Doorway Pages: czym są i dlaczego nie warto ich stosować?

Doorway Pages to przejściowe strony internetowe, które znane są także pod szeregiem innych nazw: Jump Pages, Bridge Pages, Zebra Pages, Portal Pages, Gateway Pages, Entry Pages. Czym one jednak są, jak dokładnie działają i dlaczego są uznawane za jedną z taktyk Black Hat SEO?

Czym są Doorway Pages i jak działają?

Doorway Pages to strony internetowe lub całe witryny, które zostały wypozycjonowane pod konkretne frazy kluczowe. Najczęściej przy użyciu niedozwolonych strategii tzw. Black Hat SEO lub dozwolonych, ale nie rekomendowanych, ponieważ wyniki są najczęściej widoczne do jednego z kolejnych, większych update’ów algorytmu wyszukiwarki.

Niemniej jednak, kiedy uda się taką stronę wysoko wypozycjonować, jest na niej umieszczane przekierowanie do innej witryny. W ten sposób użytkownik jest automatycznie odsyłany do innego, docelowego serwisu, który może nie być aż tak przydatny lub w ogóle nie odpowiadać na intencje jego zapytania. Zasady działania Doorway Pages są niezgodne ze wskazówkami Google’a dla webmasterów, bazują na oszukiwaniu botów wyszukiwarek oraz użytkowników i uważa się je za szkodliwe. Używanie Doorway Pages to jedna z technik Black Hat SEO.

Jaki wpływ na SEO mają Doorway Pages (Strony Przejściowe)?

Stosowanie taktyki Doorway Pages jest nieetyczne i krótkotrwałe. Nie da się na jej podstawie zbudować wartościowego serwisu, który organicznie będzie się rozwijał. Kolejno – używanie Doorway Pages może istotnie zaburzać wyniki wyszukiwań, przekierowywać użytkowników na podejrzane i niebezpieczne strony lub po prostu “odciągać ich” od rzeczywiście wartościowych serwisów. Google zdaje sobie sprawę z tej praktyki oraz problemów, które może ona generować i coraz skuteczniej ją zwalcza. W 2015 roku zostało też wydane oświadczenie w sprawie Doorway Pages, które można znaleźć na blogu Google Search Central.

Z czasem algorytmy wyszukiwarek nauczyły się coraz lepiej rozpoznawać Doorway Pages i kiedy zostaną wykryte są praktycznie natychmiast banowane, a na serwis nakładane są filtry (kary dotyczące widoczności). To z kolei spowodowało ewolucję Jump Pages – stały się bardziej rozbudowane, bogatsze w treść lub – zamiast automatycznego przekierowania – zawierały przyciski lub linki do docelowych serwisów. W zdecydowanej większości branż już się ich nie stosuje, aczkolwiek czasami – w bardziej niszowych obszarach – jeszcze można się na nie natknąć.

Doorway Pages to również kiepski User Experience dla użytkownika. Wyobraź sobie, że szukasz jakiegoś produktu czy usługi i wyszukiwarka generuje listę wyników. Klikasz w pierwszy link i zostajesz przeniesiony na serwis o innym adresie URL i z treściami zupełnie odmiennymi od tego, czego szukałeś. Będzie to na pewno frustrujące, a co za tym idzie, jest bardzo mała szansa, aby taka osoba pozostała na docelowym serwisie. Najczęściej wróci ona do wyników wyszukiwania i kliknie w kolejny link (takie działanie nazywa się Pogo Stickingiem i informuje wyszukiwarkę, że dany wynik nie był dopasowany do intencji użytkownika. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, taki wynik zostanie zastąpiony).

Jak Google określa, które strony oznaczyć jako Doorway Pages?

Zgodnie z oświadczeniem Google’a w kwestii Doorway Pages, głównymi kwestiami są:

  • Cel tych stron. Czy są tworzone jedynie po to, aby przekierować użytkownika dalej (bezpośrednio lub pośrednio np. za pomocą linków lub przycisków) czy stanowią wartościową część doświadczeń użytkownika i User Flow?
  • Unikalność treści. Czy strony powielają już istniejące w serwisie informacje, zmieniając jedynie część treści (np. miasta, regiony, nazwy produktów)?
  • Umiejscowienie strony w architekturze serwisu. Czy te strony istnieją jedynie jako “wyspy” w strukturze całej witryny? Czy użytkownik jest w stanie łatwo je odnaleźć z dowolnego miejsca w serwisie? Czy linki prowadzące do takiej strony są ogólnodostępne dla użytkowników czy ukryte i dostęp do nich mają jedynie wyszukiwarki?
  • Wartość contentu. Czy strony odpowiadają na intencje użytkownika, zawierają wartościowe informacje czy powstały wyłącznie w celu wygenerowania ruchu afiliacyjnego i używają nieetycznych praktyk (np. cloaking, czyli upychanie słów kluczowych)?

Przykłady Doorway Pages

Doorway Pages mogą przybrać różne formy:

  • domen albo stron, które są pozycjonowane lokalnie (na określone regiony np. miasta lub województwa), ale przenoszą użytkowników na jeden, wspólny serwis lub stronę docelową,
  • stron internetowych, stworzonych jedynie w celu przeniesienia użytkowników do sprzedażowych części serwisu,
  • praktycznie identycznych stron (różniących się jedynie szczegółami np. w adresach URL), które mają na celu wypozycjonowanie się na wąski zestaw konkretnych słów kluczowych. W “idealnym scenariuszu” pomaga to zdominować wyniki wyszukiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content