Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej? Koszty SEO

Zastanawiasz się, ile kosztuje pozycjonowanie strony w Google? Krótka odpowiedź brzmi: "to zależy". Cena zależy od wielu czynników - od konkurencji w branży przez skomplikowanie techniczne strony, aż po oczekiwane cele biznesowe. W tym artykule chciałbym zaprezentować Ci konkretne składowe całkowitego kosztu oraz to, co warto wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na SEO. Zapraszam!

Od czego zależy cena pozycjonowania strony? Kompletny przewodnik po kosztach SEO

Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej?
Jakie koszty generuje pozycjonowanie w Google?
Z czym się to będzie wiązać?
Czy pozycjonowanie jest drogie?

Takie pytania naturalnie pojawiają się w głowie, kiedy przymierzamy się do rozpoczęcia działań SEO, jednak już teraz mogę Ci powiedzieć, że nie ma na nie prostej odpowiedzi. Cena pozycjonowania strony internetowej zależy od wielu czynników, dlatego wycena praktycznie zawsze jest indywidualna.

Jednocześnie osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z SEO, mogą zastanawiać się, skąd wynikają takie, a nie inne kwoty i “co będą za to mieć”. Jako specjalista od pozycjonowania miałem okazję prowadzić projekty w różnej skali:

 • od małych, lokalnych biznesów, gdzie koszt miesięcznej obsługi wynosił zaledwie kilkaset złotych,
 • aż po wielomilionowe serwisy (w kilku wersjach językowych), gdzie do skutecznego działania potrzebny był cały zespół specjalistów, a budżety sięgały kilkudziesięciu tysięcy złotych każdego miesiąca.

Dlatego postanowiłem zebrać swoje obserwacje i kompleksowo je opisać. Mam nadzieję, że poniższy artykuł pozwoli Ci lepiej poznać szerszy obraz całościowych kosztów SEO oraz elementów, które na nie wpływają.

Czy warto inwestować w pozycjonowanie stron internetowych?

Inwestycja w pozycjonowanie strony internetowej może wydawać się na pierwszy rzut oka kosztowna, ale patrząc szerzej, SEO przynosi naprawdę wymierne korzyści. Pozycjonowanie stron pozwala na zwiększenie widoczności Twojego serwisu w wynikach wyszukiwania, co bezpośrednio przekłada się na większy ruch na stronie, a co za tym idzie – na potencjalnie większe zyski. Tutaj już pierwsze sprostowanie – “potencjalne zyski”, ponieważ SEO w dużej mierze skupia się na wygenerowaniu dodatkowych wizyt na stronie. Jednym z popularniejszych nieporozumień w podejściu do SEO jest oczekiwanie, że “pozycjonowanie samo z siebie podniesie sprzedaż”. Otóż czasami tak, a czasami nie. Dlaczego?

Jeśli jednak serwis lub oferta produktów nie będzie atrakcyjna (strona będzie się długo ładować, produkty nie będą posiadały opisów lub zdjęć albo cena nie będzie konkurencyjna), to nawet zajęcie najwyższych pozycji niewiele nam da. Jeśli jednak strona jest dobrze prowadzona pod kątem technicznym i contentowym, to czasami wystarczy zaledwie kilka zmian i poprawek, aby zauważyć rosnącą liczbę zamówień. Każda sytuacja jest jednak indywidualna, dlatego przed rozpoczęciem współpracy dobrze jest gruntownie omówić stan serwisu. W ten sposób uda się uniknąć późniejszych rozczarowań i poprawić jakość wspólnej pracy.

Dobra pozycja w wyszukiwarce to nie tylko większa liczba odwiedzin, ale również budowanie zaufania wśród użytkowników (wysokie pozycje w wyszukiwarkach często są uważane za tzw. social proof). Ponadto, optymalizacja strony pod kątem SEO często wiąże się z poprawą jej użyteczności i dostępności.

Zatem pytanie nie brzmi “czy warto?”, ale “jak skutecznie inwestować w pozycjonowanie”? Odpowiednie zrozumienie kosztów i potencjalnych korzyści pozwoli Ci podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące strategii SEO dla Twojego biznesu.

Dlaczego inwestycja w SEO jest kosztowna?

Za pozycjonowaniem strony internetowej stoi wiele złożonych czynników, które wpływają na ostateczne koszty. Skuteczne SEO wymaga dogłębnej analizy słów kluczowych i analizy konkurencji, na podstawie których tworzone są treści. Analiza ta wymaga nie tylko czasu, ale też specjalistycznych narzędzi, które są często płatne.

Kolejnym etapem jest optymalizacja techniczna strony, która może obejmować prace programistyczne, graficzne, jak i te z zakresu SEO i UX/UI. Zmiany te często są konieczne, by strona była przyjazna dla użytkowników i wyszukiwarek, jednak – w zależności od wielkości serwisu, używanych technologii i złożoności problemów – mogą być kosztowne.

Ponadto, tworzenie unikalnych treści, zdobywanie linków czy różne analizy i porównania konkurencji również generują koszty. Przykładowo, tworzenie wartościowych artykułów czy infografik wymaga zaangażowania specjalistów od treści, a nierzadko też grafików czy nawet fotografów. Pozycjonowanie jest również bardzo zmienną dziedziną: trzeba stale monitorować wszystkie nowości i dostosowywać się do kolejnych aktualizacji algorytmów.

Każdy z tych elementów (oraz wiele innych, o których wspomnę w dalszej części artykułu) jest ważny i wpływa na ostateczną cenę pozycjonowania.

Typy rozliczeń kosztów SEO

Rozliczenie kosztów SEO może przyjmować różne formy, w zależności od specyfiki projektu, celów biznesowych oraz indywidualnych ustaleń i preferencji obu stron. Ważne jest, aby sposób rozliczenia był jasno określony i zrozumiały dla obu stron przed rozpoczęciem współpracy.

Trzy najczęściej spotykane modele rozliczeń wyglądają następująco:

Model abonamentowy (stała opłata)

Jest to najczęściej stosowany model rozliczeń, gdzie klient płaci ustaloną kwotę miesięcznie za szeroki zakres usług SEO. Jest to odpowiedni wybór dla tych, którzy poszukują stałej współpracy i regularnej optymalizacji strony. W tym modelu agencja SEO lub freelancer wykonują określoną ilość prac każdego miesiąca np. tworzenie określonej ilości treści lub budowanie linków w ustalonym budżecie.

Główne zalety pozycjonowania na abonament to:

 • przewidywalność kosztów i pełna kontrola nad budżetem: metoda abonamentowa daje klientom możliwość łatwego budżetowania kosztów SEO, ponieważ wiadomo, ile będą płacić każdego miesiąca.
 • regularność i ciągłość usług: klienci korzystający z tej metody mają na ogół gwarancję ciągłości świadczonych usług, co pozwala na długoterminowe planowanie i spójniejszą realizację strategii SEO.
 • szeroki zakres usług: abonament na SEO często obejmuje wiele różnych usług, takich jak audyt strony, badanie słów kluczowych, tworzenie linków, optymalizacja treści, regularne raporty, analizę konkurencji i wiele innych, które są wykonywane co jakiś czas.
 • szybka reakcja w przypadku spadków widoczności lub innych problemów serwisu.

Główne ryzyka pozycjonowania na abonament to:

 • Płatność mimo braku wyników: efekty pozycjonowania nigdy nie są gwarantowane (niezależnie od modelu rozliczania), a ich osiągnięcie zajmuje czas (zwykle 3-6 miesięcy, ale to zależy od danego serwisu). Może się więc zdarzyć, że wyników jeszcze nie ma, a faktury trzeba opłacać.
 • Ryzyko niedostatecznego zaangażowania: jeśli agencja SEO lub freelancer ma gwarantowane środki finansowe każdego miesiąca, może to potencjalnie zmniejszyć motywację do osiągania szybkich wyników. Dochodzimy tutaj do punktu, gdzie bardzo duże znaczenie ma komunikacja i wzajemne zaufanie podczas pracy, ponieważ doświadczony sprzedawca lub pozycjoner może używać branżowego żargonu i zasłaniać nim brak lub niską jakość działań. Jednocześnie klient często nie jest w stanie samodzielnie zweryfikować zasadności i efektywności działań agencji/freelancera. Sposobem na uniknięcie takiego “problemu” może być konsultacja z zewnętrznym specjalistą SEO lub wybieranie zaufanych firm do współpracy.
 • Koszty mogą być wysokie: miesięczne opłaty za SEO mogą być dla niektórych firm najważniejszym czynnikiem decyzyjnym (szczególnie dla małych przedsiębiorstw z ograniczonym budżetem). W takich sytuacjach warto się zastanowić czy jest to dobry moment na taką inwestycję albo skupić się na kilku najważniejszych zakresach działań.
 • Długoterminowe zobowiązanie: Niektóre agencje mogą wymagać od klientów długoterminowych zobowiązań, co może być niekorzystne, jeśli klient chciałby zmienić agencję lub zakończyć prowadzenie działań SEO. Powoli standardem staje się 1-miesięczny okres wypowiedzenia, aczkolwiek nie zawsze tak jest i dlatego warto wyjaśnić tę kwestię przed podpisaniem umowy.

Dlaczego model abonamentowy jest najczęściej spotykaną metodą rozliczeń?
Ponieważ pozycjonowanie stron w Google to długoterminowy proces, podczas którego nie można dać gwarancji efektów (ani czasu, w jakim zostaną one osiągnięte). Jednocześnie potrafi cechować się dużą ilością pracy, do której wykonania potrzebne jest doświadczenie. Abonament pozwala zachować rentowność, jak i lepiej zaplanować przyszłe wydatki.


Czy to znaczy, że w modelu abonamentowym Twoja firma będzie ponosić większe koszty w porównaniu do innych sposobów rozliczenia?
Nie. Model abonamentowy jest korzystny, jeśli klient poszukuje stabilności, przewidywalności kosztów i regularnej pracy nad SEO. Decydując się na to rozwiązanie, mamy do dyspozycji doświadczony zespół agencyjny lub freelancera, których cena jest stała (niezależnie czy wyniki serwisu będą niskie, czy szybko będą się zwiększały).

Pozycjonowanie “za efekt” (success fee)

Model “za efekt” (success fee) pozwala klientowi płacić jedynie za konkretne wyniki. To oznacza, że agencja lub freelancer SEO otrzymuje wynagrodzenie tylko wtedy, gdy osiągnie określone cele lub założenia (takie jak np. wypozycjonowanie konkretnych słów kluczowych albo podstron lub wygenerowanie określonego ilości ruchu na stronie). Choć ta metoda może wydawać się atrakcyjna dla klientów, jednak dużo zależy od indywidualnych ustaleń.

Główne zalety pozycjonowania na efekt to:

 • Płatność za rezultaty: płacisz tylko za osiągnięte wyniki, co oznacza lepszy zwrot z inwestycji.
 • Większe zaangażowanie: agencja SEO lub freelancer mogą być dodatkowo zmotywowani do osiągnięcia lepszych i szybszych wyników, ponieważ jej wynagrodzenie zależy bezpośrednio od określonych celów.

Główne ryzyka pozycjonowania na abonament to:

 • Wyższe ryzyko dla agencji/freelancera: co to może oznaczać? Większe koszty za podobne usługi w porównaniu do modelu abonamentowego.
 • Może skłonić do stosowania technik “black hat” SEO: ze względu na presję osiągania wyników, niektóre agencje lub specjaliści mogą stosować techniki tzw. “black hat SEO“, które mogą szybko podnieść wyniki, ale w dłuższym czasie zwiększają szansę na otrzymanie kar od Google’a.
 • Brak długoterminowej strategii: kolejnym ryzykiem w modelu “za efekt” jest skupienie się agencji/freelancera na krótkoterminowych zwycięstwach i jak najszybszym spełnieniu określonych “celów”. Często nie ma tu miejsca na gruntowne i czasochłonne zmiany (nawet jeśli są konieczne, kiedy patrzymy na wieloletni kierunek rozwoju serwisu) czy długofalowe działania.
 • Długie umowy i coraz wyższe koszty: wraz ze wzrostem wyników serwisu, wzrastać będzie również success fee. Jak pewnie się domyślasz, agencja lub freelancer, którzy włożyli mnóstwo wysiłku w wypozycjonowanie strony, niechętnie zgodzą się na szybkie rozwiązanie umowy. Może to powodować problemy nie tylko ekonomiczne, ale – co ważniejsze – komunikacyjne.
 • Określenie niewłaściwego celu: na określenie właściwego i dobrze wyważonego “celu” należy zwrócić szczególną uwagę. Dlaczego? Jeśli success fee będzie niewspółmiernie wysokie do zysków osiąganych dzięki pozycjonowaniu (a będzie nas obowiązywać umowa na 12 lub więcej miesięcy) może okazać się, że więcej pieniędzy włożymy w tę “inwestycję”, niż na niej zarobimy.

Wyobraź sobie taki przykład: podpisujesz z agencją umowę, że po przekroczeniu 20 000 sesji miesięcznie, każda kolejna wizyta wyceniana jest na konkretną kwotę. Jeśli bariera nie zostanie przekroczona – nie płacisz nic. W pierwszej chwili można pomyśleć, że to super układ, więcej wizyt na stronie to potencjalnie więcej sprzedaży, więc i wyższy przychód. Jednak może okazać się, że agencja postanowi “kreatywnie” podejść do tego założenia i zdecyduje się na stworzenie dużej ilości treści na bloga lub do słowniczka pojęć. Po jakimś czasie może okazać się, że bariera została przekroczona, określone “success fee” należy zapłacić, jednak generowany ruch nie był wartościowy i nie wygenerował dodatkowej sprzedaż.

To jedynie przykład, ale taka sytuacja może bardzo szybko doprowadzić do konfliktu, a nawet przenieść się na salę sądową, dlatego lepiej do niej w ogóle nie dopuścić i już wcześniej ustalić wspólny plan działania.

Dlaczego model “za efekt” jest rzadziej spotykany?
Ponieważ jest obarczona bardzo dużym ryzykiem dla agencji lub freelancera. Nie oszukujmy się – każda firma ma za zadanie zarabianie pieniędzy. Z tego powodu model “za efekt” może być potencjalnie nawet droższy od modelu abonamentowego, ponieważ agencja/freelancer musi “wliczyć sobie ryzyko” do całkowitej ceny.

W jakich sytuacjach model “za efekt” będzie najlepszym rozwiązaniem?
Jeśli Twoja strona ma konkretny cel, który jest jasno zdefiniowany i łatwo mierzalny. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że największym beneficjentem tego modelu są przede wszystkim lokalne firmy albo przedsiębiorstwa działające na mało konkurencyjnym rynku. Zwykle nie posiadają one mocno rozbudowanych serwisów i wystarczy im pozycjonowanie się na kilka-kilkanaście najważniejszych słów kluczowych.

Model hybrydowy (niższy abonament + success fee po osiągnięciu określonych warunków)

Jest to połączenie pierwszych dwóch metod, gdzie agencja/freelancer pobiera stałą opłatę abonamentową za bieżącą pracę nad SEO, a dodatkowe wynagrodzenie jest uzależnione od osiągnięcia założonych celów. Ten model łączy pewność stałego wynagrodzenia z motywacją do osiągania coraz lepszych wyników. Powoli staje się on coraz bardziej popularną alternatywą dla modelu abonamentowego, ponieważ stanowi zdrowe połączenie stabilności i modelu “za efekt”.

Największą zaletą modelu hybrydowego jest jego zrównoważone podejście: łączy stałość abonamentu z motywującą charakterystyką “success fee”. Dzięki temu jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla agencji, która otrzymuje regularne dochody, jak i dla klienta, który płaci dodatkowo tylko wtedy, gdy konkretne kryteria są spełnione. Przy odpowiednich założeniach nie wpływa to negatywnie na długoterminową strategię rozwoju, ale jednocześnie nie zachęca do korzystania z mniej etycznych sposobów na szybkie podbijanie wyników.

Minusem może być jednak jego złożoność: negocjowanie i monitorowanie umów opartych na modelu hybrydowym może być bardziej skomplikowane ze względu na różne składniki kosztów i konieczność śledzenia różnych metryk.

Pozycjonowanie stron: cena i jej najważniejsze składniki

Kalkulując koszty pozycjonowania, niezbędne jest zrozumienie, że cena składa się z wielu elementów, które łącznie przyczyniają się do skuteczności i jakości całego przedsięwzięcia. Pamiętaj, że najtańsza oferta nie zawsze jest najlepsza, ale najdroższa również może nie być warta swojej ceny – ważne jest, aby zrozumieć, jak dane działania wpłyną na rozwój Twojego serwisu.

Poniżej przedstawię i pokrótce opisze główne składniki całkowitego kosztu SEO:

Strategia SEO: rodzaje i zakres działań

Określenie kosztów pozycjonowania strony internetowej wymaga pełnego zrozumienia zakresu działań, które będą podejmowane w ramach strategii SEO. W zależności od indywidualnych ustaleń, stanu technicznego serwisu, wewnętrznych zasobów i budżetu możemy ustalić cele oraz nadać im odpowiednie priorytety.

Co więcej, oprócz samego “uporządkowania strony” pod kątem technicznym i contentowym, warto zastanowić się również nad pomysłami rozwojowymi. Są to działania rozwojowe, które nie są konieczne, ale mogą zwiększyć widoczność i atrakcyjność naszego serwisu oraz stać się przewagami konkurencyjnymi.

Przykłady pomysłów rozwojowych:

 • Pozycjonowanie ASO: czyli SEO dla aplikacji mobilnych,
 • Pozycjonowanie międzynarodowe: czyli prowadzenie działań SEO w wielu krajach lub językach,
 • Pozycjonowanie lokalne: przydatne, zwłaszcza kiedy chcemy dotrzeć do klientów z konkretnych miast i regionów,
 • Pozycjonowanie grafik: przydatne zwłaszcza w branżach “wizualnych”, jak moda, sprzęt fitness, części samochodowe, meble i dekoracje czy zabawki,
 • Pozycjonowanie filmów na YouTube: jeśli Ty lub Twoja firma nagrywa filmy na YouTube, może to być świetny sposób na przekierowanie widzów i stworzenie dodatkowego źródła wizyt użytkowników,
 • Pozycjonowanie podcastów,
 • Stworzenie materiałów dodatkowych: różnego typu kalkulatory online, ebooki, trendbooki, toolbooki czy raporty branżowe, które mogą jednocześnie rozwiązać problemy użytkowników, zbudować większe zaufanie do marki, a – przy okazji – pozyskać wartościowe linki zwrotne do serwisu.
 • Obecność w Google Discover/Google News,
 • Voice Search Optimization (Voice Search).

Audyty SEO i SXO

Jednym z najważniejszych składników efektywnej strategii pozycjonowania są audyty SEO lub SXO. Ich zadaniem jest gruntowne przebadanie stanu serwisu i określenie, które elementy wymagają poprawek. O ile audyt SEO skupia się głównie na technicznej i contentowej części serwisu, tak audyt SXO stanowi jego bardziej rozbudowaną wersję. Bierzemy w nim pod uwagę również aspekty dotyczące doświadczeń użytkowników (UX), jak i optymalizacji konwersji (CRO): nawigacja na stronie, czytelność treści, dostępność, ścieżka zakupowa, up-selling, cross-selling, informacje dodatkowe o produktach itp.

Ceny za te usługi mogą się znacznie różnić. Przykładowo, podstawowy audyt SEO dla małej strony może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, natomiast zaawansowany audyt SXO dla dużej strony e-commerce może sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wielkość i złożoność strony

Rozmiar i skomplikowanie strony to kolejne dwa czynniki wpływające na koszt pozycjonowania strony. Serwisy większe i bardziej złożone zwykle wymagają większego nakładu pracy i poświęconego czasu, co przekłada się na wyższy koszt SEO.

Na przykład, strona internetowa sklepu e-commerce z tysiącami produktów i 200-stoma kategoriami będzie wymagać więcej uwagi specjalisty SEO, niż mała, 5-stronicowej witryna firmy lokalnej.

Branża i konkurencyjność słów kluczowych

Branża, w której działasz – a także ilość i wielkość konkurentów, chcących zdobyć widoczność na podobne słowa kluczowe – są kolejnym czynnikiem wpływającym na koszty SEO. Niektóre branże są bardzo konkurencyjne (np. e-commerce) albo posiadają wysoką barierę wejścia (choćby z powodów prawnych jak medycyna czy doradztwo prawnicze).

Słowa kluczowe o wysokim poziomie konkurencji mogą być trudne i czasochłonne do pozycjonowania, a tym samym droższe. Na przykład, słowo kluczowe “ubezpieczenie samochodu” jest bardzo konkurencyjne, a koszty pozycjonowania tego słowa kluczowego będą znacznie wyższe niż innych, mniej popularnych fraz.

Z tego też powodu wybór mniej konkurencyjnych (ale nadal wartościowych słów kluczowych np. z tzw. długiego ogona) może być bardziej efektywny kosztowo i czasowo.

Stan techniczny strony

Stan techniczny strony internetowej jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszty pozycjonowania. Jeżeli jednak witryna jest zaprojektowana i zbudowana zgodnie z najlepszymi praktykami SEO, koszty pozycjonowania mogą być znacznie niższe. Pamiętaj, że “najlepsze praktyki SEO” są dynamiczne i mogą się zmieniać w czasie, dlatego ważne jest, aby na bieżąco monitorować stan techniczny strony i dostosowywać go do najnowszych wytycznych. Praca nad stanem technicznym strony to nieustanny proces, a nie jednorazowe zadanie.

Poniżej przedstawiam przykładowe elementy techniczne, które zwykle bierze się pod uwagę wyceniając działania SEO:

 • analiza struktury adresów URL,
 • optymalizacja meta tagów,
 • optymalizacja indeksacji i nawigacji witryny,
 • optymalizacja przekierowań,
 • zarządzanie dostępem dla robotów (plik robots.txt, sitemapa.xml),
 • błędy 4xx i 5xx,
 • linkowanie wewnętrzne,
 • obsługa trailing slash,
 • paginacja,
 • analiza logów serwera,
 • optymalizacja i indeksacja grafik,
 • szybkość ładowania różnego typu podstron,
 • responsywność i poprawność wersji mobilnej,
 • wersje językowe (hreflangi),
 • bezpieczeństwo strony,
 • wykorzystanie danych strukturalnych (schema.org),
 • optymalizacja wizytówki Google Moja Firma (GMF).

Lokalizacja i język strony

Jeżeli prowadzisz działalność na międzynarodowym rynku, koszty SEO mogą wzrosnąć, ponieważ każdy rynek ma swoje specyficzne trendy, konkurencję i zwyczaje użytkowników, które należy uwzględnić. Często konieczne będzie wykonanie dodatkowych analiz słów kluczowych, prawidłowe zastosowanie znaczników hreflang, współpraca z tłumaczami, a budowanie linków może wymagać różnych strategii i wiązać się z dodatkowymi kosztami. Co więcej, w niektórych krajach (jak np. Czechy, USA, Rosja czy Chiny) Google nie jest jedyną główną wyszukiwarką. Prowadzenie działań SEO na alternatywach dla Google’a może stanowić dodatkową szansę, ale będzie wiązało się z dodatkowymi działaniami i wyższą ceną.

Linkbuilding (budżet na pozyskiwanie linków)

Linkbuilding, czyli pozyskiwanie linków zewnętrznych prowadzących do Twojej strony, jest jednym z najważniejszych, ale i najbardziej kosztownych elementów strategii SEO. Wyszukiwarki, takie jak Google, traktują linki zewnętrzne jako “głosy” na rzecz Twojej strony. Im więcej wysokiej jakości linków prowadzi do Twojej strony, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoja strona będzie wyżej w wynikach wyszukiwania.

Zakup linków często jest jednak bardzo kosztowny – ceny linków potrafią wahać się od kilkudziesięciu złotych aż po kilka tysięcy – i może być uważany jako swoista “studnia bez dna”. Na usprawiedliwienie należy jednak dodać, że linki mają duże znaczenie w SEO, dlatego firmy, które są w stanie pozwolić sobie na większe budżety, nierzadko mają sporą przewagę nad konkurentami.

Koszt narzędzi SEO

Pozycjonowanie strony w Google i innych wyszukiwarkach to konieczność korzystania ze specjalistycznych narzędzi, do których dostęp jest płatny i często nie są to małe sumy.

Mowa chociażby o narzędziach takich jak:

 • Ahrefs: w zależności od pakietu 99-999$ miesięcznie, standardowa opcja kosztuje 199$/mc,
 • Senuto: w zależności od pakietu 99-999 zł miesięcznie, standardowa opcja kosztuje 199 zł/mc,
 • Semrush: w zależności od pakietu 129,95-499,95$ miesięcznie, standardowa opcja kosztuje 129,95$/mc,
 • SurferSEO: w zależności od pakietu 89-299$ miesięcznie, standardowa opcja kosztuje 179$/mc,
 • Screaming Frog: 259$ rocznie za licencję.

Jak wygląda rozkład kosztów pozycjonowania w czasie?

Często pomijaną w rozmowach kwestią jest rozkład kosztów pozycjonowania w czasie. Mówi się, że SEO jest jedną z najtańszych metod promocji w Internecie i faktycznie tak jest… ale w dłuższej perspektywie. Poza tym to, że jest jedną z najtańszych metod, nie oznacza automatycznie, że jest tania.

Koszty pozycjonowania strony internetowej nie są jednorodne – jak każda inwestycja, również i ta ma swój charakterystyczny przebieg i dynamikę. Oto jak można przedstawić rozkład wydatków na pozycjonowanie:

 • Początkowe inwestycje: W początkowej fazie koszty są często najwyższe. Inwestycje te obejmują głęboką analizę strony, wykonanie audytu, badanie konkurencji SEO, dobór słów kluczowych i zaplanowanie całej strategii rozwoju.
 • Bieżąca optymalizacja, tworzenie treści i zdobywanie linków: Po początkowej fazie koszty zwykle stabilizują się, ale wciąż wymagane są regularne inwestycje w tworzenie nowych treści, optymalizację istniejących oraz budowanie wartościowych linków zewnętrznych. Kiedy wszystkie najważniejsze potrzeby zostaną zaopiekowane, możemy zacząć myśleć o pomysłach rozwojowych.
 • Monitorowanie i adaptacja: Gdy strona osiąga wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, koszty mogą dalej maleć, ale witryna nadal wymaga bieżącej optymalizacji i monitoringu. W tym etapie ważne jest utrzymanie zdobytych pozycji i reagowanie na ewentualne zmiany w algorytmach wyszukiwarek. W trakcie trwania kampanii SEO mogą pojawić się dodatkowe koszty, takie jak naprawa nieprzewidzianych problemów technicznych czy poprawki wynikające ze zmiany strategii biznesowej i celów firmy.
 • ROI i perspektywa długoterminowa: Chociaż początkowe koszty SEO mogą być wysokie, warto pamiętać, że efekty pozycjonowania (przy późniejszym “doglądaniu serwisu”) są długotrwałe. W porównaniu do reklam płatnych (które przynoszą ruch tylko wtedy, gdy za nie płacisz), SEO może przynosić korzyści przez wiele lat, a całkowita cena pozycjonowania będzie coraz mniejsza w stosunku do osiąganych korzyści.

Czy efekty pozycjonowania zależą od budżetu?

Wielu właścicieli stron zastanawia się, czy wyższy budżet przeznaczony na pozycjonowanie gwarantuje lepsze efekty. Odpowiedź na to pytanie jest złożona, ale można wyróżnić kilka kluczowych kwestii:

 • Zasoby na optymalizację: Wyższy budżet umożliwia przeprowadzenie szerzej zakrojonej optymalizacji technicznej strony, tworzenie większej ilości wartościowych treści oraz zdobywanie dodatkowych linków. Większy budżet może pozwolić również na zatrudnienie specjalisty od UX czy grafika do tworzenia atrakcyjnych infografik.
 • Szybkość osiągania rezultatów: Większy budżet pozwala na działanie w większym zakresie, co przyspiesza osiąganie widocznych efektów.
 • Nieprzewidziane wydatki: Większy budżet daje pewien “bufor” na niespodziewane sytuacje, takie jak konieczność naprawy problemów technicznych czy zmiany w algorytmach wyszukiwarek.
 • Narzędzia, testy i nowe rozwiązania: Wyższy budżet pozwala na korzystanie z zaawansowanych narzędzi do analizy i optymalizacji oraz prowadzenie testów, co może przynieść lepsze rezultaty w skomplikowanych projektach lub w bardziej konkurencyjnych branżach.

Niezależnie jednak od budżetu kluczowa jest jakość pracy, strategia i wzajemna komunikacja podczas współpracy. Większy budżet pozwala działać szybciej i w większym zakresie, aczkolwiek nawet przy ograniczonych środkach, odpowiednio skoncentrowana i dobrze zaplanowana strategia SEO może przynieść zadowalające wyniki.

Jak podejmować świadome decyzje dotyczące kosztów pozycjonowania?

Decyzja o inwestycji w pozycjonowanie strony internetowej powinna być dokładnie przemyślana, zwłaszcza gdy chodzi o długoterminowe zobowiązania. Zanim zdecydujesz się na współpracę z agencją SEO lub niezależnym specjalistą, zastanów się nad tymi kluczowymi aspektami:

 1. Zrozumienie własnych potrzeb: Nim zaczniesz rozważać koszty, zdefiniuj, czego oczekujesz od agencji/freelancera SEO. Czy chcesz zwiększyć widoczność lokalną? A może chcesz pozyskać międzynarodowych klientów? Klasycznie “zwiększyć sprzedaż”? A może masz jeszcze inne, dodatkowe oczekiwania? Odpowiedź na to pytanie wpłynie na zakres i koszty działań.
 2. Badanie rynku i konkurencji: Zorientuj się, jakie ceny oferują różne agencje i specjaliści, ale pamiętaj, że najniższa cena nie zawsze oznacza najlepszą jakość usług. Analiza konkurencji pomoże także określić, ile inwestują Twoi rywale. I nie bój się zadawać pytań.
 3. Analiza portfolio agencji: Zwróć uwagę na wcześniejsze projekty danego wykonawcy. Czy miały one sukces? Czy klientami były firmy z Twojej branży? Może masz możliwość dotrzeć do tych osób i zapytać o ich doświadczenia ze współpracy?
 4. Jasne ustalenie zakresu działań: Umowa z agencją lub freelancerem powinna dokładnie określać, jakie działania będą wykonywane w ramach pozycjonowania i jak będzie wyglądać sposób komunikacji. Wielu rzeczy nie da się przewidzieć i “wyjdą w trakcie”, dlatego warto patrzeć nie tylko na cenę, ale również na jakość rozmowy.
 5. Konsultacje i komunikacja: Regularny kontakt z agencją czy specjalistą pozwoli na śledzenie postępów i ewentualne korekty działań. Dobry wykonawca będzie też chętnie udzielał rad, dzielił się wcześniejszymi doświadczeniami i wyjaśniał wszelkie wątpliwości.

Pozycjonowanie to długofalowa inwestycja, dlatego nie podejmuj pochopnych decyzji. Zamiast tego, zainwestuj trochę czasu w lepsze zrozumienie, na czym polega SEO, aby Twoje środki zostały spożytkowane w najbardziej efektywny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content