Analiza konkurencji w SEO: co Ci może dać i jak ją wykonać?

Analiza konkurencji w SEO pozwala na zbadanie, jakie strategie pozycjonowania stosują liderzy branży i jak możesz je zaadaptować do swojej strony, aby osiągnąć lepsze wyniki w wyszukiwarkach. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, jak przeprowadzić analizę konkurencji SEO, na co zwrócić uwagę, jakie narzędzia możesz wykorzystać i jak ten proces wygląda krok po kroku.

Czym jest analiza konkurencji w SEO?

Analiza konkurencji w SEO jest elementem strategii marketingowej, który pozwala firmom zrozumieć, jak ich konkurenci osiągają i/lub utrzymują wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwarek.

Analiza taktyk i strategii pozycjonowania konkurencji ma na celu określenie metod stosowanych przez liderów branży, które możemy wykorzystać do optymalizacji własnej strategii SEO. Przeanalizowanie działań dokonywanych na innych serwisach pozwala poznać inne sposoby pozycjonowania, grupy słów kluczowych (których jeszcze nie wykorzystujemy), zdefiniować wartościowe miejsca (z których warto pozyskać linki zwrotne) oraz na wiele więcej!

Pozycjonowanie jest kompleksowym i ciągłym procesem, który wymaga regularnej pracy, dostosowywania się do zmieniających wytycznych, testowania nowych pomysłów oraz monitorowania ich efektów. Monitorowanie zmian na stronach konkurentów pozwala na bieżąco reagować na nowe strategie, weryfikować ich wyniki i dostosowywać do nich własne działania. Stanowi to również szansę na pokonanie konkurencji i wzmocnienie swojej widoczności w Internecie.

Dlaczego analiza konkurencji jest tak ważna w pozycjonowaniu?

Dzięki analizie konkurencji w SEO możemy zidentyfikować obszary wymagające poprawy na naszej domenie oraz wykorzystać luki rynkowe, aby zbudować przewagę nad innymi serwisami. Ponadto, pomaga w zrozumieniu zachowań i preferencji użytkowników w danej branży, co pozwala na tworzenie bardziej dopasowanych materiałów marketingowych oraz skuteczniejszą ich dystrybucję.

Najważniejsze zalety i korzyści z analizy konkurencji w SEO są następujące:

 • Lepsze zrozumienie rynku i zachowań konsumentów – analiza konkurencji pozwala na głębszą analizę rynku i identyfikację zmian w zachowaniach użytkowników.
 • Znalezienie nowych obszarów do działania – informacje uzyskane z analizy mogą być wykorzystane do planowania i testowania nowych pomysłów i metod pozycjonowania.
 • Analiza innych strategii i unikanie błędów konkurencji – porównanie własnych wyników z konkurencją pomaga ocenić skuteczność obecnej strategii i wskazuje obszary do poprawy. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia, które techniki pozycjonowania działają (i jakie efekty przynoszą), a które lepiej zmienić.
 • Optymalizacja treści i sposobów prezentowania contentu – ujawnia to, jakie typy treści przynoszą konkurencji ruch i angażują użytkowników. Może to stanowić dla nas inspiracje, w jakim kierunku warto rozwijać serwis lub o jakie elementy należy go uzupełnić.
 • Optymalizacja Linkbuildingu – wgląd w strategie linkbuildingu konkurencji pozwala na lepsze planowanie własnych działań w tym zakresie.
 • Zwiększenie konwersji i sprzedaży – przez lepsze zrozumienie potrzeb użytkowników i wykorzystanie skutecznych praktyk możemy zwiększyć trafność ruchu na stronie, a to prowadzi do wyższych wskaźników konwersji i sprzedaży.
 • Innowacje i kreatywność – analiza konkurencji inspiruje do wdrażania innowacyjnych rozwiązań i zastanowienia się, nad kreatywnym wykorzystaniem zebranych danych.

Poczytaj więcej o pozycjonowaniu:

Jakie elementy warto uwzględnić w analizie konkurencji SEO?

W analizie konkurencji SEO warto uwzględnić następujące elementy:

1. Słowa kluczowe: jednym z najważniejszych elementów analizy konkurencji jest zrozumienie, na jakie słowa kluczowe pozycjonują się Twoi konkurenci. Pozwala to na identyfikację luk między serwisami (tzw. Link Gap) i może stanowić wartościowe wskazówki, dla jakich fraz warto stworzyć osobne podstrony.

2. Treści i nisze tematyczne: przeglądanie blogów, artykułów, kategorii czy narzędzi dostępnych na stronach liderów branżowych może dostarczyć inspiracji do tworzenia własnych, unikalnych i wartościowych materiałów. Warto podejść do tego kreatywnie – skupić się na różnych etapach procesu zakupowego, indywidualnych potrzebach klientów czy sposobach, w jakich konsumują oni treści.

3. Wartościowe linki zwrotne oraz ich źródła: linki zwrotne wciąż są jednym z istotniejszych czynników rankingowych, a ich znaczenie prawdopodobnie będzie tylko rosnąć. Analiza profilu linków zwrotnych konkurentów pozwala na zidentyfikowanie domen, z których uzyskują oni wartościowe linki, co może pomóc w poprawie własnego profilu linków.

4. Struktura i wydajność strony: ważne jest także zrozumienie, jak konkurencja tworzy wewnętrzną strukturę serwisu i jak optymalizuje kwestie techniczne. Obejmuje to takie aspekty jak szybkość ładowania strony, responsywność, struktura adresów URL, UI/UX oraz użyteczność architektury informacji.

5. Optymalizację SEO on-page: warto zwrócić uwagę na optymalizację porównywanych domen, w tym meta title, użycie nagłówków, wewnętrzne linkowanie, optymalizacje elementów nietekstowych (np. grafik) czy kwestie związane z indeksacją.

6. Obecność w miejscach innych niż wyszukiwarka Google: warto również zwrócić uwagę na to, jak konkurencja wykorzystuje inne wyszukiwarki (zwłaszcza, jeśli działa również na zagranicznych rynkach) oraz platformy (takie jak media społecznościowe czy fora branżowe) do budowania swojej obecności w sieci.

Jak wykonać skuteczną analizę konkurencji w SEO?

Skuteczna analiza konkurencji w SEO pozwala na dostosowanie własnej strategii SEO do zmieniającego się środowiska cyfrowego oraz na przewidzenie, jakie będą kolejne kroki konkurencji.

Zobacz, jak przeprowadzić analizę konkurencji SEO w kilku krokach:

Krok 1. Omówienie charakterystyki Twojego biznesu i celów analizy

Każdy biznes ma swoją unikalną charakterystykę jak choćby: grupę docelową, branżę, w której działa, możliwych sposobach promowania produktów lub usług albo natężenie konkurencyjności.

Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, jak dokładnie wygląda nasz biznes – należy przeanalizować dane, metody docierania do klientów i efektywności obecnych działań.

Zrozumienie tego pozwoli na jasne określenie celów, które chcemy osiągnąć za pomocą pozycjonowania oraz wybór odpowiedniej strategii. W zależności od tego, co będzie głównym celem i jak wygląda Twoja sytuacja biznesowa, będziemy w stanie określić i skupić się na najważniejszych obszarach.

Przykładowo: mniejsze firmy mogą nie być w stanie konkurować z dużymi markami na popularne słowa kluczowe, ale mogą skupić się na bardziej szczegółowych frazach (tzw. long-tailach), które odpowiadają na bardziej szczegółowe zapytania.

Krok 2. Identyfikacja właściwych konkurentów

Wybór odpowiednich konkurentów do analizy pozwala na uzyskanie dokładniejszych i bardziej trafnych wniosków. Jednakże nie każda strona, która jest na szczycie listy wyników, faktycznie jest Twoim bezpośrednim konkurentem.

Faktyczni konkurenci działają w tej samej branży lub niszy rynkowej, mają podobne cele biznesowe i kierują swoją ofertę do podobnej grupy docelowej. Należy tutaj zwrócić uwagę również na intencję użytkowników, czyli “dlaczego” wyszukują danych słów kluczowych. Strona, która jest dobrze wypozycjonowana dla pewnych słów kluczowych, ale ma odmienną grupę docelową lub odpowiada na inne intencje czytelników, może nie być bezpośrednim konkurentem.

Przykład: wyobraź sobie, że prowadzisz sklep internetowy, na którym sprzedajesz drewniane meble, rzeźby i ozdoby. Aby wybrać konkurentów do analizy, korzystasz z narzędzi, które podpowiadają, że serwis A i serwis B pozycjonują się na wiele fraz kluczowych i dla bardzo wielu zapytań zajmują wysokie pozycje.

Czy sam fakt pozycjonowania się na wiele podobnych fraz oznacza od razu, że dany serwis jest konkurentem? Otóż nie!

Serwis A oraz B mogą być blogami, które od wielu lat poruszają tematy tworzenia w drewnie i późniejszej konserwacji. Dla Ciebie – jako właściciela e-commerce’u – nie jest to bezpośredni konkurent (można wziąć go ewentualnie pod uwagę, jeśli planujesz rozbudowę bloga na własnej stronie).

I jeszcze jedna rzecz – lokalizacja również odgrywa ważną rolę. Dla firm lokalnych faktycznymi konkurentami są przede wszystkim inne lokalne biznesy.

Warto przypomnieć tutaj o charakterystyce pozycjonowania lokalnego, czyli skupieniu się na zapytaniach dotyczących konkretnego rejonu. Wyszukiwarki korzystają z geolokalizacji, więc jeśli wpiszesz frazę dotyczącą usług czy produktów, jest duża szansa, że wśród wyników zobaczysz firmy lokalne lub z regionalnymi oddziałami (często zobaczysz też mapę z listą najbliższych lokali).

Krok 3. Analiza słów kluczowych konkurencji

Identyfikacja słów kluczowych (czyli Keyword Research oparty na wybranych konkurentach) pozwala na zidentyfikowanie niszowych, mniej konkurencyjnych fraz lub klastrów tematycznych, które warto wykorzystać.

Regularne analizowanie słów kluczowych używanych przez konkurencję umożliwia śledzenie własnego postępu i dostosowywanie strategii w miarę zmieniających się trendów i wyników.

Do analizy porównawczej możesz użyć narzędzi takich jak Ahrefs, SEMrush, czy Senuto. Te narzędzia oferują funkcje do badania profilu słów kluczowych, pozycji w wynikach wyszukiwania i ruchu generowanego przez te słowa. Warto zwrócić uwagę również na takie metryki jak poziom trudności słowa kluczowego (KD) czy charakter frazy (intencja).

Następnie porównaj słowa kluczowe, na które pozycjonuje się każdy z serwisów. Zidentyfikuj te, które są wspólne, oraz te, które są unikalne dla każdego z serwisów. Przeanalizuj, jak różne serwisy wykorzystują słowa kluczowe: czy tworzą dla nich artykuły blogowe, kategorie produktów lub producentów, albo wykorzystują w innym rodzaju treści. Sprawdź też, jak są one wkomponowane w treść i jak zmieniały się w czasie ich pozycje w wynikach wyszukiwania.

Na podstawie analizy, wyciągnij wnioski dotyczące możliwości optymalizacji własnego serwisu. Zastanów się, które słowa kluczowe warto dodać, które wymagają lepszej optymalizacji, a które mogą stanowić nowe możliwości rynkowe.

Krok 4. Analiza aspektów technicznych i ocenia treści porównywanych domen

Analiza techniczna może obejmować:

 • ocenę szybkości ładowania strony,
 • responsywność mobilnej wersji,
 • liczbę błędów 4xx i 5xx,
 • zbędne przekierowania,
 • strukturę adresów URL i łatwość nawigacji,
 • optymalizację dla robotów wyszukiwarek (np. pliki robots.txt, sitemap),
 • kwestie bezpieczeństwa (np. SSL, HTTPS).

Te czynniki mają bezpośredni wpływ na pozycjonowanie, a żeby je sprawdzić, możesz użyć narzędzi takich jak: Google Search Console, Google Analytics, GTMetrix, Screaming Frog czy Microsoft Clarity.

Z kolei ocena treści może objąć:

 • analizę jakości i unikalności treści,
 • zbadanie wykorzystywanych słów kluczowych,
 • zastosowanie określonej struktury treści (np. nagłówki, listy, spis treści, FAQ),
 • elementy wpływające na zaangażowania użytkowników (np. pliki video, kalkulatory, infografiki).

Zebranie takich informacji będzie pomocne w tworzeniu tekstów wysokiej jakości i zaktualizowaniu naszego wewnętrznego content planu. Możesz wykorzystać narzędzia takie jak: Ahrefs Content Explorer, BuzzSumo, SurferSEO czy SEMrush Content Audit Tool.

Następnie użyj zebranych danych, aby stworzyć porównawczy raport, określ mocne i słabe strony każdej z domen. Wyciągnij wnioski na temat tego, jakie aspekty techniczne i treściowe można poprawić na własnej stronie.

Więcej o technicznych i contentowych aspektach SEO możesz przeczytać tutaj:

Krok 5. Analiza linków i strategii linkowania konkurencji

Analiza linków zwrotnych jest jednym z ważniejszych aspektów analizy konkurencji SEO, ponieważ linki te są bardzo ważnym czynnikiem rankingowym.

Za pomocą narzędzi takich jak Ahrefs, czy SEMrush możesz zbadać profil backlinków wskazanych domen, aby zrozumieć, skąd i w jakiej ilości zdobywają linki. Następnie należy te domeny odpowiednio przefiltrować i będziemy mieć gotową listę wartościowych i autorytatywnych serwisów, z których sami możemy spróbować pozyskać linki.

Analiza pozwala także na wykrycie ewentualnych technik black-hat SEO stosowanych przez konkurencję. Warto również sprawdzić, do jakich podstron prowadzą linki i jakich anchor textów używają.

Sprawdź też, jakie strategie linkbuildingu są stosowane przez konkurencję – może to być na przykład guest blogging, partnerstwa biznesowe, wywiady, podcasty czy raporty związane z branżą. Jeśli takie materiały cieszą się dużym zainteresowaniem, zastanów się, czy nie sam nie jesteś w stanie takich przygotować.

Jak wykorzystać uzyskane informacje do poprawy Twojej strategii SEO?

Wykorzystanie informacji uzyskanych z analizy konkurencji do poprawy strategii SEO obejmuje kilka obszarów:

1. Optymalizacja słów kluczowych: Zidentyfikuj słowa kluczowe, na które rankują Twoi konkurenci, a Ty nie. Rozważ ich włączenie do własnej strategii treści. Poszukaj nisz i grup fraz, które mają potencjał, a jeszcze nie są wykorzystane np. wersje kolorystyczne, rozmiary, pojemności/wielkości, marki producentów, okazje/święta czy poziomy językowe.

Przykład: jeśli prowadzisz sklep internetowy z meblami, warto przeanalizować frazy, które zawierają wymiary, style urządzenia wnętrza, pokój, do którego są przeznaczone czy barwy.

2. Ulepszanie treści: Sprawdź, jakie treści przynoszą konkurencji ruch i zaangażowanie. Rozważ stworzenie podobnych, ale bardziej kompleksowych i rozbudowanych materiałów.

3. Budowanie profilu linków zwrotnych: Analizuj, skąd konkurenci pozyskują linki. Zastanów się, czy jesteś w stanie zdobyć odnośniki z najbardziej wartościowych domen dla swojej strony. Pamiętaj, że w przypadku linków jakość często ma dużo większe znaczenie niż ilość, dlatego należy odpowiednio zaplanować proces linkbuildingu.

4. Ulepszanie SEO On-page: Analizuj, jak konkurenci optymalizują swoje strony pod kątem SEO (np. metatagi, struktura serwisu, użyteczność, UX). Zwróć uwagę na szybkość ładowania strony, responsywność i inne aspekty techniczne, które mogą wpływać na pozycjonowanie. Najlepsze praktyki możesz zaimplementować na swojej stronie.

5. Monitorowanie i adaptacja do zmian: SEO to proces ciągły. Regularnie monitoruj skuteczność Twojej strategii i bądź gotowy do wprowadzania zmian. Korzystaj z narzędzi analitycznych, aby ułatwić sobie pracę i efektywnie śledzić postępy działań.

Więcej na temat narzędzi w SEO znajdziesz tutaj:

FAQ:

Co to jest analiza konkurencji SEO?

Analiza konkurencji SEO to proces badania i porównywania strategii optymalizacji stosowanych przez konkurencyjne firmy w danej branży. Celem jest zrozumienie, jakie taktyki i metody są skuteczne, aby dostosować własną strategię SEO i poprawić widoczność w wyszukiwarkach.

Jak sprawdzić słowa kluczowe konkurencji?

Aby sprawdzić słowa kluczowe konkurencji, możesz użyć specjalistycznych narzędzi SEO, takich jak Ahrefs, Senuto, SEMrush lub Moz. Pozwalają one przede wszystkim zidentyfikować, na jakie frazy pozycjonują się konkurenci, jakie pozycje zajmują oraz jaki jest szacunkowy ruch z tych słów kluczowych.

Jak sprawdzić linki konkurencji?

Aby przeanalizować linki konkurencji, możesz wykorzystać narzędzia typu: Ahrefs, SEMrush, czy Majestic. Oferują one zaawansowane funkcje analizy profilu linków oraz dostarczają wielu danych na temat domen, z których pochodzą backlinki. Dzięki tym narzędziom zdobędziesz cenne wskazówki, w jaki sposób możesz zoptymalizować własną strategię.

Jak sprawdzić statystyki strony konkurencji?

Aby zweryfikować (szacunkowe) statystyki stron konkurencji, możesz wykorzystać SimilarWeb lub Alexa Rank. Pomagają one przeanalizować ruch na wskazanej domenie i jego źródła, ale oferują też wiele informacji dodatkowych: Bounce Rate, średni czas sesji, podział użytkowników ze względu na wiek czy płeć. Pamiętaj jednak, że dostęp do pełnych, dokładnych danych analitycznych konkurencji jest ograniczony ze względów prywatności i bezpieczeństwa.

Jakie są najważniejsze etapy w analizie konkurencji SEO?

Najważniejsze etapy w analizie konkurencji SEO obejmują identyfikację głównych konkurentów w branży, analizę słów kluczowych i strategii treści, ocenę profilu linków zwrotnych oraz analizę optymalizacji SEO on-page. Ważne jest również wprowadzanie zmian i testowanie pomysłów, a następnie dostosowywanie własnej strategii SEO na podstawie uzyskanych informacji i trendów branżowych.

Czy analiza konkurencji pomoże mi zrozumieć, dlaczego konkurenci mają wyższe pozycje w wyszukiwarce?

Tak, analiza konkurencji może pomóc zrozumieć, dlaczego konkurenci zajmują wyższe pozycje w wynikach organicznych.

Następnie – dzięki tej wiedzy – można dostosować własne działania, aby zwiększyć własną widoczność w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content