Ile kosztuje audyt SEO? Stawki i czynniki wpływające na cenę

Koszt audytu SEO często jest kluczową kwestią dla każdego, kto dąży do polepszenia widoczności swojej strony internetowej. W tym artykule przyjrzymy się aktualnym stawkom i czynnikom, które wpływają na ostateczną ceną. Od złożoności Twojej strony, jej obecnego stanu techniczno-contentowego, poprzez wykorzystywane narzędzia, aż po ekspertyzę specjalisty – wszystkie te aspekty mają znaczenie. Dowiedz się, jak efektywnie zainwestować w SEO i jakie korzyści może przynieść dobrze przeprowadzony audyt!

Znaczenie audytu SEO dla Twojej strony

Audyt SEO to przegląd techniczno-contentowy Twojej strony internetowej, pozwalający nie tylko zidentyfikować słabe punkty wymagające poprawy, ale także szanse na poprawę ruchu organicznego i pozycji. To jak kompleksowe badanie stanu domeny, które ocenia m.in. elementy technicznego SEO, poprawność integracji z zewnętrznymi narzędziami, analizuje jakość treści, strukturę linków wewnętrznych i zewnętrznych, bezpieczeństwo witryny, a także zgodność z najlepszymi praktykami pozycjonowania.

Kompleksowy audyt SEO pomaga zrozumieć, jak wyszukiwarki widzą Twoją stronę i jak użytkownicy z niej korzystają. Dzięki temu otrzymujesz szczegółowy plan działania, który pomaga poprawić użyteczność serwisu, znaleźć nowe sposoby na wyróżnienie się spośród konkurencji i przyciągnąć nowych klientów lub czytelników.

Niezależnie od tego, czy jesteś małym lokalnym biznesem, czy dużą firmą międzynarodową, zrozumienie i zastosowanie się do dobrych wytycznych SEO może mieć znaczący, pozytywny wpływ na Twoje wyniki finansowe.

Pamiętaj jednak, że SEO to maraton, a nie sprint. Jeśli nie masz pewności, jak przeprowadzić audyt lub jak interpretować jego wyniki, rozważ wsparcie doświadczonego specjalisty SEO, który pomoże Ci maksymalizować korzyści płynące z Twojej strony internetowej.

Od czego zależy cena audytu SEO strony internetowej?

Cena audytu SEO strony internetowej jest zmienna i zależy od wielu czynników, które razem składają się na kompleksowość i zakres pracy.

Wśród najważniejszych możemy wymienić:

 • Rozmiar strony,
 • Typ i branża prowadzonego biznesu (SEO międzynarodowe, krajowe, lokalne),
 • Stan techniczny serwisu (ilość błędów i poprawek),
 • Zakres audytu SEO,
 • Ilość (i koszty) wykorzystanych narzędzi,
 • Roboczogodziny specjalisty SEO.

Z tych względów, zanim zdecydujesz się na audyt SEO, warto uzyskać wycenę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Ważne jest, abyś – jako klient – rozumiał(a) zakres usługi jeszcze przed rozpoczęciem współpracy. Profesjonalni freelancerzy i firmy SEO powinni jasno określać, co będzie zawarte w audycie oraz jaki jest przewidywany czas dostarczenia raportu.

Rozmiar strony i typ prowadzonego biznesu

Koszt audytu SEO strony internetowej jest bezpośrednio powiązana z jej rozmiarem i charakterem prowadzonego biznesu. Rozmiar strony jest mierzony liczbą podstron, złożonością struktury oraz ilością treści, które muszą zostać poddane analizie. Większe witryny, takie jak portale e-commerce z tysiącami produktów i setkami kategorii, będą wymagały bardziej złożonego i czasochłonnego audytu niż strona lokalnego sprzedawcy lub bloggera.

Typ biznesu również odgrywa znaczącą rolę. Strony o wysokim stopniu konkurencji w branży, na przykład w sektorze finansowym czy zdrowotnym, potrzebują bardziej zaawansowanej analizy słów kluczowych i strategii treści, aby skuteczniej rywalizować w Internecie.

Kolejny istotny aspekt to stopień skomplikowania struktury witryny i technologii, w której została zbudowana. Dodatkowo różne modele biznesowe (międzynarodowe, krajowe czy regionalne) mogą wymagać indywidualnego podejścia, dostosowanego do unikalnych potrzeb i celów. Na przykład strony generujące leady w branży OZE lub cybersecurity będą wymagały innego podejścia niż serwisy skupione na sprzedaży roślin ozdobnych albo książek.

Stan techniczny i ilość błędów

Kolejnym składnikiem ceny audytu SEO jest obecny stan techniczny witryny oraz ilość błędów. Często już po przejściu kilku stron można wstępnie stwierdzić, jak dużo pracy dany serwis będzie wymagał.

Im większa liczba problemów technicznych (takich jak błędy w kodzie, problemy z szybkością ładowania, linkami kanonicznymi, łańcuchami przekierowań, niepoprawnie zbudowanymi adresami URL czy plikiem .htaccess), tym bardziej czasochłonne i złożone staje się zadanie. Każdy z tych błędów może wymagać indywidualnej analizy, co wydłuża proces i może wpłynąć na to, ile kosztuje audyt SEO.

Specjalista musi ocenić również takie elementy jak: tagi tytułowe, struktury nagłówków w różnych typach podstron, odpowiedni dobór fraz kluczowych, zaimplementowanie danych strukturalnych, optymalizację grafik i innych elementów nietekstowych czy bezpieczeństwo witryny. W przypadku witryn kierowanych do odbiorców z wielu krajów dochodzi też kwestia wersji językowych (hreflangów), która może znacznie zwiększyć zakres pracy.

Zakres audytu i wykorzystane narzędzia

Podczas audytu SEO weryfikowane są takie elementy jak:

 • Analiza techniczna i obecne wyniki serwisu: ocena aspektów technicznych serwisu, takich jak np. szybkość ładowania, responsywność, struktura URL czy wykorzystanie HTTPS.
 • Badanie słów kluczowych i optymalizacja treści: audyt sprawdza, czy treści na stronie są unikalne, wartościowe i odpowiednio zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych. Sprawdzamy także tagi tytułów (meta title) czy struktury nagłówków oraz adresów URL.
 • Analiza linków zwrotnych: ocena profilu linków przychodzących do strony (ich jakości, źródła czy anchor textów) i strategii linkowania wewnętrznego.
 • Użyteczność strony: weryfikacja, jak przyjazna jest strona dla użytkownika (w tym łatwość nawigacji i ogólna estetyka oraz możliwe usprawnienia).
 • Zgodność z wytycznymi wyszukiwarek: sprawdzenie, czy strona jest zgodna z aktualnymi wytycznymi Google i innych wyszukiwarek.
 • Analiza konkurencji SEO: porównanie strony z konkurentami w celu zidentyfikowania mocnych stron i obszarów do poprawy.
 • Raportowanie i rekomendacje: podsumowanie znalezionych problemów oraz zaleceń dotyczących ich rozwiązania. W zależności od ustaleń audyt SEO może mieć formę pliku tekstowego, harmonogramu działań i/lub listy zadań.

Warto też wspomnieć, że w zależności od sytuacji (np. lokalizacji, ilości języków, celów biznesowych), audyt SEO będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Narzędzia użyte do audytu również wpływają na cenę: darmowe aplikacje i narzędzia mogą dostarczyć podstawowych informacji, ale profesjonalne oprogramowanie (takie jak SEMrush, Ahrefs, Senuto, Screaming Frog czy Moz) oferuje bardziej zaawansowane funkcje. Przekłada się to na wyższą jakość i precyzję analizy, a co za tym idzie – na wyższy koszt usługi. Wybór narzędzi jest kluczowy, gdyż od ich jakości zależy dokładność audytu i efektywność zalecanych działań optymalizacyjnych.

Jeśli chcesz zobaczyć, z jakimi kosztami wiąże się kupno lub subskrypcja narzędzi SEO, możesz zerknąć tutaj:

Ekspertyza specjalisty SEO

Profesjonalni audytorzy SEO, którzy mają wieloletnie doświadczenie, mogą oferować swoje usługi po wyższych stawkach, ale równocześnie zapewniają większą wartość, lepszą komunikację i głębię analizy.

Ich umiejętność interpretacji danych, zrozumienia zmieniających się algorytmów wyszukiwarek i dostosowania strategii SEO do indywidualnych potrzeb biznesu jest niezastąpiona. Z drugiej strony, mniej doświadczeni specjaliści mogą proponować niższe stawki, ale istnieje ryzyko, że ich audyt nie będzie tak kompleksowy i skuteczny.

Dla właściciela strony internetowej wybór eksperta SEO powinien być oparty nie tylko na kosztach, ale również na zakresie oferowanych usług oraz podejściu do klienta. Inwestycja w wysokiej jakości audyt przeprowadzony przez renomowanego specjalistę może przynieść znaczące korzyści dla widoczności strony, a to przekłada się na ruch w serwisie i finalnie – na konwersję.

Koszt audytu SEO: przykładowy cennik

Przykładowy cennik może wyglądać następująco w zależności od kompleksowości audytu (podstawowy vs rozbudowany) albo od rodzaju serwisu.

Audyt podstawowy serwisu usługowego, skupiający się przede wszystkim na elementach on-site SEO (takich jak meta tagi, struktura nagłówków czy analiza słów kluczowych), może kosztować już od 1 000 zł netto w górę.

Bardziej zaawansowany audyt, obejmujący dogłębną analizę techniczną strony, audyt treści, profil linków zwrotnych oraz analizę konkurencji, może kosztować od 2 499 zł netto lub więcej.

W przypadku sklepów internetowych ceny również potrafią mocno się różnić: podstawowe audyty SEO można znaleźć już w cenach 3 000 – 3 500 zł. Natomiast dla dużych, skomplikowanych serwisów e-commerce z milionami podstron, ceny mogą sięgnąć 20 000 zł lub więcej.

Ważne jest, aby pamiętać, że te liczby są szacunkowe i finalna kwota może zależeć od indywidualnych potrzeb, specyfiki branży, oraz doświadczenia i ekspertyzy wybranego specjalisty SEO.

Rodzaj serwisuKoszt audytu SEO
Sklep internetowyod 3 500 zł netto
Strona usługowaod 1 000 zł netto
Blogod 1 500 zł netto
Szacunkowe koszty audytu SEO w zależności od rodzaju serwisu

Co Twój biznes zyska dzięki audytowi SEO?

Twój biznes może znacząco skorzystać na audycie SEO, jeśli jest przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Dzięki audytowi otrzymasz szczegółowy raport z rekomendacjami, który pomoże Ci zoptymalizować stronę pod kątem najlepszych praktyk SEO, poprawić doświadczenie użytkowników, zwiększyć ruch organiczny oraz zidentyfikować wszelkie błędy techniczne i niedociągnięcia w treści.

Audyt SEO to również świetna okazja do przeanalizowania strategii słów kluczowych, co pozwoli na lepsze dopasowanie do intencji użytkowników lub znalezienie nowych klastrów tematycznych.

W dłuższej perspektywie systematyczne i profesjonalne audyty SEO mogą być kluczowe dla zrównoważonego wzrostu i konkurencyjności Twojego biznesu.

Płatny vs darmowy audyt SEO: co wybrać?

Darmowe audyty SEO mogą być kuszące, ale zazwyczaj oferują powierzchowną analizę, która pomaga wyłapać tylko najbardziej oczywiste problemy.

Płatne audyty, przeprowadzane przez specjalistów, dostarczają z kolei szczegółowych wglądów i indywidualnie dostosowanych rekomendacji. Przy płatnym audycie otrzymujesz nie tylko bardziej kompleksową analizę techniczną strony, ale także strategię treści i budowania linków, co jest kluczowe dla zrównoważonego pozycjonowania.

Choć darmowe audyty mogą być dobrym startem do zrozumienia podstaw SEO, inwestycja w profesjonalne usługi przyniesie długofalową wartość i jest rekomendowana dla biznesów, które strategicznie planują swój rozwój.

Innym podejściem, które warto rozważyć, jest przeprowadzenie samodzielnego audytu SEO. Jeśli masz podstawową wiedzę o pozycjonowaniu, rozumiesz, jak działają wyszukiwarki oraz jakie są kluczowe elementy optymalizacji strony, możesz spróbować swoich sił. W przypadku kiedy masz ograniczony budżet (lub bardzo mały serwis), może to być bardziej opłacalne niż współpraca z zewnętrznymi specjalistami.

Ile czasu zajmuje przygotowanie audytu SEO?

Przygotowanie audytu SEO to proces wymagający czasu, którego długość zależy od wielu czynników, w tym od:

 • rozmiaru,
 • złożoności strony internetowej,
 • głębokości i ilości analizowanych elementów,
 • czasu specjalisty,
 • analizy profilu linków,
 • zrozumienia strategii firmy, aby rekomendować jak najlepsze rozwiązania.

Dla małych stron audyt może zająć od kilkunastu godzin do kilku dni. Natomiast duże witryny e-commerce lub serwisy z dużą ilością podstron mogą wymagać nawet kilku tygodni uwagi.

Warto pamiętać, że jakość audytu i dokładność analizy są ważniejsze niż szybkość jego wykonania.

Jak przygotować się do zewnętrznego audytu SEO?

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować serwis (i siebie) do zewnętrznego audytu SEO, to zwróć uwagę na:

 • Przygotowanie oczekiwań i celów biznesowych: jeszcze przed rozpoczęciem audytu, ważne jest zdefiniowanie celów biznesowych i oczekiwań względem współpracy. Określ, co chcesz osiągnąć dzięki optymalizacji SEO – czy to zwiększenie ruchu, poprawa konwersji, czy lepsza widoczność w wyszukiwarkach? W jaki sposób chciał(a)byś komunikować się z freelancerem?
 • Zebranie danych i udostępnienie narzędzi: upewnij się, że masz dostęp do wszystkich niezbędnych danych i narzędzi (takich jak Google Analytics czy Google Search Console), a także innych programów, które będą przydatne podczas analizy.
 • Określenie swoich możliwości wprowadzania zmian: po zakończonym audycie SEO dostaniesz listę zadań i zmian, które należy wprowadzić (wraz z pomysłami rozwojowymi np. rozbudową treści czy bloga). Zastanów się, czy masz odpowiednie “moce przerobowe”, aby sprostać wyzwaniu. Czy w Twoim zespole jest ktoś, kto będzie mógł zająć się zmianami technicznymi? Przebudową strony lub kodu, jeśli będzie taka potrzeba? Rozbudową treści?
 • Przygotowanie swoich pytań: jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości albo obserwacje, które chcesz omówić (przed lub po audycie), to warto je wcześniej przygotować, aby nie pominąć żadnej ważnej kwestii.

Pamiętaj, że audyt SEO to nie tylko analiza techniczna, ale również strategiczne spojrzenie na to, jak Twoja strona spełnia określone cele biznesowe i jak można ją poprawić.

Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu – bezpłatnie omówimy możliwości działania, potencjalne koszty i odpowiem na Twoje pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content