Czy Crawl Budget jest czynnikiem rankingowym SEO?

Algorytmy Google’a i innych wyszukiwarek biorą pod uwagę multum czynników, podczas określania wyników wyszukiwań. Wiele z nich zostało już potwierdzony przez samych pracowników Google lub przez eksperymenty przeprowadzone przez pozycjonerów na całym świecie. Ale co z crawl budgetem? Czy, i w jaki sposób, wpływa na SEO?

Czy crawl budget wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie?

Odpowiedź brzmi: nie, crawl budget nie wpływa bezpośredniego na pozycjonowanie. 

Google potwierdza to również w swojej dokumentacji “What Crawl Budget Means for Googlebot”:

“Google uses hundreds of signals to rank the results, and while crawling is necessary for being in the results, it’s not a ranking signal.”

Jest to jednak odpowiedź dość ogólna i warto ją rozszerzyć, ponieważ odpowiednie zrozumienie zależności i właściwe zarządzanie budżetem crawlowania jest ważne, zwłaszcza w przypadku dużych serwisów lub e-commerce’ów. 

Wyobraź sobie sytuację, że inwestujesz sporo pieniędzy i czasu we własną stronę. Piszesz unikalne, wysokiej jakości treści, dodajesz produkty i szczegółowe informacje o nich, tworzysz zdjęcia, filmy czy rozwijasz bloga. Aby jednak użytkownicy mogli zapoznać się z Twoimi treściami, muszą one zostać najpierw przecrawlowane oraz zindeksowane przez wyszukiwarkę. Należy zadbać, aby strona została zindeksowana, a później systematycznie odwiedzana, dzięki czemu wszelkie zmiany w serwisie będą szybko zauważane przez roboty wyszukiwarek. Pozwala to na efektywniejszą walkę o wyższe pozycje w wyszukiwarce oraz na lepszą analizę działań, ponieważ rezultaty będą stosunkowo szybko widoczne

Jak widzisz, crawling jest konieczny do tego, aby strona mogła zacząć rankować (tj. zdobywać coraz wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania), jednakże ten element nie jest brany pod uwagę przy określeniu konkretnej pozycji w SERPach. Odpowiednie wykorzystanie budżetu indeksowania i kierowanie robotów na najważniejsze dla nas podstrony jest często dużym wyzwaniem dla pozycjonerów, szczególnie jeśli mamy do czynienia z gigantycznymi serwisami.

Pośredni wpływ crawl budgetu na pozycje w SERPach

Przedstawmy to sobie na przykładzie:

Mamy sklep, który składa się z 1 miliona podstron. Przyjmijmy, że roboty wyszukiwarek skanują 1 000 podstron naszego serwisu dziennie. 

Możemy policzyć, że gdyby roboty każdego dnia odwiedzały inne podstrony, przecrawlowanie całego serwisu zajęłoby około 1 000 dni, czyli ponad 33 miesiące. W teorii może więc minąć ponad 2,5 roku, zanim roboty ponownie odwiedzą ten sam adres URL. Wyobraźmy sobie teraz, że między momentem wprowadzenia zmian na którejś kategorii, a “zauważeniem tego” przez wyszukiwarkę może minąć naprawdę spory kawałek czasu.

Przykład ten jest oczywiście mocno uproszczony – jest wiele nieoczywistych zasad i reguł, dzięki którym roboty wyszukiwarek mogą częściej lub rzadziej odwiedzać konkretne adresy URL. Dodatkowe problemy techniczne, takie jak: zbędne łańcuchy przekierowań, Index Bloat, wolno ładująca się strona czy duże elementy nietekstowe (grafiki, zewnętrzne pliki, video) również mogą zabierać cenny crawl budget i wpływać na brak indeksowania lub aktualizacji w indeksie części podstron. Za pomocą narzędzi takich jak Google Search Console, plik robots.txt czy atrybut “nofollow” możemy z kolei sami wysyłać prośby o odwiedzenie danych podstron lub zablokować robotom wyszukiwarek dostęp do nich. 

Widzisz zatem, dlatego niektórzy pozycjonerzy traktują crawl budget jako czynnik rankujący, mimo że nie wpływa bezpośrednio na pozycje. Jeśli twoja strona ma niski crawl budget, może to oznaczać, że roboty wyszukiwarek nie są w stanie wystarczająco często ją odwiedzać, co może mieć wpływ na jej widoczność w wynikach wyszukiwania. W takim wypadku warto przeprowadzić audyt SEO, gdzie sprawdzimy również inne elementy, które mogą potencjalnie powodować problemy lub hamować potencjał serwisu.

Jak sprawdzić czy crawl budget na moim serwisie jest odpowiednio zoptymalizowany?

Wystarczy sprawdzić dane w Google Search Console: status indeksacji podstron w serwisie (wraz z ich etykietami) oraz Statystyki Indeksowania (raport za ostatnie 90 dni znajdziesz w zakładce “Ustawienia”) lub w logi serwera. Zarządzanie Crawl Budgetem jest elementem, na który warto od czasu do czasu zwrócić uwagę (zwłaszcza jeśli prowadzisz duży bądź bardzo duży serwis). A jeśli zastanawiasz się czy Twój serwis jest właściwie zoptymalizowany i nie ma problemów z indeksacją, zapraszam do kontaktu lub indywidualnych konsultacji SEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content