Audyt SEO: kompletny przewodnik i poradnik

Odkryj kompletny przewodnik po audycie SEO, który pomoże Ci zwiększyć widoczność i efektywność Twojej strony internetowej. Dowiedz się, jak identyfikować i rozwiązywać problemy SEO, aby poprawić widoczność w wyszukiwarkach. Przyspiesz swój sukces w Internecie!

Audyt SEO: definicja i znaczenie dla Twojej strony

Audyt SEO to kompleksowa analiza strony internetowej, mająca na celu analizę obecnych wyników, historii witryny, zidentyfikowanie obszarów do optymalizacji i pomysłów rozwojowych.

Jest to kluczowy element strategii marketingowej, pozwalający na zrozumienie, jak strona jest postrzegana przez wyszukiwarki oraz użytkowników. Audyt pozwala wykryć potencjalne błędy, które mogą negatywnie wpływać na pozycje w wyszukiwarkach, takie jak zduplikowane treści, niedziałające linki, błędy 4xx i 5xx czy problemy z indeksacją.

Wyniki audytu SEO dostarczają cennych wskazówek, jak poprawić stronę internetową, aby lepiej spełniała kryteria wyszukiwarek i lepiej odpowiadała na potrzeby użytkowników. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie ruchu organicznego, poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania oraz – co za tym idzie – zwiększenie przychodów i widoczności marki w Internecie.

Wpływ audytu SEO na strategię marketingową Twojej firmy

Jako kompleksowa analiza, audyt pozwala zrozumieć, jak strona jest postrzegana przez wyszukiwarki i użytkowników, co jest kluczowe dla skutecznego pozycjonowania. Przez identyfikację słabych punktów, audyt SEO umożliwia opracowanie precyzyjnych działań naprawczych.

Wprowadzenie zalecanych zmian przyczynia się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania (tzw. SERPach), co bezpośrednio wpływa na zwiększenie widoczności marki i przyciągnięcie większej liczby potencjalnych klientów.

Ponadto, audyt SEO jest nieocenionym narzędziem w zrozumieniu potrzeb i zachowań użytkowników, umożliwiając tworzenie bardziej dopasowanych i angażujących treści. W efekcie audyt SEO nie tylko poprawia techniczne aspekty serwisu, ale również przyczynia się do rozwoju spójnej strategii marketingowej, która jest lepiej dostosowana do potrzeb rynku.

Kluczowe etapy procesu audytu SEO: przewodnik krok po kroku

Proces audytowania strony internetowej można podzielić na kilka najważniejszych etapów:

Ocena aktualnej sytuacji strony oraz jej historii

Audyt SEO najczęściej rozpoczyna się od szczegółowej oceny aktualnej sytuacji strony internetowej oraz jej historycznych wyników.

Ten krok jest niezbędny do zrozumienia, jak dotychczasowe działania wpłynęły na obecną kondycję domeny. Przyglądając się historii strony, specjaliści SEO analizują zmiany w pozycjach i ruchu internetowym oraz poprzednie działania optymalizacyjne i ich konsekwencje. Zwraca się uwagę na wpływ wcześniejszych aktualizacji algorytmów wyszukiwarek, a także na historyczne dane analityczne, które pokazują tendencje i zmiany w zachowaniu użytkowników.

Pod uwagę bierze się również parametry techniczne domeny: jej wiek, sezonowość i branżę, ilość podstron (zaindeksowanych oraz tych, zawierających przekierowania czy błędy), liczbę linków zewnętrznych, szybkość ładowania strony czy dane biznesowe.

Analiza i optymalizacja słów kluczowych

Analiza i optymalizacja słów kluczowych odgrywa zasadniczą rolę w skutecznym pozycjonowaniu strony internetowej.

Proces ten rozpoczyna się od dogłębnej analizy obecnych słów kluczowych, oceny ich efektywności i zgodności z celami biznesowymi strony.

Kluczowe założenia tego etapu to:

 1. Ocena obecnie wykorzystywanych słów kluczowych: Rozpoczynamy od zidentyfikowania słów kluczowych, na które strona już się pozycjonuje oraz oceny ich skuteczności w przyciąganiu odpowiedniego ruchu.
 2. Badanie nowych, potencjalnych słów kluczowych: Następnie, wykonuje się Keyword Research, aby znaleźć nowe, wartościowe słowa kluczowe, które warto wykorzystać podczas rozwijania serwisu.
 3. Analiza intencji użytkowników (User Intent): Ważne jest zrozumienie, jakie intencje (cele) mają użytkownicy wyszukujący dane słowa kluczowe. Czy szukają konkretnych produktów? Kategorii? Poradników internetowych? A może instrukcji? Dzięki poznaniu User Intent będziemy w stanie lepiej dopasować treści naszej stronie.
 4. Optymalizacja treści pod kątem wybranych słów kluczowych: Po wybraniu odpowiednich fraz, treści na stronie należy zoptymalizować (lub stworzyć, jeśli ich nie ma), aby zawierały wybrane frazy w sposób naturalny. Odpowiednią uwagę należy poświęcić również strukturze nagłówków.

Optymalizacja słów kluczowych to proces ciągły. Regularne obserwowanie efektów zmian pozwala na wyciąganie wniosków opartych na danych i dalsze udoskonalanie naszej strategii SEO.

Optymalizacja indeksacji i nawigacji serwisu

Optymalizacja indeksacji i nawigacji serwisu jest jednym z ważniejszych elementów audytów SEO. Proces ten skupia się na upewnieniu się, że wyszukiwarki mogą łatwo zindeksować wszystkie ważne strony, a użytkownicy bez problemu mogą poruszać się po najważniejszych podstronach serwisu.

W ramach audytu analizujemy między innymi:

 • czy struktura adresów URL jest logiczna i przyjazna dla użytkownika (tutaj możesz przeczytać, jak powinien wyglądać prawidłowy adres URL),
 • czy przekierowania są odpowiednio zaimplementowane,
 • czy plik robots.txt zawiera adekwatne dyrektywy,
 • czy plik sitemapy jest właściwie stworzony,
 • czy wdrożona jest obsługa trailing slasha,
 • czy występują błędy 4XX oraz 5XX,
 • czy w serwisie znajdują się tzw. osierocone strony (Orphan Pages),
 • czy paginacja poprawnie działa,
 • czy linki wewnętrzne są efektywnie rozmieszczone,
 • czy strona posiada czytelny podział katalogów (przydatne podczas analizy, szczególnie w przypadku większych serwisów).

Optymalizacja ta nie tylko ułatwia robotom wyszukiwarek zrozumienie i indeksowanie stron, ale także zwiększa satysfakcję użytkowników i upraszcza zarządzanie serwisem. Efekty tych działań przyczynią się do poprawy ogólnego wizerunku domeny oraz jej skuteczności.

Analiza techniczna i mobilne SEO

Analiza techniczna skupia się na identyfikacji i rozwiązaniu problemów, które mogą negatywnie wpływać na indeksowanie i wyświetlanie strony.

Wśród przykładowych elementów możemy wymienić: szybkość ładowania strony, czytelność kodu HTML, a także wskaźniki takie jak Core Web Vitals (LCP, FID, CLS czy INP). W kontekście mobilnego SEO nacisk kładzie się na sprawdzenie, czy użytkownicy na urządzeniach mobilnych mają równie dobre doświadczenia, jak użytkownicy desktopowi. Musimy sprawdzić, czy treści są łatwo czytelne, czy nawigacja jest prosta i czy wszystkie funkcje strony działają prawidłowo.

Dostępna, szybka i bezpieczna dla wszystkich użytkowników strona zwiększa szansę na szybsze wypozycjonowanie i wyższą konwersję.

Audyt treści

Audyt treści skupia się na ocenie jakości istniejących tekstów, sprawdzeniu, czy są nie tylko wartościowe i angażujące, ale również zoptymalizowane pod wybrane frazy.

Weryfikujemy unikalność treści (aby uniknąć problemów z duplikatami wewnętrznymi i zewnętrznymi), strukturę i czytelność tekstów, zgodność z wytycznymi SEO, aktualność informacji czy parametry związane z zainteresowaniem użytkowników.

Audyt treści jest dobrym, pierwszym krokiem w dalszym działaniu ze strategią contentową. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poniższych artykułach:

Optymalizacja elementów nietekstowych

W ramach audytu SEO zwrócimy również uwagę na elementy takie jak obrazy, wideo, grafiki, konfiguratory oraz inne multimedia. Są to czynniki często pomijane, a mogą mieć znaczący wpływ na wyniki, zwłaszcza jeśli działamy w branży, gdzie warstwa wizualna ma znaczenie.

Oto główne kroki w optymalizacji tych elementów:

 1. Tagi alt (tekst alternatywny), tytuły i nazwy obrazów: Każdy obraz na stronie powinien mieć odpowiedni tag alt i tytuł, opisujący jego zawartość. To pomaga wyszukiwarkom zrozumieć kontekst grafiki i ułatwia poruszanie się po stronie osobom z niepełnosprawnościami.
 2. Optymalizacja rozmiaru i formatu grafik: Redukcja rozmiaru obrazów bez utraty jakości jest ważna dla szybkości ładowania strony. Musimy też pamiętać, że nie wszystkie wyszukiwarki wspierają wszystkie formaty plików graficznych i multimedialnych.
 3. Zoptymalizowane filmy i multimedia: Filmy i inne multimedia powinny być zoptymalizowane pod kątem szybkości ładowania i dostępności, w tym transkrypcje dla osób niedosłyszących i napisy dla treści dźwiękowych.
 4. Zgodność z wytycznymi UX/UI: Wszystkie elementy nietekstowe powinny być zgodne z ogólnymi wytycznymi dotyczącymi UX/UI.
 5. Wykorzystanie słów kluczowych: Słowa kluczowe powinny być używane w odpowiedni sposób w opisach i tagach elementów nietekstowych, co będzie wspierać ogólną strategię SEO.

Optymalizacja elementów nietekstowych nie tylko ułatwia pozycjonowanie, ale może także zwiększyć zaangażowanie użytkowników, wzbogacić wizualnie treści i dłużej utrzymać zainteresowanie odwiedzających. W efekcie witryna staje się bardziej atrakcyjna, zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek.

Wersje językowe (hreflangi)

Tagi hreflang są kluczowe w pozycjonowaniu międzynarodowym i służą do wskazania wyszukiwarkom, że dana strona posiada treści w różnych wersjach językowych. Ich poprawna implementacja jest istotna, ponieważ przekazuje informacje wyszukiwarce, którą wersję językową należy zaprezentować, w zależności od lokalizacji i preferencji językowych użytkownika.

Ważne jest, aby każda wersja językowa była spójna pod względem treści, struktury i słów kluczowych, przy jednoczesnym dostosowaniu do specyfikacji oraz kultury danego rynku.

Prawidłowe użycie hreflangów poprawia doświadczenia użytkowników oraz zapobiega problemom związanych z duplikacją treści między różnymi wersjami językowymi.

Bezpieczeństwo strony internetowej

W trakcie audytu SEO należy ocenić zabezpieczenia strony, aby zidentyfikować potencjalne słabości i zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi. Najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę, to m.in. użycie protokołu HTTPS, sprawdzenie aktualności oprogramowania strony oraz wtyczek, aby zabezpieczyć się przed znanymi lukami bezpieczeństwa. Warto regularne przeprowadzać skanowanie strony w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Jeśli strona zawiera formularze, ważne jest, aby upewnić się, że są one odpowiednio zabezpieczone, szczególnie te, które zbierają dane osobowe użytkowników.

Bezpieczeństwo strony to nie tylko kwestia techniczna, ale również ważny czynnik budujący zaufanie użytkowników. Strony zabezpieczone i chronione przed atakami są bardziej wiarygodne, co przekłada się na lepsze wskaźniki zaangażowania użytkowników, dłuższy czas ich pobytu na stronie czy brak tzw. “pogo-stickingu”.

Pomysły rozwojowe SEO

Audyt SEO to nie tylko proces rozwiązywania problemów, ale także doskonała okazja do generowania pomysłów rozwojowych, które można zrealizować po naprawieniu błędów.

Oto kilka przykładowych pomysłów rozwojowych, które mogą wynikać z audytu SEO:

 • pomysły na nowe artykuły i klastry tematyczne, wykorzystujące jeszcze niezagospodarowane słowa kluczowe,
 • recykling już istniejących treści,
 • rozbudowa kategorii sprzedażowych, wykorzystujących lokalizacje, parametry produktów czy sezonowość,
 • udoskonalenia procesu zakupowego,
 • wykorzystanie nowych formatów treści,
 • zintegrowanie strategii SEO z innymi platformami (np. Social Mediami),
 • pozycjonowanie lokalne, jeśli firma posiada oddziały regionalne,
 • Uzupełnienie danych strukturyzowanych (Rich Snippets), które mogą uatrakcyjnić stronę na liście wyników wyszukiwania i zwiększyć klikalność.

Jakie narzędzia są używane do przeprowadzenia audytu SEO?

Do przeprowadzenia kompleksowego audytu SEO potrzebne są odpowiednie narzędzia, które umożliwiają szczegółową analizę i dostarczają cennych danych. Do najpopularniejszych należą:

 1. Google Analytics: Nieocenione źródło danych dotyczących ruchu na stronie, zachowań użytkowników i konwersji.
 2. Google Search Console (GSC): Narzędzie, które dostarcza informacji o tym, jak skuteczna jest strona i jakie osiąga wyniki. Umożliwia identyfikację problemów z indeksacją, błędami crawlowania, sitemapą czy jakością serwisu.
 3. SEMrush, Ahrefs, Senuto lub inne narzędzie do oceny skuteczności domeny: Te zaawansowane platformy oferują szerokie możliwości, od analizy słów kluczowych, przez badanie profilu linków zwrotnych, aż po monitoring pozycji w wyszukiwarkach. Pozwalają także na kompleksową analizę działań konkurencji.
 4. Screaming Frog SEO Spider, JetOctopus lub inny crawler: Crawlery to narzędzia do “crawlowania”skanowania serwisu”, które dostarczają wielu danych ilościowych i pomagają w identyfikacji problemów technicznych.
 5. PageSpeed Insights: Narzędzie do analizy szybkości ładowania strony, które dostarcza wskazówek, jak poprawić wydajność strony.

Korzystanie z nich pozwala na całościową analizę serwisu i wypracowanie skutecznej strategii optymalizacji.

Więcej o narzędziach w pracy specjalisty SEO możesz poczytać w odrębnych artykułach:

Stworzenie planu działania na podstawie wyników audytu

Po zakończeniu audytu należy opracować uporządkowany plan działania, który będzie adresował wykryte problemy. Można go przedstawić w formie konkretnych zadań, którym warto następnie określić priorytet. Nie zapomnij wziąć pod uwagę możliwych technicznych, zasobów wewnętrznych i ograniczeń czasowych.

Oprócz kwestii “jednorazowych” (takich jak poprawa szybkości ładowania czy optymalizacja grafik), warto w harmonogramie działań zarezerwować sobie czas na działania stałe i powtarzalne. Wśród nich możemy wymienić np. analizę konkurencji SEO, testy A/B, szukanie nowych słów kluczowych czy uzupełnianie linkowania wewnętrznego.

Jak często należy przeprowadzać audyt SEO?

Częstotliwość przeprowadzania audytu SEO powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb strony i dynamiki zmian na niej wprowadzanych.

Zaleca się wykonanie audytu SEO przy okazji dużych zmian takich jak:

 • redesign witryny lub zmiany w jej strukturze,
 • migracja SEO serwisu,
 • rozpoczęcie działań pozycjonerskich (jeśli strona już jakiś czas istnieje, ale nie były na niej prowadzone zorganizowane działania),
 • w przypadku drastycznych spadków ruchu.

Ile czasu zajmuje przeprowadzenie pełnego audytu SEO?

Czas potrzebny na przeprowadzenie pełnego audytu SEO może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników:

 • rozmiaru witryny,
 • złożoności technicznej i ilości funkcjonalności, które należy przeanalizować,
 • historii działań SEO i jej problemów,
 • czasu specjalisty,
 • szczegółowości analizy.

Pełny audyt dla mniejszych serwisów może zająć do kilku dni, podczas gdy analiza większych, bardziej skomplikowanych serwisów może trwać nawet przez kilka tygodni.

Efektywny audyt wymaga staranności i cierpliwości, ale jest nieoceniony dla długoterminowej strategii i sukcesu strony internetowej.

Jakie błędy SEO najczęściej wykrywa audyt?

Podczas przeprowadzania audytu SEO często wykrywa się szereg typowych błędów, które negatywnie wpływają na pozycjonowanie.

Do najczęstszych należą:

 1. Słabe wykorzystanie słów kluczowych (lub wykorzystanie niewłaściwych fraz),
 2. Problemy z indeksacją i crawlowaniem serwisu,
 3. Duplikacja lub kanibalizacja treści,
 4. Błędy techniczne,
 5. Niewystarczająca optymalizacja mobilna,
 6. Zaniedbanie aspektów UX/UI,
 7. Niedostateczna optymalizacja metadanych,
 8. Wolna szybkość ładowania strony,
 9. Nieefektywny profil linków zwrotnych.

Audyt SEO pozwala zidentyfikować te i inne błędy, co jest pierwszym krokiem do ich naprawienia i poprawy ogólnej efektywności SEO strony.

Czy audyt SEO może wpłynąć na moje obecne pozycje w wyszukiwarkach?

Cóż, wykonanie samego audytu SEO raczej nie, ale wdrożenie jego rekomendacji – już tak.

Warto pamiętać, że efekty audytu SEO nie będą natychmiastowe. Pozycjonowanie jest procesem długoterminowym i wymaga cierpliwości, aby zobaczyć pełne rezultaty. Zazwyczaj, pierwsze widoczne zmiany można zauważyć po około 3-6 miesiącach, ale dla bardziej konkurencyjnych branż może to być nawet rok, a czasami nawet dłużej.

Jakie są koszty przeprowadzenia audytu SEO?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje audyt SEO, to odpowiedź brzmi “to zależy”.

Ale od czego konkretnie? Istnieje kilka kluczowych czynników:

 • wielkość i kompleksowość serwisu,
 • typ strony i branża (inne będą koszty audytu SEO bloga, a inne międzynarodowego e-commerce’u z ponad milionem produktów),
 • doświadczenie audytora,
 • zakres i szczegółowość audytu,
 • dostosowanie do indywidualnych potrzeb i dalszych planów względem witryny.

Ogólnie rzecz biorąc, koszt audytu SEO może wahać się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli natomiast prowadzisz własną stronę hobbystycznie, możesz sprawdzić, jak samodzielnie zrobić audyt SEO wykorzystując bezpłatne narzędzia.

Ważne jest, aby zrozumieć, że audyt SEO jest inwestycją, która może przynieść długoterminowe korzyści i wyższy zwrot z inwestycji. Aby jednak tak się stało, strona musi posiadać solidne fundamenty i być świadomie rozwijana.

Przy wyborze wykonawcy warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na jakość oferowanych usług i doświadczenie w branży.

A jeśli chcesz odkryć pełen potencjał swojej witryny, zainwestuj w audyt SEO już dziś! Pomogę Ci w kompleksowym przejściu przez wszystkie wyzwania – od tych technicznych, poprzez optymalizację treści, metatagów i strategii linkbuildingowej. Z moją pomocą Twoja strona nie tylko osiągnie wyższe pozycje, ale także stanie się bardziej przyjazna dla użytkowników!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania – zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content