Jak pozycjonować nową stronę internetową?

Rozpoczęcie pracy nad nową stroną internetową to ekscytujące przedsięwzięcie, ale aby osiągnąć sukces, konieczne jest zrozumienie i zastosowanie odpowiednich strategii marketingowych, w tym strategii SEO. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie „Jak pozycjonować nową stronę internetową?” i pokazać Ci, jak możesz wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć nowych czytelników lub klientów na swój sklep czy bloga. Sprawdź, o jakie elementy SEO warto zadbać podczas tworzenia serwisu, jak zrobić to dobrze i jakich błędów unikać.

Dlaczego działania SEO warto zacząć jeszcze zanim strona powstanie?

Wyobraź sobie, że budujesz dom. W swoich myślach widzisz już wykończone wnętrza, kolory ścian, okna wychodzące na słoneczny ogród. Planujesz różne detale, od rodzaju dachówki po kafelki w łazience.

Jednak w całym tym zamieszaniu zapominasz o jednym kluczowym elemencie – fundamentach. Wznoszenie domu bez solidnych podstaw jest jak budowanie zamku na piasku – niby można, ale prędzej czy później trzeba będzie go albo poprawiać albo zaczynać od nowa.

Tak samo jest z nową stroną internetową, sklepem online czy blogiem. Pozycjonowanie i organiczna widoczność Twojego serwisu jest jednym z ważniejszych fundamentów w internetowym świecie.

Odpowiednie zaplanowanie najważniejszych elementów i działań SEO jeszcze przed powstaniem strony jest jak przygotowanie solidnych podstaw pod budowę domu – pozwala uniknąć wielu (kosztownych) problemów, oszczędza czas i zasoby, a także ułatwia późniejszą pracę.

Ale jest coś jeszcze, ponieważ SEO to nie tylko “fundamenty”. To także system komunikacji między Twoją ofertą a światem i potencjalnymi klientami. Bez niego Twoja strona może stać się niczym wyspa odciętą od cywilizacji. Piękna, ale niedostępna dla tych, którzy mogliby z niej skorzystać.

Niezależnie od tego, czy tworzysz nowy sklep internetowy, czy bloga, chcesz, aby odwiedzający szybko znajdowali to, czego szukają. Więc ułatw im to.

Odpowiednie zaopiekowanie tematów SEO jeszcze przed uruchomieniem strony jest jedną z najlepszych inwestycji, jaką możesz zrobić.

Pozwala nie tylko uniknąć wielu problemów i błędów w przyszłości, ale również szybciej generować zyski oraz osiągnąć zadowalającą widoczność w wyszukiwarkach.

Zatem jak pozycjonować nową stronę internetową i co wziąć pod uwagę już na etapie planowania i tworzenia strony?

Badanie słów kluczowych i analiza konkurencji

Pozycjonowanie nowego sklepu internetowego i bloga jest procesem, który wymaga starannego zaplanowania.

Na samym początku rekomendowałbym przeprowadzenie dogłębnego badania słów kluczowych oraz analizę konkurencji, ponieważ pozwoli to na lepsze zrozumienie, jakie są potrzeby potencjalnych klientów i jakich słów kluczowych użyją.

Więcej o każdym z tych tematów możesz przeczytać w dedykowanym wpisie:

Zrozumienie, co kieruje użytkownikami przy wyszukiwaniu danych słów kluczowych, jest bardzo ważne. Podziel słowa kluczowe według intencji (tzw. Search Intent): informacyjnej, nawigacyjnej, transakcyjnej lub komercyjnej, aby dopasować treści do ich potrzeb.

Możesz w tym celu skorzystać z dedykowanych narzędzi takich jak: Google Keyword Planner, Ahrefs, Senuto czy SEMrush. Pozwolą Ci nie tylko zidentyfikować frazy, które są najczęściej wyszukiwane przez Twoją grupę docelową, ale także sprawdzić ich wolumen wyszukiwań (ile średnio razy w miesiącu dana fraza jest wyszukiwana) oraz szacowaną trudność wypozycjonowania.

Pamiętaj, że użytkownicy korzystają z różnych słów kluczowych – te częściej wyszukiwane mogą naturalnie wydawać Ci się atrakcyjniejsze, ale pamiętaj, że zwykle cechują się większą konkurencyjnością i dość niską konwersją. Z kolei frazy bardziej rozbudowane (tzw. long-tailowe) są rzadziej wyszukiwane, ale często odpowiadają już na konkretną potrzebę użytkownika, który wie, czego potrzebuje i chętniej dokona zakupu.

Następnie możesz podzielić wybrane frazy na pomniejsze grupy (mniej lub bardziej ze sobą powiązane) i na ich podstawie stworzyć klastry tematyczne.

Dobrym pomysłem jest również analiza konkurencji: zidentyfikuj głównych konkurentów w swojej branży i przeanalizuj ich strony pod kątem używanych słów kluczowych oraz struktury treści.

Nie działaj jednak pochopnie i dobrze przemyśl, kto jest Twoją konkurencją – jeśli np. prowadzisz lokalną firmę w Rzeszowie i planujesz działać głównie na terenie miasta, to nie zawsze jest sens porównywać się z firmami ogólnopolskimi czy międzynarodowymi.

Planowanie struktury serwisu z myślą o pozycjonowaniu i użytkowniku

Zanim zaczniesz tworzyć, potrzebujesz wizji. W przypadku strony internetowej jest to mapa witryny.

Zdefiniuj główne kategorie (i subkategorie, jeśli planujesz rozbudowaną strukturę), które będą stanowić podstawę serwisu i upewnij się, że są one logiczne, zrozumiałe i odpowiadają konkretnym intencjom użytkowników. Dla sklepu mogą to być kategorie produktów, dla bloga – tematy artykułów lub grupy tematyczne.

Oto kilka wskazówek i zasad, które warto rozważyć przy projektowaniu struktury serwisu:

 • Prosta i intuicyjna nawigacja: zapewnienie łatwej nawigacji pozwala użytkownikom szybko znaleźć potrzebne informacje, a wyszukiwarkom efektywniej indeksować zmiany oraz nowe strony. Upewnij się, że menu jest logicznie podzielone, a każda ważna sekcja jest łatwo dostępna z głównego menu.
 • Hierarchiczna struktura URL: tworzenie hierarchicznej struktury URL pomaga w organizacji treści, ułatwia zrozumienie struktury strony zarówno przez użytkowników, jak i wyszukiwarki oraz pozwoli na dokładniejszą analizę danych (m.in. kliknięć i wyświetleń). Staraj się, aby adresy URL były krótkie i opisowe, powinny również zawierać słowa kluczowe.

  Więcej informacji na temat adresów URL znajdziesz tutaj:
  1. Adres URL: z czego się składa i jak powinien wyglądać?
  2. Znaczenie adresów URL dla SEO, UX i CX [Przykłady]

 • Optymalizacja strony głównej i podstron kategorii: strona główna powinna jasno komunikować, czym jest Twój sklep lub blog, i kierować ruch do najważniejszych sekcji. Podstrony kategorii powinny być zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych, które najlepiej opisują daną kategorię produktów lub tematykę artykułów. Frazy longtailowe możesz wykorzystać do subkategorii produktowych, produktów lub kolejnych artykułów blogowych.
 • Zastosowanie breadcrumbsów (ścieżki nawigacyjnej): breadcrumbs ułatwiają orientację na stronie, pokazując użytkownikom ich obecną lokalizację i umożliwiając łatwy powrót do wyższych poziomów hierarchii. To także dodatkowy element, który wspiera SEO.

Planując strukturę serwisu z myślą o SEO, należy zawsze mieć na uwadze zarówno perspektywę użytkowników, jak i wymagania wyszukiwarek.

Dobrze zaprojektowana struktura serwisu przyczynia się nie tylko do lepszego rankingu w wyszukiwarkach, ale także do zwiększenia satysfakcji i zaangażowania odwiedzających, co finalnie wpływa na konwersję i sukces komercyjny serwisu.

Techniczne SEO, czyli fundament Twojego nowego serwisu

Techniczne SEO stanowi podstawę każdej strony internetowej. Jest to obszar, który wymaga szczególnej uwagi (zwłaszcza na początkowych etapach projektowania serwisu), ponieważ jego konsekwencje i ograniczenia mogą zostać z nami na długo.

O czym warto pamiętać?

 • Wybór odpowiedniej platformy/architektury strony: zaczynając, ważne jest, aby wybrać platformę CMS lub wykorzystać architekturę, która jest przyjazna dla SEO, odpowiada na Twoje potrzeby biznesowe, a jednocześnie jest na tyle elastyczna, aby ułatwić w przyszłości dodatkowe działania.
 • Szybkość ładowania strony: użytkownicy i wyszukiwarki preferują strony, które ładują się szybko. Optymalizacja czasu ładowania (np. poprzez kompresję obrazów, wykorzystanie pamięci cache czy ograniczenie zbędnego kodu JS lub CSS).

  Więcej o tym temacie przeczytasz w osobnym wpisie: “Szybkość ładowania strony a SEO: wpływ Page Speed na pozycjonowanie“.

 • Optymalizacja dla urządzeń mobilnych: w dzisiejszych czasach strona musi być responsywna, czyli dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Google stosuje indeksację mobilną jako domyślną (tzw. “Mobile-first“), co oznacza, że wersja mobilna strony jest brana pod uwagę przy pozycjonowaniu i tworzeniu listy SERPów (wyników wyszukiwania).
 • Zabezpieczenie SSL/TLS: zainstaluj certyfikat SSL, aby Twoja strona korzystała z protokołu HTTPS.
 • Optymalizacja tagów meta: tytuły stron i meta description powinny być unikalne dla każdej strony, zawierać słowa kluczowe i zachęcać do kliknięcia. Są to podstawowe elementy, które wpływają na CTR i pozycjonowanie sklepów czy blogów.

  Dodatkowe informacje o optymalizacji meta title’i znajdziesz w tym artykule:
  1. Znaczniki meta (meta tagi) w pozycjonowaniu: rola i znaczenie

 • Optymalizacja pliku robots.txt i mapy witryny XML: plik robots.txt pozwala kontrolować, które części strony mogą być odwiedzane i indeksowane przez roboty wyszukiwarek. Mapa witryny XML ułatwia wyszukiwarkom indeksację strony, poprzez dostarczanie kompleksowego przeglądu wszystkich dostępnych treści. Taka mapa może być przydatna również dla Ciebie – wystarczy dodać ją w Google Search Console, aby monitorować stopień indeksacji najważniejszych podstron.
 • Struktura danych i oznaczenia schema.org: wykorzystanie danych strukturalnych pomaga wyszukiwarkom lepiej rozumieć zawartość strony i może przyczynić się do bardziej atrakcyjnego wyświetlania podstron w wynikach wyszukiwania (np. obok wyniku pojawiają się gwiazdki oceny, dostępność, cena, grafika czy dodatkowe cechy produktu).

Podejmując działania związane z optymalizacją techniczną na wczesnym etapie, zapewnisz swojej stronie lepszą widoczność, dostępność i użyteczność.

Optymalizacja nagłówków oraz treści na nowych sklepach i blogach

Każda strona powinna zawierać jednoznacznie zdefiniowany nagłówek H1, który opisuje jej główny temat oraz nagłówki podrzędne (H2, H3 itd.) służą do organizacji treści na podstronie.

Poprawne i kaskadowe wykorzystanie nagłówków nie tylko pomaga w organizacji treści dla czytelników, ale również sygnalizuje wyszukiwarkom strukturę i hierarchię informacji na stronie.

W nagłówkach warto naturalnie umieszczać wybrane słowa kluczowe. W przypadku artykułów zadbaj, aby struktura nagłówków kompleksowo opisywała temat i odpowiadała na najczęstsze pytania użytkowników (jeśli jest ich dużo, możesz pomyśleć też o sekcji FAQ).

Treści powinny być unikalne, wartościowe i zweryfikowane przez specjalistów branżowych (zwłaszcza, jeśli dotyczą segmentu YMYL – “Your Money, Your Life“, czyli np. tematów medycznych czy prawnych). Treści powinny nie tylko odpowiadać na konkretne pytania i potrzeby, ale również wyróżniać się na tle konkurencji, oferując coś, czego czytelnicy nie znajdą nigdzie indziej.

Nie zapomnij też o angażowaniu użytkowników: zachęcając ich do interakcji, np. poprzez komentarze, udostępnienia w mediach społecznościowych czy zapisy na newsletter. Wzrost interakcji może dodatkowo sygnalizować wyszukiwarkom wartość i popularność treści.

Więcej dodatkowych informacji znajdziesz w poniższych materiałach:

Linkbuilding zewnętrzny i wewnętrzny

Tworzenie silnej sieci linków pomaga w kilku głównych rzeczach:

 • poprawia nawigację dla użytkowników i botów wyszukiwarek.
 • efektywnie przenosi tzw. “link juice” na inne podstrony. Linki działają jak “dodatkowe paliwo” dla Twojej witryny, jednak pamiętaj, żeby najpierw zadbać o właściwą optymalizację techniczną i contentową serwisu.
 • przyspiesza indeksowanie zmian na istniejących stronach lub znalezienie nowych podstron.

Gdy zdobywasz linki z zewnątrz, skup się na jakości, nie na ilości. Możesz zastosować metody takie jak: tworzenie wartościowych treści na zewnętrznych serwisach (guest posting), nawiązywanie współprac reklamowych, kupno lub wymiana linków czy sponsorowanie wydarzeń w swojej okolicy lub branży.

Używaj zróżnicowanych, ale jednocześnie opisowych tekstów kotwiczących (anchor text), które nie tylko będą zawierały słowa kluczowe, ale również będą pasować do kontekstu linkowanej strony. To pomaga w precyzyjniejszym informowaniu wyszukiwarek, co znajduje się na docelowej stronie.

Więcej o linkach i linkbuildingu znajdziesz tutaj:

Najczęstsze błędy SEO na nowych sklepach i blogach

Pozycjonowanie nowej strony internetowej to zadanie wymagające uwagi i precyzji, jednak często na tych etapach popełniane są błędy, które mogą znacząco wpłynąć na widoczność i przyszłe rezultaty.

Do najczęstszych pomyłek należą:

 • Zaniedbanie technicznego SEO i ogólnego przygotowania serwisu,
 • Niewłaściwe użycie słów kluczowych (nadmierne stosowanie słów kluczowych – keyword stuffing – lub ich niewłaściwy dobór),
 • Brak unikalnych opisów produktów i treści,
 • Zaniedbanie linkowania wewnętrznego i zewnętrznego,
 • Ignorowanie metadanych lub niewłaściwa optymalizacja meta danych,
 • Brak zainteresowania w kwestii mobilności strony,
 • Pomijanie optymalizacji nietekstowych elementów serwisu (m.in. grafik, plików video, materiałów pobieralnych, PDFów czy narzędzi interaktywnych),
 • Tworzenie niskiej jakości treści (zwłaszcza w dobie Sztucznej Inteligencji),
 • Nie monitorowanie efektów swoich działań.

Potrzebujesz pomocy z pozycjonowaniem nowej strony? Skontaktujmy się!

Jeśli stoisz przed wyzwaniem skutecznego pozycjonowania nowej strony internetowej i szukasz profesjonalnego wsparcia, to dobrze trafiłeś!

Rozumiem, jak złożony i dynamiczny jest świat SEO, dlatego oferuję kompleksowe usługi pozycjonowania. Skupiam się na dostosowaniu strategii do indywidualnych potrzeb Twojego biznesu, zwracając szczególną uwagę na:

 • Dogłębne badanie słów kluczowych i analizę konkurencji, aby zrozumieć, jakie frazy przyniosą najwięcej wartości dla Twojego biznesu.
 • Optymalizację technicznego SEO,
 • Tworzenie wartościowych i angażujących treści,
 • Strategiczne linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, aby zbudować autorytet Twojej strony,
 • Kompleksowy audyt SEO, aby zidentyfikować i naprawić potencjalne problemy i niedociągnięcia.
 • Optymalizację metadanych, aby były atrakcyjne dla użytkowników i zawierały odpowiednie słowa kluczowe.

Zapraszamy do kontaktu, aby omówić, jak możemy wspólnie pracować nad osiągnięciem Twoich celów SEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content