CheiRank: co to jest i czym różni się od PageRanku?

Większość pozycjonerów i specjalistów SEO zdaje sobie sprawę, że linki z wartościowych stron są jednym z kluczowych aspektów optymalizacji witryny i poprawiania pozycji w wyszukiwarkach. Jednak w przypadku wyszukiwarki Google, pod uwagę brane są nie tylko linki przychodzące i PageRank, ale również linki wychodzące i algorytm CheiRank.

CheiRank – definicja

CheiRank jest wektorem o maksymalnej rzeczywistej wartości własnej macierzy Google, stworzonym dla sieci z odwróconymi kierunkami linków. Wektor CheiRank jest podobny do wektora PageRank, który bierze pod uwagę liczbę i jakość linków przychodzących, aby określić wartość danej strony. Jednakże CheiRank skupia się na liczbie i mocy linków wychodzących z danej strony tj. tych, które sami zamieszczamy na konkretnej stronie i kierują użytkownika “na zewnątrz” niej. Google zwraca uwagę na adresy URL, które umieszczamy na podstronach naszego serwisu – i tym właśnie jest CheiRank.

CheiRank vs PageRank – podobieństwa i różnice

PageRank to algorytm analizy linków służący do pomiaru znaczenia i wartości adresów URL poprzez “ważenie” linków przychodzących. Wysoki PageRank jest dobrym wskaźnikiem dla strony, ponieważ im wyższa jego wartość, tym wyższy autorytet  (a Google uznaje, że jeśli eksperckie serwisy linkują do innej domeny, to ona również zawiera treści wysokiej jakości i postrzega ją jako autorytet w danym obszarze). Suma wszystkich wartości PageRank wynosi jeden.

CheiRank jest algorytmem analizy linków, który mierzy znaczenie adresów URL poprzez “ważenie” linków wychodzących. Wysoki CheiRank jest dobrym wskaźnikiem dla ważnych stron typu Hub-Page (Content Hub), które w oczach Google’a stanowią ważne “węzły komunikacyjne”, łączące kolejne części serwisu. Suma wszystkich wartości czynnika CheiRank wynosi jeden. Algorytm CheiRank daje inne spojrzenie na przepływ informacji i na to, co decyduje o wartości oraz autorytecie strony.

Jak działa CheiRank?

Algorytm PageRank nadaje wysoką rangę węzłom popularnym, natomiast CheiRank identyfikuje najważniejsze węzły komunikacyjne. Zarówno CheiRank jak i PageRank przypisują każdemu węzłowi określoną wartość, więc używając obu algorytmów jesteśmy w stanie wygenerować dwuwymiarowy ranking węzłów w sieci internetowej. Otwiera to drogę do rozwoju dwuwymiarowych wyszukiwarek nowego typu. Więcej na ten temat można przeczytać w badaniu z 2011 roku pt. Towards two-dimensional search engines.

Korelacja pomiędzy PageRank i CheiRank jest w stanie drastycznie różnić się w różnych częściach Internetu. Na Wikipedii czy w sieciach uniwersyteckich korelacja pomiędzy PageRank i CheiRank jest bardzo wysoka, podczas gdy w innych przypadkach może wynosić nawet około zera (np. sieć Linux Kernel). Architektura sieci ani dokładny sposób działania algorytmów PageRank i CheiRank nie zostały ujawnione przez Google’a.

Jak CheiRank może wpłynąć na SEO?

CheiRank jest bardzo interesującym czynnikiem, który ma znaczenie dla procesu pozycjonowania, aczkolwiek poświęca mu się bardzo mało uwagi. Z racji niszowości i braku popularności posiadamy bardzo mało badań związanych z tym algorytmem, a jeśli już są, to mają charakter akademicki. 

W branży zdecydowanie częściej omawianym elementem jest PageRank, niemniej jednak warto jeszcze raz podkreślić, że wyszukiwarki biorą pod uwagę znacznie więcej czynników rankingowych niż tylko linki przychodzące. Linkowanie do wysokiej jakości źródeł (np. badań i raportów, do których linkują również inne strony z wysokim autorytetem w oczach Google’a) lub właściwe połączenie powiązanych tematycznie podstron w naszym serwisie, może pozytywnie zwiększyć autorytet serwisu i przyczynić się do zwiększenia ruchu i lepszych wyników SEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content