Jak zdobywać linki w naturalny sposób? 19 sposobów i metod

Pozyskiwanie linków w naturalny sposób to klucz do skutecznego pozycjonowania. W tym artykule odkryjemy najlepsze techniki i strategie, które pomogą Ci zwiększyć autorytet Twojej strony w oczach wyszukiwarek, nie narażając jej na ryzyko kar. Od tworzenia wartościowych treści, poprzez angażowanie się w społeczności online, aż po wykorzystanie mediów społecznościowych czy współprac biznesowych.

Znaczenie pozyskiwania linków zewnętrznych dla SEO

Pozyskiwanie linków zewnętrznych (zwanych także backlinkami) ma ogromne znaczenie w procesie pozycjonowania stron. Są one jednym z kluczowych czynników, które wyszukiwarki biorą pod uwagę przy tworzeniu listy wyników wyszukiwania (tzw. SERPów).

Pozwalają one między innymi:

 • Zwiększyć autorytet strony: linki zwrotne z zewnętrznych, wiarygodnych stron działają jak “głosy zaufania” dla wyszukiwarek. Sygnalizują, że Twoja strona jest wartościowym źródłem informacji, a im więcej takich “głosów”, tym większy autorytet serwisu.
 • Poprawić widoczność w wynikach wyszukiwania: strony z większą liczbą jakościowych linków zewnętrznych mają tendencję do zajmowania wyższych pozycji. Przekłada się to na większą widoczność, ruch organiczny oraz – jeśli strona jest dobrze zbudowana pod kątem UX/UI – wyższą konwersję czy sprzedaż.
 • Zwiększyć ilość sesji z ruchu referralowego: ruch refferal (czyli ruch przekierowany) jest jednym z typów ruchu internetowego. Linki na innych stronach mogą bezpośrednio przekierowywać na Twoją stronę użytkowników, który mają jasno sprecyzowane potrzeby i chętniej dokonają zakupu.
 • Zbudować wiarygodność i zaufanie: naturalne linki z renomowanych stron budują zaufanie wśród użytkowników i algorytmów, co jest nie tylko ważne dla SEO, ale także dla budowania reputacji marki. Warto tutaj wspomnieć choćby o koncepcie E-E-A-T (Experience – Expertise – Authority – Trust), na podstawie którego wyszukiwarki określają jakość danego serwisu.
 • Wesprzeć długoterminową strategię SEO: trwałe i jakościowe linki zewnętrzne są istotnym elementem długoterminowej strategii SEO, która przynosi korzyści na przestrzeni czasu.

Warto pamiętać, że nie wszystkie linki są równie wartościowe. Linki z zaufanych, długo funkcjonujących w danej niszy i dobrze ocenianych źródeł są znacznie cenniejsze niż te z niskiej jakości lub świeżych, niepowiązanych tematycznie stron. Z tego powodu strategia pozyskiwania linków zewnętrznych powinna skupiać się na jakości (a nie tylko ilości), aby zapewnić najlepsze rezultaty.

Różnica między naturalnymi a sztucznymi linkami

Różnica między naturalnymi a sztucznymi linkami jest… umowna.

Naturalne linki są uzyskiwane organicznie, bez bezpośredniego wpływu właściciela strony. Są one wynikiem wysokiej jakości treści i użyteczności strony, co sprawia, że inni użytkownicy lub właściciele stron chcą do niej linkować. Takie linki są postrzegane przez wyszukiwarki jako wiarygodne wskaźniki wartości strony, co zwiększa jej autorytet i ranking.

Z kolei sztuczne linki są pozyskiwane celowo, często poprzez zakup linków, wpisy gościnne, wymianę linków czy z wykorzystaniem innych technik. Choć w teorii – a przynajmniej wg dokumentacji Google’a – są ryzykowne i mogą prowadzić do penalizacji przez wyszukiwarki, tak w praktyce praktycznie niemożliwe jest określenie, który link został zdobyty “naturalnie”, a który “sztucznie”.

A biorąc pod uwagę, że ich wartość w pozycjonowaniu jest taka sama, wielu specjalistów zaleca przeznaczanie odpowiedniego budżetu właśnie na linkbuilding.

Metody i sposoby zdobywania linków

Istnieje wiele praktycznych strategii i technik, które mogą pomóc w zdobyciu jakościowych linków. Oto najpopularniejsze z nich:

Publikowanie wartościowych treści

Atrakcyjne treści są fundamentem skutecznego link buildingu. Tworzenie artykułów, postów blogowych, czy raportów, które są użyteczne, edukacyjne, a także angażujące, zwiększa szanse na to, że inni użytkownicy Internetu będą chcieli się nimi dzielić.

Jeszcze przed rozpoczęciem pisania warto skupić się na Keyword Researchu i przemyśleniu, w jaki sposób warto podejść do tematu. Tekst powinien odpowiadać na konkretne pytania i problemy grupy docelowej, jednocześnie zapewniając unikalne i świeże spojrzenie na dany temat. Ważne jest, aby treść była klarowna, dobrze strukturyzowana i łatwa do przyswojenia. Aby poprawić czytelność i atrakcyjność tekstu, można użyć grafik, wykresów i odpowiedniego stylowania.

Nie można jednak zapomnieć o odpowiednich metodach promocji bloga – samo napisanie treści to połowa sukcesu, ale należy jeszcze odpowiednio ją dystrybuować!

Więcej o efektywnym tworzeniu i publikowaniu treści znajdziesz tutaj:

Gościnne publikacje na blogach (Guest Posting)

Guest posting, czyli publikowanie artykułów na innych popularnych blogach i stronach w Twojej branży jest doskonałym sposobem na zdobywanie wartościowych linków zwrotnych.

Kluczem do skutecznego guest postingu jest tworzenie treści, które są wartościowe i relewantne zarówno dla Twojej grupy docelowej, jak i czytelników bloga, na którym publikujesz. Artykuły te powinny dostarczać wiedzy, wnosić nowe perspektywy, czy rozwiązywać konkretne problemy.

Oferując unikalne i wysokiej jakości treści, możesz przyciągnąć uwagę większej publiczności i zbudować swoją markę jako eksperta w danej dziedzinie.

Wśród popularniejszych platform, gdzie znajdziesz serwisy do publikacji gościnnych, można wymienić:

 • WhitePress
 • Linkhouse
 • Traffic Peaks
 • Marketin9
 • Contentation
 • SEOszop
 • Publikacja.com
 • Blue Whale Press
 • Polinfor
 • AdPublica

Wymiana linków i SWLe (Systemy Wymiany Linków)

Wymiana linków polega na umieszczeniu linku do innej strony na swojej własnej stronie w zamian za umieszczenie linku do Twojej strony na innej stronie. Teoretycznie wydaje się to być sprawiedliwą i korzystną dla obu stron praktyką. Jednakże wyszukiwarki ulepszyły swoje algorytmy w celu wykrywania i penalizowania nienaturalnych schematów linkowania, co sprawia, że niektóre formy wymiany linków mogą być szkodliwe dla SEO.

Oprócz tego pozostaje również kwestia “wartości” wymiany – warto wcześniej sprawdzić, jak wyglądają parametry drugiej domeny i czy cała operacja nam się po prostu opłaci.

Systemy Wymiany Linków (SWL) umożliwiają użytkownikom masowe pozyskiwanie linków. W przeszłości były one skutecznym narzędziem w budowaniu profilu linkowego, ale dziś są one uważane za techniki black-hat SEO i mogą prowadzić do kar nałożonych przez Google’a.

SWLe wciąż mogą działać w poszczególnych przypadkach (zwłaszcza, jeśli zależy nam na szybkich wynikach), jednak bardziej zalecane i bezpieczniejsze w długoterminowej perspektywie jest skoncentrowanie się na “mniej agresywnych” metodach pozyskiwania linków.

Komentowanie na blogach i forach

Komentowanie na blogach i forach to jedna z podstawowych strategii w świecie cyfrowego marketingu. Ta metoda, choć prosta w swojej istocie, może być niezwykle skuteczna w budowaniu widoczności marki, nawiązywaniu relacji i nawet pozyskiwaniu wartościowych linków zwrotnych (najczęściej nofollow, ale nie zawsze).

Ta metoda polega na aktywnym uczestniczeniu w dyskusjach na stronach związanych z Twoją branżą lub zainteresowaniami, gdzie możesz podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem lub opiniami.

Jednakże, aby ta strategia była efektywna, komentarze powinny być przemyślane, wartościowe i wnosić coś do dyskusji. Nawet jeśli nie wpłyną mocno na pozycje witryny, wciąż mogą być źródłem, przez które nowi użytkownicy trafią na Twoją stronę.

Tworzenie infografik, raportów, badań branżowych i materiałów interaktywnych

Infografiki, raporty, badania branżowe i materiały interaktywne nie tylko przyciągają uwagę i zwiększają zaangażowanie użytkowników, ale także służą jako doskonałe źródła wartościowych linków zwrotnych.

Infografiki: W dzisiejszych czasach infografiki stały się popularnym sposobem na przekazywanie skomplikowanych danych w łatwy do przyswojenia sposób. Są one nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także łatwe do udostępnienia, co czyni je idealnym narzędziem do zwiększania widoczności marki w mediach społecznościowych i na blogach.

Raporty i badania branżowe: Tworzenie szczegółowych raportów i badań branżowych pokazuje Twoją wiedzę i ekspertyzę w danej dziedzinie. Wysokiej jakości, oryginalne badania są często cytowane przez inne strony internetowe, co zapewnia cenne linki zwrotne i zwiększa autorytet Twojej strony.

Materiały interaktywne: Quizy, ankiety czy kalkulatory to przykłady materiałów interaktywnych, które mogą znacząco zwiększyć zaangażowanie użytkowników. W zależności od formy i celu zapewniają one nie tylko wartość użytkownikom, ale także zachęcają do dzielenia się wynikami i opiniami w mediach społecznościowych. To z kolei naturalnie generuje linki zwrotne do Twojej strony oraz promuje markę.

Linki z katalogów SEO

Linki z katalogów SEO od dawna były elementem strategii pozycjonowania stron internetowych. Katalogi SEO to strony internetowe, które zbierają linki do różnych stron i zazwyczaj dzielą je na kategorie tematyczne.

Pozyskiwanie linków z tych katalogów może wpłynąć na poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania, jednak w ostatnich latach skuteczność tej metody jest coraz częściej kwestionowana. Mimo to, pozyskiwanie linków z zadbanych, aktualizowanych i moderowanych katalogów wciąż może dawać niezłe efekty. Ważne jest, aby selektywnie wybierać katalogi, w których umieszczasz linki.

Katalogi SEO – zwłaszcza te skupiające się na konkretnych miastach czy rejonach – mogą być ciekawym uzupełnieniem strategii w pozycjonowaniu lokalnym.

Link Up Party, znane też jako “Link Party”, to metoda pozyskiwania linków, która jest popularna wśród blogerów i twórców treści. Najczęściej przybiera ona postać postów (na blogach lub grupach na Social Mediach), podczas których różni twórcy zgromadzeni w jednej społeczności dzielą się linkami do swoich najnowszych postów, artykułów czy projektów.

Głównym celem “Link Party” jest wzajemna promocja treści, zwiększenie ruchu na stronach uczestników oraz budowanie relacji i sieci kontaktów w branży.

Przykład strony z Link Party
Przykład strony z potem typu Link Up Party

Strategia “Skyscraper”

Strategia Skyscraper jest jedną z najbardziej efektywnych metod w dziedzinie SEO i marketingu. Polega ona na tworzeniu treści, które są bardziej wartościowe i kompleksowe niż te, które obecnie dominują w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych.

Kluczowe etapy tej strategii to identyfikacja popularnych, dobrze pozycjonujących się treści w Twojej branży, następnie stworzenie lepszej, bardziej rozbudowanej wersji, a na końcu jej promowanie w celu zdobycia backlinków.

Jest to podejście czasochłonne i wymaga dużego nakładu pracy, ale może przynieść znaczące korzyści w postaci zwiększonego ruchu na stronie, wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania oraz wzmocnienia autorytetu Twojej marki i Ciebie, jako eksperta w branży.

Wykorzystanie mediów społecznościowych

Media społecznościowe oferują nie tylko ogromne zasięgi, możliwość zbudowania społeczności czy dotarcia do szerokiej publiczności, ale także stanowią platformę do budowania relacji, które mogą przekształcić się w wartościowe linki zwrotne do Twojej strony.

Za ich pomocą możesz dystrybuować artykuły blogowe, infografiki, wideo czy interaktywne posty, które są dostosowane do Twojej grupy docelowej. Regularne publikowanie, odpowiadanie na komentarze, a także angażowanie się w dyskusje i tworzenie relacji z innymi użytkownikami może znacznie zwiększyć widoczność Twoich treści.

Ponadto, media społecznościowe umożliwiają bezpośrednią komunikację z influencerami, blogerami i innymi twórcami treści, co może otworzyć drzwi do współpracy, gościnnych postów lub wspólnych projektów.

Warto pamiętać, że choć linki z mediów społecznościowych najczęściej mają atrybut nofollow (czyli nie przekazują tzw. “mocy SEO”), to jednak zwiększają one ogólną widoczność marki i mogą prowadzić do zdobycia linków follow z innych źródeł. Dodatkowo aktywność w mediach społecznościowych może pozytywnie wpływać na sygnały społecznościowe i wspomóc całościową strategię marketingową.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższych artykułach:

Testimonial linking

Testimonial linking, czyli linkowanie poprzez rekomendacje, polega na wykorzystaniu rekomendacji i opinii, które są publikowane na stronach firmowych. Takie opinie są podpisane najczęściej imieniem i nazwiskiem oraz zawierają nazwę witryny wraz z linkiem do niej.

Takie rekomendacje powinny być szczere, dobrze napisane i zawierać konkretne informacje o tym, jak dany produkt lub usługa Ci pomogły.

Metoda testimonial linking jest korzystna dla obu stron, ponieważ jedna strona zyskuje szczerze rekomendacje, które podnoszą zaufanie do produktu czy usługi, a druga strona zyskuje link do swojego serwisu.

Tworzenie list i rankingów

Listy i rankingi zaspokajają naturalną ludzką ciekawość i pragnienie porządkowania informacji, co sprawia, że są one chętnie czytane i angażujące.

Tego typu treści mogą przybierać różne formy, od typowych “Top 10 najlepszych produktów w danej kategorii”, przez szczegółowe rankingi branżowe, aż po listy poradników czy wskazówek. Kluczem do skuteczności takich postów jest ich wartość merytoryczna i trafność dla grupy docelowej.

Aby stworzyć wartościowe rankingi, ważne jest, aby opierać je na rzetelnych danych i dokładnych badaniach, a także, aby były one regularnie aktualizowane. Ponadto, należy dodać własne komentarze, przemyślenia lub opinie, aby dodać treści unikalności. Rankingi i listy często zawierają wiele wartościowych słów kluczowych i odpowiadają konkretnej intencji użytkowników, dlatego warto nad nimi pomyśleć, jeśli model naszego biznesu nie jest tutaj problematyczny.

Wywiady branżowe oraz podcasty

Wywiady z ekspertami i liderami branżowymi lub wpływowymi osobistościami w danej dziedzinie mogą być niezwykle skutecznym sposobem dotarcia do szerszej publiczności. Pozwalają nie tylko zgłębić specjalistyczną wiedzę i doświadczenia, ale również budować relacje z kluczowymi graczami w branży.

Wywiady te mogą być publikowane w formie podcastu, wideo, w wersji tekstowej na blogach lub jako część artykułów. Goście tych programów często dzielą się linkami do wywiadów w swoich sieciach i Social Mediach, co może wygenerować sporo backlinków. Ludzie, którzy przyjdą poprzez takie link, mogą być zdecydowani, aby skorzystać z Twoich usług lub kupić Twoje produkty.

Ponadto, transkrypcje i nagrania podcastów mogą być później wielokrotnie wykorzystywane w procesie redystrybucji materiałów.

Tworzenie poradników, ebooków, narzędzi i materiałów do pobrania

Oferowanie wartościowych zasobów, takich jak ebooki, szablony, narzędzia, checklisty czy raporty, które użytkownicy mogą pobrać, to kolejny skuteczny sposób na budowanie profilu linkowego. Zwłaszcza jeśli oferujesz je za darmo i faktycznie odpowiadają na potrzeby Twojej grupy docelowej. Przy odrobinie promocji możesz liczyć na żywe zainteresowanie użytkowników oraz wiele naturalnych linków zwrotnych.

Na przykład Adobe oferuje darmowe wersje (albo “lite wersje”) kilku swoich narzędzi, takich jak Adobe Acrobat Reader i Adobe Photoshop Express. Umożliwia to użytkownikom zapoznanie się z możliwościami programów i może zachęcić ich do subskrypcji lub zakupów.

Jako inny przykład tej metody można podać Hubspotowy “Email Signature Generator”, który od momentu uruchomienia otrzymał ponad 5 500 linków zwrotnych z 1 168 unikalnych domen odsyłających.

Udział w wydarzeniach branżowych i partnerstwa z innymi firmami

Udział w wydarzeniach branżowych i partnerstwach daje wiele możliwości do promowania materiałów w mediach społecznościowych organizatorów.

Jeśli wydarzenie posiada własną stronę internetową, można poprosić również o dodanie linka do naszego serwisu. Co więcej, bycie obecnym na konferencjach, targach czy warsztatach to doskonała okazja do promocji w Social Mediach.

Metoda HARO (Help A Reporter Out)

HARO działa jako platforma, gdzie dziennikarze publikują zapytania, szukając źródeł informacji, cytatów i ekspertyz do swoich artykułów. Eksperci, firmy czy PR-owcy mogą odpowiadać na te zapytania, dostarczając informacje oraz własne insighty, zyskując w ten sposób ekspozycję swojej marki w mediach.

Zastosowanie metody HARO jest wielorakie:

 • Budowanie wiarygodności i autorytetu,
 • Zdobywanie linków zwrotnych,
 • Zwiększenie widoczności i zasięgu marki,
 • Budowanie relacji z mediami, redaktorami i dziennikarzami

Korzystanie z HARO wymaga jednak strategicznego podejścia. Odpowiedzi na zapytania powinny być szybkie, zwięzłe i przede wszystkim wartościowe merytorycznie. Ważne jest, aby dokładnie czytać pytania i odpowiadać tylko na te, które są ściśle związane z Twoją dziedziną ekspertyzy. Nie ma również gwarancji umieszczenia wypowiedzi w ostatecznej wersji artykułu.

“Broken Links” to linki, które prowadzą do stron, które już nie istnieją lub zmieniły swoją lokalizację, co może prowadzić do frustracji użytkowników i obniżenia oceny strony przez wyszukiwarki. Skuteczna naprawa tych linków jest kluczowa dla zapewnienia dobrej nawigacji i pozytywnego UX, a także dla utrzymania siły i autorytetu strony.

Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie wszystkich niedziałających linków na Twojej stronie. Można tego dokonać za pomocą narzędzi do analizy SEO, takich jak Google Search Console lub specjalistycznych narzędzi do audytu stron (np. Ahrefs, Semrush czy Screaming Frog, jeśli szukamy linków wewnętrznych). Następnie należy ustalić przyczyny ich niepoprawnego działania. Czy strona docelowa została usunięta? Czy adres URL został zmieniony?

W zależności od problemu linki mogą być naprawione poprzez:

 • aktualizację linkowanego adresu URL na właściwy,
 • poprzez przekierowanie strony naszego serwisu do innej, która jest zbliżona tematycznie,
 • usunięcie linku (np. w przypadku niedziałających linków wewnętrznych).

Naprawa “Broken Links” nie jest jednorazowym zadaniem, lecz ciągłym procesem. Regularne przeprowadzanie audytów linków i monitorowanie strony pomoże utrzymać ją w dobrej kondycji.

Wykorzystaj marki i influencerów do udostępniania swoich produktów lub usług

Ta metoda polega na tym, aby znaleźć influencerów lub twórców z naszej niszy, którzy będą chętni na zrecenzowanie Twojego produktu lub usługi.

Kluczowym aspektem jest wybór influencerów, którzy pasują do Twojej marki i mają zaangażowaną publiczność. Ich profil odbiorców powinien pokrywać się z Twoją grupą docelową, a ich styl i wartości powinny być zgodne z Twoją marką.

Po znalezieniu odpowiednich osób wyślij im swój produkt lub zapewnij bezpłatną usługę w zamian za szczerą recenzję. Poproś przy tym, aby umieścili link do Twojego serwisu, dodatkowo możesz udostępnić blogowi lub influencerowi link partnerski. Za każdym razem, gdy potencjalny klient kliknie taki link, otrzymają oni drobną prowizję.

Warto śledzić i analizować wyniki każdej współpracy, aby zrozumieć, jakie działania przynoszą najlepsze efekty. Analiza tych danych pomoże w optymalizacji przyszłych kampanii.

Ten sposób budowania linków wymaga więcej wysiłku z Twojej strony, ale zapewnia też ruch o wyższej jakości – będą to użytkownicy, których są faktycznie zainteresowani produktem lub usługą. Co więcej, jeśli kampania okaże się viralem, może stać się źródłem wielu wartościowych linków z portali informacyjnych.

Wykorzystaj wzmianki swojego brandu

Wykorzystywanie wzmianek o marce jest prawdopodobnie jednym z łatwiejszych i szybszych sposobem na zbudowanie wysokiej jakości linków zwrotnych. Wszystko, co musisz zrobić, to obserwować Internet w poszukiwaniu wzmianek o Twojej marce. Można to osiągnąć za pomocą narzędzi takich jak Google Alerts, Mention czy Brand24.

Kiedy znajdziesz wzmianki o swojej marce, warto nawiązać kontakt. Odpowiedz na komentarze, dziękuj za pozytywne recenzje i konstruktywnie reaguj na krytykę. Pokazuje to, że jesteś zaangażowany i dbasz o swoich klientów. Jeśli influencerzy lub blogerzy wspominają o Twojej marce, to doskonała okazja do nawiązania z nimi relacji, a przy okazji można poprosić o dodawanie powiązanego linku.

Wzmianki o Twojej marce to także cenne źródło informacji zwrotnej od klientów. Analizując te dane, możesz uzyskać cenne wskazówki dotyczące tego, jak poprawić swoje produkty, usługi oraz ogólną strategię marketingową.

Innym sposobem na wykorzystanie już istniejącej obecności online jest pozyskanie linków z grafik. Jest to podobny proces do punktu powyżej, ponieważ polega na znalezieniu serwisów, które korzystają z naszych zdjęć, ale nie zawierają odnośników.

Warto wysłać wiadomość i zapytać, czy dany serwis mógłby dodać link do podstrony naszego serwisu, na której znajduje się grafika czy zdjęcie. W większości przypadków nie powinno być z tym problemów.

Jak jednak znaleźć takie serwisy? Można wykorzystać Google Images albo inne, dedykowane temu narzędzia jak TinEye lub Image Raider.

Innym sposobem na znalezienie miejsc, gdzie wykorzystywane są Twoje grafiki, jest połączenie Unsplasha oraz Pixsy (metodą tą podzielił się Freddie Chatt).

Kolejne jej kroki wyglądają następująco:

 1. Przejdź do Unsplash i utwórz darmowe konto,
 2. Prześlij swoje zdjęcia (możesz dodać ich 10 dziennie, dlatego zacznij od najlepszych),
 3. Przejdź do serwisu Pixsy i stwórz darmowe konto,
 4. W Pixsy prześlij zdjęcia, które przesłałeś do Unsplash,
 5. Pixsy automatycznie wykryje, kiedy Twoje zdjęcia są pobierane i używane,
 6. Wyślij wiadomość do osób korzystających z Twoich zdjęć i poproś o dodanie linka.

Jakie grafiki i obrazy warto sprawdzić?

 • Stare i nowe logo
 • Obrazy związane z marką
 • Zdjęcia produktów lub kreacji marketingowych
 • Ilustracje, szkice lub wykresy
 • Zdjęcia korporacyjne lub fotografie pracowników
 • Budynki firmowe

Na co uważać podczas pozyskiwania linków?

Podczas pozyskiwania linków, kluczowe jest przestrzeganie dobrych praktyk SEO i unikanie metod, które mogą być szkodliwe dla Twojej strony domeny. Na co warto zwrócić uwagę? Oto kilka aspektów:

 1. Jakość ponad ilość: Lepiej mieć mniej linków z zaufanych, wysokiej jakości źródeł niż wiele linków z podejrzanych lub niskiej jakości stron. Linki z autorytatywnych stron są znacznie bardziej wartościowe.
 2. Różnorodność profilu linkowego: Jest wiele rodzai linków i ważne jest, aby te kierujące do Twojej strony pochodziły z różnych źródeł i miały różnorodne anchory. Zbyt wiele backlinków z zewnętrznych serwisów o identycznych anchor textach może wyglądać podejrzanie w oczach algorytmów wyszukiwarek.
 3. Unikanie linków spamowych: Unikaj linkowania ze stron znanych z publikowania spamu lub z tzw. “farm linków”. Takie linki mogą negatywnie wpłynąć na Twoje SEO. Regularnie monitoruj swój profil linkowy, a jeśli zauważysz linki, których chciałbyś się zrzec, możesz do tego wykorzystać narzędzie Disavow Links.

Podsumowując, skuteczne zdobywanie linków wymaga wiedzy, trochę doświadczenia, czasu i budżetu. Jest to jednak jeden z pilarów SEO, który – dobrze zrealizowany – przyniesie długotrwałe korzyści dla Twojej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content