Blog firmowy: dlaczego warto go prowadzić i jak to robić?

Prowadzenie bloga firmowego to proces tworzenia treści i ich regularnej publikacji na stronie firmy. Blogowanie może być kluczowym elementem strategii content marketingowej i bardzo pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie oraz konwersję. Więc, jakie są cele pisania bloga? W jaki sposób zacząć i jakie korzyści przedsiębiorstwo może dzięki temu zyskać?

Czym jest blog firmowy?

Blog firmowy to platforma, na której firma mogą udostępniać swoje myśli, pomysły, poradniki, artykuły eksperckie i inne osiągnięcia, a także komunikować się bezpośrednio z użytkownikami, potencjalnymi klientami i innymi zainteresowanymi.

Pisanie bloga jest strategicznym krokiem, który pozwala firmie (lub osobom indywidualnym) na prezentowanie swojej wiedzy i doświadczenia, a jednocześnie zapewnia szereg dodatkowych możliwości marketingowych i sprzedażowych. Pomaga też wyróżnić się na tle konkurencji, zwłaszcza jeśli działamy w mniej popularnej branży, gdzie wartościowe informacje są trudno dostępne lub jest ich po prostu mało.

Systematyczne prowadzenie firmowego bloga wymaga jednak organizacji: to proces, który obejmuje badanie słów kluczowych, napisanie treści i stworzenie content planu, optymalizację SEO, promocję treści i analizę wyników. Wszystkie te elementy są konieczne, aby osiągnąć ustalone wcześniej cele i możliwie jak najlepsze wyniki marketingowe.

Czym wyróżnia się blog firmowy?

Blogi firmowe to miejsce, gdzie organizacje mogą dzielić się swoją unikalną wiedzą i doświadczeniem w danej branży. Artykuły i treści firmowe często są tworzone przez ekspertów w swoim dziedzinie, mają wysoką jakość, a całość jest dopracowana wizualnie. Takie treści są świetnym materiałem do edukowania swoich czytelników na temat produktów i usług danego przedsiębiorstwa, ale również na powiązane tematy, które mogą być pomocne dla czytelników.

Materiały firmowe mogą mieć różne formy i formaty, w zależności od celów firmy, jej publiczności i grup docelowych oraz strategii marketingowych. Dla niektórych firm właściwym kanałem komunikacji będą długie, szczegółowe artykuły, dostarczające pogłębionych insightów i analiz, podczas gdy inne lepiej dotrą do swoich czytelników za pomocą grafik, recenzji, wzorów dokumentów czy plików video.

5 powodów, dlaczego warto prowadzić bloga firmowego

Prowadzenie bloga firmowego może przynieść wiele wymiernych i wizerunkowych korzyści. Jednak, aby tak się stało, musi to być dobrze przemyślane, zaplanowane oraz konsekwentnie realizowane. W innym artykule dokładnie opisuję, jak pozycjonować bloga, a teraz skupmy się na korzyściach, które może Ci to przynieść:

Zwiększenie widoczności i rozpoznawalności firmy w wyszukiwarkach (SEO)

Regularne publikowanie wartościowych i optymalizowanych pod kątem SEO treści na blogu firmowym może znacznie zwiększyć widoczność firmy w wyszukiwarkach. Dla przykładu: Google preferuje strony, które regularnie dodają wartościowy content, a blog to idealne miejsce do publikowania nowych, angażujących treści.

Co więcej, tworzymy wtedy tzw. “Topical Authority”, czyli eksperckie omówienie konkretnej (szerszej lub węższej) grupy tematycznej. Dzięki temu wyszukiwarki są w stanie lepiej zrozumieć nasz serwis i – wraz z rozwojem serwisu, pozyskiwaniem linków i tworzeniem kolejnych artykułów z konkretnej tematyki – mogą częściej wyświetlać naszą witrynę na pytania związane z tą konkretną tematyką.

Pisanie bloga może być szczególnie istotne (i wyróżniające) dla biznesów związanych z turystyką (gdzie użytkownicy wpisują ogólne zapytania informacyjne), lokalnymi atrakcjami czy branży medycznej i chirurgii plastycznej (które są obwarunkowane prawnie). Niemniej jednak prowadzenie bloga jest zalecane dla zdecydowanej większości przedsiębiorstw, ponieważ spełnia wiele funkcji marketingowych oraz odpowiada na potrzeby użytkowników. A Ci mogą to zapamiętać i w przyszłości do nas wrócić. Jeśli więc interesuje Cię przede wszystkim pozycjonowanie sklepów internetowych lub SEO lokalne – blog jest wdzięcznym rozwiązaniem.

Dodatkowy kanał promocji i wsparcie pozostałych

Blog firmowy i media społecznościowe tworzą symbiotyczny związek, który wzmacnia obecność firmy w sieci. Obie platformy zasilają się wzajemnie treściami i ruchem: blog stanowi podstawę widoczności w wyszukiwarkach internetowych, a części treści lub zajawki z linkami, mogą być udostępniane na profilach społecznościowych firmy. Artykuły z bloga mogą być podzielone na kilka postów na Facebooku, tweetów na Twitterze, czy obrazów na Instagramie. To nie tylko zwiększa zasięgi firmy, ale i pomaga utrzymać aktywność na profilach społecznościowych.

Budowanie autorytetu w branży i profesjonalizmu

Wysokiej jakości, merytoryczne treści mogą zbudować wizerunek firmy jako eksperta i doradcy w swojej dziedzinie, co z kolei przyciąga klientów i tworzy zaufanie. Oprócz wspomnianego już Topical Authority (i jego znaczenia dla wyszukiwarek internetowych), musimy pamiętać, że treści są kierowane do żywych osób. Im treści są bardziej dopracowane i kompleksowo wyjaśniają dane zagadnienia, tym czytelnicy są bardziej zadowoleni i mogą bardziej świadomie podejmować decyzje (w tym decyzje zakupowe).

Blog to dodatkowy kanał, który można wykorzystać do rozwiązywania problemów klientów, dostarczania im wartościowych porad oraz skutecznego komunikowania misji, wartości i kultury organizacji. Pomaga to w budowaniu silnej marki oraz sposobu, w jaki jest postrzegana przez klientów. Z tego powodu wiele firm decyduje się na wyjście naprzeciw oczekiwaniom użytkowników poprzez np.: zwrócenie szczególnej uwagi na kwestię dostępności (accessibility), wykorzystanie języka inkluzywnego, badanie procesu zakupowego (a rozwiązania bazujące na wnioskach wdraża na stronę lub do aplikacji mobilnych) czy tworzenie raportów CSR i ESG.

Budowanie relacji z klientami i zwiększenie zaufania

Blog to jednak nie tylko miejsce do publikacji materiałów, ale również do rozmowy z klientami na głębszym poziomie. Możesz prowadzić dialog z użytkownikami poprzez sekcję komentarzy, odpowiadać na ich pytania, prosić o opinie, czy udzielać porad. Popularne jest również wykorzystywanie chatów lub tworzenie artykułów na podstawie próśb, pytań i komentarzy, które padły na Social Mediach czy mailowo. To wszystko pomaga w budowaniu relacji i lojalności klientów, którzy widzą, że ich potrzeby nie pozostają bez odpowiedzi.

Dodatkowe źródło dochodów (sprzedaż bezpośrednia lub partnerska)

Wpisy na blogu mogą posłużyć jako dodatkowe wsparcie dla działań sprzedażowych, promocji wydarzeń lub pozyskiwania leadów. Za ich pomocą można regularnie dostarczać klientom informacji o produktach, usługach, prezentować case studies, recenzje i porównania produktów czy pokazywać dodatkowe materiały (np. checklisty, kalkulatory, zewnętrzne pliki i raporty branżowe) w zamian za dane kontaktowe. Warto pomyśleć również o newsletterze, którym możemy przesyłać do czytelników informacje o ofertach specjalnych, rabatach, nowych produktach czy zmianach i aktualizacjach w rozwiązaniach cyfrowych. Taka strategia pozwala na budowanie listy potencjalnych klientów do dalszego lead nurturingu.

Jak zacząć prowadzić blog firmowy?

Prowadzenie bloga firmowego jest procesem, który wymaga planowania, zaangażowania, mierzenia wyników oraz podejmowania kolejnych decyzji, bazując na wyciągniętych wnioskach.

Poniżej przedstawiam najważniejsze elementy, które pomogą Ci rozpocząć tę przygodę:

Krok 1. Zdefiniuj cele bloga

Czy chcesz zwiększyć ruch i przychód na stronie? Czy może chcesz budować relacje z klientami i tworzyć społeczność wokół swojej marki lub organizacji? A może zbudować autorytet w swojej branży i pozycję eksperta? Cele, które postawisz przed sobą, powinny wpłynąć na tworzenie strategii i tematykę artykułów na blogu. Cel nie musi być tylko jeden – może ich być kilka lub mogą być dopasowane do konkretnych grup osób, zainteresowanych Twoimi produktami lub usługami.

Krok 2. Zrozum swoją grupę docelową

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem salonu samochodowego. Twoimi potencjalnymi klientami mogą być zarówno osoby młodsze (szukające szybkich aut z bogatym wyposażeniem), single w średnim wieku (którym zależy na niskich kosztach użytkowania, pojemnym bagażniku, wygodnych i podgrzewanych siedzeniach) oraz rodziny z dziećmi (gdzie bezpieczeństwo gra najważniejszą rolę). Każda z tych grup będzie szukać innych informacji w sieci, a za pomocą właściwego zbadania swojej grupy odbiorców oraz odpowiedniej strategii SEO, jesteś w stanie trafić do każdej z nich z odpowiednimi treściami.

Wiedza o tym, kto jest Twoim odbiorcą, jest niezbędna do tworzenia treści, które będą dla nich wartościowe i przekonujące. Zrozumienie ich potrzeb, zainteresowań i problemów pomoże Ci nie tylko tworzyć treści, które przyciągną ich uwagę, ale które przekonają ich do skorzystania z Twojej oferty.

Krok 3. Wybierz odpowiednie tematy artykułów

Blog firmowy powinien dotyczyć branży, w której działa Twoja firma. Warto jednak zwrócić uwagę, aby nie ograniczać się tylko do tematów ściśle związanych z oferowanymi produktami czy usługami. Możesz również dzielić się wiedzą na temat trendów branżowych, udzielać porad czy dzielić się nowinkami z zakresu Twojej działalności. A jeśli szukasz inspiracji, na jakie tematy warto pisać, to możesz skorzystać z odpowiednich narzędzi SEO (np. Ahrefs, Senuto, SurferSEO, Google Trends) lub przeprowadzić analizę treści konkurencji.

Krok 4. Stwórz content plan (kalendarz publikacji)

Ustal, jak często chcesz publikować nowe artykuły i przygotuj do nich odpowiednie wytyczne (np. najważniejsze słowa kluczowe, strukturę nagłówków, propozycje linkowania wewnętrznego czy szacunkową długość treści). Dzięki temu (i wybraniu odpowiednich tematów artykułów z poprzedniego punktu) będziesz w stanie stworzyć kalendarz publikacji, który pomoże zarządzać pracą nad blogiem. Dobrą praktyką jest planowanie treści średnio na 2-3 miesiące do przodu, ale w zależności od Twoich możliwości, czasu i budżetu, możesz przygotować materiały nawet na 6 miesięcy do przodu.

Krok 5. Zainteresuj się SEO i UX

Optymalizacja pod kątem SEO jest kluczowa, aby użytkownicy trafili na Twojego bloga, a UX – żeby na nim zostali. Wprowadź odpowiednie słowa kluczowe, meta tagi, przyjazne adresy URL, odpowiednio podzieloną strukturę nagłówków, zadbaj o wysokiej jakości grafiki, hierarchię treści, jasne wezwanie do akcji (CTA), poprawność językową czy formatowanie.

Pamiętaj, że w Internecie ludzie nie czytają dokładnie treści, tylko skanują ją wzrokiem. Ułatw im to!

Krok 6. Promuj swojego bloga

Używaj mediów społecznościowych, e-mail marketingu, linkowania z profili społecznościowych do bloga i innych technik, aby zwiększyć zasięg swoich artykułów. Media społecznościowe umożliwiają szybką i bezpośrednią komunikację z odbiorcami, więc wykorzystaj to na swoją korzyść!

Krok 7. Mierz i analizuj

Regularnie mierzenie wyników i statystyk, pozwoli Ci zrozumieć, jakie treści są najbardziej popularne wśród Twoich czytelników i które z nich przynoszą największe korzyści dla Twojego biznesu. Wpisy, które radzą sobie gorzej, warto poddać recyklingowi treści, czyli ponownej optymalizacji pod wybrane słowa kluczowe (najczęściej robi się to w przypadku artykułów, których informacje należy zaktualizować lub jeśli ich pozycje zaczęły systematycznie spadać).

Krok 8. Iteruj i optymalizuj

Na podstawie analizy wyników, będziesz w stanie dopracować swoją strategię i działania, a przez to – osiągać coraz lepsze rezultaty. Pamiętaj, że prowadzenie bloga firmowego to proces, który wymaga ciągłego zaangażowania i doskonalenia. Dobra treść to taka, która jest poprawna merytorycznie, interesująca dla czytelnika i zoptymalizowana pod kątem SEO.

Prowadzenie bloga firmowego to inwestycja!

Prowadzenie bloga firmowego to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści dla Twojego biznesu. Zanim jednak zaczniesz, dobrze się przygotuj i kompleksowo rozplanuj swoje działania, aby maksymalnie wykorzystać ten potencjał. A jeśli potrzebujesz pomocy z pozycjonowaniem swojego serwisu lub ze stworzeniem strategii contentowej i planu publikacji treści, to zapraszam na konsultacje SEO lub do wypełnienia formularza:

Dzięki temu będę w stanie zapoznać się z Twoim serwisem jeszcze przed rozmową i ułatwi nam to później komunikację
Zapisz tutaj wszystkie swoje pytania, cele biznesowe i inne ważne informacje, o których powinienem wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content