Domeny regionalne: kto i kiedy powinien je wybrać?

Niedoceniane przez przedsiębiorców i marketingowców, lubiane przez pozycjonerów. Domeny z nazwami miast mogą być dobrym rozwiązaniem dla małego biznesu, działającego na rynku lokalnym, ale można je też sprytnie wykorzystać w strategii budowania brandu ogólnopolskiego. Więc czym jest domena regionalna i kiedy warto się nad nią zastanowić?

Co to jest domena regionalna?

Domena regionalna to rozszerzenie, które wskazuje na region, miasto, gminę, województwo lub krainę geograficzną. W ogólnej hierarchii rozszerzeń stron internetowych, domeny regionalne znajdują się pomiędzy domenami narodowymi (ccTLD – country code Top-Level Domain), a domenami funkcjonalnymi (gTLD – generic Top-Level Domain).

W 1993 roku Państwowy Instytut Badawczy NASK stał się zarządcą ogólnopolskiego rozszerzenia .pl i dało to początek domenom regionalnym. Od tamtego momentu mamy możliwość korzystania z domen regionalnych, które przez niektórych są określane również jako “małe ojczyzny w globalnej sieci”.

W Polsce zdecydowanie najczęściej rejestruje się adresy zakończone rozszerzeniem .pl. Jednak w ostatnich latach wiele firm decyduje się na zarejestrowanie domeny regionalnej, aby ułatwić sobie dotarcie do lokalnych użytkowników, podkreślić przywiązanie do danego miasta lub województwa albo żeby zaakcentować wspieranie danej społeczności.

Warto dodać, że część domen regionalnych znajduje się poza rejestrem Państwowego Instytutu Badawczego NASK i są zarządzane przez zewnętrzne instytucje – jako przykład można podać domenę regionalną “poznan.pl”, którą obsługuje Uniwersytet im Adama Mickiewicza lub domenę “krakow.pl”, która znajduje się pod jurysdykcją Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej.

Dlaczego warto wybrać domenę regionalną? Zalety domen lokalnych

W Polsce najczęściej rejestruje się adresy zakończone rozszerzeniem .pl, co oznacza, że znalezienie atrakcyjnego i łatwego do zapamiętania adresu staje się coraz trudniejsze. Może się okazać, że mamy świetny pomysł na nazwę (lub już założyliśmy firmę), ale domena ogólnopolska jest już zajęta. Co wtedy można zrobić? Postawić na region!

Wybór domeny regionalnej to idealne rozwiązanie dla wszystkich biznesów i przedsiębiorstw działających lokalnie: fryzjerów, ośrodków szkoleniowych, firm budowlanych, muzeów, elektryków, fotografów czy mechaników. Nie powoduje to problemów, nawet kiedy domena ogólnopolska jest zajęta, ponieważ wyszukiwarki biorą pod uwagę między innymi geolokalizację użytkownika (obecną lokalizację) i dostosują pod nią wyniki wyszukiwania. Nie musimy obawiać się konkurencji z innych części Polski, nawet jeśli będą mieli taką samą nazwę. Rozwijając firmę lokalną, warto również zadbać o odpowiednią optymalizację wizytówki w Google. Pomoże to robotom wyszukiwarek (w tym przypadku Google’a) w lepszym zrozumieniu treści na naszej stronie i będzie ją lepiej dostosowywać do intencji użytkowników.

Kolejną dużą zaletą domeny regionalnej jest zdecydowanie niższa cena za zarejestrowanie i utrzymanie – czasami potrafi to być koszt nawet kilkukrotnie niższy niż domeny z rozszerzeniem .pl lub innymi domenami funkcyjnymi. W przypadku kiedy dopiero zaczynamy prowadzić swój biznes lub chcemy optymalizować koszty, nawet takie drobne oszczędności potrafią urosnąć do konkretnych kwot, zwłaszcza w perspektywie wielu lat.

Ale nie patrzmy tylko na “tu i teraz”. Wyobraźmy sobie, że nasz warsztat samochodowy szybko się rozrasta, przybywa klientów, rośnie liczba zamówień i chcielibyśmy otworzyć kolejny warsztat w innej miejscowości. Ze znalezieniem odpowiedniej i wolnej domeny regionalnej nie powinno być problemu, a każdą stronę możemy odpowiednio spersonalizować pod dany region

Taką taktykę z powodzeniem mogą wykorzystywać nawet ogólnopolskie firmy, które chcą działać w wielu miastach i regionach. Każdą stronę mogą wtedy dostosować odpowiednio pod dany region i prowadzić działania adekwatne do oczekiwań i potrzeb lokalnych klientów. Będzie to przydatne zwłaszcza w sytuacjach, kiedy dla każdego z regionu mamy przygotowaną osobną, spersonalizowaną ofertę produktów lub usług (np. branża prezentowa, turystyczna). W niektórych przypadkach stworzenie jednej, wspólnej strony mogłoby być trudne lub wymagałoby ciągłego nadzorowania planów lokalnych zespołów względem danej strony internetowej.

Domeny regionalne mogą też pozytywnie wpływać na lokalną rozpoznawalność marki. Jak wynika z raportu “Zachowania zakupowe Polaków”, którego wyniki zostały opublikowanie 3 listopada 2022 roku, coraz więcej Polaków jest świadoma, że ich decyzje zakupowe mają wpływ na kondycję gospodarki i PKB państwa. Od lat obserwujemy trend patriotyzmu konsumenckiego i mody na kupowanie polskich produktów oraz wspieranie polskich firm, a zwłaszcza małych i lokalnych. Trend ten jest już skutecznie wykorzystywany przez przedsiębiorców, którzy budują swoją firmę i markę w oparciu właśnie o regionalne pochodzenie, tradycję i przywiązanie do lokalnej społeczności. Widać to również w oficjalnych raportach NASK, w których możemy znaleźć informacje, że każdego roku wzrasta liczba zarejestrowanych domen regionalnych.

Wady i zagrożenia domen regionalnych

Mniejsza popularność domen regionalnych może jednak stać się ich wadą. Znalezienie ciekawego adresu, zakończonego nazwą miasta lub regionu, jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku domen .pl, aczkolwiek taki adres nie nadaje się dla serwisu czy firmy, która świadczy (lub ma w planach świadczenie) usługi na terenie całego kraju. Więc jeśli jesteś zainteresowany pozycjonowaniem sklepu internetowego, ogólnopolskiej strony informacyjnej lub pozycjonowaniem zagranicznym, to domeny regionalne nie będą najlepszym wyborem.

Wróćmy do naszego przykładowego warsztatu samochodowego – jeśli już na etapie strategii zakładamy, że planujemy systematycznie rozszerzać działalność na całą Polskę, wtedy domena ogólnopolska będzie rozsądniejszym wyborem. Koszty utrzymania np. 30 domen regionalnych, marketingu oraz czas potrzebny do wprowadzania zmian (na każdej z nich), mogą stać się po prostu zbyt duże. 

Dodatkowym minusem są przyzwyczajenia ludzi. Domena .pl cieszy się największym zaufaniem i dzięki swojej ponad 30-letniej historii stanowi “domyślną” końcówkę każdego adresu internetowego w Polsce. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli kierujemy swoją stronę do osób ze starszych pokoleń: Y czy Baby Boomers. Nie jest to regułą, ale niektóre osoby mogą z przyzwyczajenia dopisywać “.pl” na końcu adresu URL (co może ich skierować do konkurencji, jeśli ogólnopolska domena jest już zajęta). 

Domeny regionalne w kontekście pozycjonowania i SEO

Wybór odpowiedniej domeny jest bardzo ważnym elementem wizerunku marki i często stanowi jeden z pierwszych touchpointów (punktów styku) w kontakcie z potencjalnym klientem. Ma też spore znaczenie w kontekście pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych i dlatego warto, aby był to przemyślany wybór.

Czy pozycjonowanie domeny regionalnej różni się od pozycjonowania strony ogólnopolskiej? Tak naprawdę to nie ma żadnej bezpośredniej różnicy – zdecydowana większość działań i możliwości pozostaje taka sama, niezależnie czy wybraliśmy domenę lokalną, czy .pl

O czym jednak trzeba wspomnieć, to działania pośrednie, które nie są stricte związane z pozycjonowaniem, ale mogą zwiększyć ruch i przychody serwisu. Chodzi o wykorzystanie domeny rejonowej, które może zwiększyć rozpoznawalność lokalną, odróżnić się od konkurencji i wspomóc cały marketing. Wraz ze wzrostem zaufania może pojawić się większy ruch i zwiększyć współczynnik CTR, a to z kolei może budować wartość serwisu w oczach Google’a. Dobrym krokiem będzie też wykorzystanie stron internetowych lokalnych gazet czy stron miasta lub powiatu. Dodatkowe linki z powiązanych geolokalizacyjnie stron na pewno nie zaszkodzą, a mogą stać się kolejnym źródłem sesji.

Kiedy wybrać domenę regionalną, a kiedy domenę krajową?

Zastanów się, czy planujesz działać jedynie na rynku lokalnym (ewentualnie na maksymalnie kilku), czy jednak planujesz systematycznie rozszerzać swoją działalność na cały kraj? 

Domeny regionalne można wykorzystać również w bardzo kreatywny sposób (wykorzystując np. Domain Name Hacking) lub jako element szerszej strategii biznesowo-marketingowej. Wystarczy wybrać słowo, które tworzy logiczną całość i ciekawy adres z nazwą miasta/regionu np. zobacz.mazury.pl czy zabytkowa.warszawa.pl. To dowód na to, że domeny regionalne mają całkiem spory potencjał, ale najlepsze efekty osiągną w konkretnych scenariuszach. Jeśli wciąż masz jakieś pytania lub chciałbyś indywidualnie omówić swój przypadek, zapraszam do skorzystania z konsultacji SEO lub wypełnienia poniższego formularza:

Dzięki temu będę w stanie zapoznać się z Twoim serwisem jeszcze przed rozmową i ułatwi nam to później komunikację
Zapisz tutaj wszystkie swoje pytania, cele biznesowe i inne ważne informacje, o których powinienem wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content