Darmowe i płatne narzędzia do analizy słów kluczowych

Ważnym elementem sukcesu w pozycjonowaniu jest umiejętne korzystanie z narzędzi do wyszukiwania i analizy słów kluczowych. W tym artykule przedstawię zarówno darmowe, jak i płatne opcje dostępne na rynku, które pomogą Ci w działaniach SEO i content marketingowych. Sprawdź, które z nich będą najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb i budżetu!

Wprowadzenie do narzędzi do analizy słów kluczowych

Analiza słów kluczowych stanowi fundament i jeden z dobrych, pierwszych kroków podczas tworzenia strategii SEO. Pomaga w zrozumieniu, jak potencjalni klienci poszukują informacji w sieci i jakich fraz używają, gdy chcą znaleźć produkty lub usługi, które oferujesz.

I tutaj do gry wchodzą narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych oraz ich analizy. Na rynku możemy znaleźć zarówno darmowe, jak i płatne programy, które różnią się funkcjonalnościami, lecz mają wspólne zastosowania:

 • Lepsze zrozumienie intencji użytkownika: Za pomocą narzędzi do analizy słów kluczowych możemy lepiej zrozumieć, jakie są potrzeby i oczekiwania użytkowników. Czy poszukują oni ogólnych informacji lub porównań produktów? Czy są gotowi dokonać zakupu?
 • Ocena konkurencji pod kątem działań SEO: wiedza o tym, jakie słowa kluczowe są wykorzystywane przez konkurencję, pozwala lepiej dostosować własną strategię SEO, aby wyróżnić się na tle rywali.
 • Odkrywanie nowych możliwości: regularne korzystanie z narzędzi do Keyword Researchu pozwala na odkrywanie nowych, często mniej konkurencyjnych fraz, które mogą przynieść wartościowy ruch i dodatkową sprzedaż.
 • Optymalizacja treści: znajomość popularnych i trendujących fraz kluczowych pozwala tworzyć treści bardziej dostosowane do potrzeb użytkowników.

Jakie informacje możemy znaleźć w narzędziach do wyszukiwania słów kluczowych?

Narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych to niezastąpione źródło informacji. Umożliwiają nie tylko identyfikację wartościowych dla naszego biznesu fraz, ale także głębsze zrozumienie rynku, konkurencji oraz potrzeb potencjalnych klientów.

Przy korzystaniu z takich narzędzi warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 • Wolumen wyszukiwań (ilość wpisania danej frazy do wyszukiwarki): to jedna z najważniejszych metryk, która pokazuje, ile razy dane słowo kluczowe jest wpisywane w wyszukiwarkę w określonym czasie (zwykle w ciągu miesiąca). Warto jednak sprawdzić, czy jest to uśredniona miesięczna wartość, ponieważ będzie to miało duże znaczenie dla fraz sezonowych lub wykazujących wysokie zainteresowanie z innych powodów. Wysoki wolumen wyszukiwań wskazuje na popularność frazy, ale może też oznaczać większą konkurencję.
 • Trudność słowa kluczowego (Keyword Difficulty, KD): ten wskaźnik określa, jak trudno będzie osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania dla danego słowa kluczowego. Im wyższa wartość, tym więcej wysiłku będzie wymagane do pokonania konkurencji.
 • Cena za kliknięcie (CPC): chociaż często kojarzona z reklamami płatnymi, ta informacja może pomóc ocenić wartość komercyjną danej frazy.
 • Intencja wyszukiwania: czy użytkownicy wpisujący daną frazę chcą dokonać zakupu, poszukują informacji, czy może mają inne cele? Zrozumienie intencji pozwala lepiej dostosować treść strony.
 • Podobne frazy i pytania: wiele narzędzi sugeruje powiązane słowa kluczowe i pytania, które użytkownicy często wpisują. To świetne źródło inspiracji dla nowych treści.
 • Trendy i sezonowość: niektóre frazy są popularne tylko w określonych porach roku lub przy okazji świąt/wydarzeń. Znając te trendy, możemy lepiej planować swoje działania SEO.

Dokładne analizowanie takich informacji umożliwia tworzenie skuteczniejszych strategii pozycjonowania, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby i zainteresowania użytkowników. Narzędzia do analizy słów kluczowych nie są konieczne do zdobycia wysokich pozycji, jednak pozwalają na pracę opartą na danych. Potrafią dostarczyć wiele dodatkowych informacji oraz ułatwić planowanie dalszych działań. Dzięki nim możemy lepiej zarządzać budżetem, podnoszą jakość codziennej pracy i komunikacji, a także zapewniają bardziej precyzyjny wgląd w trendy rynkowe.

Trzeba jednak pamiętać, że narzędzia są jedynie wsparciem w procesie planowania słów kluczowych. Prawdziwy sukces w SEO osiąga się poprzez połączenie tych danych z wiedzą branżową, kreatywnością i ciągłym dostosowywaniem się do zmieniających się warunków i algorytmów wyszukiwarek.

Darmowe narzędzia do analizy słów kluczowych

Darmowe narzędzia często są prostsze w obsłudze i idealnie nadają się dla początkujących, którzy nie są jeszcze zaznajomieni z zaawansowanymi funkcjami analizy. Posiadają niski próg wejścia, a poznanie podstaw nie stanowi większych problemów.

Wiele darmowych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych ma ograniczone możliwości analizy (dodatkowe lub bardziej rozbudowane moduły można odblokować, subskrybując lub kupując pełną wersję produktu). Jednakże dla wielu biznesów (zwłaszcza mniejszych lub lokalnych) powinno to być wystarczające.

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner to jedno z najbardziej popularnych darmowych narzędzi do analizy słów kluczowych i jest bliski sercu wielu specjalistów SEO.

Stworzony przez Google’a Keyword Planner został pierwotnie zaprojektowany z myślą o reklamodawcach, chcących planować swoje kampanie w Google Ads. Szybko jednak zyskało uznanie w świecie SEO, ponieważ w szybki i prosty sposób pozwala użytkownikom na badanie wolumenu wyszukiwań dla konkretnych fraz, a także na uzyskanie sugestii dotyczących powiązanych terminów.

Dodatkowo, dzięki analizie konkurencyjności słów kluczowych, specjaliści mogą lepiej zrozumieć, które frazy są bardziej konkurencyjne, a które mogą być łatwiejsze do wypozycjonowania.

Choć Google Keyword Planner ma swoje ograniczenia i nie zawsze oferuje tak szeroką analizę, jak inne narzędzia, jego przewaga polega na bezpośrednim dostępie do danych bezpośrednio z największej wyszukiwarki świata.

Cena: darmowe

Google Trends to narzędzie, które od lat jest cennym źródłem na temat dynamiki popularności fraz i słów kluczowych na świecie. Nie jest to tradycyjny planer słów kluczowych, ale jego możliwości analizy trendów sprawiają, że stał się on nieocenionym narzędziem dla content marketingowców, copywriterów i specjalistów SEO.

Google Trends pozwala obserwować wzrosty i spadki zainteresowania konkretnymi tematami w określonych lokalizacjach i przedziałach czasu. Przekłada się to na lepsze zrozumienie sezonowości słów kluczowych oraz możliwość identyfikacji nowo powstających trendów, zanim staną się one mainstreamowe.

Dodatkowo, Google Trends oferuje funkcję porównywania wielu zapytań jednocześnie, co ułatwia analizę relatywnej popularności fraz.

Google Trends pomaga również przy analizie spadków i wzrostów ruchu, ponieważ możemy określić “natężenie zainteresowania” danymi frazami w ostatnich miesiącach czy latach.

Cena: darmowe

Free Keyword Generator (ahrefs)

Generator Słów Kluczowych od Ahrefs to solidne narzędzie dla każdego, kto chce zwiększyć swoje strategie SEO, odkryć nowe możliwości słów kluczowych i analizować konkurencję. Jest szczególnie przydatny dla osób lub firm o ograniczonym budżecie, ale chcących skosztować tego, co Ahrefs ma do zaoferowania.

Główna zastosowania narzędzia to:

 • Tworzenie content planu: dzięki temu narzędziu można wypełnić kalendarz treści pomysłami i inspiracjami na tygodnie, a nawet miesiące w zaledwie kilkanaście minut.
 • Strategia SEO: narzędzie to pomaga w opracowywaniu solidnego planu działania, dostarczając informacji na temat słów kluczowych, dla których warto stworzyć osobne podstrony, grafiki czy materiały do pobrania.
 • Analiza konkurencji: analizując strony naszych internetowych rywali, możemy lepiej zrozumieć ich działania i wdrożyć spostrzeżenia do naszej strategii marketingowej.
 • Strategia słów kluczowych long-tail: identyfikacja słów kluczowych z tzw. “długiego ogona” (long-tail) może pomóc w zbudowaniu odpowiednich klastrów tematycznych oraz Pillar Page’y.


Cena: darmowe (ale dla bardziej kompleksowej analizy i dodatkowych funkcji, warto rozważyć płatne plany)

Ubersuggest

Ubersuggest to narzędzie do analizy słów kluczowych, które zyskało popularność dzięki swojej intuicyjności i szerokiemu spektrum funkcji dostępnych w wersji darmowej. Stworzone przez znanego eksperta w dziedzinie marketingu internetowego, Neila Patela, Ubersuggest dostarcza użytkownikom informacje dotyczące konkurencyjności słów kluczowych, przewidywanego ruchu oraz powiązanych fraz, które mogą być cenne w procesie tworzenia treści.

Co więcej, narzędzie to oferuje analizę profilu linków zwrotnych konkurencji, co pozwala na głębsze zrozumienie strategii pozycjonowania rywali. W porównaniu z innymi darmowymi narzędziami Ubersuggest wyróżnia się łatwością obsługi i jasnym, czytelnym interfejsem.

Cena: darmowe (posiada również 7-dniowy trial)

Keyword.io

Keyword.io to kolejne narzędzie, którego darmowa wersja umożliwia użytkownikom generowanie rozległej listy fraz kluczowych.

Specyficzna cecha Keyword.io polega na tym, że pozwala na analizę nie tylko dla Google, ale również dla innych platform takich jak YouTube, Amazon czy Bing.

Zarówno zaletą, jak i wadą Keyword.io jest jego… prostota. Narzędzie pozwala na wygenerowanie dość rozbudowanej listy fraz powiązanej z wpisanym słowem kluczowym, ale na niewiele więcej. Opcja exportowania wybranych wyników jest już płatna, niemniej jednak Keyword.io do samego szukania interesujących fraz sprawdzi się przyzwoicie.

Cena: darmowe

Soovle

Soovle to innowacyjne narzędzie do analizy słów kluczowych, które wyróżnia się na tle konkurencji swoją wielostronną funkcjonalnością.

Pozwala ono użytkownikom na szybkie generowanie propozycji słów kluczowych z wielu popularnych platform w jednym miejscu. Kiedy wpiszesz frazę w Soovle, otrzymasz sugestie nie tylko z Google, ale także z YouTube, Bing, Amazon, Wikipedia i innych źródeł.

Taka różnorodność daje pełniejszy obraz potencjalnych fraz kluczowych, które mogą być użyteczne dla Twojej strategii SEO, zwłaszcza jeśli planujesz dystrybuować swoje materiały na wielu platformach.

Narzędzie (a raczej strona internetowa) cechuje się prostotą i szybkością działania, a po kliknięciu na któryś wynik – Soovle od razu przeniesie nas na listę wyników w danej platformie.

Cena: darmowe

Płatne narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych

Płatne narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych stanowią zaawansowane rozwiązanie dla specjalistów SEO i zespołów marketingowych. Oferują one głęboką analizę danych, szeroką gamę funkcji oraz precyzyjne statystyki, które często przewyższają możliwości darmowych odpowiedników.

W dobie dynamicznych zmian algorytmów wyszukiwarek profesjonaliści muszą polegać na narzędziach, które dostarczają dokładne i aktualne informacje.

Inwestycja w takie narzędzia to strategiczny krok dla każdej firmy lub indywidualnego specjalisty, który chce osiągnąć wysoką widoczność w wyszukiwarkach i bazować na analizie rynku.

Senuto

Senuto to zaawansowane, polskie narzędzie do analizy słów kluczowych, które zdobyło uznanie specjalistów SEO w wielu krajach.

Jego atrakcyjność polega na precyzyjnym dostarczaniu informacji o konkurencyjności fraz, potencjalnym ruchu oraz predykcjach efektywności poszczególnych słów kluczowych. Pozwala również na monitorowanie fraz naszego serwisu, weryfikowanie kanibalizacji czy określenie content gapu.

Co ważne, Senuto oferuje również wgląd parametry stron konkurencji, umożliwiając skuteczne dostosowywanie własnej strategii SEO do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych. Interfejs Senuto jest intuicyjny i przyjazny użytkownikowi, a zaawansowane filtry i algorytmy pozwalają na głęboką analizę danych.

Dla wielu specjalistów (zwłaszcza polskich), Senuto stało się kluczowym elementem w planowaniu kampanii i rozwijaniu serwisu. Narzędzie z czasem jest rozbudowywane o możliwość działania na kolejnych rynkach czy nowe funkcjonalności: jak np. Content Planner, Content Writer czy Narzędzia AI.

Cena: w zależności od rodzaju pakietu i potrzeb cena waha się między 99-699 zł miesięcznie przy planie rocznym.
Gdybyśmy preferowali rozliczenia miesięczne, wtedy ceny mieszczą się w przedziale 119-1199 zł.
Narzędzie posiada również 14-dniowy trial.

Ahrefs Keywords Explorer

Ahrefs Keywords Explorer to jedno z czołowych narzędzi w dziedzinie badania i analizy słów kluczowych, cenione przez profesjonalistów SEO na całym świecie. Dzięki temu narzędziu użytkownicy uzyskują wgląd w precyzyjne metryki dotyczące konkurencyjności słów kluczowych, potencjalnego ruchu oraz tendencji w wyszukiwaniach w danym regionie, języku czy platformie (Google, Bing, YouTube, Yahoo, Baidu, Daum, Naver, Seznam).

Co wyróżnia Ahrefs Keywords Explorer na tle konkurencji, to ogromna baza danych oraz unikalne algorytmy oceny trudności pozycjonowania dla konkretnych fraz.

Ponadto, możliwość analizy zachowań konkurencji i zrozumienie, które frazy przynoszą im najwięcej ruchu, stanowi bezcenny atut dla każdej osoby zajmującej się strategią SEO.

Ahrefs nie tylko pozwala na rozpoznanie terenu – dostarcza też konkretne wskazówki i sugestie, dzieląc frazy na konkretne klastry tematyczne, pytania czy podobne frazy, których szukali użytkownicy.

zasem jest rozbudowywane o możliwość działania na kolejnych rynkach czy nowe funkcjonalności: jak np. Content Planner, Content Writer czy Narzędzia AI.

Cena: w zależności od rodzaju pakietu i potrzeb cena waha się między 83-833 dolarów miesięcznie przy planie rocznym.
Gdybyśmy preferowali rozliczenia miesięczne, wtedy ceny mieszczą się w przedziale 99-999 dolarów.

Semrush

Semrush to jedno z najbardziej renomowanych narzędzi w sferze digital marketingu. Jego funkcjonalność w zakresie analizy słów kluczowych jest nie tylko zaawansowana, ale też intuicyjna, co sprawia, że jest doskonałym wyborem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ekspertów.

W Semrushu użytkownicy mogą zbadać popularność fraz, estymowany ruch, trudność pozycjonowania danego słowa kluczowego (KD) czy sprawdzić wyniki wyszukiwarki (SERP Analysis).

Kolejne funkcje narzędzia to prezentowanie powiązanych fraz kluczowych, pytań, które można użyć np. w artykułach blogowych czy sezonowości zapytań.

Dzięki analizie konkurencji w Semrush możemy porównać kilka domen i sprawdzić, które frazy się pokrywają, a które warto jeszcze wziąć pod uwagę.

Cena: w zależności od rodzaju pakietu i potrzeb cena waha się między 108,33-416,66 dolarów miesięcznie przy planie rocznym.
Gdybyśmy preferowali rozliczenia miesięczne, wtedy ceny mieszczą się w przedziale 129,95-499,95 dolarów.

Semrush posiada również 7-dniowy trial.

Moz Keyword Explorer

Moz Keyword Explorer to kolejne narzędzie, które zasługuje na uwagę profesjonalistów zajmujących się pozycjonowaniem.

Moz, jako jeden z czołowych graczy w branży SEO, oferuje narzędzie, które łączy w sobie prostotę z zaawansowanymi funkcjami analizy. Jego główną zaletą jest dokładność i przejrzystość danych dotyczących słów kluczowych, takich jak poziom trudności pozycjonowania czy potencjalny ruch organiczny.

Co więcej, Moz Keyword Explorer wyróżnia się funkcją analizy SERP, która umożliwia szybki podgląd obecnych topowych stron dla danego zapytania. Dzięki temu użytkownicy mogą z łatwością zidentyfikować potencjalne luki w treściach konkurencji i skupić się na nich podczas tworzenia własnych strategii SEO.

Wspierany intuicyjnym interfejsem oraz bogatą bazą edukacyjną, Moz Keyword Explorer stanowi solidne narzędzie dla tych, którzy pragną podejść do procesu wyboru słów kluczowych w sposób świadomy i oparty na rzetelnych danych.

Cena: w zależności od rodzaju pakietu i potrzeb cena waha się między 79-479 dolarów miesięcznie przy planie rocznym.
Gdybyśmy preferowali rozliczenia miesięczne, wtedy ceny mieszczą się w przedziale 99-599 dolarów.

Moz posiada również 30-dniowy trial.

KWFinder od Mangools

KWFinder od Mangools to jedno z bardziej intuicyjnych narzędzi do analizy słów kluczowych na rynku. Popularność tego narzędzia można przypisać jego prostemu interfejsowi, który jednocześnie nie rezygnuje z głębokiej analizy.

KWFinder pozwala użytkownikom na dokładne zrozumienie, jakie frazy są najbardziej opłacalne dla ich biznesu, podając precyzyjne dane dotyczące trudności pozycjonowania, wolumenu wyszukiwań oraz sezonowości związanej z danym słowem kluczowym.

Co więcej, narzędzie oferuje graficzne przedstawienie danych, które pomaga zobaczyć, jak popularność określonych fraz zmieniała się w czasie.

Jednym z unikalnych atutów KWFinder jest też zdolność do analizy lokalnych wyników wyszukiwania, co jest niezwykle cenne dla firm, które chcą skoncentrować się na pozycjonowaniu lokalnym. Dzięki temu narzędziu, specjaliści SEO mogą podejmować świadome decyzje, kierując się rzetelnymi danymi i precyzyjnymi prognozami.


Cena: w zależności od rodzaju pakietu i potrzeb cena waha się między 19,90-89,90 Euro miesięcznie przy planie rocznym.
Gdybyśmy preferowali rozliczenia miesięczne, wtedy ceny mieszczą się w przedziale 29-129 Euro.

Mangools posiada również 10-dniowy trial (zacznie się on po zarejestrowaniu konta, a przez pierwszą godzinę będzie obowiązywał rabat -10% na płatne plany).

Jeśli jesteś zainteresowany tym narzędziem, będę wdzięczny za wykorzystanie mojego linku afiliacyjnego: https://mangools.com/kwfinder#a653d65316aee08d2fb5c0b31

SpyFu

SpyFu skupia się nie tylko na wyszukiwaniu słów kluczowych, ale także na analizie konkurencji, wyników SERPów oraz sugerowaniu powiązanych fraz. Jego nazwa nawiązuje do szpiegowskich funkcji, które pozwalają użytkownikom zagłębić się w strategie słów kluczowych i zrozumieć, jakie frazy przynoszą im najwięcej ruchu.

Ta zdolność do “podglądania” wyników działań (swoich oraz konkurencji) jest nieoceniona, gdy chcemy zrozumieć, jakie działania w zakresie SEO przynoszą efekty w naszej branży.

SpyFu pozwala również na Influencer Marketing (outreach w celu pozyskania linków), tworzenie treści przy wsparciu AI, śledzenie pozycji wskazanych fraz czy automatyczne generowanie raportów.

Cena: w zależności od rodzaju pakietu i potrzeb cena waha się między 33-58 dolarów miesięcznie przy planie rocznym.
Gdybyśmy preferowali rozliczenia miesięczne, wtedy ceny mieszczą się w przedziale 39-80 dolarów.

W SpyFu nie ma bezpłatnego okresu próbnego. Zamiast tego możesz założyć bezpłatne konto i sprawdzić, jak podoba Ci się narzędzie i jego funkcjonalności.

SERanking

SERanking oferuje głęboką analizę historii pozycji fraz, trudność słów kluczowych (KD), kategoryzację fraz i historyczny wykres danych, a dodatkowo “nakłada” na to zmiany w algorytmach wyszukiwarek, co pozwala lepiej weryfikować wyniki serwisów.

SERanking pozwala na precyzyjne badanie słów kluczowych w kontekście konkurencyjności, wolumenu wyszukiwania i trendów w danym regionie czy kraju. Oprócz tego narzędzie dostarcza szczegółowe informacje o płatnych kampaniach reklamowych konkurentów. Posiada również szeroką gamę dodatkowych funkcji w tym: automatyczny audyt strony, analizę backlinków i monitorowanie pozycji.

W skrócie: SERanking jest wszechstronnym narzędziem, które łączy tradycyjne funkcje analizy słów kluczowych z nowoczesnymi podejściami do badania konkurencji, tworząc kompletny obraz rynku dla specjalistów SEO.

Cena: w zależności od rodzaju pakietu i potrzeb cena waha się między 39,20-180 Euro miesięcznie przy planie rocznym.
Gdybyśmy preferowali rozliczenia miesięczne, wtedy ceny mieszczą się w przedziale 49-535 Euro.

SERanking posiada również 14-dniowy trial.

Porównanie narzędzi: które z nich jest najlepsze dla Twoich potrzeb?

Wiele dostępnych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony, wiele z nich dzieli również bardzo podobne funkcjonalności. To, które z nich okaże się najlepsze, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i celów biznesowych.

Wybór optymalnego narzędzia wymaga zrozumienia własnych potrzeb: czy priorytetem jest głęboka analiza konkurencji, identyfikacja niszowych słów kluczowych, prowadzenie kilku projektów jednocześnie czy może prosty i intuicyjny interfejs?

Z racji tego, że wiele narzędzi oferuje darmowe okresy próbne, polecam przetestowanie kilku z nich, aby znaleźć to, które najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom.

A jeśli potrzebujesz pomocy z pozycjonowaniem Twoich serwisów (lub chcesz skonsultować swoje pomysły), to zapraszam do kontaktu.

Jeden komentarz

 1. Świetny wpis:) Przeglądając blogi konkurencji przeważnie napotykam na wykazy zawierające jedynie SemRush, Ahrefs, Majestic, Semstorm. Zwykle agencje nie chwalą się swoim know how. Pierwszy raz ktoś w końcu napisał o Mangools czy SEranking, które są konkurencyjne cenowo do gigantów, a również oferują atrakcyjne i wartościowe dane przydatne w pracy marketingowca/analityka/seowca. Uzupełniłbym analizę fraz o 2 ciekawe narzędzia: AnswerThePublic (trial, lub od 21zł mc), oraz linkgraph.com (trial lub od 99$ mc).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content