011 według Pantone: Honeysuckle 18-2120

Honeysuckle (nazwa pochodzi od rośliny, po polsku: Wiciokrzew) jest kolorem urzekającym, zachęcającym do zabawy i podnoszącym na duchu. Pomaga stawiać czoła codziennym obowiązkom i potęguje pewność siebie. Pantone podkreśla, że ten kolor sprawdza się zarówno w dzień, jak i w nocy; w przypadku odzieży damskiej, akcesoriów i kosmetyków, a także w kontekście męskich krawatów, koszul i odzieży sportowej.

Jak powiedziała Leatrice Eiseman (dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute): “Honeysuckle to urzekający, stymulujący kolor, który podnosi adrenalinę – idealny, by odpędzić smutek. Wiciokrzew czerpie swoje pozytywne cechy z silnej więzi ze swoim kolorem macierzystym – czerwienią, wizualnie najbardziej żywym odcieniem w spektrum”.

Wiciokrzew – najmodniejszy kolor roku 2011 – jest jednym z 200 kolorów ślubnych Pantone od The Dessy Group. W 2011 roku Visa nawiązała współpracę z Pantone i stworzyła kartę Honeysuckle Visa.

Kolor roku 2010 wg Pantone: Turquoise 15-5519

Kolor Roku 2010 według Pantone: Turquoise 15-5519
Kolor Roku 2010 według Pantone: Turquoise 15-5519

W 2010 roku Instytut Pantone na kolor roku wybrał barwę spokojnego tropikalnego raju oraz potężnych talizmanów ochronnych. Podświadomość ludzka łączy ten kolor z morskimi falami, odpoczynkiem i bezchmurnym niebem. Z tego też powodu aranżacje i przedmioty wykorzystujące ten kolor mogą wywoływać optymizm, uspokoić i zrelaksować, a następnie dodać nam pozytywnej energii oraz zainspirować do podejmowania nowych wyzwań. 

Chromoterapeuci (specjaliści od koloroterapii, czyli leczenia kolorami) uważają, że turkus idealnie sprawdza się w biurach, pomieszczeniach usługowych i domach. Turkus jest także pozytywnie odbierany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, dlatego fantastycznie nadaje się do różnorakich akcesoriów, biżuterii, wyposażenia pomieszczeń czy przedmiotów codziennego użytku.

Kolor roku 2009 wg Pantone: Mimosa 14-0848

Kolor Roku 2009 według Pantone: Mimosa 14-0848
Kolor Roku 2009 według Pantone: Mimosa 14-0848

Mimosa to żółty, ujmujący kolor, wybrany na najmodniejszą barwę roku 2009. Jego nazwa pochodzi od kwiatu mimozy i napoju składającego się z szampana i soku pomarańczowego. Mimosa ma delikatny odcień, jednak jest też pełna energii – w czasach zawirowań gospodarczych symbolizowała dynamizm, pobudza wyobraźnię i innowacje, które inspirowały do odważnych zmian. Żółty kolor wyraża również optymizm i nadzieję, a biorąc pod uwagę, że w 2008 roku świat przeżywał ekonomiczny kryzys – optymizm ten był wielu osobom bardzo potrzebny.

Kolor roku 2008 wg Pantone: Blue Iris 18-3943

Kolor Roku 2008 według Pantone: Blue Iris 18-3943
Kolor Roku 2008 według Pantone: Blue Iris 18-3943

Najbardziej stylowym kolorem roku 2008 według Instytutu Pantone został Blue Iris. Delikatna, fioletowo-niebieska barwa symbolizuje duchową energię, magię oraz wyrafinowanie. W informacji prasowej z 2007 roku Pantone dodaje: “Blue Iris zaspokaja potrzebę otuchy w złożonym świecie, dodając jednocześnie nutę tajemniczości i ekscytacji”.

Taka mieszanka barw inspiruje, może też stanowić odwzorowanie stanu medytacji, a dodatkowo dobrze łączy się z głębokimi fioletami (np. kolorem śliwkowym) oraz czerwonymi brązami. Z powodzeniem można to wykorzystać w dekoracji wnętrz, aby wywołać wręcz mistyczną atmosferę w swoim domu.

Kolor roku 2007 wg Pantone: Chili Pepper 19-1557

Kolor Roku 2007 według Pantone: Chili Pepper 19-1557
Kolor Roku 2007 według Pantone: Chili Pepper 19-1557

W 2007 roku Pantone po raz pierwszy dodał informację prasową o okolicznościach i inspiracji, dlaczego dany kolor został wybrany na Kolor Roku. Chilli Pepper 19-1557 był kolorem ognistej pasji i ducha przygody, a przez wielu jest kojarzony również z dalekowschodnią kuchnią, ostrymi przyprawami oraz wpływem azjatyckich kultur na Europę i USA.

Śmiałość tego koloru jest ujmująca, wyrafinowana i kusząca – wyraźnie przyciąga wzrok i sprawia, że Chilli Pepper przywodzi na myśl otwarty i pewny siebie, acz zadziorny, indywidualny charakter. 

Lisa Herbert (ówczesna wiceprezes wykonawczy działu mody, domu oraz wnętrz w Pantone) oznajmiła: “Kolor czerwony utożsamia odważne stwierdzenie. Widzimy zmiany w opiniach ludzi na temat bieżących wydarzeń i inne podejście w sposobie wyrażania siebie poprzez nowe technologie. Ludzie są otwarci na możliwości przyszłości i Chili Pepper to celebruje.”

Kolor roku 2006 wg Pantone: Sand Dollar 13-1106

Kolor Roku 2006 według Pantone: Sand Dollar 13-1106
Kolor Roku 2006 według Pantone: Sand Dollar 13-1106

W 2006 roku Kolor Roku przybrał neutralny ton z Sand Dollar. To odcień, który nawiązuje nie tylko do ekologii i piaszczystych pustyń i plaż, ale miał też swoje drugie dno – kojarzył się z amerykańskim dolarem. Rok 2006 był rokiem kryzysu kredytów hipotecznych w USA, a Sand Dollar oddawał obawy związane z wywołanymi przez to kłopotami gospodarczymi.

Ten neutralny kolor był bardzo popularny w modzie i wystroju wnętrz. Dodatkowo, rok 2006 został uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych za “Międzynarodowy Rok Pustyń i Pustynnienia” (rezolucja 58/211).

Kolor roku 2005 wg Pantone: Blue Turquoise 15-5217

Kolor Roku 2005 według Pantone: Blue Turquoise 15-5217
Kolor Roku 2005 według Pantone: Blue Turquoise 15-5217

Blue Turquoise to kolejny kolor nawiązujący do natury i tradycyjnego, pięknego morza podczas słonecznego dnia. Niebieski Turkus (Blue Turquoise) różni się od Turquoise 15-5519 (Kolor Roku 2010) tym, że zawiera trochę mniej zieleni, przez co wizualnie jest chłodniejszym odcieniem. 

Niektórzy żartują, że być może pracownicy Instytutu Pantone bardzo chcieli wyjechać gdzieś na wakacje, podczas szukania najmodniejszego koloru 2005 roku, i swoje źródło relaksu odnaleźli właśnie w Blue Turquoise.

Kolor roku 2004 wg Pantone: Tigerlily 17-1456

Kolor Roku 2004 według Pantone: Tigerlily 17-1456
Kolor Roku 2004 według Pantone: Tigerlily 17-1456

Kolorem Roku 2004 według Instytutu Pantone została mocna mieszanka czerwieni i żółci pod nazwą Tigerlily 17-1456. Kolor ten nazwę wziął od kwiatu o tej samej nazwie (polska nazwa tej rośliny to lilia tygrysia) i był demonstracją tego, jak design potrafi być inspirowany przez naturę. Rok 2004 miał być namiętny i egzotyczny, tak jak ten kwitnący kwiat, a czerwień oraz żółć odzwierciedlały siłę, pasję, wolność ekspresji i kreatywność. Tiger Lily stara się reprezentować różnorodność, która istnieje poza lokalnymi granicami i stanowił zapowiedź globalizmu: zróżnicowanego, wielokulturowego i otwartego.

Kolor roku 2003 wg Pantone: Aqua Sky 14-4811

Kolor Roku 2003 według Pantone: Aqua Sky 14-4811
Kolor Roku 2003 według Pantone: Aqua Sky 14-4811

W 2003 roku Instytut Pantone na Kolor Roku wybrał Aqua Sky 14-4811 – jasnoniebieski, spokojny odcień, przypominający bezchmurne niebo. Jego pogodna barwa miała koić, przynosić spokój ducha i inspirować. Aqua Sky jest postrzegany również jako symbol wyciszenia, a biorąc pod uwagę wciąż żywe w pamięci Amerykanów i Świata wydarzenia z 2001 roku, zachęcał do zachowania spokoju i oczyszczenia z negatywnych emocji.

Kolor roku 2002 wg Pantone: True Red 19-1664

Kolor Roku 2002 według Pantone: True Red 19-1664
Kolor Roku 2002 według Pantone: True Red 19-1664

Kolor roku 2002 jest mocnym i intensywnym tonem czerwieni, który był reakcją na wydarzenia z 11 września 2001. Kolor symbolizuje krew poległych podczas zamachu, ale jednocześnie patriotyzm i odwagę osób, które przyczyniły się do ratowania innych. Niektórzy uważają, że kolor stanowi analogię do czerwonych wozów strażackich, a poprzez wybór tego koloru Pantone chciało wyrazić społeczne oburzenie i protest przeciwko terroryzmowi.

Kolor roku 2001 wg Pantone: Fuchsia Rose 17-2031

Kolor Roku 2001 według Pantone: Fuchsia Rose 17-2031
Kolor Roku 2001 według Pantone: Fuchsia Rose 17-2031

Fuchsia Rose to nasycony odcień różu, który został wybrany dlatego, że… był przeciwieństwem Koloru Roku 2000 (Cerulean 15-4020). W 2001 roku Pantone starał się wybrać kolor, który stanowiłby przeciwwagę dla poprzednio wybranego koloru (Cerulean 15-4020). Tak, na początku XXI wieku niektóre rzeczy były zdecydowanie prostsze niż dzisiaj. 

W kulturze barwa ta wiąże się z kobiecością i wrażliwością, przedstawia zmysłowość urok, dobroć, niewinność i frywolność. W przyrodzie zaś najczęściej zauważyć ją można na kwiatach, przede wszystkim różach.

Kolor roku 2000 wg Pantone: Cerulean Blue 15-4020

Kolor Roku 2000 według Pantone: Cerulean Blue 15-4020
Kolor Roku 2000 według Pantone: Cerulean Blue 15-4020

Instytut Pantone na swój pierwszy Kolor Roku wybrał spokojny, niebieski Cerulean Blue 15-4020. Z racji, że było to w roku 2000, Cerulean Blue został okrzyknięty “Kolorem Tysiąclecia” lub “Kolorem Millenium”. Symbolika koloru błękitnego nawiązuje do zaufania, przyjaźni, nadziei oraz harmonii.

Pantone wydał też oświadczenie na temat Cerulean Blue – specjaliści wybrali ten kolor, ponieważ, niebieski jest najbardziej akceptowany przez wszystkich, niezależnie od rasy, płci, wieku czy narodowości. Jest on powszechnie używany w przeróżnych produktach na całym świecie, a jego odcień przypomina niebo i morskie fale. Specjaliści uznali, że ludzie będą szukać w tym kolorze wewnętrznego spełnienia i wiary w przyszłość (warto zwrócić uwagę, że kończące się tysiąclecie, na pewno było wyjątkowym momentem w historii).

Tabela kolorów roku Pantone z ich oznaczeniami RGB oraz HEX

RokNazwa koloru roku PantoneKolor roku: RGBKolor roku: HEX
2024Peach Fuzz 13-1023rgb(255,190,152)#FFBE98
2023Viva Magenta 18-1750rgb(190,52,85)#BE3455
2022Veri Peri 17-3938rgb(102,103,171)#6667AB
2021Ultimate Gray 17-5104rgb(147,149,151)#939597
2021Illuminating 13-0647rgb(245,223,77)#F5DF4D
2020Classic Blue 19-4052rgb(15,76,129)#0F4C81
2019Living Coral 16-1546rgb(255,111,97)#FF6F61
2018Ultra Violet 18-3838rgb(95,75,139)#5F4B8B
2017Greenery 15-0343rgb(136,176,75)#88B04B
2016Rose Quartz 13-1520rgb(247,202,201)#F7CAC9
2016Serenity 15-3919rgb(146,168,209)#92A8D1
2015Marsala 18-1438rgb(150,79,76)#964F4C
2014Radiant Orchid 18-3224rgb(173,94,153)#AD5E99
2013Emerald 17-5641rgb(0,152,116)#009874
2012Tangerine Tango 17-1463rgb(221,65,36)#DD4124
2011Honeysuckle 18-2120rgb(217,79,112)#D94F70
2010Turquoise 15-5519rgb(69,184,172)#45B8AC
2009Mimosa 14-0848rgb(239,192,80)#EFC050
2008Blue Iris 18-3943rgb(91,94,166)#5B5EA6
2007Chili Pepper 19-1557rgb(155,35,53)#9B2335
2006Sand Dollar 13-1106rgb(223,207,190)#DFCFBE
2005Blue Turquoise 15-5217rgb(83,176,174)#53B0AE
2004Tigerlily 17-1456rgb(225,93,68)#E15D44
2003Aqua Sky 14-4811rgb(127,205,205)#7FCDCD
2002True Red 19-1664rgb(188,36,60)#BC243C
2001Fuchsia Rose 17-2031rgb(195,68,122)#C3447A
2000Cerulean Blue 15-4020rgb(152,180,212)#98B4D4
Tabela Kolorów Roku Pantone z kodami RGB i HEX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content