Adres URL: z czego się składa i jak powinien wyglądać?

Kiedy wpisujemy adres strony internetowej do przeglądarki, korzystamy z URL - adresu, który jest jednym z najważniejszych elementów Internetu. Skrót URL pochodzi od angielskiego "Uniform Resource Locator" i w przekładzie na język polski oznacza "jednolity lokalizator zasobów". Ale co to tak naprawdę znaczy?

Definicja: czym jest URL?

URL to po prostu ścieżka, która prowadzi do zasobu w sieci. Zasób ten może być stroną internetową, obrazem, filmem, plikiem do pobrania – właściwie czymkolwiek, co jest dostępne online. Każdy URL jest unikalny, co oznacza, że prowadzi do konkretnej lokalizacji w sieci i nigdzie indziej. Wiele osób korzysta z terminu “adres internetowy” jako synonimu dla URL, co jest prawidłowe.

Przykładowo, URL strony głównej Google to “https://www.google.com”.

Warto zaznaczyć, że czasami niektórzy używają również słowa “link” na określenie adresu URL. O ile w języku potocznym może to nie powodować problemów, tak w języku branżowym “link” jest terminem zarezerwowanym dla odsyłaczy internetowych (backlinków) i używanie tych dwóch pojęć wymiennie może powodować nieporozumienia. Jeśli zatem współpracujesz z agencją SEO lub freelancerem, polecam rzucić okiem na te artykuły, aby uniknąć niepotrzebnych pomyłek:

Historia adresów URL: jak i kiedy powstały?

Historia URL rozpoczyna się wraz z narodzinami World Wide Web na początku lat 90-tych XX wieku. Twórcą i ojcem chrzestnym WWW jest brytyjski naukowiec Tim Berners-Lee, który pracował wówczas w Europejskim Laboratorium CERN w Szwajcarii. Tim Berners-Lee stworzył koncepcję URL, aby uprościć nawigację w rosnącej sieci stron i zasobów internetowych.

Pierwsze URL były proste i miały na celu jedynie identyfikację “miejsca” wskazanego zasobu. Z biegiem czasu jednak, jak Internet coraz mocniej ewoluował, tak samo URL zaczęły się zmieniać, oferując więcej funkcji i możliwości. Pojawiły się nowe protokoły oraz nowe elementy możliwe do dodania w procesie budowy adresów URL.

Anatomia adresu URL: z czego się składa?

URL składa się z kilku elementów, które razem tworzą pełną ścieżkę do zasobu.

Wygląda to mniej więcej tak:

https://www.przykladowa-strona.pl/kategoria/podkategoria/zasob?filtr=1#fragment

Rozbijając to na części składowe, otrzymujemy:

 • https:// – protokół, który mówi przeglądarce, jak komunikować się z serwerem. Najpopularniejsze protokoły to HTTP i HTTPS, gdzie ten drugi oznacza bezpieczne połączenie (“S” oznacza “secure“, szyfrowane),
 • www – ta część to subdomena, część adresu URL, która jest opcjonalna i służy do podziału domeny na różne części. Subdomena ta nie jest konieczną częścią adresu URL, jednak jest najpopularniejsza z powodu naszych przyzwyczajeń. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy wybrać domenę z www czy bez www,
 • przykladowa-strona.pl – to jest domena, unikalna nazwa, która identyfikuje stronę internetową oraz jej rozszerzenie (w naszym przypadku jest to rozszerzenie krajowe: .pl),
 • /kategoria/podkategoria/zasob – to dalsza ścieżka, która zawiera informacje, gdzie dany zasób znajduje się w strukturze serwisu,
 • ?filtr=1 – ten element to zapytanie, którego używa się w celu przekazania dodatkowych informacji poprzez adres URL. Najczęściej można go spotkać na stronach kategorii w sklepach internetowych, po wybraniu jakiegokolwiek filtra albo przy śledzeniu wyników kampanii marketingowych,
 • #fragment – to część adresu URL, która prowadzi do konkretnej sekcji na stronie i wykorzystuje tzw. kotwice.
skladniki adresu url
Anatomia i składniki adresu URL

Przyjazne adresy URL: czym są?

Przyjazne adresy URL (nazywane również “SEO-friendly URL” lub “user-friendly URL”, to takie adresy, które są łatwe do zrozumienia zarówno dla użytkowników, jak i dla robotów wyszukiwarek. Są one logiczne, dobrze zorganizowane i zazwyczaj zawierają słowa kluczowe, które opisują zawartość strony.

Pamiętajmy jednak, że nadmierne optymalizowanie URL’i do celów SEO, takie jak upychanie słów kluczowych, może być karane przez wyszukiwarki, więc zachowajmy równowagę między użytecznością a optymalizacją.

Zwróćmy również uwagę na to, jak wyglądają adresy URL prowadzące do naszego serwisu i w jakich sytuacjach użytkownicy będą mieli z nimi kontakt.

Dla przykładu: wyobraź sobie, że znajomy wysyła Ci taki link:

https://www.example.com/杂货/薄荷

Aż korci, aby w niego kliknąć i sprawdzić, jakie miętówki sprzedaje ten serwis, prawda?

Jest to oczywiście przejaskrawienie problemu, ale pamiętaj, że Twoi potencjalni klienci mogą nie znać Twojego serwisu. Proste, opisowe adresy URL wzbudzą u nich większe zaufanie niż podejrzanie długi URL, wypełniony wyrazami w innym języku, z kilkoma parametrami i ciągiem cyfr.

Jak powinny wyglądać przyjazne adresy URL?

Z reguły, jeśli URL jest zrozumiały dla przeciętnego użytkownika i już na pierwszy rzut oka opisuje zawartość strony, możemy traktować to jako wyznacznik, że to “przyjazny URL”. Więcej szczegółów można poznać w dokumentacji Google’a na temat adresów URL.

Kiedy dopiero przymierzamy się do stworzenia strony internetowej czy sklepu, warto wziąć pod uwagę odpowiednie elementy, które ułatwią nam później pracę nad pozycjonowaniem, marketingiem w Social Mediach czy analityką i przetwarzaniem danych.

Jeśli jednak strona lub e-commerce istnieją już jakiś czas, to należy indywidualnie ocenić, czy zmiana adresacji ma sens. Jest to krok bardzo delikatny i nie ma gwarancji, że po migracji serwisu nasza domena odzyska wcześniejsze pozycje. W teorii (oraz przy zastosowaniu wszelkich środków ostrożności) tak powinno się stać, ale musimy pamiętać, że wyszukiwarka to żywy organizm, na który wpływ ma wiele czynników.

Słowa kluczowe w adresie URL

Przyjazne URL zazwyczaj zawierają słowa kluczowe, które opisują zawartość strony. Takie działanie ma wiele zalet, zarówno z punktu widzenia pozycjonowania, jak i użytkowników:

 • Czytelność dla użytkowników (poprawa UX): Kiedy adres URL zawiera słowa kluczowe, użytkownik może łatwo zrozumieć, co znajduje się na danej stronie, zanim na nią kliknie. Pozwala to zwiększyć zaufanie użytkownika do linku i zachęcić do kliknięcia,
 • Podpowiedź dla wyszukiwarek: Słowa kluczowe w URL są jednym z sygnałów, które wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, używają do zrozumienia, o czym jest strona,
 • Zwiększenie CTR: Adresy URL związane z tematyką strony mogą zwiększyć CTR (Click Through Rate) w wynikach wyszukiwania. Jeśli adres URL jest zrozumiały i ma związek z zapytaniem, użytkownik chętniej w niego kliknie.

Długość adresu URL

Czy długość adresu URL ma znaczenie?
Tak i to większe niż mogłoby się wydawać.

Długie adresy URL mogą być trudne do odczytania i zrozumienia dla użytkowników. Krótsze adresy są zwyczajnie bardziej przejrzyste, więc tam, gdzie to możliwe, powinniśmy unikać używania zbędnych słów, znaków czy długich ciągów cyfr.

Dla przykładu zerknij na te dwa adresy:

 • https://janczur.eu/blog/jakie-sa-rodzaje-i-typy-ruchu-internetowego/
 • https://janczur.eu/blog/jakie-sa-rodzaje-i-typy-ruchu-internetowego-czym-sie-charakteryzuja-i-jak-powinnismy-analizowac-dane-kazdego-typu

Pierwszy z nich jest krótszy, treściwy i łatwy do zapamiętania. Po przeczytaniu drugiego można wręcz zapomnieć, jak się zaczynał.

Mimo że maksymalna długość adresu URL, który możemy wprowadzić do pasku adresu, wynosi 2048 znaków, zaleca się, aby adres URL nie przekraczał umownej granicy 120 znaków. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak trzymanie się poniżej 75 znaków.

Adres URL powinien również składać się z samych małych liter. Duże litery nie są zabronione (i nawet niektóre popularne CMSy je domyślnie wykorzystują), jednak mogą wprowadzać dodatkowe trudności z odczytaniem adresu.

Używanie szyfrowanego protokołu (HTTPS)

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) to rozszerzenie standardowego protokołu HTTP, które zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych danych. W przypadku HTTPS komunikacja między przeglądarką użytkownika a serwerem jest szyfrowana, co utrudnia przechwycenie i odczytanie przesyłanych informacji.

Użycie HTTPS w adresach URL ma znaczenie z kilku powodów:

 • Bezpieczeństwa: bez HTTPS, te informacje są znacznie bardziej narażone na przechwycenie przez osoby trzecie,
 • Większego zaufania użytkowników: większość kampanii społecznych dotyczących bezpieczeństwa w Internecie wspomina o “zielonej kłódce”,
 • Pozycjonowania i SEO: Google zaczęło traktować HTTPS jako sygnał rankingowy w 2014 roku, co oznacza, że strony korzystające z HTTPS mogą mieć niewielką przewagę w procesie pozycjonowania stron. Chociaż jest to stosunkowo niewielki czynnik w porównaniu do innych aspektów SEO, zawsze może przyczynić się do poprawy widoczności strony,
 • Zgodności: niektóre funkcje nowoczesnych stron internetowych, takie jak HTTP/2, wymagają użycia HTTPS.

Dywizy (łączniki) zamiast spacji czy “podłóg”

Spacje oraz “_” (znaki podkreślenia) należy zamieniać na „-” (dywizy). Wyszukiwarka Google traktuje wyrazy z “podłogami”, jako jeden ciąg znaków, zamiast kilku osobnych słów. Słowa kluczowe rozdzielone myślnikiem są z kolei traktowane jako osobne sformułowania.

Również z punktu widzenia doświadczeń użytkowników i przejrzystości adresu, dywizy są bardziej polecane.

Przykłady przyjaznych i nieprzyjaznych adresów URL
Przykłady przyjaznych i nieprzyjaznych adresów URL

Najlepsze praktyki dotyczące tworzenia adresów URL

Znaki specjalne w adresie URL

Nie należy używać znaków specjalnych (takich jak: !, %, itp.) w adresacji. Mogą być problematyczne dla crawlerów wyszukiwarki, a także mylące dla użytkowników. W razie konieczności należy zamienić je na znaki encji. Znaki diakrytyczne warto zastąpić odpowiednikami “bez ogonków”.

Daty w adresach URL

Używanie dat w adresach URL to kwestia, która może zależeć od kontekstu i celu konkretnej strony internetowej. Istnieją zarówno zalety, jak i wady tej praktyki.

Zalety używania dat w adresach URL:

 • Przejrzystość i jasność, kiedy tekst powstał: Data w adresie URL może pomóc użytkownikom zrozumieć, jak aktualna jest treść, zanim nawet klikną link. Jest to szczególnie przydatne dla blogów czy serwisów informacyjnych, które regularnie publikują nowe treści.
 • Ułatwienie sortowania i archiwizowania: Dla stron, które generują dużą ilość treści, daty w adresach URL mogą pomóc w organizacji i archiwizacji postów.

Wady używania dat w adresach URL:

 • Aktualizacje treści: Jeśli planujesz regularnie aktualizować swoją treść, data w URL może sugerując, że tekst jest starszy, niż faktycznie jest. W oczach użytkowników może to powodować, że zrezygnują z czytania “już nieaktualnych informacji”.
 • Długość URL: Dodanie daty do adresu URL sprawia, że jest on dłuższy, co nie jest zalecane z perspektywy SEO. A jeśli dodatkowo nazwa domeny oraz tytuł artykułu są rozbudowane, może to wymuszać tworzenie bardzo długich adresów.

Decyzja o używaniu dat w adresach URL powinna zależeć od charakteru strony, rodzaju treści, jakie publikujesz oraz dalszych planów rozwojowych serwisu. Ważne jest, aby rozważyć zarówno potencjalne korzyści, jak i wyzwania związane z tą praktyką. Najczęściej – jeśli nie tu powodów biznesowych lub organizacyjnych – rekomenduje się nieużywanie dat, aby nie generować niepotrzebnych problemów w przyszłości.

Tworzenie logicznej struktury adresów URL

Tworzenie logicznej struktury URL jest kluczowe dla zapewnienia łatwego nawigowania użytkownikom oraz dla ułatwienia indeksowania strony przez roboty wyszukiwarek. Staraj się utrzymać spójny format adresów URL na całej stronie i unikaj tworzenia duplikatów. URLe powinny odzwierciedlać hierarchię informacji na stronie, z wyraźnym podziałem na kategorie, podkategorie, strony produktów, producentów czy dodatkowych plików (jak PFDy czy arkusze Excel).

Na przykład, jeżeli prowadzisz sklep z odzieżą, URL do strony z konkretnym produktem może wyglądać następująco:

www.twojastrona.pl/odziez-meska/spodnie/spodnie-jeansowe-xyz

Taki adres jest łatwy do zrozumienia zarówno dla czytelników, jak i dla botów. Nie zapominaj też o konsekwencji w strukturze URL. Jeżeli na jednej stronie zastosujesz podział na kategorie i podkategorie, powinieneś go zastosować wszędzie tam, gdzie to ma sens.

Wnioski: znaczenie adresów URL w świecie cyfrowym

Adresy URL są niezbędnym elementem cyfrowego świata i stanowią podstawowy mechanizm identyfikacji i lokalizacji zasobów w Internecie. Bez nich, odnalezienie i dostęp do stron internetowych, obrazów, filmów, dokumentów i wszelkiego innego rodzaju treści online byłby znacznie bardziej skomplikowany.

Są one kluczowe zarówno dla użytkowników, analityków, pozycjonerów, jak i dla samych wyszukiwarek.

Są jednocześnie fundamentem każdej strony internetowej, dlatego warto poświęcić im dużo uwagi, kiedy planujemy stworzenie nowego serwisu, subdomeny albo chcemy wprowadzić zmiany na już istniejącej witrynie.

Więcej na ten temat znajdziesz w dedykowanym artykule: Znaczenie adresów URL dla SEO, UX i CX [Przykłady].

A jeśli jesteś w takiej sytuacji i planujesz mocniej postawić na pozycjonowanie swojego sklepu internetowego czy bloga lub zastanawiasz się, jak zmodyfikować serwis, aby nie utracić wypracowanych efektów – zapraszam na konsultacje SEO oraz do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content