Atrybuty linków: jakie mają znaczenie dla SEO?

Zastanawiasz się, jak rodzaje i atrybuty linków wpływają na pozycjonowanie stron internetowych? Trafiłeś we właściwe miejsce! Opowiem Ci, jakie są atrybuty, jak je sprawdzić oraz odpowiednio wykorzystać podczas rozwijania witryny.

Czym są atrybuty linków?

Atrybuty linków to właściwości dodawane do kodu znaczników HTML, które informują roboty wyszukiwarek o funkcji i charakterze danego odsyłacza. Są one istotne w kontekście SEO (optymalizacji stron i serwisów dla wyszukiwarek), ponieważ dzięki tym informacjom algorytmy wyszukiwarek potrafią lepiej zrozumieć kontekst i wartość linka. W konsekwencji wpływa to na sposób, w jaki strona jest oceniana, a właściwe zarządzanie atrybutami linków pomaga w poprawie pozycjonowania strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania.

Każdy rodzaj atrybutu jest umieszczany wewnątrz parametru rel=””, który z kolei jest częścią znacznika hiperłącza <a>.

Przykład:
<a href=”https://przykladowa-strona.pl/” rel=”atrybut-linka”>Anchor Text</a>

Podział linków ze względu na źródło

Aby prawidłowo zrozumieć wszystkie typy i atrybuty linków, musimy najpierw rozróżnić dwa podstawowe rodzaje odsyłaczy:

Linki wewnętrzne

Linki wewnętrzne to te, które znajdują się na naszym serwisie i prowadzą do innych podstron w obrębie tej samej domeny. Mamy nad nimi całkowitą kontrolę: własnoręcznie je dodajemy i usuwamy, możemy korzystać z dowolnych anchor textów (treści, która będzie odnośnikiem) czy dodawać im pożądane parametry.

Jest kilka celów i zalet korzystania z linków wewnętrznych:

 1. Poprawa indeksacji: Linki wewnętrzne pomagają robotom wyszukiwarek indeksować strony, odkrywać nowe treści oraz “odświeżać” informacje o stronach już wcześniej odwiedzonych (innymi słowy: monitorowanie zmian).
 2. Rozkład wartości PageRank (tzw. “Link Juice” lub “moc SEO”): Poprzez linki wewnętrzne PageRank przepływa z jednej strony na inną, a im więcej “mocy SEO” dociera na daną podstronę, tym mocniej sugerujemy, że dane podstrony są dla nas jednymi z ważniejszych. Dzięki linkom wewnętrznym jesteśmy w stanie częściowo zarządzać PageRankiem i przekierowywać go do wybranych części serwisu.
 3. Zmniejszenie współczynnika odrzuceń i poprawa UX: Przemyślane linkowanie wewnętrzne ułatwia użytkownikowi nawigację poprzez witrynę i zachęca do większego zaangażowania (co może obniżyć współczynnik odrzuceń i poprawić ocenę serwisu w oczach wyszukwiarek).
 4. Wzmocnienie fraz kluczowych: Linki wewnętrzne z właściwie dobraną kotwicą (anchor textem) mogą wspomóc SEO konkretnych podstron oraz całej domeny. Takie działania są szczególnie istotne w przypadku pozycjonowania sklepów internetowych lub budowania strategii SEO.

Linki zewnętrzne (wychodzące)

Linki zewnętrzne to te odnośniki, które prowadzą do innych domen i serwisów. Dzięki nim możemy przekierować użytkownika do np. cytowanych danych i treści, dokumentacji, zewnętrznych narzędzi czy Social Mediów. Linki zewnętrzne wpływają na:

 1. Budowanie autorytetu i relacji z innymi witrynami: Wysokiej jakości linki zewnętrzne, które prowadzą do naszego serwisu zwiększają jej autorytet i wiarygodność w oczach wyszukiwarek. W dość dużym uproszczeniu sieć Internetową możemy wyobrazić sobie jako miejsce do głosowania, gdzie każdy może oddać głos na każdego. Głosy mają jednak swoje wagi, a im więcej jakościowych głosów zbierzemy, tym bardziej algorytmy wyszukiwarek będą chętne do umieszczenia nas na najwyższych miejscach wyników.
 2. Wzrost ruchu: Linki zewnętrzne mogą być również mostem dla nowych użytkowników i zwiększać ruch organiczny na stronie. Google, Bing i inne wyszukiwarki traktują tego typu linki jako “głosy” i wyznacznik wysokiej wartości strony.
 3. Poprawa wyników pozycjonowania: Linki zewnętrzne są potwierdzonym czynnikiem rankingowym i mogą pomóc poprawić pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki traktują je jako silną rekomendacje wartości, dlatego też pozyskiwanie linków (linkbuilding) nie jest łatwym zadaniem.

Różnice między linkami wewnętrznymi i zewnętrznymi

Cel: Linki wewnętrzne ułatwiają nawigację wewnątrz serwisu oraz pozwalają budować klastry tematyczne, podczas gdy linki zewnętrzne dostarczają dodatkowych informacji i wartości użytkownikowi.

Miejsce docelowe: Linki wewnętrzne prowadzą do innych podstron na tej samej witrynie, podczas kiedy linki zewnętrzne prowadzą do innych stron.

Wpływ na pozycjonowanie: Linki wewnętrzne pomagają w indeksacji, poprawie doświadczeń użytkowników i zwiększaniu zaangażowania czytelników, podczas gdy linki zewnętrzne wpływają na autorytet witryny, ruch organiczny i pozycje w wynikach wyszukiwania.

Każdy z powyższych rodzajów linków ma swoją funkcję i wartość w kontekście SEO, dlatego należy je odpowiednio oznaczać za pomocą atrybutów. Właściwe zarządzanie linkami wewnętrznymi i zewnętrznymi jest kluczowe dla sukcesu strategii SEO i potrafi znacznie przyspieszyć osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

Rodzaje atrybutów linków

Atrybuty linków dają kontrolę nad tym, jak wyszukiwarki postrzegają linki na Twojej stronie i jak je interpretują. Głównie używają ich specjaliści SEO, ponieważ linki (dokładniej: linki dofollow) są czynnikiem rankingowym i bardzo ważnym elementem budowania widoczności serwisu. Szeregowy użytkownik praktycznie nie zauważa ich obecności, ponieważ nie mają one wpływu na funkcjonalności czy interfejs strony.

Istnieje wiele atrybutów linków:

Atrybut dofollow (rel=”dofollow”)

Jest to domyślny atrybut dla wszystkich linków (w przypadku braku innego atrybutu, link jest traktowany jako “dofollow”). Linki “dofollow” przekazują “moc SEO” (wartość PageRank) z jednej strony na drugą i mówią wyszukiwarkom, że linkowana strona jest godna zaufania, co wpływa pozytywnie na pozycjonowanie strony internetowej.

Zaleca się, aby linki wewnętrzne posiadały atrybut rel=”dofollow” (chyba, że mamy konkretny powód, aby tak nie robić). Niektórzy specjaliści – jako wyjątek od reguły – ustawiają “nofollow” dla podstron typu: regulaminy, polityka cookies, polityka prywatności itp., jednak w ogólnym rozrachunku tak drobna rzecz nie ma większego znaczenia.

Atrybut nofollow (rel=”nofollow”)

Atrybut “nofollow” przekazuje wyszukiwarkom, żeby nie przekazywały wartości SEO (LinkJuice) do strony docelowej oraz nie indeksowały jej, choć tutaj warto dodać, że zmieniło się to w czasie:

Linki nofollow nie są czynnikiem rankingowym, jednak wciąż służą botom wyszukiwarek do znajdowania nowych stron i indeksowania ich. Najczęściej stosowane są przez pozycjonerów, aby ograniczyć przesyłanie PageRanku do zewnętrznych serwisów.

Najczęściej tego typu linki można spotkać na forach, w Social Mediach czy w sekcjach komentarzy na różnych portalach. Trzeba również zaznaczyć, że o ile oficjalnie linki nofollow nie wpływają na pozycjonowanie, tak wciąż mogą być używane w celu dywersyfikacji profilu linków i docierania do nowych grup odbiorców (np. poprzez Social Media).

W środowisku branżowym podnoszone są co jakiś czas debaty czy jednak atrybuty nofollow nie mają “jakiejś” mocy. Na bazie własnego doświadczenia oraz case study, które widziałem (przykłady: semrush.com, teknicks.com, frac.tl), można założyć, że rzeczywiście mają one przełożenie na wyniki, jednak sprawa nie jest taka prosta. Linki są jedynie jednym z kilkuset lub kilku tysięcy czynników i sygnałów rankingowych, w dodatku wyszukiwarki systematycznie są aktualizowane, zmieniają się zachowania użytkowników, rozwijają nowe technologie. Nie warto wyciągać wniosków na podstawie kilku case study, jednak zawsze warto rozważyć różne możliwości dla swojej witryny.

Atrybut sponsored (rel=”sponsored”)

Atrybut rel=”sponsored” służy do oznaczania linków, które powstały w wyniku kupowania linków, płatnych umów, reklam czy sponsorowanych artykułów i wpisów. Przekazuje on informacje wyszukiwarkom, że dany link jest nie organiczny i we wspomnianych przypadkach działa tak samo jak “nofollow”. Atrybut “sponsored” nie przekazuje wartości SEO, nie ma wpływu na ocenę serwisu i służy raczej jako wskazówka dla botów.

Atrybut ten jest niezmiernie rzadko używany z jednego, prostego powodu – kiedy pozyskujemy linki zależy nam, aby przekazywały jak najwięcej “mocy SEO” (czyli posiadały atrybut dofollow). Własnoręczne pozbawianie się tej wartości jest… nielogiczne i zmniejsza wagę odsyłaczy, dlatego praktycznie nikt tego parametru nie używa.

Atrybut ugc (rel=”ugc”)

Google wprowadził ten atrybut w 2019 roku, aby pomóc w lepszym zrozumieniu natury linków umieszczanych na stronach internetowych. Skrót “ugc” oznacza “User-Generated Content” (czyli “treść stworzona przez użytkowników”) i takie linki najczęściej można spotkać w serwisach społecznościowych, w sekcjach komentarzy i na forach.

Z reguły odnośniki na forach czy Social Mediach automatycznie kwalifikowane są jako “nofollow”, jednak rel=”ugc” jest dookreśleniem charakteru linka. Dzięki temu roboty wyszukiwarek wiedzą, że link został dodany przez użytkowników (a nie właściciela strony czy redaktora serwisu) i niekoniecznie prowadzi do jakościowych, zewnętrznych źródeł.

Atrybut noopener (rel=”noopener”)

Atrybut “noopener” jest specyficznym atrybutem relacji, który jest stosowany w HTML. Został wprowadzony, aby zapobiegać atakom typu “tabnabbing”. Nazwa tego rodzaju oszustwa składa się z dwóch członów: “tab” (które oznacza kartę przeglądarki) oraz “nabbing” (czyli przejęcie, uprowadzenie).

“Tabnabbing” jest rodzajem ataku phishingowego, który ma na celu wyłudzenie danych użytkownika. Oszustwo polega na wykorzystaniu nawyku otwierania odnośników w nowych kartach w przeglądarce. Kiedy haker wykryje brak ruchu na danej zakładce (oznacza to, że przeglądamy inną stronę), zamienia jej zawartość, adres URL, linki czy formularze i próbuje zmusić nas do wpisania danych wrażliwych np. symulując wylogowanie z konta bankowego lub poczty.

Atrybut “noopener” zapobiega tego rodzaju atakom poprzez uniemożliwienie stronom docelowym dostępu do obiektu window.opener. Nowo otwarte okno (lub karta) nie będzie miało odniesienia do okna, które je otworzyło i nie będzie można manipulować stroną, na której znajdował się link.

Atrybut “noopener” powinien być stosowany zawsze, gdy otwieramy nowe okno przeglądarki lub kartę z wykorzystaniem parametru target=”_blank”. Pomaga to zabezpieczyć witrynę przed potencjalnymi atakami i zapewnić bezpieczeństwo użytkowników.

Warto dodać, że nie wszystkie przeglądarki obsługują atrybut rel=”noopener”, dlatego rekomenduje się używanie parametru “noreferrer” w połączeniu z “noopener” (tj. rel=”noopener noreferrer”). Niektóre przeglądarki (np. korzystające z Chromium od wersji 88) automatycznie dodają atrybut “noopener” do linków z parametrem target=”_blank”.

Atrybut noreferrer (rel=”noreferrer”)

Atrybut “noreferrer” został wprowadzony jako część specyfikacji HTML5 i jest szczególnie ważny z punktu widzenia prywatności i bezpieczeństwa użytkowników.

W przypadku kliknięcia w standardowy link, informacje o stronie, z której użytkownik przyszedł, są dostarczane do strony docelowej najczęściej za pomocą nagłówka HTTP “Referer”. Jest to użyteczne podczas analizowania wyników serwisu, ale może także prowadzić do zbyt dużej ekspozycji informacji (i w konsekwencji ataków hakerskich, jak wspomniany “tabnabbing”).

Kiedy link jest oznaczony atrybutem “noreferrer”, przeglądarka nie wysyła informacji o stronie odsyłającej (referrer), a strona docelowa nie będzie wiedziała, skąd przyszedł użytkownik. Rekomenduje się stosowanie atrybutu rel=”noreferrer” w połączeniu z atrybutem “noopener” dla pełnej ochrony i większego bezpieczeństwa.

Atrybut noindex (rel=”noindex”)

Parametr “noindex” może wydawać się podobny do atrybutu “nofollow”, ponieważ… jest!
Różnicuje je to, że atrybut rel=”nofollow” dodatkowo przekazuje robotom wyszukiwarek, aby nie indeksowały strony docelowej.

Atrybut alternate (rel=”alternate”)

Parametr rel=”alternate” w HTML jest częścią specyfikacji HTML4 i HTML5 i służy do określania alternatywnych wersji strony lub dokumentu. Jest to szczególnie przydatne w kontekście pozycjonowania międzynarodowego i optymalizacji witryn wielojęzycznych (w połączeniu z atrybutem “hreflang”) lub w celu wskazania wersji strony dostosowanej do konkretnego urządzenia.

Atrybut help (rel=”help”)

Rolą atrybutu rel=”help” jest wskazywanie na stronę lub źródło, które dostarcza pomoc lub instrukcje powiązane z bieżącą stroną albo jej elementami (może to obejmować instrukcje dotyczące korzystania ze strony, informacje o dodatkowych materiałach lub wskazywać podstrony z najczęściej zadawanymi pytaniami).

Atrybut “help” został wprowadzony w specyfikacji HTML4.01, ale jest bardzo rzadko stosowany we współczesnym tworzeniu stron internetowych i nie ma większego znaczenia dla SEO czy użytkowników. Niemniej jednak, może być przydatny w pewnych sytuacjach, zwłaszcza na stronach o wysokiej złożoności technicznej lub naukowej, gdzie użytkownicy mogą potrzebować dodatkowej pomocy w zrozumieniu treści i złożonych koncepcji.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie przeglądarki i roboty wyszukiwarek mogą rozpoznawać lub obsługiwać atrybut “help”, więc jeśli już rzeczywiście jest on nam potrzebny – należy upewnić się, że działa tak, jak tego oczekujesz.

Atrybut author (rel=”author”)

Parametr rel=”author” jest częścią specyfikacji HTML4 i HTML5 i służy do oznaczania autora dokumentu lub artykułu na stronie internetowej. Wskazuje na stronę lub zasób zawierający informacje o autorze treści (może to być profil autora, strona internetowa twórcy lub jakiekolwiek inne źródło, które dostarcza informacji o tej osobie).

Jest to szczególnie przydatne na stronach, które publikują treści od wielu autorów (takie jak blogi czy portale informacyjne), zwłaszcza w branżach YMYL, gdzie autentyczność i zweryfikowane informacje są kluczowe do długodystansowych działań marketingowych.

Obecnie atrybut author nie ma większego znaczenia dla pozycjonowania i doświadczeń użytkowników. Niektóre CMS’y (np. WordPress) automatycznie dodają ten parametr do linków kierujących na stronę prezentującą treści stworzone przez daną osobę.

Atrybut licence (rel=”licence”)

Linki z atrybutem “license” prowadzą do dokumentu lub strony, które zawierają informacje na temat licencji i zasad korzystania z treści na stronie. To może obejmować licencje Creative Commons dla treści otwartych, specyficzne licencje dla oprogramowania dla kodu źródłowego, czy też strony z elementami chronionych prawem autorskim (jak zdjęcia czy grafiki). Obecnie parametr dosyć rzadko używany.

Atrybuty next oraz prev (paginacja)

Atrybuty “next” i “prev” są używane w paginacji (stronicowaniu) do wskazywania następnej i poprzedniej strony w sekwencji.

Na przykład: na stronie 2 z 5 w kategorii produktowej, link z atrybutem “next” będzie prowadził do strony 3, podczas gdy link z parametrem “prev” będzie kierował do strony 1. Jedynymi wyjątkami, o których warto pamiętać, jest pierwsza i ostatnia strona.

Atrybuty “next” i “prev” zostały wprowadzone w HTML4 i są używane do ułatwienia nawigacji użytkownikom oraz robotom wyszukiwarek. Mogą one pomóc również w lepszym zrozumieniu struktury serwisu i usprawnić botom docieranie do bardziej zagłębionych części serwisu.

Od 2019 roku (a tak naprawdę od jeszcze wcześniej) Google nie korzysta już z tych atrybutów, ale nadal mogą być one przydatne dla użytkowników i innych wyszukiwarek (np. Bing z nich korzysta do odkrywania nowych treści i zmian w już zindeksowanych stronach).

Jak korzystać z atrybutów linków?

W zależności od sytuacji i rodzaju linków, warto korzystać z różnych atrybutów linków:

 • Kiedy stosować “dofollow”: Gdy link ma wartość merytoryczną i prowadzi do jakościowych treści. Linkowana strona zawiera unikalny content, który może dostarczyć dodatkowych informacji użytkownikowi lub odpowiedzieć na jego potrzeby.
 • Kiedy stosować “nofollow”: Gdy link kieruje do strony o niskiej wartości lub po prostu nie chcemy przekazywać “mocy SEO” dalej (dlatego też wiele specjalistów z branży SEO rekomenduje ustawienie tego parametru dla linków wychodzących).
 • Kiedy stosować “sponsored”: Kiedy link został kupiony i nie powinien wpływać na ocenę strony (czyli w praktyce nigdy nie warto używać tego znacznika).
 • Kiedy stosować “ugc”: Kiedy link został dodany przez użytkowników i nie powinien wpływać na serwis (sekcja komentarzy, forum itp).

Dlaczego atrybuty linków są ważne dla SEO?

Atrybuty linków są kluczowe dla pozycjonowania stron internetowych z kilku powodów:

 1. Optymalizacja profilu linków: Dobrze zbudowany profil linków, uwzględniający różnorodne atrybuty i anchor texty, przyczyni się do lepszego pozycjonowania strony, zdobycie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania i zwiększy szanse na osiągnięcie zamierzonych efektów biznesowych.
 2. Wzrost autorytetu strony: Poprzez wybór odpowiednich atrybutów, możemy pokazać robotom wyszukiwarek, że nasza strona jest wartościowa i zasługuje na uwagę użytkowników (i przy okazji wysokie pozycje w SERP’ach). Im więcej jakościowych, powiązanych tematycznie backlinków kieruje do naszej witryny, tym większy sygnał dla wyszukiwarki, że jest ona godna zaufania. A jeśli zastanawiasz się, jakie linki kierują do Twojego serwisu i jakie działania warto podjąć w temacie linkbuildingu, warto wykonać analizę profilu linków zwrotnych.
 3. Poprawa indeksacji i nawigacji: Właściwe oznaczenie linków pomaga wyszukiwarce lepiej zrozumieć strukturę strony, odnajdywać nowe treści oraz cyklicznie skanować serwis w poszukiwaniu zmian. Na przykład, linki z atrybutem “nofollow” informują wyszukiwarki, że dany link nie powinien być brany pod uwagę, i być może warto przeznaczyć te zasoby na odwiedzenie innej części witryny.
 4. Zarządzanie LinkJuicem (nazywanym też PageRankiem lub “mocą SEO”): Atrybuty linków, takie jak “dofollow” i “nofollow”, pozwalają na kontrolowanie, jak “moc SEO” przepływa między stronami i serwisami, co może mieć wpływ na naszą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja linków dla SEO

Przy budowie profilu linków warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą w osiągnięciu lepszych wyników:

 • Zróżnicowanie atrybutów linków i anchor textów (kotwic): Wyszukiwarki używają anchor textów i atrybutów do zrozumienia, jakie informacje zawiera strona docelowa. Warto je dywersyfikować, aby profil linków był naturalny, a anchor texty zróżnicowane.
 • Używaj linków wewnętrznych oraz zdobywaj zewnętrzne linki z zaufanych źródeł: Oba typy mają swoje zadania i potrafią pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie. Nie warto jednak skupiać się jedynie na linkach, ponieważ są one jedynie “mostem” dla użytkowników, aby trafić na content na Twoim serwisie. To on powinien być priorytetem, a linki jedynie dodatkiem.
 • Systematyczność: Pamiętajmy, że SEO i marketing to czasochłonne, często wieloletnie działania, dlatego należy przygotować odpowiednią strategię pozycjonowania i konsekwentnie są realizować. Nie warto podejmować pochopnych i gwałtownych ruchów, ponieważ zbyt gwałtowne zmiany w ilości linków również mogą zostać negatywnie odebrane przez wyszukiwarki.
 • Monitoruj profil swoich linków: Regularnie sprawdzaj swoje linki wewnętrzne i zewnętrzne. Usuń lub napraw niepoprawne odnośniki (tzw. Broken Links), usuwaj zbędne łańcuchy przekierowań i monitoruj źródła odsyłaczy. Jeśli zauważysz duży przyrost linków z podejrzanych stron, które mogą zaszkodzić Twojemu serwisowi, zastanów się nad użyciem Disavow Links Tool i zrzeczeniem się ich.

Jak analizować parametry linków?

Sprawdzenie parametrów dla pojedynczego linka nie jest problematyczne: wystarczy wyświetlić źródło strony (kod HTML), zlokalizować dany link i sprawdzić czy zawiera on jakieś atrybuty. Jeśli nie, to znaczy, że mamy do czynienia z “domyślnym” linkiem “dofollow”. Co więcej, istnieje sporo narzędzi, które pozwalają na zbiorową analizę atrybutów dużej ilości linków, np. Ahrefs czy Semrush. Znacznie ułatwia to pracę i pozwala na dokładniejsze określenie strategii linkbuildingowej.

Podsumowanie

Atrybuty linków mają kluczowe znaczenie dla pozycjonowania sklepów i stron internetowych. Dzięki ich właściwemu zastosowaniu można zwiększyć widoczność witryny, poprawić indeksację, przepływ wartości PageRank’u i zbudować silny, zdywersyfikowany profil backlinków.

FAQ:

 • Czy atrybuty linków są ważne dla SEO?

  Tak, atrybuty linków mają ogromne znaczenie dla SEO i wpływają na pozycjonowanie strony.

 • Jakie są rodzaje atrybutów linków?

  Istnieją cztery główne rodzaje atrybutów linków: dofollow, nofollow, sponsored i ugc. Jednakże są jeszcze parametry używane rzadziej lub w konkretnych przypadkach. Wśród nich możemy wymienić: noopener, noreferrer, noindex, alternate, help, author, licence czy next i prev.

 • Czy powinienem stosować tylko linki “dofollow”?

  Nie, warto stosować różne rodzaje atrybutów w zależności od sytuacji.

 • Czym są atrybuty linków i gdzie się znajdują?

  Atrybuty linków to dodatkowe informacje zawarte w elemencie rel=””, które wskazują robotom wyszukiwarek funkcje i charakter danego odsyłacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content