Jak samodzielnie zrobić audyt SEO strony internetowej w 9 krokach

Audyt SEO to klucz do zrozumienia, dlaczego Twoja strona nie osiąga oczekiwanych wyników w wyszukiwarkach. Choć jest to zadanie skomplikowane i często wymaga płatnych narzędzi, tak - z właściwym podejściem - możesz przeprowadzić podstawowy audyt samodzielnie. W tym artykule pokażę Ci krok po kroku, jak zbadać najważniejsze elementy Twojego serwisu i zidentyfikować obszary do poprawy.

Dlaczego audyt SEO strony jest tak ważny?

Audyt SEO strony internetowej stanowi fundament dla każdej skutecznej strategii pozycjonowania. Jest to proces dogłębnego zbadania strony pod kątem jej dostosowania do standardów i wytycznych wyszukiwarek. Pozwala to na zidentyfikowanie wszelkich niedoskonałości i błędów, które mogą hamować rozwój jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Audyt to również dobry czas na wykonanie analizy konkurencji SEO i zastanowienie się nad pomysłami rozwojowymi (czyli jak można i jak warto rozbudować witrynę).

Ale dlaczego audyt strony www jest tak ważny?

Otóż w świecie SEO i wynikach wyszukiwania dzieje się wiele. Praktycznie każdego dnia dowiadujemy się o nowych zmianach, aktualizacjach algorytmów, zapowiedziach nowych funkcjonalności lub poprawek w już istniejących. Strona, która nie jest regularnie monitorowana i analizowana, może stracić swoją pozycję, nawet jeśli kiedyś była doskonale zoptymalizowana.

Audyt pozwala nie tylko na wykrycie problemów technicznych i contentowych, ale również na określenie priorytetów w działaniach SEO. Dzięki temu możemy wprowadzić niezbędne zmiany, które poprawią widoczność serwisu, polepszą doświadczenie użytkownika (UX/UI) oraz – pośrednio – przełożą się na wyższą konwersję i zysk. W skrócie regularny audyt SEO strony jest niezbędny, aby utrzymać konkurencyjność i wypracować przewagę nad innymi serwisami w Internecie.

Co możesz osiągnąć dzięki samodzielnemu audytowi SEO?

Samodzielny audyt SEO, mimo że może wydawać się wyzwaniem, oferuje wiele korzyści, które mogą diametralnie wpłynąć na poprawę widoczności i jakości Twojej strony.

Oto kilka kluczowych aspektów, które możesz osiągnąć dzięki przeprowadzeniu takiego audytu:

 • Lepsza optymalizacja indeksacji i nawigacji Twojej strony: analiza techniczna pozwoli Ci zrozumieć, jak Twoja strona jest widziana przez wyszukiwarki i czy nie zawiera błędów, które można łatwo naprawić.
 • Optymalizacja treści i analiza słów kluczowych: samodzielny audyt SEO pomoże Ci zidentyfikować, które treści na Twojej stronie są najbardziej wartościowe dla użytkowników, a które wymagają optymalizacji pod kątem słów kluczowych, kanibalizacji czy duplikacji. A jeśli połączysz to z porównaniem kilku innych, podobnych serwisów, możesz znaleźć inspirację na nowe treści (kategorie lub wpisy blogowe), które warto wdrożyć.
 • Zrozumienie i poprawa struktury linkowania: odkryjesz, jak Twoje linki wewnętrzne i zewnętrzne wpływają na autorytet i wiarygodność strony oraz gdzie występują tzw. “broken links” lub zbędne przekierowania wewnętrzne.
 • Zwiększenie szybkości ładowania i dopasowanie do urządzeń mobilnych: dzięki narzędziom audytowym możesz zidentyfikować elementy, które spowalniają ładowanie Twojej strony.
 • Poprawa bezpieczeństwa: audyt pozwoli Ci wykryć potencjalne luki w zabezpieczeniach, które mogą stanowić zagrożenie dla Twojej strony i jej użytkowników.
 • Optymalizacja elementów nietekstowych: w niektórych branżach grafiki, pliki video czy PDF mogą stanowić duży procent całościowego ruchu serwisu. Warto o niego zadbać, zwłaszcza jeśli Twoja konkurencja tego nie robi.

Samodzielny audyt SEO vs profesjonalna pomoc: co wybrać?

Wielu właścicieli stron zastanawia się, czy przeprowadzić audyt SEO samodzielnie, czy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Wybór nie jest łatwy, ponieważ obie opcje mają swoje zalety oraz wady.

Samodzielny audyt SEO:

 • Zalety:
  • Koszt: samodzielne przeprowadzenie audytu jest zazwyczaj dużo tańsze, niż zatrudnienie specjalisty (zwłaszcza, jeśli ograniczymy się do darmowych narzędzi).
  • Edukacja: uczysz się więcej o pozycjonowaniu, co na pewno będzie przydatne w przyszłości.
 • Wady:
  • Zakres wiedzy: możesz nie być świadom pewnych zaawansowanych aspektów SEO lub najnowszych aktualizacji algorytmów.
  • Czas: samodzielny audyt może zająć dużo czasu, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie.
  • Możliwość przegapienia pewnych ważnych elementów: bez doświadczenia łatwo jest przegapić kluczowe kwestie, które mogą wpływać na pozycjonowanie lub przyszły rozwój serwisu.

Profesjonalna pomoc freelancera SEO lub agencji:

 • Zalety:
  • Doświadczenie: eksperci mają szeroką wiedzę i doświadczenie w zakresie SEO.
  • Efektywność: profesjonalny audyt jest zazwyczaj dokładniejszy i skupia się na wielu różnych aspektach, które dla osoby nieobytej z SEO mogą wydawać się nieistotne.
  • Oszczędność czasu: zatrudnienie eksperta pozwoli Ci skupić się na innych aspektach biznesu, jednocześnie gwarantując wysokiej jakości wyniki badania witryny.
 • Wady:
  • Koszt: profesjonalne usługi są zazwyczaj droższe.
  • Zależność: możesz stać się zależny od ekspertów w zakresie dalszych działań SEO (zwłaszcza, jeśli nie masz wiedzy o pozycjonowaniu).

Wybór między samodzielnym audytem SEO a zwróceniem się o pomoc do profesjonalistów zależy od Twojego budżetu, poziomu wiedzy oraz tego, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na optymalizację strony. Jeśli jesteś pewny swoich umiejętności i masz na to czas (lub jedną z Twoich motywacji jest pogłębienie wiedzy na temat SEO) – własnoręczny audyt SEO może być dobrym pomysłem. Jeśli jednak zależy Ci na czasie oraz chcesz skorzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów – warto wziąć pod uwagę zewnętrzną, profesjonalną pomoc.

Jak zrobić audyt SEO samemu? Poradnik krok po kroku

Jeśli chcesz przeprowadzić audyt SEO samodzielnie, oto kroki, które należy podjąć:

Krok 1. Przygotuj odpowiednie narzędzia i wtyczki

Pierwszy krok w samodzielnym przeprowadzeniu audytu SEO to przygotowanie odpowiednich narzędzi, które będą Twoimi “oczami i uszami” podczas analizy.

Jest wiele narzędzi i wtyczek, które możesz użyć, dlatego podzieliłem je na dwie grupy: płatne i darmowe.

Darmowe narzędzia do samodzielnego audytu SEO:

 • Google Search Console (GSC): bezpłatne narzędzie, które dostarcza wielu cennych informacji dotyczących Twojej strony: kliknięć, wyświetleń, średniego CTR, stopnia indeksacji, problemów technicznych czy kwestii związanych ze statystykami indeksowania.
 • Google Analytics: GA pozwoli Ci na pogłębioną analizę sesji na stronie, śledzenie rodzajów i typów ruchu oraz zachowań użytkowników.
 • Google Keyword Planner: to narzędzie służące do badania i analizy słów kluczowych. Umożliwia identyfikację najbardziej wartościowych fraz dla ich branży (oraz podobnych słów kluczowych) i prognozowanie liczby zapytań.
 • Google PageSpeed Insight: narzędzie umożliwiające analizę wydajności strony internetowej pod kątem szybkości ładowania. Oferuje konkretne sugestie dotyczące optymalizacji, takie jak kompresja obrazów czy redukcja skryptów (zarówno dla wersji mobilnej, jak i desktopowej).
 • Siteliner: narzędzie do analizy treści witryny pod kątem duplikacji i unikalności. Umożliwia identyfikację powtarzających się tekstów, co warto wykorzystać w optymalizacji SEO.
 • SEO Meta in 1 Click (plugin): wtyczka SEO Meta in 1 Click to narzędzie dla przeglądarek, które pozwala na szybkie i dokładne sprawdzenie metadanych na stronie internetowej. Użytkownik może błyskawicznie zweryfikować meta title, meta description, linki kanoniczne, robots meta tag, strukturę nagłówków czy atrybuty obrazów.

Płatne narzędzia do samodzielnego audytu SEO:

 • Senuto: Senuto to polskie, zaawansowane narzędzie do SEO, umożliwiające m.in. analizę słów kluczowych i widoczności domeny, monitorowanie pozycji oraz ułatwia tworzenie contentu. Dzięki niemu łatwo zidentyfikujesz mocne i słabe strony Twojego serwisu, porównasz konkurentów oraz stworzysz efektywny content plan. Senuto oferuje 14-dniowy darmowy trial, także – jeśli chcesz jednorazowo przeprowadzić audyt SEO – warto skorzystać z tej opcji.
 • Ahrefs: Ahrefs to wszechstronne, międzynarodowe narzędzie do analizy SEO, oferujące wgląd w wyniki domeny, frazy kluczowe, profil linków, analizę konkurencji i wiele więcej. Jest to narzędzie płatne (dosyć drogie), ale oferuje darmową alternatywę dla właścicieli domen: Ahrefs Webmaster Tools. Po założeniu bezpłatnego konta możemy dodać swoją domenę (należy potwierdzić własność serwisu) i zyskujemy darmowy dostęp do podstawowych funkcjonalności narzędzia. Jeśli chcesz zrobić samodzielny audyt SEO – jest to świetna opcja, aby “prześwietlić” swoją witrynę.
 • SEMrush: SEMrush to kompleksowe narzędzie do marketingu w wyszukiwarkach, o podobnych funkcjonalnościach co Ahrefs. Tutaj jednak możemy zdecydować się na 7-dniowy darmowy trial (jednego z dwóch pakietów). Zapewni nam to dostęp do wszelkich narzędzi, jakich będziemy potrzebować podczas realizacji audytu.
 • Screaming Frog: popularna “żaba” to crawler stron: narzędzie, które skanuje serwis i dostarcza masę przydatnych informacji: analizuje meta tagi, kod JS, nagłówki, linki wewnętrzne i zewnętrzne, statusy odpowiedzi, kody odpowiedzi HTTP, strukturę adresów URL i wiele, wiele więcej. Jest to narzędzie płatne, ale jeśli posiadamy serwis do 500 adresów URL – możemy korzystać z niego za darmo. Jeśli posiadamy większy serwis, możemy wykorzystać inne narzędzia (Octopus.do, Senuto, Ahrefs lub SEMrush) albo – jeśli pozwala na to struktura adresów URL – skanować osobno kategorie, podkategorie lub bloga.

Pamiętaj, że posiadanie odpowiednich narzędzi to dopiero początek. Kluczem do sukcesu jest umiejętność właściwej interpretacji zebranych danych i wyciągnięcie z nich konstruktywnych wniosków, które pozwolą na optymalizację Twojej strony.

Podsumowanie tego kroku:

 1. Upewnij się, że posiadasz konto Google Search Console, Google Analytics (oraz ewentualnie Bing Webmaster Tool, jeśli chcesz działać również w tej przeglądarce) wraz ze zweryfikowaną domeną.
 2. Pamiętaj, że masz do wyboru dwa typu usług “domenę” albo “prefiks adresu URL”. Polecam pierwszą opcję, ponieważ dane będą zbierane dla wszystkich “wariantów serwisu” tj. wersja z prefiksem “www”, bez niego, wersja z protokołem “http” oraz z “https”. Jeśli wybierzesz opcję “prefiks adresu URL” utworzysz projekt tylko dla tej wersji, którą wkleisz w pole.
Google Search Console: wybór typu usługi

Dodatkowa wiedza dotycząca różnych wersji serwisu:

Krok 2. Weryfikacja stopnia indeksacji serwisu

Indeksacja to proces, w wyniku którego strony Twojego serwisu są dodawane do bazy danych wyszukiwarki i inni użytkownicy mogą je znaleźć, korzystając z wyszukiwarki.

Google Search Console (zakładka: “Indeksowanie” > “Strony”) to miejsce, w którym możesz sprawdzić stopień indeksacji.

Google Search Console: stopień zindeksowania domeny
Google Search Console: stopień zindeksowania domeny

Ważna uwaga: to, że duża ilość podstron jest zaindeksowana (na zielono) lub niezaindeksowana (na szaro) jeszcze nie oznacza, że serwis jest prowadzony prawidłowo/nieprawidłowo. Kluczowe jest, aby upewnić się, że wszystkie istotne podstrony są prawidłowo indeksowane, a te nieistotne lub poufne są pomijane.

Jeśli zauważysz, że niektóre ważne strony nie są indeksowane, może to być spowodowane dyrektywami w pliku robots.txt, nałożonymi tagami “noindex”, błędami w mapie strony (sitemap) lub innymi problemami technicznymi. Sprawdź również, czy nie występują duplikaty treści, które mogą powodować konflikty w indeksacji. Więcej informacji znajdziesz w tej samej zakładce, pod wykresem:

Google Search Console: problemy z indeksacją (przykłady)
Google Search Console: przykładowe problemy z indeksacją

Pamiętaj też, że brak wewnętrznego linkowania może negatywnie wpłynąć na szybkość indeksowania i odświeżania treści. Strony o wysokim priorytecie powinny być łatwo dostępne dla robotów wyszukiwarek i nie powinny być zagnieżdżone głęboko w strukturze serwisu.

Screaming Frog: Crawl Depth (głębokość zagnieżdżenia)
Screaming Frog: Crawl Depth (głębokość zagnieżdżenia)

W tym kroku kluczowe jest zrozumienie, które elementy Twojego serwisu są widoczne dla wyszukiwarek i jakie bariery mogą utrudniać prawidłową indeksację.

Podsumowanie tego kroku:

 1. Sprawdź ilość zaindeksowanych i niezaindeksowanych podstron.
 2. Zweryfikuj czy wszystkie ważne podstrony (np. kategorie, strony produktowe, wpisy blogowe) są zindeksowane.
 3. Jeśli pojawiają się problemy z indeksacją, zweryfikuj plik sitemap, tag robots, plik robots.txt oraz – jeśli korzystasz z WordPressa – ustawienia ogólne (jeśli domena dopiero powstała, należy wyłączyć blokadę indeksowania).

Dodatkowa wiedza dotycząca indeksacji:

Krok 3. Analiza słów kluczowych

Słowa kluczowe to frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce, szukając określonej informacji lub produktu. Aby Twoja strona była widoczna dla odpowiedniej grupy docelowej, musisz znać i odpowiednio wykorzystać te frazy.

Najpierw warto zweryfikować, na jakie słowa kluczowe już pozycjonuje się Twój serwis. Możesz tutaj skorzystać z Senuto, Ahrefsa lub SEMrusha (albo innego narzędzia, które oferuje taką funkcjonalność).

Ahrefs: słowa kluczowe, na jakie pozycjonuje się domena
Ahrefs pozwala na podejrzenie słów kluczowych, na jakie pozycjonuje się domena

Następnie zastanów się, na jakie jeszcze frazy warto się pozycjonować. Dobrym krokiem jest wybranie kilku podobnych konkurentów i sprawdzenie, na jakie frazy kluczowe oni się pozycjonują, a my jeszcze nie. Może to stanowić inspiracje dla nowych kategorii czy wpisów blogowych.

Jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać – kanibalizacja fraz. Kanibalizacja w SEO polega na tym, że kilka podstron pozycjonuje się na te same frazy kluczowe. Może to powodować problemy z indeksacją oraz stratą “zasobów”, ponieważ próbujemy pozycjonować się na frazy, na które już co najmniej jedna, inna stron stara się wypozycjonować.

Aby szybko sprawdzić, czy dla danej frazy mamy już dedykowaną stronę, możemy użyć komendy: site:nazwa-domeny.pl/ {fraza}.

Przykład: site:janczur.eu/ pozycjonowanie lokalne

Przykład użycia komendy site: dla serwisu janczur.eu
Przykład użycia komendy site: dla serwisu janczur.eu

Narzędzia do planowania słów kluczowych (np. Google Keyword Planner, Ubersuggest, Senuto, Ahrefs czy SEMrush) pozwolą Ci bliżej przyjrzeć się wybranym frazom. Podczas analizy skup się na:

 • Intencji wyszukiwania: czy osoby wpisujące dane słowo kluczowe chcą dokonać zakupu, poszukują informacji czy może rozwiązania konkretnego problemu?
 • Relewantności i wolumenie: znajdź słowa kluczowe o odpowiednim wolumenie wyszukiwań, które są istotne dla Twojego biznesu.
 • Konkurencji (KD, Keyword Difficulty): im konkurencja jest niższa, tym zwykle “łatwiej” jest się na dane zapytanie wypozycjonować. Jednocześnie im wyższy wolumen zapytań, tym często większa konkurencja (zwłaszcza na frazy komercyjne). Warto użyć wyobraźni i zastanowić się szerzej, jakich fraz (nawet tych nieoczywistych na pierwszy rzut oka) mogą wyszukiwać Twoi potencjalni klienci.
 • Umieszczenia słów kluczowych na stronie: upewnij się, że Twoje najważniejsze słowa kluczowe są odpowiednio rozmieszczone na stronie: w tytułach, nagłówkach, treści czy tekstach alternatywnych grafik.

Analiza słów kluczowych pozwala dostosować treści na Twojej stronie do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Dzięki temu strona nie tylko będzie się wyżej pozycjonować, ale przede wszystkim przyciągnie odpowiednich użytkowników, zainteresowanych tym, co masz do zaoferowania. Ostatecznie, odpowiednio przeprowadzona analiza słów kluczowych to fundament skutecznej strategii SEO.

Podsumowanie tego kroku:

 1. Sprawdź, na jakie frazy kluczowe już pozycjonuje się Twój serwis.
 2. Zrób porównanie z kilkoma wybranymi konkurentami. Wypisz wszystkie frazy, na które również warto się pozycjonować (podziel je w zależności od intencji wyszukiwania).
 3. Sprawdź wybrane frazy: ich wolumen, konkurencyjność, synonimy oraz zweryfikuj, czy już nie posiadasz dla nich dedykowanych podstron. Na podstawie tego będziesz w stanie przygotować spis nowych kategorii, subkategorii lub artykułów blogowych.

Dodatkowa wiedza dotycząca słów kluczowych:

Krok 4. Optymalizacja meta tagów i nagłówków

Meta tagi to krótkie fragmenty kodu, które dostarczają wyszukiwarkom ważnych informacji na temat zawartości Twojej strony. Chociaż nie są one zawsze widoczne bezpośrednio dla użytkownika (lub są czasami “przepisywane” przez Google’a ), odgrywają ważną rolę w procesie pozycjonowania.

Aby zoptymalizować meta tagi, zadbaj o:

 • Meta title (tytuł): to pierwsza rzecz, którą użytkownicy widzą w wynikach wyszukiwania. Title powinien być krótki (przyjmuje się, że od 30 do ~70 znaków), zawierać główne słowo kluczowe i zachęcać do kliknięcia.
 • Meta description (opis): krótki opis (do ~165 znaków) informujący, czego można spodziewać się po wejściu na stronę. Meta description nie jest czynnikiem rankingowym, ale – dobrze zoptymalizowany – może przykuć uwagę użytkowników i podnieść CTR strony.
 • Canonical tags (link kanoniczny): używane do wskazania głównej wersji stron, jeśli istnieje kilka bardzo podobnych wersji. Pomagają unikać problemów z duplikacją, sztucznym zwiększaniem ilości podstron w serwisie i pozwala oszczędzać crawl budget.
 • Meta robots (tagi robots): pozwalają kontrolować, jak wyszukiwarki indeksują Twoją stronę. Upewnij się, że ważne strony nie są zablokowane dla robotów wyszukiwarek (czyli posiadają parametr “index”).

Wszystkie powyższe informacje można sprawdzić albo za pomocą wspomnianych na początku artykułu narzędzi, albo za pomocą różnych wtyczek. Osobiście polecam SEO Meta in 1 Click:

Wtyczka SEO Meta in 1 Click: podgląd podsumowania
Podgląd informacji dostępnych dzięki wtyczce SEO Meta in 1 Click

Pamiętaj, że optymalizacja meta tagów to proces ciągły. Zmieniają się algorytmy, trendy wśród użytkowników, a także Twoja strona i jej zawartość. Dlatego warto regularnie wracać do tego kroku i dostosowywać meta tagi do bieżących potrzeb i standardów SEO. Właściwie zoptymalizowane meta tagi to fundament skutecznej komunikacji z wyszukiwarkami, który przekłada się na lepszą widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Aby “wyciągnąć” wszystkie meta tagi i nagłówki H1 używane obecnie w serwisie, możemy skorzystać ze Screaming Froga:

Screaming Frog: lista meta title’i i nagłówków w serwisie
Screaming Frog: lista meta title’i w serwisie

Podsumowanie tego kroku:

 1. Przeskanuj swój serwis i sprawdź, czy w najważniejszych elementach struktury (title, nagłówki Hx, adresy URL) są użyte najważniejsze słowa kluczowe dla danej podstrony.
 2. Tam, gdzie zauważysz pole do poprawy – przygotuj odpowiednie rekomendacje. Pamiętaj, żeby podejść do tematu szeroko: w title’ach lub nagłówkach możesz wykorzystywać słowa generyczne, frazy long-tailowe, synonimy lub wykorzystywać filtry takie jak kolor, płeć czy materiał.

Dodatkowa wiedza dotycząca optymalizacji meta tagów i nagłówków:

Krok 5. Optymalizacja treści i jej organizacja

Treść jest esencją SEO, a jej jakość, struktura i organizacja mają bezpośredni wpływ na to, jak wyszukiwarki oraz użytkownicy postrzegają Twoją stronę. W tym kroku warto zwrócić uwagę na:

 • Jakość treści: Twoja treść powinna być unikalna, wartościowa i odpowiadać na pytania, czy potrzeby użytkowników. Unikaj duplikatów i zbędnego “lania wody”.
 • Słowa kluczowe: upewnij się, że Twoja treść zawiera odpowiednie słowa kluczowe, ale unikaj nadmiernego ich używania. Chodzi o naturalne i logiczne wplecenie ich w kontekst.
 • Podział treści: wykorzystaj nagłówki (H1, H2, H3 itd.) do strukturyzowania treści. Pomogą one w organizacji informacji zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek.
 • Linkowanie wewnętrzne: połącz powiązane strony i artykuły na Twojej stronie za pomocą linków wewnętrznych. Pomogą one w poprawie nawigacji i zrozumienia struktury Twojego serwisu przez roboty wyszukiwarek. Do sprawdzenia poprawności linkowania wewnętrznego (i zlokalizowania nieprawidłowych odsyłaczy) możesz wykorzystać Screaming Froga i zakładkę “Inlinks”.

Ostatecznie, kluczem jest dostarczanie treści, która spełnia potrzeby Twoich odbiorców, jest łatwa do zrozumienia i nawigacji, a także jest zgodna z najlepszymi praktykami SEO.

Aby sprawdzić swoją stronę pod kątem duplikacji treści, możesz wykorzystać darmowe narzędzie Siteliner:

Siteliner: sprawdzenie ilości zduplikowanej i unikalnej treści
Siteliner: narzędzie do sprawdzenia ilości zduplikowanej i unikalnej treści

Podsumowanie tego kroku:

 1. Regularnie sprawdzaj wyniki, jakie generują treści i aktualizuj je, jeśli jest taka potrzeba.

Dodatkowa wiedza dotycząca optymalizacji treści:

Krok 6. Optymalizacja elementów nietekstowych

Krok 6 samodzielnego audytu SEO koncentruje się na elementach nietekstowych Twojej strony. Te składniki mają wpływ zarówno na doświadczenie użytkownika, jak i na sposób, w jaki wyszukiwarki interpretują Twoją stronę. Zwróć uwagę na:

 • Optymalizację obrazów: zweryfikuj czy wszystkie obrazy na Twojej stronie są odpowiednio skompresowane i posiadają atrybuty ALT (teksty alternatywne).
 • Wideo: jeśli twoja strona zawiera materiały wideo, zadbaj o ich optymalizację – wagę pliku, oraz dostępność (m.in. możesz dodać transkrypcje lub napisy).
 • Elementy interaktywne: sprawdź, czy elementy takie jak przyciski, formularze czy menu działają poprawnie i są dostępne dla wszystkich użytkowników, także tych korzystających z czytników ekranu.
 • Optymalizacja dla urządzeń mobilnych: coraz więcej użytkowników przegląda Internet za pomocą urządzeń mobilnych. Sprawdź, czy Twoja strona jest responsywna i dostosowana do wyświetlania na najpopularniejszych rozdzielczościach ekranów.

Podsumowanie tego kroku:

 1. Choć tekst jest kluczowym składnikiem Twojej strony, elementy nietekstowe mają równie wielkie znaczenie w tworzeniu pełnego i satysfakcjonującego doświadczenia dla użytkowników. Dbanie o te aspekty przekłada się nie tylko na lepsze pozycjonowanie, ale też na zwiększenie zadowolenia odwiedzających.

Krok 7. Optymalizacja techniczna i szybkość ładowania

Kolejny krok dotyczy technicznych aspektów witryny. Możemy tu wymienić:

 • Optymalizację kodu: źle napisany kod może znacząco spowolnić Twoją stronę. Używaj narzędzi do minimalizacji CSS i JavaScript, aby skrócić czas ładowania.
 • Kompatybilność z przeglądarkami: upewnij się, że Twoja strona wyświetla się poprawnie we wszystkich głównych przeglądarkach.
 • Wykorzystanie CDN (Content Delivery Network): CDN przyspieszy dostęp do Twojej strony dla użytkowników z różnych części świata, dlatego pomyśl o nim, jeśli planujesz docierać do użytkowników z wielu krajów.
 • Optymalizację czasu odpowiedzi serwera: monitoruj czas odpowiedzi serwera i jeśli jest on zbyt długi, zweryfikuj, jaki może być tego powód.
 • Core Web Vitals: CWV to parametry dotyczące szybkości i wydajności stron internetowych.

Podsumowanie tego kroku:

 1. Kiedy Twoja strona ładuje się szybko i bezbłędnie, zyskuje na użyteczności oraz buduje zaufanie w oczach ludzi i wyszukiwarek. Chociaż ten etap audytu może wydawać się technicznie skomplikowany, jego wpływ na sukces Twojego serwisu w sieci jest nie do przecenienia.

Krok 8. Wersje językowe (hreflangi) oraz bezpieczeństwo witryny

Ostatnim składnikiem podstawowego audytu SEO jest sprawdzenie wersji językowych (hreflangów) oraz bezpieczeństwa serwisu:

 • Wersje językowe (hreflangi): jeśli prowadzisz działalność na arenie międzynarodowej i Twoja witryna posiada wersje w różnych językach, tagi hreflang są niezbędne. Pozwalają one wyszukiwarkom zrozumieć, dla jakiego języka i regionu przeznaczona jest dana strona, co pomaga w skierowaniu odpowiednich użytkowników na odpowiednie wersje językowe. Właściwa implementacja tych tagów zapobiega problemom z duplikatami treści i zapewnia lepszą widoczność w lokalnych wersjach Google’a.
 • Bezpieczeństwo witryny: brak wirusów to podstawa w dzisiejszym środowisku cyfrowym. Zweryfikuj, czy Twoja strona korzysta z protokołu HTTPS. Ponadto, regularnie skanuj stronę pod kątem malware i innych zagrożeń, aby zapobiec atakom i chronić reputację Twojego serwisu.

Podsumowanie tego kroku:

 1. Pamiętaj, że prowadzenie witryny wielojęzycznej bez odpowiedniej optymalizacji może prowadzić do licznych problemów z indeksacją i widocznością. Z kolei bezpieczeństwo to nie tylko technologia, ale także zaufanie użytkowników. W erze rosnących zagrożeń cybernetycznych i zwiększonej świadomości konsumentów, dbałość o oba te aspekty staje się ważną kwestią dla właścicieli witryn.

Kluczowe wnioski i następne kroki w poprawie widoczności strony

Kluczowe wnioski i zalecenia, które wynikają z audytu, stanowią podstawę dla planu działania. Oto kilka kroków, które należy podjąć:

 • Zidentyfikuj priorytety: nie wszystkie błędy i braki w optymalizacji mają równą wagę. Skup się na tych, które mają największy wpływ na widoczność strony, a jednocześnie łatwo je poprawić.
 • Tworzenie treści: bazując na analizie słów kluczowych, zidentyfikuj potencjalne tematy oraz kategorie, które przyciągną ruch i zainteresowanie użytkowników.
 • Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne: wzmacniaj autorytet ważnych podstron poprzez odpowiednie linkowanie wewnętrzne. Opracuj też plan pozyskiwania wartościowych linków z zewnętrznych domen.
 • Monitoruj efekty: używaj narzędzi do śledzenia postępów i ruchu na stronie. Dzięki temu będziesz mógł dostosowywać swoją strategię w zależności od potrzeb.

Pozycjonowanie to rozbudowany i skomplikowany proces, który wymaga regularnych działań i analiz, a audyt SEO jest jedynie początkiem. A jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy z działaniami SEO – skontaktujmy się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content