Guest Posting: czym jest i jaki ma wpływ na SEO?

Jednym z ciekawszych propozycji na zdobywanie wartościowych, zewnętrznych linków i budowanie rozpoznawalności marki (lub własnej) jest "Guest Posting", znany też jako "Publikowanie Gościnne". Jest to praktyka tworzenia i publikowania treści na stronie internetowej, której nie jesteśmy właścicielem. Jakie są tego korzyści? Kiedy warto się na to zdecydować? Jak Guest Posting wpływa na pozycjonowanie?

Czym jest Guest Posting (Publikowanie Gościnne)?

Prowadząc swój serwis w Internecie lub oferując swoje usługi, często chcemy zwiększyć naszą widoczność w sieci i docierać do potencjalnych klientów. Można to robić na wiele sposobów: wykorzystać pozycjonowanie organiczne stron, Social Media, kampanie reklam płatnych (PPC) oraz mnóstwo innych. Jednak jedną z ciekawszych propozycji jest właśnie Guest Posting (lub Guest Blogging), czyli publikowanie swoich tekstów na obcych witrynach internetowych, za pozwoleniem ich właściciela lub zespołu redakcyjnego. Dzięki takiej taktyce możemy dotrzeć do nowych odbiorców i zaprosić ich do odwiedzenia naszej strony, ale również budować wartościowy profil linków zwrotnych.

Celem Guest Postingu jest zapewnienie sobie dostępu do szerszej widowni (starannie wcześniej wyselekcjonowanej) oraz promocja autora treści, jako eksperta w danej dziedzinie. Ponadto artykuły gościnne często zawierają linki, które prowadzą do strony internetowej autora, co może pomóc zwiększyć ruch na stronie i poprawić jej pozycje w wynikach wyszukiwania.

Jakie korzyści daje Guest Posting (Guest Blogging)?

Zalety Guest Posting są wielorakie. Na początek, jest to doskonały sposób na budowanie autorytetu w swojej branży i docieranie do konkretnych grup odbiorców, którzy mogą być najmocniej zainteresowani Twoimi produktami lub usługami.

Kiedy twoje treści są publikowane na renomowanych stronach związanych z daną dziedziną, Twoja marka zyskuje nie tylko na wiarygodności, rozpoznawalności, ale i trafia do potencjalnych czytelników/klientów. Czytelnicy zaczynają postrzegać Cię (lub Twoją firmę) jako znawcę w dziedzinie, co może przekładać się na większe zaufanie i większe prawdopodobieństwo konwersji, nawiązania kontaktu czy zakupów.

Dodatkowo Guest Blogging pozwala budować relacje i nawiązywać kontakty z innymi firmami lub osobami z branży. To z kolei może otwierać kolejne drzwi i prowadzić do dalszych możliwości biznesowych w przyszłości.

Dlaczego Publikowanie Gościnne jest wartościowym składnikiem strategii SEO?

W kontekście SEO Guest Posting jest bardzo cennym działaniem, które wymaga czasu, wielu prób i maili, jednakże jego zalety obejmują nie tylko pozycjonowanie.

Oto kilka najważniejszych zalet z publikowania gościnnego:

Wzmocnienie profilu linków

Publikując jako gość na innych stronach, masz możliwość wplecenia w treść linki prowadzące do Twojej strony. Linki są jednym z ważniejszych czynników, na które wyszukiwarki internetowe zwracają uwagę podczas modyfikowania wyników wyszukiwania. Strony z dużą ilością wysokiej jakości odsyłaczy są często oceniane jako bardziej wiarygodne i wartościowe, a to przekłada się na wyższe pozycje w SERP’ach (wynikach wyszukiwania).

Domeny do Guest Postingu możemy wybierać ręcznie (lub wspomagać się filtrami wbudowanymi w różne narzędzia), co pozwala na jakościową dywersyfikację profilu linków i pozyskiwanie odsyłaczy z unikalnych domen (czyli z takich, na których jeszcze nie znajdują się linki do naszej witryny). Ma to jeszcze jedną, dodatkową zaletę – pozwala trafiać do grup odbiorców, które mogą być najbardziej zainteresowane naszym produktem lub usługami.

Budowanie autorytetu i zaufania

Publikowanie gościnnych wpisów na renomowanych stronach w Twojej branży może przysporzyć Ci renomę eksperta w swoim obszarze. Możesz wykorzystać Guest Posting jako sposób na przekazanie swojego unikalnego punktu widzenia, wiedzy, podkreślania innowacji, które wprowadzasz lub udowodnienia swojej misji i wartości. To wzmaga zaufanie i ugruntowuje Twoją pozycję jako autorytetu. Kiedy czytelnicy przeczytają kilka Twoich tekstów na stronach, które już znają i cenią, zaczną kojarzyć Twoją osobę lub firmę z wiarygodnością i jakością. Pomaga to zbudować zaufanie, które jest kluczowe dla podejmowania decyzji zakupowych.

Co więcej, artykuły gościnne mogą mieć pozytywny wpływ nie tylko na czytelników, ale również na komunikację z właścicielami serwisów branżowych. W przyszłości może to otworzyć drzwi do nowych okazji biznesowych i współprac. Regularne publikowanie na różnych serwisach pozytywnie wpływa na utrzymywanie ciągłej obecności w świadomości klientów. Pokazuje, że jesteś aktywny, zaangażowany i zawsze gotowy do dostarczania wartościowej treści.

Dostęp do domen często niedostępnych dla ogółu

Wiele firm inwestujących w pozycjonowanie sklepów, usług czy innego typu treści pozyskuje linki ze stosunkowo małej ilości miejsc. Są to najczęściej platformy do kupowania linków (np. WhitePress, Linkhouse), prywatne zaplecza freelancerów lub własne zaplecza danej firmy (jeśli je posiada). W związku z tym wiele firm pozyskuje odsyłacze ze “wspólnej puli”. I nie zrozum mnie źle – te platformy działają naprawdę dobrze i potrafią przynosić bardzo satysfakcjonujące rezultaty. Niemniej, możesz wybierać tylko z tego “co jest na tacy”, a jeśli działasz w niszowej branży, istnieje szansa, że pozyskanie dobrych linków będzie trudne lub będzie ich dosyć mało. Tymczasem Guest Posting daję tę przewagę, że możesz samodzielnie wybierać serwisy, których nie ma na takich platformach i konkurencja może mieć trudności z ich potencjalnym pozyskaniem. Te strony mogą zrzeszać dużą i zaangażowaną publiczność, co oznacza, że Twoje treści dotrą do osób, które być może nigdy nie znalazłyby Twojej strony inaczej.

Jak zacząć Guest Blogging?

Wszystko to sprawia, że publikowanie gościnne jest wartościowym narzędziem w arsenale strategii SEO. Pamiętajmy jednak, że Guest Blogging wymaga starannej strategii i podejścia. Jakość powinna zawsze być ważniejsza niż ilość: lepiej skupić się na kilku dobrze napisanych, wartościowych artykułach na renomowanych stronach, niż na setkach niskiej jakości wpisów na świeżych, mało znanych blogach.

Zatem, jak zacząć publikowanie gościnne?

Określenie celu i znalezienie odpowiednich stron do publikacji

Najpierw musisz zrozumieć, co właściwie chcesz osiągnąć poprzez Guest Posting: czy chodzi o zwiększenie ruchu na stronie? Czy może chcesz zbudować autorytet i rozpoznawalność w branży? A zwiększyć świadomość o swojej marce w konkretnych grupach odbiorców? Twoje cele wpłyną na rodzaje stron, na których będziesz chciał publikować, a także na rodzaj, wygląd i specyfikę treści, które będziesz tworzyć.

Kiedy już wiesz, jaki efekt zamierzasz osiągnąć, możemy skupić się na wyszukaniu konkretnych serwisów. Nie wszystkie strony są dobre do publikowania gościnnego: chcemy znaleźć strony, które są tematycznie powiązane z naszymi produktami/usługami, mają aktywną publiczność i są otwarte na współprace.

Szukanie takich portali możemy zacząć od:

 • Social Mediów (Twitter, Facebook, Instagram itp.),
 • katalogów firm i blogów,
 • analizy konkurencji SEO (pozwala to znaleźć serwisy, które pozycjonują się na podobne słowa kluczowe, w tym również te bardziej informacyjne i “blogowe”),
 • tematycznych grup na Facebooku, Discordzie lub innych miejscach, gdzie spotykają się osoby zainteresowane konkretnymi dziedzinami (szczególną uwagę warto zwrócić na organizowane Link Party),
 • organizacji i serwisów internetowych, które są wydawane również w wersjach papierowych (pamiętajmy, że w Guest Postingu nie chodzi jedynie o linki),
 • platform łączących reklamodawców z blogerami (np. WhitePress, Linkhouse, ReachaBlogger).

Przygotowanie i przesłanie oferty współpracy

Zamiast od razu pisać artykuł, najpierw przygotuj zwięzłą propozycję współpracy, którą później wyślesz do wybranych serwisów. Powinna ona zawierać krótki opis tematu, na który chcesz pisać, dlaczego uważasz, że będzie on cenny dla czytelników strony, i jakie doświadczenie posiadasz na dany temat. Upewnij się również, że dobrze zrozumiałeś wymagania redakcyjne strony. Mogą one obejmować określone aspekty dotyczące długości, stylu i formatu treści, a także zasady dotyczące linkowania i promocji.

Tworzenie wartościowego contentu dla konkretnej grupy odbiorców

Jeśli Twoja propozycja zostanie zaakceptowana, śmiało możesz zacząć tworzyć artykuł. Pamiętaj, że Twój główny cel to dostarczenie wartości czytelnikom, a nie autopromocja. Twoja treść powinna być dobrze napisana, unikalna, przyjemna w odbiorze i zawierać konkretne odpowiedzi na konkretne pytania.

Jeśli nie masz pomysły na ciekawy temat lub nie jesteś pewien, jakie konkretna grupa odbiorców na pytania, zawsze możesz zapytać o dodatkowe informacje właściciela witryny. Jeśli posiada narzędzia zbierające dane (jak Google Search Console, Google Analytics lub inne) lub regularnie przegląda feedback od czytelników, być może sam będzie w stanie dostarczyć Ci kilku potencjalnych tematów.

Pomóż w promocji artykułu

Po napisaniu artykułu, prześlij go do redakcji i zaczekaj na ich odpowiedź. Może to zająć trochę czasu, więc bądź cierpliwy. Po publikacji wpisu nie zapomnij pomóc w jego promocji. Możesz to zrobić poprzez udostępnianie linku na mediach społecznościowych, w swoim biuletynie informacyjnym lub przez inne kanały promocyjne.

Mierzenie efektywności Guest Posting

Mierzenie efektywności publikacji gościnnych jest trudne, ponieważ nie jesteśmy w stanie zmierzyć dokładnego wpływu konkretnego linku/wpisu na wyniki całej domeny lub konkretnej podstrony. Na pozycjonowanie wpływa jednocześnie bardzo duża ilość czynników rankingowych oraz systematycznych aktualizacji algorytmów wyszukiwarek.

Ale głowa do góry! To, że nie możemy dokładnie zmierzyć przełożenia konkretnej publikacji na wyniki, nie oznacza, że nie jesteśmy w stanie zauważyć ogólnego trendu lub obejść ten problem.

Oto kilka wskaźników i sposobów, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Linki Trackingowe: jeśli mamy możliwość, możemy dodać do linku w publikacji dodatkowy parametr trackingowy. Pozwoli nam to później wyodrębnić sesje, w których został wykorzystany ten konkretny link śledzący. Nie pozwoli nam to na stworzenie pełnego obrazu sytuacji (zawsze ktoś mógł przeczytać artykuł i znaleźć nas z poziomu wyszukiwarki, zamiast przejść przez link), jednak zawsze są to dodatkowe dane do analizy. Za ich pomocą możemy określić “przybliżoną skuteczność” publikacji na poszczególnych, zewnętrznych domenach.
 2. Ruch na stronie: Jednym z głównych celów Guest Posting jest zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Możesz systematycznie sprawdzać, jak wygląda liczba kliknięć i sesji na stronie, do której kierował odsyłacz. Jeszcze lepszym i pewniejszym rozwiązaniem jest… zapytanie właściciela domeny o krótkie podsumowanie wyników. W zdecydowanej większości przypadków nie powinno być z tym problemu.
 3. Pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania: Publikowanie gościnne jest również efektywną strategią budowania linków, co może poprawić pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Monitoruj, czy linkowana strona nie zaczęła pojawiać się wyżej na właściwe słowa kluczowe. A jeśli korzystasz z odpowiednich narzędzi SEO, to możesz sprawdzić też wyniki i pozycje wpisu gościnnego.
 4. Zaangażowanie użytkowników: Sprawdź, jak czytelnicy reagują na Twoje posty gościnne. Czy komentują? Czy udostępniają wpisy w mediach społecznościowych? To wskaźniki, że treści są wartościowe i angażujące, a dodatkowa promocja z Twojej strony może pomóc w dotarciu do szerszej grupy zainteresowanych osób.
 5. Konwersje: Ostatecznie chcesz, aby Twoje artykuły gościnne przekładały się na konwersje (czy to w formie zapisów do newslettera, pobrań e-booka, kontaktu czy zakupów produktu). Ustaw odpowiednie śledzenie konwersji lub – jeśli masz już kontakt z potencjalnym klientem – zapytaj go, skąd dowiedział się o Twoich produktach czy usługach.

Podsumowanie: Wpisy gościnne, czyli kompas w świecie marketingu

Podsumowując Guest Posting to potężne narzędzie w arsenale marketingowym. Nie tylko pomaga budować jakościowy profil linków, poprawia pozycje w wyszukiwarkach, ale także umacnia autorytet i zaufanie do marki. Skuteczny Guest Posting wymaga jednak cierpliwości, konsekwencji oraz dokładnej analizy jeszcze przed rozpoczęciem pisania.

A jeśli potrzebujesz dodatkowych porad czy szukasz usług związanych z SEO, to zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content